Pies pasterski – poznaj najpopularniejsze rasy psów pasterskich

Pies pasterski – poznaj najpopularniejsze rasy psów pasterskich

Inteligentne, opiekuńcze, zręczne, a także cieszące się niebanalnym urokiem – psy pasterskie cieszą się ogromną popularnością nie tylko jako przewodnicy i opiekunowie stad, ale także towarzysze rodzin. Pies pasterski posiada wrodzone cechy, które czynią z niego idealnego obrońcę, stróża oraz przewodnika stada – są odporne na zmienne warunki, czujne i aktywne. Ze względu na swój charakter rasy te bywają dość wymagające.

Dowiedz się więcej o psach pasterskich i poznaj 14 najpopularniejszych ras.

Pies pasterski – cechy

Psy pasterskie to niezwykle szeroka grupa psów, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem i wielkością, ale także wrodzonymi zdolnościami i instynktami, a także predyspozycjami. Łączy je jednak wiele wspólnych cech, które czynią z nich doskonałych opiekunów stad i zaganiaczy.

Wspólne cechy psów pasterskich:

  • zręczne, aktywne i wytrzymałe,
  • inteligentne i skłonne do współpracy,
  • odporne na warunki atmosferyczne,
  • opiekuńcze i czujne,
  • zdolne do pracy w ciszy,
  • o doskonałym słuchu i wzroku,
  • umiarkowanie agresywne (wystarczająco, by budzić respekt i bronić stada w razie potrzeby, ale nie na tyle, by stanowić zagrożenie).

Według podziału FCI uwzględniającego wspólne cechy i przeznaczenie ras, pierwsza grupa to właśnie owczarki i psy pasterskie. Podzielona jest na sekcję 1, czyli psy pasterskie, oraz sekcję 2, czyli psy zaganiające.

Krótka historia psów pasterskich

Skąd narodził się pomysł na współpracę psa z człowiekiem przy pilnowaniu stad? Jak wiadomo, udomowione psy od wieków towarzyszyły człowiekowi w polowaniach. Historia ich współpracy przy pilnowani stad zaczyna się około 8-7 tysięcy lat p.n.e., w zachodniej części Azji oraz na terenach obecnego Iranu i Iraku, kiedy człowiek udomowił owce i kozy. Psy, dotychczas pomagające w polowaniach, znalazły nowe zastosowanie jako stróże stad.

Początkowo ich głównym zadaniem była obrona stad przed drapieżnikami, dlatego były to psy głównie o silnej budowie, odważne i o silnym instynkcie stadnym. Z czasem zaczęto również szkolić je do zaganiania bydła oraz przewodzenia stadom – psy pasterskie potrafią poprowadzić stado z miejsca na miejsce i jednocześnie pilnować, by żaden osobnik się od niego nie odłączył. Wówczas zaczęły mieć znaczenie zwinność i posłuszeństwo, gdyż pies zaganiający musi umieć pracować z człowiekiem.

Obecnie psy pasterskie najczęściej pełnią funkcję towarzyszącą. Z uwagi na opiekuńczość i inteligencję uważane są za doskonałych towarzyszy rodzin.

14 najpopularniejszych ras psów pasterskich

Psy pasterskie cieszą się ogromną popularnością ze względu na opisane wcześniej cechy. Ta niezwykle zróżnicowana grupa przyciąga także uwagę urokliwym wyglądem. Z tego względu psy pasterskie są popularnymi bohaterami wielu książek i filmów familijnych. Poznaj 14 najpopularniejszych ras.

Berneński pies pasterski

Wygląd i wzorzec berneńczyka

Berneńczyk to niezwykle popularny pies pasterski, który doskonale współpracuje z człowiekiem – błyskawicznie się uczy. Dawniej psy te pracowały głównie przy wypasaniu owiec, natomiast obecnie towarzyszą rodzinom. Berneński pies pasterski jest bardzo lojalny, opiekuńczy i silnie się przywiązuje – w tym także do dzieci. Niestety rasa nie zalicza się do długowiecznych. Co ciekawe, pierwotnie psy te były hodowane z rozszczepioną truflą nosa.

Border collie

Opieka

Psy rasy border collie to bezsprzecznie jedne z najpopularniejszych ras psów pasterskich, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. To zręczni opiekunowie stad, a także niezwykle zwinne i aktywne psy sportowe. Mają niebanalny temperament, są wesołe z natury, a także niezwykle inteligentne. Cieszą się dobrym zdrowiem i żyją dość długo. Warto wspomnieć, że Robert Plant, wokalista znanego zespołu Led Zeppelin, posiadał urokliwego psiaka tej rasy, który zainspirował ich piosenkę.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to rasa, którą niewielu trzeba przedstawiać. To niezwykle popularne psy zarówno towarzyszące, jak i stróżujące oraz pracujące. Cieszą się dużą popularnością w służbach, w tym jako psy patrolujące i tropiące. Te silne, nieugięte i inteligentne psy stale potrzebują mieć zajęcie. Doskonale współpracują z człowiekiem. Co ciekawe, mogą mieć one zarówno krótką, jak i długą sierść.

Owczarek podhalański

Historia rasy

Co ciekawe, owczarek podhalański to jedna z pięciu naszych rodzimych, polskich ras uznawanych przez FCI. Pochodzą one z obszaru Podhala, gdzie do dziś bardzo wiele z nich pełni funkcję opiekunów stad owiec, pilnując ich przed drapieżnikami czy też kradzieżą. Te urokliwe olbrzymy o białej sierści mają niezwykle spokojny i zrównoważony temperament. Są one niezwykle czuje i inteligentne.

Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki, zwany również sheltie, to mały, zwinny psiak o bardzo spostrzegawczej i czujnej naturze. Niestety przekłada się to również na ich szczekliwość – te urocze psy o gęstym, bujnym futrze bywają głośne. Psiaki te uważane są za bardzo inteligentne – w rankingu psiej inteligencji zajmują aż piąte miejsce. Doskonale radzą sobie w psich sportach dzięki zręczności. Stanowią także bardzo dobrych towarzyszy rodzin.

Owczarek australijski

Owczarek australijski, zwany również aussie, to zręczne i bystre psy pasterskie o niebanalnym uroku. Występują one w różnych umaszczeniach, jednak najpopularniejsze z nich to kolorowe, przyciągające uwagę blue merle. To zręczni opiekunowie stad bydła oraz owiec, a także psi sportowcy. Radzą sovie doskonale w psich sportach takich jak agility i dogfrisbee.

Owczarek szkocki

Owczarek szkocki a inne zwierzęta domowe

Owczarek szkocki to rasa ciesząca się ogromną popularnością. Te zachwycające psy o wydłużonym pysku i gęstej szacie stały się symbolem psiej wierności dzięki wzruszającej historii psa Lassie z filmu „Lassie, wróć!”. To oddani i inteligentni towarzysze rodzin, a także wyjątkowo zręczne psy pasterskie. Dawniej często pracowały przy zaganianiu owiec.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to rasa o niebanalnych rozmiarach, muskularnej budowie i ogromnej sile. Te nieustraszone i nieustępliwe psy przypominające wyglądem niedźwiedzie wywodzą się z Kaukazu. Mają one niezwykle silny instynkt obronny, dlatego obecnie często pełnią rolę stróży posesji. Ze względu na niezależny charakter wymagają doświadczonego opiekuna. Warto wiedzieć, że na posiadanie rasy w Polsce wymagane jest odpowiednie zezwolenie.

Komondor (owczarek węgierski)

Owczarek węgierski, znany również jako komondor, bez wątpienia przyciąga uwagę niebanalnym wyglądem – jego długa sierść przypomina dredy porastające całe jego ciało. Co ciekawe, dredy te zaczynają się formować dopiero około 8. miesiąca życia psiaka. Mają one silny charakter, dlatego wymagają stanowczego i doświadczonego opiekuna. Dawniej pilnowały stad bydła.

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny a inne zwierzęta domowe

Polski owczarek nizinny to urokliwa rasa o dość bujnym owłosieniu, która hodowana jest w kilku typach wielkości. Psy te są niezwykle uniwersalne jako psy pasterskie – doskonale radzą sobie zarówno z pilnowaniem stada, jak i jego zaganianiem. Są niezwykle żwawe, inteligentne i spostrzegawcze, a przy tym wrażliwe. Wszystkie psy tej rasy łączy wspólny przodek, znany owczarek o imieniu Smok.

Welsh corgi

U kogo sprawdzi się rasa?

Welsh corgi to jedne z najmniejszych psów pasterskich, które pomimo niewielkich rozmiarów cechuje niebanalna energiczność i żywiołowy temperament. Ich cechą charakterystyczną są krótkie nogi i sterczące, duże uszy. Psiaki te dawniej pełniły rolę psów do zaganiania bydła. Zdobyły ogromną popularność dzięki królowej Elżbiecie II, która przez całe życie posiadała około 30 psów tej rasy.

Duży szwajcarski pies pasterski

Duży szwajcarski pies pasterski to niezwykle wszechstronna i zręczna rasa. Psy te są mocno zbudowane i muskularne. Co ciekawe, w przeszłości pracowały nie tylko jako psy pasterskie – pełniły również funkcję stróży i towarzyszyły podróżnym handlarzom. Są one niezwykle czujne, ale nie hałaśliwe – jeśli poszukujesz cichego i przyjaznego, ale uważnego stróża, rasa ta jest idealnym wyborem.

Malinois (owczarek belgijski)

U kogo sprawdzi się rasa?

Malinois, czyli inaczej owczarek belgijski, to silna i sprawna rasa psów, która pomimo silnego instynkty obronnego potrafi również pracować jako zaganiacze. Psy te są bardzo pewne siebie i nieustępliwe. Warto mieć na uwadze, że jest to rasa dla doświadczonego opiekuna – nieodpowiednio szkolone i socjalizowane psy tej rasy mogą być agresywne.

Kangal (turecki pies pasterski)

Kangal a owczarek anatolijski (anatolian)

Kangal, czyli turecki pies pasterski, to jedna z narodowych tureckich ras, która doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego. Psy te są inteligentne i niezależne, a przy tym wyjątkowo terytorialne, o silnym temperamencie. W Polsce są one rejestrowane jako owczarki anatolijskie, a na ich posiadanie wymagane jest zezwolenie. Ich odwaga i zaciętość jest w stanie odstraszyć nawet gepardy. Psy tej rasy w 1994 roku podarowano farmerom z Nambii i Kenii, gdzie znacząco wpłynęły one na zmniejszenie strat spowodowanych atakiem tych drapieżników, dzięki czemu tym samym zmniejszyła się konieczność zabijania gepardów, które przestały atakować stada strzeżone przez kangale.

Pies pasterski – co warto wiedzieć?

Psy pasterskie są z natury wyjątkowo aktywne i potrzebują stałego zajęcia. Oczywiście nie musi nim być pilnowanie stada – jednak nawet gdy Twój pupil pełni rolę zwierzaka towarzyszącego, należy odpowiednio zadbać o jego wrodzone potrzeby. Zadbaj o odpowiednią stymulację intelektualną oraz dawkę aktywności – na przykład poprzez psie sporty.

Z uwagi na aktywną naturę, psy te wymagają również odpowiedniej diety – bogatej w składniki takie, jak białko i tłuszcze, a także składniki wspomagające utrzymanie odpowiedniej wagi oraz masy mięśniowej, jak L-karnityna, czy też dbające o stawy, jak glukozamina i chondroityna. Pomocne okażą się karmy przeznaczone dla psów aktywnych.

Warto także mieć na uwadze, że nie wszystkie psy nadadzą się do mieszkania – przeważnie ze względu na swoje gabaryty. Większość psów pasterskich najlepiej będzie się czuła w domu z ogrodem, pod opieką aktywnego, uważnego i doświadczonego właściciela.

Nie bez powodu psy pasterskie uważane są za doskonałych towarzyszy rodzin – są inteligentne, czujne, opiekuńcze i zręczne. Nie każdy jednak psiak będzie odpowiednim towarzyszem dla rodziny z dziećmi, zwłaszcza z maluchami – choćby ze względu na swoje rozmiary.

Zanim podejmiesz decyzję o adopcji psiaka konkretnej rasy, dowiedz się więcej o ich potrzebach i cechach, aby łatwo znaleźć wymarzonego pupila, który odnajdzie się w Twoim domu.

Zalety i wady psów pasterskich

Choć powszechnie uważane są za wyjątkowo urokliwe, podobnie jak każdy typ psów, psy pasterskie również mają swoje wady i zalety. Oczywiście niektóre z ich cech dla jednych właścicieli będą stanowiły wadę, dla innych z kolei zaletę, jednak warto mieć na uwadze, że są to wymagające rasy. Przed adopcją psa pasterskiego warto dobrze rozważyć wybór, aby pupil mógł otrzymać odpowiednią opiekę i czuć się szczęśliwy w nowym domu.

Zalety psów pasterskich:

  • opiekuńcze,
  • inteligentne,
  • mają doskonały słuch i wzrok,
  • aktywne i zręczne,
  • uwielbiają zabawę,
  • odporne na zmienne warunki.

Wady psów pasterskich:

  • wymagają dużo uwagi,
  • potrzebują stałego zajęcia,
  • miewają skłonność do dominacji i problemy z podporządkowaniem się,
  • skłonność do zaganiania przedmiotów poruszających się – rowerów czy samochodów.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla aktywnych psów

Udostępnij