Pies w służbie człowieka

Pies w służbie człowieka

Psy zostały udomowione przez naszych odległych przodków. Dziś często mówimy o tym, że są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Równie często korzystamy z ich zdolności i szukamy ich pomocy tam, gdzie mogą nas zastąpić. Psy są w naszym społeczeństwie lekarzami, terapeutami, policjantami, tropicielami, a nawet wojskowymi.

Pomocnicy niewidomych

Pies dla osoby niewidomej może być nieocenioną pomocą. Można powiedzieć, że jest jej oczami i pomaga w wykonywaniu wszystkich życiowych czynności. Przede wszystkim pies przewodnik pozwala osobie niewidomej na szybsze poruszanie się po terenie. Szkolenie takiego psa trwa około dwóch lat. Wyszkolony pies potrafi prowadzić właściciela w taki sposób, aby ten omijał wszelkie przeszkody (nie tylko leżące, ale także te na wysokości głowy), przechodził w odpowiednich miejscach, poruszał się różnymi środkami transportu czy znalazł wolne miejsce w parku.

Przewodnicy i asystenci

Psy towarzyszą jednak nie tylko niewidomym. Psi przewodnicy i opiekunowie towarzyszą również osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym oraz cierpiącym na poważne choroby. Wówczas czworonogi są trenowane w taki sposób, aby w przypadku ataku choroby lub niepokojących sygnałów zaalarmować inną osobę lub sprowadzić pomoc w inny sposób. Badania wykazują, że psy mogą wyczuć zbliżający się atak padaczki nawet od 15 do 45 minut wcześniej!. Dzięki takim towarzyszom chory może czuć się o wiele bezpieczniej.

Dogoterapia

Towarzystwo psów niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i rozwój człowieka. Dlatego od ponad wieku korzysta się z usług specjalnie wyszkolonych psów podczas terapii wielu chorób, zwłaszcza dziecięcych. Spotkania z czworonogami dają spektakularne efekty u osób zamkniętych w sobie, niemówiących, upośledzonych czy chorujących na zespół Downa. Kontakt z psem rozwija w nich sferę emocjonalną i tworzy szczególną więź, co przekłada się później na kontakty z ludźmi.

Poszukiwacze nowotworów

Badania wykazały, że psy są w stanie wyczuć nowotwory. Dzięki ich zdolnościom wykrywania zapachów mogą rozpoznać nawet najmniejsze sygnały oznaczające zmiany nowotworowe. Nie trzeba zaznaczać, że wczesne wykrycie raka daje dużą większą szansę na wyleczenie choroby nowotworowej, dlatego, mimo że badania z wykorzystaniem szkolonych psów nie dają stuprocentowej pewności, mogą być wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki.

Psy ratownicze

Psi ratownicy w niektórych przypadkach są niezastąpieni. Pomagają w różnych katastrofach, np. podczas zejścia lawiny lub podczas poszukiwań w gruzowisku. Mogą pracować z dala od swojego przewodnika, a dzięki wyczulonemu węchowi bez problemu odnajdą ludzi pod warstwą śniegu lub kamieni. Pies, który ma zostać ratownikiem, musi być odpowiednio zbudowany i silny, a dodatkowo posiadać łagodną, ale stanowczą osobowość, nie może wykazywać żadnej agresji w stosunku od człowieka. Dzięki zdolnościom wyszkolonych psów udało się już uratować wiele ludzi!

Wyszukiwanie narkotyków

Powszechnie znane jest wykorzystanie psów do tropienia narkotyków. Również z tym wypadku sprawdzają się szczególne właściwości węchowe czworonogów. Dobrze wyszkolony pies może wyczuć nie tylko schowane narkotyki, ale także doprowadzić do osób będących po ich wpływem. Psy potrafią wyczuć narkotyki, nawet jeśli te zamaskowano innymi zapachami. Zatem chętnie pracuje się z psami tropiącymi na lotniskach czy przejściach granicznych, gdzie psi węch działa niekiedy lepiej niż prześwietlanie bagażu.

Psy policyjne

W policji psy pomagają w tropieniu ludzi, gotówki, produktów, które mogą być przemycane w bagażu, substancji łatwopalnych lub żrących, a nawet substancji wybuchowych. Na ulicach można niekiedy spotkać policjanta patrolującego okolicę z psem. Szkolone psy pracują także w policji kryminalnej: pomagają szukać i lokalizować zwłoki, a także przestępców. Psy potrafią również znaleźć topielców aż wówczas pływają łodzią z ratownikami. Odnajdują także zakopane i schowane szczątki ludzkie, nawet te sprzed wielu lat.

Pies ratownik

Służba wojskowa

Wyszkolone psy są również często spotykane w wojsku. Pełnią tam funkcje podobne jak w policji: pomagają w tropieniu, sprawdzają bagaże na przejściach granicznych czy kontrolują przekraczające granicę samochody. Dodatkowo psy pełnią swoją służbę podczas działań wojennych. Wówczas poszukują tuneli i bunkrów oraz wyczuwają ładunki wybuchowe. W różnorodnych sytuacjach z wojskowymi pracują również psy zwiadowcze i patrolujące.

Pies w naszych domach i mieszkaniach to najczęściej towarzysz zabaw i przyjaciel rodziny. W domach z ogrodem czasem pełni funkcje obronne bądź zawiadamia szczekaniem o zbliżających się ludziach. Z tego powodu nie zdajemy sobie sprawy, do czego zdolne są te czworonogi i jak wiele im zawdzięczamy w różnych dziedzinach życia.

Udostępnij