Pies za szybko je – jak temu zaradzić?

Pies za szybko je – jak temu zaradzić?

Niektóre psy sprawiają wrażenie, jakby cieszyły się każdym kęsem jedzenia. Znaczna większość z nich to jednak pożeracze, które zdają się nawet nie czuć smaku karmy podczas jej spożywania. Niezależnie od wielkości, rasy czy budowy, gdy pies za szybko je, może łatwo nabawić się komplikacji zdrowotnych. Niestety jako właściciele nie mamy możliwości wytłumaczyć psu, że takie zachowanie nie jest dla niego bezpieczne. Co możemy zrobić? Podpowiadamy.

Pies za szybko je? Sprawdź dlaczego

Pies za szybko je? Sprawdź dlaczego

W pierwszej kolejności warto znać odpowiedź na pytanie dlaczego pies za szybko je. Ten problem często pojawia się u psów, które głodowały lub musiały samodzielnie zdobywać pokarm. Jeśli Twój pies jest z adopcji, potwierdzeniem powyższej tezy może być również pilnowanie miski, które objawia się warczeniem lub wręcz przejawami agresji. Pies z interwencji może także być zlękniony – w takiej sytuacji dla unormowania jedzenia może przydać się pomoc behawiorysty.

Jeśli mówimy o szczeniaku, który musiał nauczyć się jeść szybko, żeby rodzeństwo go nie wyprzedziło – problem może mieć podobną naturę. Tym bardziej jeśli obecnie w dalszym ciągu nie jest „jedynakiem” i w domu mieszkają inne zwierzęta. Niektóre rasy, szczególnie psy myśliwskie, mają większe potrzeby jeśli chodzi o wyszukiwanie i zdobywanie pożywienia. Niewystarczające zaspokojenie tych potrzeb może skutkować zwiększoną łapczywością podczas jedzenia i podjadaniem na spacerach.

Warto również wykluczyć przyczyny medyczne. Cukrzyca lub problemy hormonalne mogą przyczyniać się do tego, że pies bardzo szybko je. Niektóre leki także mogą wpływać na zaburzenia łaknienia i powodować łapczywość podczas spożywania karmy.

Sprawdź: Karmienie psa – fakty i mity

Jakie są skutki zdrowotne zbyt szybkiego jedzenia

Jakie są skutki zdrowotne zbyt szybkiego jedzenia

Jeśli pies za szybko je pierwszym z niebezpieczeństw jest oczywiście ryzyko zadławienia. Łapczywe jedzenie u psa może również powodować wzdęcia, wymioty i gazy, a także prowadzić do otyłości. Zastanawiasz się dlaczego otyłość znajduje się na tej liście? Szybkie jedzenie powoduje przejadanie się, a dodatkowe dolegliwości mogą zniechęcać psa do ruchu, zakłócając jednocześnie jego rytm dobowy.

Najbardziej problematyczny jest jednak fakt, że pies jedząc łapczywie połyka duże ilości powietrza. Jedzenie wraz z połkniętym powietrzem rozszerza się w żołądku, powodując ból i dyskomfort. W najlepszym wypadku mogą pojawić się wymioty, w najgorszym – może dojść nawet do skrętu żołądka u psa. W takiej sytuacji jedyną opcją leczenia może okazać się zabieg chirurgiczny.

Skręt żołądka u psa – przyczyny i objawy

Skręt żołądka u psa – przyczyny i objawy

Wzdęcie i skręt żołądka u psa jest uważane za drugą najczęstszą przyczynę zgonów. Nawet przy natychmiastowej reakcji ta sytuacja medyczna doprowadza do śmierci prawie połowy psich pacjentów. Żołądek, który wypełnia się powietrzem, płynem i pokarmem wywiera nacisk na inne narządy, co może powodować trudności w oddychaniu i ostatecznie zmniejszyć dopływ krwi do innych ważnych narządów.

Ponieważ wzdęcie i skręt żołądka u psa są tak poważnym zagrożeniem medycznym, dobrze jest znać jego objawy. Należy do nich wzdęcie i bolesność brzucha, nieudane próby bekania lub wymiotów, nadmierne ślinienie, duszność lub przyspieszony oddech, blade dziąsła, niska temperatura ciała, szybkie bicie serca, osłabienie i słanianie się.

Szczególnie narażone na skręt żołądka są psy z głęboką klatką piersiową, czyli taką, która sięga poniżej łokci. Choć taką budowę posiadają najczęściej duże psy, małe i średnie rasy również mogą być narażone na skręt i wzdęcie żołądka. Statystycznie problem najczęściej dotyczy takich ras jak dogi niemieckie, bassety, bernardyny, wyżły weimarskie, setery irlandzkie, pudle, dobermany pinczery i owczarki staroangielskie.

Sposoby na łapczywe jedzenie

Sposoby na łapczywe jedzenie

Jeżeli zauważasz, że powodem dla którego pies za szybko je, może być obecność innych zwierząt – sprawdź czy problem rozwiąże się, gdy każdy z nich będzie jadł osobno. Warto również spróbować karmić psa częściej, w mniejszych porcjach – dwa lub trzy razy dziennie. Niektórzy producenci karm dla psów opracowują kształt krokietów w taki sposób, by spowolnić jedzenie. Przykładem może być karma Royal Canin opracowana z myślą o rasie Labrador Retriever, która po zabiegu sterylizacji ma tendencję do przybierania na wadze.

Dobrym sposobem na łapczywe jedzenie może być również rozłożenie krokietów na papierze do pieczenia. Pies będzie musiał zbierać chrupki jeden za drugim, co będzie bardziej czasochłonne. Alternatywnie można wykorzystać na przykład formę do muffinek. Część psów lubi być karmiona z ręki i to też może być dobrym pomysłem zarówno na spowolnienie jedzenia, jak i trening cierpliwości oraz budowanie więzi.

Każdy pies jest inny i zawsze warto sprawdzić jakie rozwiązanie odpowiada mu najbardziej. Może okazać się, że najlepszą opcją jest spożywanie połowy karmy z miski spowalniającej i zdobywanie drugiej połowy w sposób aktywny. Na przykład podczas zabawy lub w akcesoriach treningowych, takich jak maty węchowe.

Przeczytaj więcej: Otyłość u psa – co zrobić? Wskazówki i porady

Miska spowalniająca

Pies za szybko je - Miska spowalniająca

Miska spowalniająca dla psa oraz wprowadzenie komendy „czekaj”, która dodatkowo wyciszy go przed jedzeniem, może być łatwym i skutecznym rozwiązaniem. Jak działa miska spowalniająca jedzenie? Dzięki różnorodnym przeszkodom w misce pies nie jest w stanie połknąć całości karmy na raz. Musi się bardziej postarać, żeby zdobyć pożywienie, co ogranicza ilość połykanego łapczywie powietrza.

Miska spowalniająca jedzenie nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo konsekwencji zdrowotnych, wymiotów czy zadławienia, ale i rozwija umiejętność zapamiętywania. Trudność w dostaniu się do karmy zapewnia psu cenną stymulację umysłową. Co więcej, jeśli Twój pies rozwinął złe nawyki żywieniowe, na przykład obserwując inne zwierzęta, miska spowalniająca jedzenie może go tego łatwo oduczyć.

Czy miska spowalniająca dla psa ma jakieś wady? Jeśli pies jest wyjątkowo łapczywy istnieje ryzyko, że może uszkodzić sobie zęby lub ułamać kawałek plastikowej miski jeśli nie jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa. Takie przypadki należą jednak do rzadkości. Do wad  misek spowalniających jedzenie należy zdecydowanie zaliczyć trudniejsze czyszczenie, szczególnie jeśli mówimy o karmie mokrej. Jeśli Twój pies ma sporą masę, możesz rozważyć zakup cięższej miski, której nie będzie przewracał w wyniku początkowej frustracji.

Pies za szybko je – podsumowanie

Jeśli Twój pies za szybko je, w pierwszej kolejności warto sprawdzić dlaczego, ponieważ różne przyczyny będą wymagały różnych działań. Często powody zaburzeń w spożywaniu pokarmu są zakorzenione w przeszłości psa. Może być jednak i tak, że jego aktualne potrzeby nie są zaspakajane w wystarczającym stopniu i problem będzie znacznie łatwiejszy do rozwiązania.

Sposobów na łapczywe jedzenie jest wiele i warto spróbować kilku, żeby sprawdzić który z nich będzie najlepszy zarówno dla psa, jak i dla Ciebie jako jego właściciela. Możesz łączyć różne pomysły lub stosować je zamiennie jeśli pies łatwo się znudzi. Niezależnie od tego jaki sposób wybierzesz, najważniejsze by skutecznie oduczyć psa łapczywego jedzenia, ponieważ prędzej czy później będzie prowadziło do komplikacji zdrowotnych, a w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do śmierci psa.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów z nadwagą

Udostępnij