Pirenejski pies górski – biały stróż

Pirenejski pies górski – biały stróż

Pirenejski pies górski sprawdza się doskonale w roli psa stróżującego. Przywiązuje się do swojej rodziny, choć zazwyczaj nie jest zbyt czuły i wylewny. Pochodzi z Pirenejów – pasma górskiego na granicy Hiszpanii i Francji. Znakiem rozpoznawczym pirenejskiego psa górskiego jest gruba, biała sierść. Poznaj tę niezwykłą rasę i jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 39-73 kg

wzrost: 65-82 cm

 maść biała, jasnobrązowa, ruda, szara
długość życia  od 10 do 12 lat
główne cechy  inteligentne, odważne, łagodne

Wygląd i wzorzec rasy

Jest to olbrzymi pies w typie molosa górskiego. Dorosła suka osiąga od 65 do 74 centymetrów i waży od 39 do 52 kilogramów, natomiast pies osiąga od 70 do 82 centymetrów, a jego waga waha się między 45 a 73 kilogramami.

Wzorzec rasy określa sierść psa jako białą z dopuszczalnymi znaczeniami w kolorze szarym, rudym i borsuczym u podstawy ogona, na głowie i uszach. Sierść psa jest gruba i dwuwarstwowa. Jest ona prosta, jednak na ogonie i szyi jest nieco dłuższa i lekko falista.

Głowa tych psów jest nieco mała w stosunku do proporcji reszty ciała. Ich uszy mają trójkątny kształt, są niewielkie i osadzone na wysokości oczu. Psy te mają muskularne, smukłe sylwetki. Co ciekawe, rasa posiada cechę charakterystyczną – tak zwany wilczy pazur, czyli podwójne szpony na tylnych łapach. Cecha ta jednak nie występuje u wszystkich psów tej rasy, lecz jest dość rzadka.

Szczeniaki i hodowla

Przed adopcją szczeniaka zaleca się bardzo dokładnie rozważyć wybór odpowiedniej hodowli. Warto adoptować psiaka z renomowanej i zarejestrowanej hodowli, aby uniknąć w przyszłości ponoszenia nieprzewidzianych kosztów związanych z leczeniem i wychowaniem psa. Adoptując psa ze sprawdzonej hodowli masz pewność, że obywa się ona w sposób etyczny i szczeniaki są odpowiednio socjalizowane. Otrzymasz także informacje na temat stanu zdrowia szczeniaka oraz jego rodziców.

Ceny szczeniąt tej rasy mogą wynosić około 3500-5000 zł. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od stanu zdrowia i ewentualnych osiągnięć rodziców szczeniaka oraz jego maści.

Historia rasy

Rasa wywodzi się z Pirenejów – pasma górskiego na granicy Francjii i Hiszpanii. Jej przodkowie wywodzą się z Azji Mniejszej. Podobne psy były hodowane na tych terenach od tysiącleci, o czym wiemy dzięki skamielinom datowanym nawet na 1800 r. p.n.e. Od wielu wieków pies był wykorzystywany do pilnowania stada. Jego głośne szczekanie i silna postawa skutecznie odstraszały zagrożenie.

Czworonogi pojawiły się także na francuskim dworze królewskim. W 1675 roku Ludwik XIV nadał reprezentantom rasy tytuł Królewskiego Psa Francji. Do Stanów Zjednoczonych trafiły za sprawą markiza de Lafayette. Psy te trafiły do Nowej Fundlandii, gdzie dały początek rasie nowofundlandów. Właścicielką psa tej rasy była również brytyjska królowa Wiktoria.

Oprócz pilnowania stada, psy były także wykorzystywane do transportu. Ponadto brały udział w przemycaniu towarów przez granicę francusko-hiszpańską, a w czasie wojny przeniosły meldunki, nie dając się złapać. Podczas I Wojny Światowej rasa była wykorzystywana do przenoszenia ładunków. W tym czasie niemal doszło do jej wyginięcia, jednak dzięki staraniom hodowców rasa została odtworzona.

Pirenejski pies górski – charakter i usposobienie

Pirenejski pies górski jest przywiązany do swojego właściciela. Wobec nieznajomych zachowuje dystans i jest nieufny. Został wychowany, aby samodzielnie bronić stada, dlatego często można zauważyć, że pomimo przywiązania do opiekuna jest niezależny, dlatego swobodnie można go pozostawić samego w domu.

Reprezentant rasy jest bardzo spokojny i inteligentny. Szybko się uczy, a swoje zachowanie potrafi dostosowywać do panującej sytuacji. Dodatkowo wykazuje się czujnością i uwagą. Zaspokojenie jego wszystkich potrzeb gwarantuje, że w domu będzie zachowywał się grzecznie i nie będzie niszczył przedmiotów w swoim otoczeniu.

Dorosły pies potrzebuje dużej ilości aktywności fizycznej. Regularne, długie wspólne spacery z pewnością zaspokoją jego potrzebę ruchu.

Wychowanie i tresura

Pirenejczyk to rasa wysoce inteligentna, a przy tym też niezależna. Psy te wyhodowane zostały do samodzielnej opieki nad stadami, stąd też są przyzwyczajone do samodzielnego podejmowania działań i decyzji. Z tego względu szkolenie psa tej rasy nie zalicza się do łatwych zadań, dlatego właściciel psa powinien być doświadczony, stanowczy i konsekwentny. Należy wpoić pupilowi niezbędne zasady, ale nie oczekiwać absolutnego posłuszeństwa na każdym kroku. Najlepiej sprawi się szkolenie oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia – nagradzaj pupila pochwałami i przysmakami, a z pewnością szybko utrwali sobie pożądane zachowania.

Pamiętaj także, by zapewnić psu odpowiednią socjalizację już od najmłodszego. Pies powinien być przyzwyczajony do obecności innych zwierząt, obcych ludzi, a także coraz to nowszych sytuacji.

Zabawki dla pirenejskiego psa górskiego

Jak każda rasa, pirenejczyki wyjątkowo lubią zabawę, ponadto rasa zalicza się do bardzo aktywnych i potrzebuje odpowiednio dużej dawki ruchu. Polecamy zaopatrzenie się w zabawki do zabaw na świeżym powietrzu takie, jak frisbee oraz piłki. W domu uwagę psa zajmną kości i gryzaki i zabawki sznurowe, dzięki czemu nie będzie się on nadmiernie interesował meblami czy kapciami. Natomiast zabawki interaktywne i gryzaki typu Kong aktywizują psa i skłaniają go do myślenia podczas zabawy, więc sprawdzą się idealnie pod nieobecność właściciela, zajmując uwagę pupila na długi czas.

Pirenejski pies górski – pielęgnacja

Gruba i gęsta sierść czworonoga wymaga regularnej pielęgnacji, dlatego dla zachowania dobrej kondycji włosia właściciel powinien szczotkować psa minimum raz w tygodniu. W okresie linienia, dwa razy do roku, należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania. Sierść psów tej rasy zalicza się do samoczyszczących, dlatego kąpiele powinny odbywać się tylko w razie koniecznej potrzeby, z użyciem odpowiedniego szamponu dla psów.

Ponadto opiekun powinien kontrolować stan uszu, które mają tendencję do zapaleń oraz regularnie przycinać pazury na tylnych łapach. Kontroluj także stan oczu pupila oraz dbaj o higienę jego jamy ustnej.

Dieta i żywienie

W okresie rozwoju (pierwsze dwa lata życia) dieta powinna być dokładnie zaplanowana. Doskonale sprawdzi się wysokiej jakości karma dla szczeniąt dużych i olbrzymich ras lub też tradycyjne posiłki i odpowiednia suplementacja. Po tym czasie należy zapewnić czworonogowi odpowiednią ilość energii, a także wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych i witamin. Dla dorosłego psa polecamy wysokiej jakości karmy komercyjne odpowiednie dla psów ras olbrzymich, natomiast dla szczególnie aktywnych czworonogów warto rozważyć karmę dla psów aktywnych lub dodatkową suplementację.

Zobacz też: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla pirenejskiego psa górskiego

Zdrowie i długość życia

Czworonogi od początku swojego istnienia przystosowywane były do życia w trudnych warunkach, dlatego są odporne i rzadko chorują. Najczęściej pojawiające się schorzenia to choroby, do których predyspozycje mają niemal wszystkie duże i olbrzymie rasy, takie jak skręt żołądka i dysplazja stawu biodrowego. Ryzyko wystąpienia pierwszej przypadłości można zniwelować – należy dzielić posiłek na mniejsze porcje, a także zapewniać psu wystarczająco dużo odpoczynku po jedzeniu.

Ze względu na kształt uszu psy są również podatne na ich infekcje, dlatego warto regularnie kontrolować stan uszu pupila i dbać o ich higienę. U rasy występują także polineutopatia z porażeniem krtani, syndrom Wobblera lub też głuchota u białych szczeniąt tej rasy.

Zobacz: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

Pirenejczyk to zdecydowanie rasa, która potrzebuje nie tylko odpowiedniej dawki ruchu, ale też przestrzeni do wybiegania się oraz do pilnowania. Idealnie sprawdzi się w domu z ogrodem, natomiast źle się będzie czuł w mieszkaniu. Warto także mieć na uwadze, że psy te są bardzo niezależne i bywają uparte, dlatego jest to dobry wybór dla cierpliwego, doświadczonego i asertywnego właściciela. Rasa miewa skłonność do ucieczek i podkopywania ogrodzenia, więc zachowaj ostrożność jeśli pupil przebywa w ogrodzie.

Pirenejczyk a dzieci

Psy te są bardzo opiekuńcze wobec dzieci, a ich naturalny instynkt stróżujący sprawia, że traktują one dziecko jako swojego podopiecznego. Warto jednak mieć na uwadze, że są to masywne, silne i energiczne psy, dlatego nie są dobrym wyborem jako pies dla małego dziecka. Sprawdzą się natomiast do towarzystwa dla starszych pociech, a maluchy powinny przebywać w obecności psa pod opieką.

Pirenejczyk a inne psy

Psy te bywają nieufne wobec obcych zwierząt, jednak zwierzęta przebywające w domu traktują jako swoje stado i otaczają opieką. Są bezkonfliktowe i zrównoważone. Ich instynkt łowczy nie jest szczególnie silny, jednak może się zdarzyć, że będą polować na małe gryzonie.

Zalety:

  • przywiązany do swojego właściciela,
  • sprawdza się w roli stróża,
  • aktywny,
  • nieufny wobec obcych,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • dobrze się czuje w kontakcie z dziećmi.

Wady:

  • wymagający w pielęgnacji,
  • nie nadaje się na pierwszego psa.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Atlas, Ares, Zeus, Rocky, Barry, Leo, Baxter, Cosmo, Apollo, Tobi, Odyn, Szarik. Elsa, Lola, Regina, Saba, Tola, Zumba, Beza, Shira, Chmura, Zira, Nela, Siri.

Najczęściej zadawane pytania

Pirenejski pies górski ile kosztuje

Cena wynosi 3500-5000 zł.

Pirenejski pies górski ile żyje

Psy tej rasy żyją 10-12 lat.

Ile je pirenejski pies górski

Jest to uzależnione od wieku, wagi i rasy psa, a dzienne dawkowanie zależy od wybranej karmy. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to olbrzymia rasa i pies o wadze ok. 70 kg może zjadać nawet ponad 500 g karmy dziennie.

Pirenejski pies górski hodowla

W Polsce istnieją hodowle rasy. Zalecamy adopcję psa z renomowanej, zarejestrowanej hodowli.

Pirenejski pies górski charakter

Psy te są cierpliwe i łagodne, a także inteligentne, odważne i pewne siebie. Bywają jednak uparte. Są raczej powściągliwe w zachowaniu.

Pirenejski pies górski opinie

Psy te mają opinie łagodnych i opiekuńczych, ale upartych. To zdecydowanie pies dla doświadczonego właściciela.

Pirenejski pies górski wzrost

Dorosłe osobniki osiągają do 82 cm w kłębie.

Data publikacji: 09.12.2020

Udostępnij