Pointer wyróżnia się szlachetną i elegancką sylwetką. Jego pokojowy charakter w połączeniu z zapałem do pracy i dużymi pokładami energii sprawiają, że jest to doskonały kandydat na psiego przyjaciela. Pies szybko przywiązuje się do swojego właściciela, obdarza go szacunkiem i uwielbieniem, a także jest energiczny i skłonny do zabawy. Ponadto dzięki wysokiej inteligencji z łatwością uczy się nowych sztuczek i zadań. Poznaj bliżej te czarujące psy myśliwskie.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 16–34 kg wzrost: 53–70 cm |
maść | czarna, wątrobiana, czarno-biała, cytrynowo-biała, biało-pomarańczowa, ciemnobrązowo-biała |
długość życia | od 12 do 17 lat |
główne cechy | aktywne, przyjazne, lojalne |
Wygląd i wzorzec rasy
Dorosłe psy tej rasy osiągają 56–70 cm wysokości w kłębie i ważą około 18–34 kilogramów, natomiast suki mierzą od 53 do 66 centymetrów, a ich waga waha się w okolicach 16–30 kg. Sierść psa tej rasy jest połyskująca, gładka i przylegająca, natomiast jej maść jest czarna, wątrobiana, czarno-biała, cytrynowo-biała, biało-pomarańczowa lub też ciemnobrązowo-biała.
Psy tej rasy mają harmonijną, proporcjonalną sylwetkę o smukłych kończynach, długiej, silnej szyi, a także muskularnych, długich łapach. Głowa pointera jest szeroka i proporcjonalna, o trójkątnych, zwisających uszach. Kufa psa jest lekko zadarta. Psy te mają średniej długości ogon, który zwęża się ku końcowi.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na adopcję psa zalecamy dokadnie rozważyć wybór hodowli, aby uniknąć w przyszłości nieprzewidzianych problemów zdrowotnych i behawioralnych. Postaw na zarejestrowaną i renomowaną hodowlę, w której uzyskasz komplet informacji co do rodziców szczeniaka. Będziesz miał pewność, że szczeniaki są hodowane w sposób etyczny.
Ceny szczeniaków zaczynają się od 3500 zł, jednak warto mieć na uwadze, że ceny w przypadku renomowanych, zagranicznych hodowli mogą być znacznie wyższe – nawet kilka tysięcy euro.
Historia rasy
Nazwa rasy nawiązuje do jej szczególnego talentu do wystawiania zwierzyny myśliwym. Uważa się, że psy te pochodzą od hiszpańskich, włoskich i portugalskich legawcow, które trafiły do Wielkiej Brytanii w XVIII wieku razem z żołnierzami powracającymi do domu z hiszpańskiej wojny o sukcesję. Psy te były krzyżowane z rasami takimi, jak greyhound, bloodhound, seter czy też foxhound, dając początek nowej rasie pointerów.
Wraz z popularyzacją polowań z bronią palną psy te zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Na polowaniach odnajdywały dla myśliwych skupiska zwierzyny takiej, jak ptaki i wystawiały je polującym.
W Europie rasa zaczęła zyskiwać popularność w XIX wieku, kiedy to powstały też hodowle w Belgii, Francji i Niemczech. Niestety jak w przypadku wielu ras wybuch II Wojny Światowej doprowadził do niemal zupełnego wyginięcia rasy. Większe ilości osobników przetrwały w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. FCI uznało rasę w 1963 roku.
W Polsce rasa była szczególnie popularna w XIX wieku, natomiast obecnie cieszy się przede wszystkim uwagą wśród myśliwych.
Pointer – charakter i usposobienie
Psy te są z natury bardzo energiczne, aktywne i ambitne, o silnym instykcie łowczym. Należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, by zniecierpliwienie oraz nadmiar energii nie dawały się we znaki. Psy te są jednak zrównoważone i potrafią się zachować w domu jeśli tylko właściciel zaspokaja ich potrzeby co do ilości ruchu.
Pointery są bardzo inteligentne i bardzo szybko się uczą. Mają miłe, przyjazne usposobienie i silnie przywiązują się do opiekuna, jednak zostawanie w domu bez opieki nie sprawia im problemu jeśli są do tego przyzwyczajone od małego. Odpowiednio socjalizowane psy tolerują inne zwierzęta, są także przyjazne wobec dzieci.
Pointer uwielbia psie sporty, dlatego opiekun powinien zapewnić mu odpowiednią aktywność fizyczną, dzięki której pokłady energii zostaną rozładowane. Canicross, bokejoring czy agility to tylko niektóre z dyscyplin, które można uprawiać z podopiecznym.
Wychowanie i tresura
Psy te są bardzo inteligentne i skłonne do współpracy, a także szybko się uczą. Wymagają jednak stanowczego, ale przy tym cierpliwego i czułego właściciela, gdyż mają bardzo wrażliwą psychikę. Pod wpływem przymusu, kar czy napiętej atmosfery mogą zamykać się w sobie, co często bywa mylnie odbieranie jako upór lub niechęć do współpracy. Psy te szybko dojrzewają, dlatego warto rozpocząć szkolenie jak najcześciej. Powinno się stosować metody pozytywnego wzmocnienia, takie jak pochwały i przysmaki jako nagroda.
Zadbaj także o odpowiednią socjalizację pupila, by dobrze tolerował obecność obcych osób, a także inne zwierzęta. Są to psy myśliwskie, wobec tego warto nauczyć je przywołania awaryjnego i stójki, nawet jeśli nie zamierzasz zabierać je na polowania. Psy te mają wrodzoną zdolność do wykonywania stójki, więc warto utrwalać tę umiejętność u pupila.
Zabawki dla pointera
Pointery zaliczają się do bardzo aktywnych, energicznych i skorych do zabawy psów, dlatego idealnym wyborem dla psów tej rasy będą zabawki takie, jak frisbee, piłki czy też zabawki sznurowe. Warto zaopatrzyć pupila także w kości do gryzienia lub też gryzaki takie jak Kong, które pomogą mu zaspokoić naturalny instynkt żucia. To dla psa także doskonały sposób na rozładowanie emocji i energii. Warto również rozważyć zabawki interaktywne, gdyż pies myśliwski z pewnością doceni urozmaiconą zabawę w formie pościgu za uciekającą zabawką. To idealne rozwiązanie na zajęcie psa pod nieobecność opiekuna.
Pointer – pielęgnacja
Krótka sierść czworonoga sprawia, że jest on bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować pointera raz w tygodniu. Najlepiej używać do tego rękawicy lub gumowej szczotki dla psa, które usuną kurz i zabrudzenia z włosów psa. Jednak okres linienia u psa może być problematyczny, zwłaszcza dla osób ceniących sobie porządek. Krótka i szorstka sierść psa wbija się we wszystkie przedmioty i tkaniny i jest trudna do usunięcia.
Kąpiele powinny odbywać się raz na jakiś czas lub też w razie potrzeby, z użyciem odpowiedniego szamponu. Należy również dbać o uszy psa i regularnie sprawdzać ich stan, a także dbać o ich higienę. Kontroluj też stan oczu i jamy ustnej psa.
Dieta i żywienie
Z uwagi na dużą aktywność psa należy starannie dobrać dla niego karmę. Przede wszystkim powinna pokrywać całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Porcje karmy należy także starannie dobierać, gdyż pointer może wykazywać tendencje do nadwagi, dlatego właściciel powinien zadbać o to, aby pokarm nie wykraczał poza jego zapotrzebowanie.
Duża aktywność czworonoga sprawia, że narażone na urazy i inne uszkodzenia są kości i stawy. Karma dla psa powinna zawierać związki mineralne wspierające układ stawowy i motorykę zwierzęcia. Szczególnie polecane są karmy dla psów dużych ras odpowiednie do wieku pupila lub też karmy dla psów aktywnych.
W przypadku samodzielnego przygotowania posiłków w ramach diety BARF należy pamiętać o regularnej suplementacji witamin i minerałów niezbędnych w diecie psa. Ten sposób odżywiania jest polecany osobom o doskonałej znajomości psich wymogów żywieniowych.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla pointerów
Zdrowie i długość życia
Rasa zalicza się do ogólnie zdrowych, jednak podobnie jak inne duże rasy psów jest podatna na problemy ze stawami takie, jak dysplazja stawów biodrowych. Zdarzają się u nich również problemy kardiologiczne, takie jak wrodzone zwężenie aorty. Występuje u nich również katarakta oraz PRA. Warto mieć na uwadze, że rasa jest bardzo podatna na problemy ze skórą, takie jak na przykład zapalenie czy też dysplazja mieszków włosowych.
Psy tej rasy są dość długowieczne jak na duże psy – żyją od 12 do nawet 17 lat.
Zobacz: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie
U kogo sprawdzi się rasa?
Pointer nie sprawdzi się w roli psa stróżującego, gdyż jego pozytywne i przyjacielskie nastawienie nie idą w parze z pilnowaniem domu. Mimo to potrafi ostrzec swojego opiekuna o zbliżającym się zagrożeniu. Natomiast czworonóg doskonale odnajdzie się w roli asystenta myśliwego, a jego zdolności łowieckie są niepodważalną zaletą.
Rasa będzie odpowiednia również dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Pointer jest psem pracującym, dlatego właściciel musi wyznaczać mu zadania, dzięki którym będzie stale się rozwijał. Z kolei niezaspokojenie potrzeb ruchu u psa może prowadzić do niepodporządkowania, trudności w ułożeniu lub nawet ucieczek. Nie jest to dobry wybór dla osób mało aktywnych lub też starszych. Odpowiednio socjalizowany będzie się dobrze czuł w towarzystwie rodzin, a także będzie tolerował inne zwierzęta domowe.
Pointer najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni. W mieszkaniu nie będzie czuł się najlepiej.
Zalety:
- przywiązuje się do właściciela,
- szybki i energiczny,
- lubi uprawiać sport ze swoim opiekunem,
- akceptuje inne zwierzęta w domu,
- czuły wobec dzieci, charakteryzuje się silnym popędem łowieckim.
Wady:
- wykazuje skłonność do ucieczek (jeżeli jego potrzeba aktywności nie jest spełniania),
- ma silny popęd łowiecki, co może jego opiekunom przeszkadzać,
- nie jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (zwłaszcza mróz).
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Rocky, Hermes, Loki, Ajax, Kapitan, Leo, Henry, Otis, Apollo, Max, Tobi, Pluto. | Nysa, Morwa, Hera, Regina, Lola, Saba, Nela, Strzałka, Nuta, Pestka, Luna. |
Najczęściej zadawane pytania
Ceny tych psów zaczynają się od 3500 zł, ale szczeniaki z renomowanych zagranicznych hodowli mogą kosztować kilka tysięcy euro.
Zalecamy wyłącznie adopcję z renomowanej, zarejestrowanej w FCI hodowli, aby uniknąć nieprzewidzianych problemów zdrowotnych i behawioralnych u psa.
Psy te są bardzo czujne, aktywne i energiczne. Mają przyjazne, towarzystkie usposobienie.
Dorosłe psy tej rasy ważą 26-30 kg.
Osiagają one do 70 cm wzrostu.
Rasa cieszy się pozytywnymi opiniami jako psy miłe, łagodne i podatne na szkolenie. Jednak warto mieć na uwadze, że to psy myśliwskie, które mają silny instynkt łowczy.
Data publikacji: 24.09.2020