Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koty ze swojej natury są bezwzględnymi drapieżnikami. I choć w pełni udomowione osobniki nie przejawiają aż tak dużych skłonności do samodzielnego zdobywania pożywienia, jak ich przodkowie, mięso oraz wszystkie zawarte w nim składniki odżywcze wciąż jest im niezbędne. Białka pochodzenia zwierzęcego to absolutna podstawa żywienia kotów, niezależnie od ich rasy, wieku, czy też rozmiaru, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.
Spis treści
Jakie składniki występują w diecie kota?
Należy pamiętać o tym, że kocie pożywienie to nie tylko białka zawarte w mięsie. Każdy pupil będzie bowiem potrzebował znacznie większej ilości składników odżywczych, do których zaliczają się:
Węglowodany
Czyli jedno ze źródeł energii, nazywane również cukrami. Istnieje wiele sprzecznych ze sobą poglądów dotyczących tego, czy węglowodany powinny znajdywać się w jadłospisie pupila. Niezaprzeczalnym jest jednak fakt, że będą one niezbędne w żywieniu najmłodszych osobników. W późniejszych okresach życia okazują się jednak nie mieć wpływu na rozwój, zdrowie, czy też poziom energii pupila. Należy zaznaczyć, że ich negatywne oddziaływanie na dobrostan czworonoga wciąż jest kwestią sporną.
Istotnym będzie natomiast fakt, że węglowodany znajdują się w każdej suchej, a jednocześnie niektórych mokrych karmach. Kluczowe znaczenie ma jednak ich zawartość.
Błonnik
Błonnik, zwany również włóknem pokarmowym, dzieli się na rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny. Dieta kota powinna zawierać obydwa wspomniane warianty, ponieważ każdy z nich pełni szereg istotnych ról. Zalicza się do nich na przykład korzystny wpływ na perystaltykę jelit, stabilizację składu flory bakteryjnej, czy też sprzyjanie utrzymującemu się poczuciu sytości.
Białka
Głównym źródłem białek w żywieniu kotów jest oczywiście mięso. Czworonogi wykorzystują je jako źródło energii, ale też pomoc w rozwoju i odbudowie organizmu.
Najważniejszym białkiem, a w zasadzie aminokwasem, w przypadku kotów jest tauryna, która w znaczącym stopniu przyczynia się do prawidłowej pracy ich organizmów. Wpływa ona bowiem nie tylko na wzrok czy płodność, ale i pracę serca. Niedobór tauryny niesie za sobą poważne skutki zdrowotne, do których zalicza się niewydolność mięśnia sercowego, centralną degenerację siatkówki, zaburzenia pracy układu nerwowego, a nawet nieprawidłowy rozwój szkieletu.
Pomimo tego, że organizm kota jest w stanie samodzielnie produkować taurynę, to jej ilości nie są wystarczające. Dlatego też po stronie właściciela leży obowiązek dostarczania zwierzęciu odpowiedniej ilości tego aminokwasu.
Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tauryny, z pewnością nie przyniesie pozytywnych skutków. Serwowanie pełnowartościowych, a zarazem jakościowych pokarmów, w większości przypadków okazuje się całkowicie wystarczające. Do najbogatszych źródeł tego składnika należy mięso łososia oraz indyka, a także wątroba drobiowa.
Czy karma wpływa na samopoczucie kota? Dowiedz się więcej.
Tłuszcze
Tłuszcze, podobnie jak białka, dostarczają kotom energii. Kluczowe znaczenie ma jednak to, że przybierają one różne formy, które dodatkowo cechują się innym stopniem strawności. Dlatego też szczególna uwaga powinna zostać poświęcona jakości dostarczanych tłuszczów. Do niepożądanych ich źródeł zaliczana jest między innymi wołowina, która to podwyższa poziom cholesterolu w organizmie czworonoga. Istotnym jest również fakt, że zbyt wysoka wartość cholesterolu wpływa na pogorszenie pracy serca oraz układu krążenia. O wiele lepszym wyborem będą więc tłuszcze drobiowe, na przykład z kurczaka.
Oleje
Rolą olei w organizmie kota jest zapewnienie mu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz umożliwienie rozpuszczenia witamin, takich jak A, D, E i K. Co więcej, oprócz znacznego uatrakcyjnienia smaku i aromatu żywności, oleje wspomagają również pracę układu pokarmowego, a także wpływają na stan skóry i sierści zwierzęcia.
Oleje dostarczane pupilowi powinny bazować na pochodzeniu zwierzęcym, ponieważ będą one znacznie lepiej przyswajalne, a jednocześnie naturalne.
Jak dopasować dietę do kota?
Zdecydowanie najważniejszą kwestią w wyborze odpowiedniej karmy oraz sposobu żywienia jest poszukiwanie składników i typów pokarmów będących możliwie najbardziej adekwatnymi do danego kota. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe. Stosowane przez producentów nazewnictwo często jeszcze bardziej komplikuje całą sytuację, dlatego też kluczową sprawą jest kierowanie się pewnymi wytycznymi, o których mowa poniżej.
Wiek kota
Kocięta będą wymagały znacznie większych ilości energii, niezbędnej zarówno do prawidłowego wzrostu, jak i rozwoju. Podwyższona kaloryczność oraz nasycenie wartościowymi tłuszczami okazują się więc bardzo pożądane. Przy wyborze konkretnej karmy warto więc zwracać uwagę na ilości poszczególnych składników odżywczych, mających bezpośredni wpływ na organizm pupila.
Sprawdź: Sucha karma dla kociąt – ranking [Top 10]
Koty, tak jak ludzie, wraz z wiekiem będą wymagały wprowadzenia pewnych zmian żywieniowych. Ich metabolizm zwolni, a ochota na aktywności ulegnie znacznemu pomniejszeniu. Dlatego też obowiązkiem każdego właściciela będzie wówczas zadbanie o to, aby jego pupil mógł pozostać w jak najlepszej kondycji oraz zdrowiu. Z pewnością ograniczyć należy więc spożywanie tłuszczów i wysokokalorycznych produktów, które to mogą przyczynić się do zwiększania wagi czworonoga, a co za tym idzie – otyłości, będącej niezwykle zagrażającą chorobą. Na zwiększoną dbałość zasługują również kości i stawy pupila, które wzmacniane są na przykład przez kwasy tłuszczowe omega-3 i białka.
Sprawdź naszą ofertę zdrowych karm dla kotów:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla kotów
Składniki pokarmów – co oznaczają poszczególne terminy?
Niektóre terminy stosowane przez producentów karmy dla kotów mogą wydawać się skomplikowane, a nieraz nawet mylące. Dlatego też poniżej znajdują się wyjaśnienia najczęściej spotykanych oznaczeń.
„Posiłek mięsny”
Powyższe sformułowanie jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów, szczególnie w przypadku pokarmów z niższej półki jakościowej. Jeśli dany producent określa swoją karmę mianem „posiłku mięsnego” – z pewnością nie wróży to nic dobrego. Koniecznym będzie wówczas zapoznanie się z faktyczną zawartością konkretnych mięs oraz tym, czy w rzeczywistości nie są one jedynie podrobami lub odpadkami.
Istotną wskazówką przy wyborze odpowiedniej karmy jest to, że wysokojakościowe produkty przeważnie określają pochodzenie użytego do produkcji mięsa. Dlatego też, jeśli do wyboru dostępna jest „karma z mięsa drobiowego”, a „karma z mięsa z kurczaka” – zdecydowanie warto postawić na drugą opcję.
Wystrzegać należy się również terminów takich jak „produkty pochodzenia zwierzęcego”, które to nie zawierają żadnych sprecyzowanych informacji odnośnie tego, z jakimi produktami faktycznie mamy do czynienia.
„Karma bezzbożowa”
Termin „karma bezzbożowa” oznacza dokładnie to, czego można się domyślić. Konkretny produkt nie zawiera wówczas w swoim składzie zbóż, takich jak pszenica, żyto, czy jęczmień. Ten rodzaj pożywienia doskonale sprawdza się u kotów wykazujących problemy trawienne oraz zwiększoną wrażliwość na niektóre składniki. Ogromna ilość czworonogów nie toleruje wspomnianej już pszenicy, dlatego też wyłączenie jej z diety pupila może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Jeśli w składzie danego pokarmu użyto ogólnego terminu „zboża” – z pewnością nie będzie on odpowiednim wyborem. Brak konkretnej definicji składników powinien więc zapalać w głowie czerwoną lampkę, ponieważ w grę wchodzi przecież zdrowie ukochanego podopiecznego.
„Produkt hipoalergiczny”
Karmy hipoalergiczne przeznaczone są dla kotów mających skłonności do częstych, powtarzających się i niepożądanych reakcji ich układu immunologicznego na konkretne składniki. Należy jednak zaznaczyć, że żadna karma nie będzie w pełni hipoalergiczna. Każdy składnik spożywanego przez zwierzę pokarmu może bowiem potencjalnie uczulać. Kluczem jest więc dobranie diety pupila tak, aby zawarte w niej produkty były możliwie najbardziej naturalne.
Z uwagi na odnotowany wzrost występowania chorób dietozależnych u zwierząt domowych, sklep KrakVet przygotował raport na temat wpływu diety na stan zdrowia, który zawiera informacje niezbędne dla właścicieli psów i kotów. Raport będzie dostępny do wglądu już niebawem.
Raport obejmuje najczęściej występujące choroby dietozależne oraz ich bezpośrednie przyczyny, a także historię udomowienia psa i kota, historię żywienia oraz współcześnie stosowane metody odżywiania. Opisuje także niezbędne w diecie psa i kota składniki oraz rolę, jaką pełnią w organizmie, a także porusza temat wpływu diety nie tylko na zdrowie, ale i na zachowanie czworonoga.
Przeczytaj, jak wybrać najlepszą karmę dla kota.