Jedną z bezwzględnych podstaw mających wpływ na zdrowie oraz samopoczucie pupila jest jego dieta. Odgrywa ona bowiem niezwykle istotną rolę w jego prawidłowym rozwoju na etapie szczenięcym, jak i w późniejszych latach życia.
Obowiązkiem opiekuna staje się w tym przypadku zapewnienie zwierzęciu wszystkiego tego, co jest mu niezbędne. Nieraz będzie to stanowiło jednak nie lada wyzwanie, a do sprostania wymaganiom żywieniowym czworonoga konieczne okazuje się zgromadzenie odpowiedniej wiedzy. Nieprawidłowy pokarm może być bowiem źródłem wielu schorzeń i dolegliwości, do których zalicza się między innymi nadwagę, cukrzycę, problemy układu sercowo-naczyniowego, a także dolegliwości stawów i wiele innych.
Spis treści
Jakie składniki występują w diecie psa?
Na początku należy zaznaczyć, że fundamentalnym, a zarazem najważniejszym składnikiem psiej diety, są białka pochodzenia zwierzęcego. To właśnie na nich powinno więc opierać się żywienie psa, co uzasadnimy w dalszej części artykułu. Zacznijmy jednak od początku, czyli tego, jakie składniki odżywcze będą pupilowi niezbędne.
Węglowodany
Organizm psa zużywa węglowodany w celu dostarczenia zwierzęciu energii. Niemniej jednak, zapotrzebowanie na te składniki jest bardzo zróżnicowane, a nadmierna ich ilość może wywoływać zarówno negatywne skutki trawienne, alergie oraz szereg innych dolegliwości.
Węglowodany dzieli się na:
- Proste – które to, jeśli spożywane w nadmiarze, mają negatywny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale i zdrowie psa. Przyczyniają się bowiem do zwiększenia ryzyka cukrzycy, chorób serca, a nawet nowotworów. Ponadto są one trawione w niezwykle szybkim tempie, a ilość zawartej w nich energii okazuje się znikoma. Ich źródłem może być biały ryż, będący składnikiem nieraz dodawanym przez opiekunów do psiego posiłku.
- Złożone – czyli zdecydowanie zdrowszy, a zarazem bardziej wartościowy wariant węglowodanów. Uczucie sytości po ich spożyciu utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas. Niewystarczająca ilość spożytych przez czworonoga węglowodanów złożonych może objawiać się poprzez osłabienie stanu jego skóry, a także ogólne spowolnienie i senność.
Szczególną uwagę w kwestii węglowodanów należy zwracać na skład karmy, którą spożywa pupil. Nieraz zdarzają się bowiem sytuacje, w których pod postacią szeroko rozumianych „zbóż”, kryją się niepożądane w diecie pupila składniki, takie jak na przykład pszenica.
Dowiedz się więcej na temat bezzbożowej diety dla psa.
Błonnik
Błonnik powinien być dostarczany pupilowi poprzez źródła czysto roślinne, takie jak warzywa, owoce i zboża. Jego zadaniem jest wspomaganie pracy układu pokarmowego, co wiąże się bezpośrednio z utrzymaniem prawidłowej masy ciała pupila, a także zmniejszeniem ryzyka chorób serca oraz kamicy żółciowej.
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje tego składnika, do których zalicza się błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawierać każdy z nich, ponieważ w odróżnieniu od węglowodanów, nie występuje tu podział na „lepszy” i „gorszy” błonnik. Jego najlepszym źródłem są produkty takie jak pulpa buraczana, marchew, jabłka i lucerna. Ich wdrożenie w dietę czworonoga jest więc warte rozważenia.
Jak najbardziej pożądanymi w diecie pupila okazują się również włókna prebiotyczne, szerzej znane jako skróty FOS i MOS, których zadaniem jest wzmacnianie i odżywianie pożytecznych bakterii znajdujących się w jelitach.
Białko
Białka mają na celu dostarczanie pupilowi różnego rodzaju aminokwasów, które to z kolei odpowiedzialne są nie tylko za metabolizm komórkowy, ale i odbudowę naskórka oraz wzrost pazurów i sierści. Co więcej, białko jest głównym składnikiem budulcowym organizmu zwierzęcia, tym samym wpływając zarówno na jego rozwój, jak i wiele funkcji życiowych.
Należy jednak zaznaczyć, że przy uwzględnianiu białek w diecie czworonoga, kluczowe znaczenie ma ich jakość, a nie sama ilość. Wyróżniane są bowiem zarówno warianty roślinne, jak i zwierzęce. Te drugie są dla psów o wiele lepiej przyswajalne, a co za tym idzie – bardziej wartościowe.
Do głównych źródeł białka, jednocześnie najbardziej odpowiednich dla pupila, należy oczywiście mięso. Każdy jego gatunek cechuje się przy tym inną zawartością tego składnika oraz wszelkich aminokwasów, dlatego też tak duże znaczenie ma wprowadzanie pewnych urozmaiceń, na przykład pod postacią naturalnych przysmaków oraz dobrej jakości karm, zawierających różne rodzaje mięsa.
Tłuszcze
Tłuszcze, tak jak i węglowodany, mają dostarczać psu energii. Co więcej, umożliwiają one również wchłanianie przez organizm witamin, takich jak A, D, E i K. Tłuszcze występują jednak w rozmaitych postaciach, cechując się przy tym różnym stopniem strawności. Gorszej jakości źródła, takie jak na przykład wołowina, przyczyniają się do zwiększenia ilości cholesterolu w organizmie pupila. Zbyt wysoki jego poziom będzie miał niebagatelny wpływ na zdrowie zwierzęcia, powodując choroby serca oraz układu krążenia.
Jakość dostarczanych tłuszczów ma więc ogromne znaczenie w diecie psów, a ich źródeł, tak jak w przypadku białek, należy doszukiwać się w spożywanym mięsie.
Oleje
Głównym zadaniem olei w diecie psa jest dostarczanie mu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, omega-6 i omega-9, które to wspomagają pracę całego organizmu. Wpływ powyższych kwasów zauważalny jest zarówno w wyglądzie skóry i sierści, jak i samopoczuciu pupila. Ich brak skutkuje bowiem apatią, rozkojarzeniem, a nieraz i nerwowym zachowaniem.
Niezwykle istotnym jest fakt, że zarówno organizm człowieka, jak i psa nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć wspomnianych kwasów. Dlatego też obowiązkiem właściciela jest dostarczenie ich zwierzęciu.
Jeśli wybrana karma zawiera znikome ilości tych składników lub nie posiada ich wcale – nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wdrożyć je do psiego jadłospisu. Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na kwasy omega jest uzależnione od obecnej diety pupila, dlatego też wybór odpowiednich olejów do suplementacji powinien zostać skonsultowany ze specjalistą.
Jak wybrać odpowiednią karmę dla psa?
Dopasowanie diety do konkretnego czworonoga zdecydowanie nie należy do zadań łatwych. Rynek oferuje bowiem niezwykle szeroki wybór różnego rodzaju wariantów, a każdy producent zapewnia, że to właśnie jego karma sprawdzi się najlepiej. Czym więc kierować się przy wyborze psiego pożywienia?
Sprawdź naszą ofertę zdrowych karmy dla psa Farmina:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów Farmina
Rozmiar psa
Często spotykanym zjawiskiem wśród poszczególnych karm dla psów jest przypisywanie rodzaju pożywienia pod konkretny rozmiar pupila. Wówczas wszelkie składniki odżywcze są rozłożone tak, aby przynieść zwierzęciu możliwie największe korzyści. Wyróżnia się więc karmy dla ras:
- Małych – w tym wariancie krokiety występują w znacznie mniejszych rozmiarach, aby drobne czworonogi były w stanie je pogryźć. Co więcej, małe rasy zużywają znacznie więcej energii, niż większe psy, ponieważ cechują się wyższym metabolizmem. Dlatego też ich dieta powinna składać się z większej ilości mięsa.
- Dużych – karmy dla psów o większych rozmiarach są wzbogacane o suplementy mające na celu wzmocnić ich stawy oraz kości.
Niektórzy producenci dedykują swoje karmy również psom o średnich rozmiarach, co zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Należy jednak zaznaczyć, że sam fakt przeznaczenia karmy dla „dużych”, czy też „małych” czworonogów wcale nie oznacza, że będzie ona stuprocentowo adekwatna do konkretnych wymagań pupila.
Wiek zwierzęcia
Psy, tak jak i ludzie, będą wymagały dostosowywania ich diety w zależności od etapu życia. W miarę dorastania, a następnie starzenia się, organizm czworonoga wykazuje zapotrzebowanie na większe ilości jednych składników, a nieco mniejsze – drugich. Dlatego też karma powinna zostać dopasowana tak, aby w każdym stadium rozwoju pies otrzymywał wszelkie niezbędne wartości odżywcze.
Szczenięta wykazują znacznie zwiększone zapotrzebowanie na energię, która jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju oraz ciągłego wzrostu. Większa ilość kalorii oraz tłuszczy w diecie pupila będzie więc niezbędna. Nieraz zdarza się jednak tak, że odpowiednio dobrana karma okaże się optymalnym rozwiązaniem również na dalszych etapach życia czworonoga. Konieczne wówczas będzie jedynie dostosowanie dziennej dawki pożywienia.
Wraz z dorastaniem oraz starzeniem się, potrzeby żywieniowe psa ulegają zmianom. Jest to spowodowane tym, że jego metabolizm znacznie zwalnia, a ogólna aktywność ulegnie redukcji. Największym zagrożeniem wynikającym z takiego stanu rzeczy jest wówczas otyłość, dlatego też obowiązkiem właściciela jest jej zapobieganie. W tym celu należy wdrożyć pokarmy zawierające mniejszą ilość tłuszczu i kalorii. Niezbędne okazują się także wszelkie witaminy, minerały oraz kwasy omega, których zadaniem będzie nie tylko utrzymanie dobrego samopoczucia czworonoga, ale i zadbanie o cały jego organizm.
Czego nie może jeść pies? Sprawdź.
Choroby dietozależne coraz częściej są obserwowane i diagnozowane u zwierząt domowych – z tego względu sklep KrakVet przygotował raport na temat chorób dietozależnych oraz wpływu diety na zdrowie, który zawiera informacje niezbędne dla właścicieli psów i kotów.
Raport porusza problem najczęściej występujących chorób dietozależnych i ich bezpośrednich przyczyn. Opisuje ponadto historię udomowienia psa i kota, dawne metody żywienia oraz współcześnie stosowane metody odżywiania. Raport obejmuje także składniki odżywcze niezbędne w zbilansowanej diecie psa i kota oraz rolę, jaką pełnią w organizmie, a także wpływ diety na zachowanie czworonoga.