Posokowiec bawarski – charakterystyka rasy

Posokowiec bawarski – charakterystyka rasy

Posokowiec bawarski to zrównoważony i przyjacielski pies o charakterystycznym wyglądzie, w którym uwagę przyciągają przede wszystkim duże, oklapnięte uszy. Rasę upodobali sobie przede wszystkim myśliwi, choć na chwilę obecną odgrywa ona również rolę lojalnego i oddanego towarzysza. Posokowiec ma jednak stosunkowo silną osobowość, przez co może wykazywać upór, a nieraz również silną potrzebę niezależności i samodzielnego podejmowania działań. Nie będzie to więc rasa dla każdego, a w szczególności całkowicie niedoświadczonych opiekunów.

Poznaj najważniejsze wymagania oraz preferencje posokowca bawarskiego, a także jego zalety i wyjątkowe cechy charakteru.

Zobacz również: Najpopularniejsze rasy psów z całego świata

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 20-25 kg

wzrost: 47–52 cm

 maść pręgowana, jasnobrązowa, ruda, biszkoptowa, płowa z czarną maską
długość życia  od 11 do 13 lat
główne cechy  energiczne, lojalne, odważne

Wygląd i wzorzec rasy

Posokowiec bawarski - wygląd i wzorzec rasy

Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, posokowiec bawarski zaliczany jest do grupy VIpsy gończe i rasy pokrewne, a także sekcji 2., czyli posokowce. Rasa określana jest mianem czworonogów o średnich rozmiarach, przy czym wysokość w kłębie u suczek powinna mieścić się w granicach 44-48 cm, natomiast u samców – 47-52 cm. Waga zazwyczaj nie przekracza około 25 kg.

Sylwetka czworonoga jest proporcjonalna, mocna i silna, a kończyny wyraźnie umięśnione. Ogon przyjmuje średnią długość i jest wysoko osadzony. Głowa jest stosunkowo szeroka, a kufa prosta i zakończona czarnym lub ciemnoczerwonym nosem. Oczy są niezbyt duże, jednocześnie przyjmując barwy o różnych odcieniach brązu. Wysoko osadzone, charakterystyczne uszy są opadające, ciężkie, niepofałdowane, a także szerokie i zaokrąglone na krańcach.

Sierść posokowca bawarskiego jest krótka i mocno przylegająca do ciała. W dotyku może wydawać się nieco szorstka, jednak w obrębie głowy i uszu jest gładka i delikatna. Wzorzec dopuszcza między innymi takie odmiany kolorystyczne, jak:

  • Płowoczerwona,
  • Jasnopłowa,
  • Piaskowa,
  • Szaropłowa,
  • Jelenioczerwona,
  • Czerwonobrązowa,
  • Pręgowana.

Akceptowane są przy tym niewielkie jasne znaczenia w obrębie klatki piersiowej. Głowa, uszy i kufa muszą być jednocześnie ciemniejsze niż reszta ciała zwierzęcia. Barwa posokowca powinna przyjmować nieco intensywniejszy odcień w okolicach grzbietu.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

Posokowiec bawarski z pewnością nie należy do najpopularniejszych psów w Polsce. Z dnia na dzień zainteresowanie rasą zdaje się jednak wzrastać, co z kolei może przyczyniać się do zwiększonej ilości pseudohodowli. Decydując się na zakup czworonoga należy więc dokładnie zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania wybranej hodowli, a także jej przynależnością do odpowiednich organizacji. Pieczę nad hodowlami psów rasowych na terenie naszego kraju sprawuje Związek Kynologiczny w Polsce, a cenione i renomowane placówki powinny do niego przynależeć.

Ceny szczeniąt

Na chwilę obecną szczenięta z rodowodami FCI kosztują około 3000 zł. Kwoty te są jednak ustalane indywidualnie przez każdego hodowcę, dlatego też mogą one wynosić znacznie więcej. Na cenę szczeniaków wpływają bowiem takie czynniki, jak renoma hodowli, osiągnięcia i pochodzenie rodziców, czy też zgodność ze wzorcem rasy lub nawet odmiana kolorystyczna psiaka.

Podejrzenia powinny natomiast wzbudzać ogłoszenia oferujące zaskakująco tanie posokowce, gdyż w znaczącej większości przypadków świadczą one o pseudohodowli. Wówczas wzrasta jednak prawdopodobieństwo wystąpienia różnorodnych chorób i wad genetycznych, które z kolei wpływają na ogólny dobrostan czworonogów.

Historia rasy

Historia rasy

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż posokowce bawarskie, jak większość ras myśliwskich, wywodzą się od psów hodowanych przez Celtów. Zapiski mające stanowić dowód datowane są nawet na II wiek n.e. Przodkiem posokowca prawdopodobnie jest tropowiec, czyli rasa, którą niegdyś hodowano na terenach dzisiejszej Francji.

Tropowce, jak sama nazwa mówi, wykorzystywano do tropienia zwierzyny podczas polowań. Z czasem, gdy do łowów zaczęto wykorzystywać broń palną, znacząco wzrosło zapotrzebowanie na psy, które będą w stanie precyzyjnie odnaleźć zwierzynę wyłącznie po zapachu jej krwi. Dlatego też w XIX wieku niemieckie hodowle podjęły się próby starannego wyselekcjonowania pożądanych u czworonoga cech, tym samym kreując rasę o nazwie der Schweisshund. Termin „der Schweiss”, podobnie jak polskie określenie „posoka”, oznacza krew grubego zwierza.

Dawniej w obrębie posokowców wyróżniało się trzy odmiany, między którymi obserwowane były różnice w wyglądzie, umaszczeniu i ogólnej budowie ciała. Z biegiem czasu wyselekcjonowano jednak rasę znaną jako posokowiec hanowerski. Niestety, ze względu na stosunkowo dużą masę, psy hanowerskie nie sprawdzały się w górzystych terenach. Czworonogi te skrzyżowano więc z górskim psem gończym i ogarem tyrolskim, czyli rasami, które występowały w Bawarii. Taka kombinacja sprawiła, że psy cechowały się nieco mniejszą, a także lżejszą budową.

Niejednokrotnie zakłada się, że do stworzenia posokowca bawarskiego przyczyniły się również geny jamnika, na co wskazuje między innymi charakterystyczna kufa, czy też specyficzny wygląd kończyn.

Wzorzec rasy opracowano w 1883 roku na podstawie wyglądu suczki o imieniu Diana oraz samca zwanego Hirschmann. Klub Posokowca Bawarskiego powstał w 1912 roku w Monachium. Na obszarach Polski rasa pojawiła się wraz z początkiem lat 60. XX wieku. Na chwilę obecną jej popularność nie jest jednak tak duża, jak w przypadku innych psów myśliwskich.

Posokowiec bawarski – charakter i usposobienie

Posokowiec bawarski - charakter i usposobienie

Pomimo uroczego wyglądu i przyjaznego usposobienia, posokowiec bawarski jest psem myśliwskim, w którym drzemią silne instynkty. Decydując się na zakup lub adopcję psa tej rasy nie należy o tym zapominać. Natura czworonoga nieraz daje o sobie znać, szczególnie w momencie, gdy jest on spuszczony ze smyczy. Wówczas warto liczyć się z tym, że napotkany trop może zachęcić pupila do pogoni za zwierzyną, niezależnie od jej rodzaju. Rasa wymaga więc odpowiedniego szkolenia oraz nauki podstawowych komend mających zapewnić posłuszeństwo.

Posokowiec bawarski opisywany jest jako zrównoważony, radosny i energiczny psiak. Niezaprzeczalnie wymaga on wielu aktywności oraz znaczących dawek ruchu. Niespożytkowana energia może bowiem znajdować ujście w niszczeniu mebli lub domowego wystroju.

Rasa w znaczącym stopniu przywiązuje się do swoich opiekunów, przez co długotrwała samotność może nieść za sobą szereg niepożądanych skutków. Posokowiec nie jest jednak psem o skłonnościach do agresywnych reakcji. W towarzystwie obcych ludzi może natomiast eksponować swoje nieufne nastawienie.

Wychowanie i tresura

Wychowanie i tresura posokowca bawarskiego

Rasa wykazuje znaczącą inteligencję oraz chęci do współpracy z opiekunami. Posokowiec bawarski nieraz bywa jednak uparty, tym samym skutecznie stawiając na swoim. Nie ma w tym jednocześnie nic dziwnego, gdyż dawniej od tych czworonogów wymagano przede wszystkim umiejętności samodzielnej pracy oraz podejmowania konkretnych i adekwatnych decyzji.

Podstawą szkolenia posokowca jest nauka posłuszeństwa, którą warto rozpocząć już od okresu szczenięcego lub momentu, w którym psiak pojawia się w nowym domu. Podczas tresury należy jednak unikać wszelkich metod awersyjnych, w tym stosowania kar, krzyku oraz przemocy w fizycznej lub psychicznej formie. W momencie, gdy pies poczuje się zagrożony, może wykazywać potrzebę obrony samego siebie. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się więc pozytywne wzmocnienia w postaci przysmaków, pochwał oraz pieszczot, które dodatkowo wzmacniają więź z pupilem.

Posokowiec bawarski, oprócz szkolenia, wymaga również prawidłowej socjalizacji. Od samego początku warto więc zapoznawać czworonoga z rozmaitymi sytuacjami, dźwiękami, bodźcami oraz innymi zwierzętami i ludźmi. Tego typu działania sprawiają bowiem, że w późniejszych okresach życia pupil wykazuje się większą ufnością, a także swobodą w różnorodnych kontaktach.

Zabawki dla posokowca bawarskiego

Zabawki dla posokowca bawarskiego

Ze względu na fakt, iż posokowiec bawarski jest prawdziwym wulkanem energii, wymagając przy tym dużych dawek ruchu i aktywności fizycznej, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które dodatkowo umilą wspólnie spędzane chwile. Wśród polecanych zabawek wyróżnia się przede wszystkim dopasowane piłki, frisbee, gryzaki oraz akcesoria sznurkowe. Ponadto przydatnym rozwiązaniem może również okazać się zakup produktów interaktywnych oraz typu Kong. Ich zadaniem, oprócz aktywizacji czworonoga i rozwijania jego umiejętności, zaznacza się także zajmowanie uwagi psa nawet na dłuższe okresy czasu.

Posokowiec bawarski – pielęgnacja

Pielęgnacja czworonoga

Pielęgnacja posokowca bawarskiego zdecydowanie nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Krótka sierść wymaga jedynie okresowego wyczesywania mającego na celu usunięcie martwych włosów i poprawę ogólnego wyglądu czworonoga. Raz na jakiś czas warto przetrzeć okrywę pupila zwilżoną ściereczką, która usunie z niej kurz i wszelkie drobne zanieczyszczenia.

Kąpiele warto ograniczyć do niezbędnego minimum, jednocześnie unikając moczenia uszu. Ich specyficzna budowa sprawia bowiem, że wnętrze stanowi wręcz idealne podłoże do rozwoju rozmaitych infekcji. Stan uszu powinien więc być regularnie kontrolowany, a wszelkie nieprawidłowości konsultowane ze specjalistą w dziedzinie weterynarii.

Zwiększonej uwagi wymaga również jama ustna pupila. Nagromadzający się kamień może bowiem przyczyniać się do bolesnych komplikacji. Oprócz kontroli stanu uzębienia warto także podawać pupilowi specjalne smakołyki, mające usuwać kamień, lub szczotkować zęby przy użyciu specjalnych akcesoriów.

Dieta i żywienie

Posokowiec bawarski - dieta i żywienie

Odpowiednio dopasowana dieta stanowi podstawę prawidłowego rozwoju i funkcjonowania czworonoga na każdym z życiowych etapów. Kwestia ta nie powinna więc być bagatelizowana, a formę żywienia należy dobrać pod względem wieku, stanu zdrowia i ewentualnych schorzeń, trybu życia oraz stopnia aktywności zwierzęcia.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w żywieniu posokowca jest zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej o odpowiednio zbilansowanym składzie, najlepiej dla średnich ras. Rasa nie należy do wybrednych, jednak podczas intensywnej aktywności może spalać stosunkowo duże ilości energii. Ilości pokarmu powinny więc być dopasowane tak, aby zaspokajał one najważniejsze potrzeby zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem może być przy tym wybór karmy dedykowanej psom aktywnym.

Drugą możliwością żywienia, która z dnia na dzień zyskuje na popularności jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa zgodnie z zasadami diety BARF. Wówczas warto jednak zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki, gdyż tego typu posiłki powinny być wzbogacane odpowiednimi minerałami i witaminami. Działanie na własną rękę może więc przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia i kondycji ukochanego czworonoga.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla posokowców bawarskich

Zdrowie i długość życia

Posokowiec bawarski - zdrowie i długość życia

Posokowiec bawarski to na ogół zdrowa i odporna rasa, a długość życia jej przedstawicieli wynosi od 11 do 13 lat. Nie oznacza to jednak, że psiaki nie zmagają się z poszczególnymi dolegliwościami. Wśród obserwowanych schorzeń wyróżnia się bowiem:

  • Dysplazję stawów biodrowych,
  • Dolegliwości oczu (np. zapalenie spojówek, grudkowe zapalenie trzeciej powieki),
  • Problemy układu trawiennego,
  • Uszkodzenia ogona (np. zranienia lub zwichnięcia),
  • Infekcje uszu.

Specyfika rasy sprawia, że posokowce wykazują pewne skłonności do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, co z kolei może przynosić zwierzęciu dyskomfort, a nieraz również ból. Dlatego też jama ustna czworonoga wymaga bieżącej kontroli, a także systematycznej pielęgnacji.

Pomimo krótkiej sierści, rasa wykazuje znaczącą odporność na różnorodne warunki atmosferyczne, tym samym tolerując zarówno upały, jak i niskie temperatury. Zimą warto jednak zaopatrzyć się w nieprzemakalne ubranko, które ochroni pupila przed śniegiem i deszczem, tym samym zwiększając jego komfort i zapobiegając ewentualnym komplikacjom zdrowotnym.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

Posokowiec bawarski nie będzie psem dla każdego. Rasa wykazuje bowiem niezwykle silny instynkt myśliwski, tym samym wymagając nie tylko odpowiednich ilości aktywności fizycznej, ale również konsekwencji i zaangażowania w szkolenie oraz wychowanie.

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, posokowiec jest niezwykle energicznym i żywiołowym psem, który może nie odnaleźć się w centrum miasta. O wiele lepiej czuje się natomiast w domu z ogrodem, gdzie zyskuje przestrzeń i swobodę do podejmowania różnorodnych aktywności.

Posokowce zaliczane są do wymagających czworonogów, dlatego też nie sprawdzają się u osób całkowicie niedoświadczonych, a także starszych. Idealny opiekun powinien być osobą aktywną i cierpliwą, a także cechującą się zrozumieniem dla natury i specyfiki rasy.

Zobacz: Pies myśliwski – co czyni psa dobrym towarzyszem polowania?

Posokowiec bawarski a inne zwierzęta domowe

Posokowiec bawarski a inne zwierzęta domowe

Rasa dobrze dogaduje się z innymi psami, szczególnie tej samej rasy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż w obliczu zagrożenia lub ataku ze strony obcego czworonoga pupil z pewnością będzie się bronił.

W przypadku takich zwierząt, jak chociażby koty, kluczową rolę odgrywa odpowiednia socjalizacja. Jeśli więc posokowiec już od okresu szczenięcego miał kontakt z innymi czworonogami, ich relacje powinny cechować się wzajemną akceptacją. W przeciwnym razie instynkt myśliwski rasy może natomiast sprawiać, że nie zawaha się przed pogonią za uciekającym kotem.

Posokowiec bawarski a dzieci

W towarzystwie dzieci posokowiec wykazuje się łagodnym nastawieniem oraz dużymi pokładami cierpliwości, tym samym ceniąc sobie wszelkie wspólne aktywności. Rasa o wiele lepiej odnajdzie się jednak wśród nieco starszych dzieci, gdyż cechuje ją przede wszystkim duża siła. Warto, aby wszelkie zabawy z czworonogiem odbywały się jednocześnie pod stałym nadzorem osób dorosłych.

Wady i zalety posokowca bawarskiego

Zalety

  • inteligencja i chęci do współpracy z człowiekiem,
  • lojalność i przywiązanie wobec opiekunów,
  • łatwość pielęgnacji,
  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • aktywne i energiczne usposobienie,
  • tolerancja względem innych psów,
  • wysoka skuteczność w pracy.

Wady

  • silny instynkt myśliwski,
  • duża samodzielność, a nieraz również upór,
  • źle znosi samotność,
  • może bywać hałaśliwy,
  • wymaga dużych dawek ruchu i aktywności,
  • znudzony może wykazywać niszczycielskie skłonności.

Posokowiec bawarski – ciekawostki

Ciekawostki o rasie

W związku z niezwykłymi umiejętnościami tropienia, posokowiec bawarski z powodzeniem odnajduje się w przypadku różnorodnych służb ratunkowych, tym samym ciesząc się wyjątkowymi rezultatami swojej pracy. Stosunkowo niewielka popularność rasy sprawia jednak, że na chwilę obecną tego typu funkcje często obejmują inne, nieco bardziej rozpoznawalne czworonogi.

Psy z natury określane są mianem zwierząt stadnych. Posokowiec bawarski jest jednak pewnym wyjątkiem, gdyż przeznaczeniem rasy była raczej ścisła współpraca z człowiekiem, która dodatkowo cechowała się indywidualizmem i samodzielnością. Dlatego też posokowce o wiele bardziej cenią sobie towarzystwo ludzi, natomiast do innych psów podchodzą z pewną rezerwą. Odpowiednia socjalizacja sprawia jednak, że są one w stanie przyzwyczaić się do życia w stadzie.

Popularne imiona dla posokowca bawarskiego

Popularne imiona dla posokowca bawarskiego

Wybór idealnego imienia dla czworonoga nieraz sprawia problem. Poniższa tabela może więc stanowić podpowiedź lub inspirację podczas podejmowania tej decyzji.

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Lynx, Bruno, Adler, Sherlock, Hunter, Frodo, Watson, Brutus, Scout, Camo, Mayne, Onyx, Quiz, Nacho, Thor, Loki, Nero, Duke, Benji. Koda, Astrid, Winona, Xena, Dakota, Olympia, Nona, Lola, Daisy, Arizona, Lexie, Molly, Coco, Bailey, Luna, Stella, Nala, Ruby.

Najczęściej zadawane pytania

Posokowiec bawarski ile żyje

Psy te żyją 11-13 lat.

Jak długo rośnie posokowiec bawarski

Rosną do około 1. roku życia.

Jak wygląda posokowiec bawarski

To średniej wielkości pies myśliwski o harmonijnej, prostokątnej sylwetce. Mają średniej długości smukłe i muskularne łapy. Ich krótka sierść jest płowa z czarną maską, pręgowana, ruda lub jasnobrązowa. Mają zwisające uszy i krótką kufę.

Posokowiec bawarski ile kosztuje

Kosztują one około 3000 zł.

Posokowiec bawarski gdzie kupić

Zaleca się zakup wyłącznie u renomowanych, zarejestrowanych hodowców.

Posokowiec bawarski jak szkolić

Psy te są bardzo inteligentne, ale bywają uparte. Wymagają stanowczego, ale cierpliwego podejścia. Szkolenie powinno zacząć się we wczesnym wieku i opierać na metodach pozytywnego wzmocnienia. Należy zapewnić psu odpowiednią socjalizację.

Posokowiec bawarski jaka siersc

Ich sierść jest krótka, umiarkowanie błyszcząca i szorstka.

Posokowiec bawarski jaka karma

Polecana jest wysokiej jakości karma dla psów średnich ras, która zadba o stawy pupila.

Udostępnij