Co kilka dni w mediach możemy usłyszeć o kolejnym przypadku znęcania się nad zwierzętami. Głodzenie, bicie czy notoryczne kopanie psów i kotów to często najłagodniejsze formy przemocy stosowanej wobec domowych czworonogów. W policyjnych raportach oraz danych zbieranych przez organizacje pozarządowe można przeczytać wiele okrutniejszych historii.
Zwierzę też czuje!
W pewnych kręgach wciąż powtarzane jest stwierdzenie, że zwierzęta nie odczuwają tak jak ludzie. Nie myślą, nie cierpią, nie czują bólu albo odrzucenia. Z tego powodu niektórzy roszczą sobie prawo do traktowania zwierząt zgodnie z ich zachciankami. A jeśli te zachcianki wiążą się z ogromnym cierpieniem zwierzęcia, a niekiedy kończą się nawet okrutną śmiercią, to już całkiem inna sprawa… Mimo powszechnej edukacji, coraz większej świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności, wciąż dowiadujemy się o przypadkach bestialskiego traktowania zwierząt.
Porażająca skala zjawiska
Ilość cierpienia jakie przeżywają zwierzęta w Polsce jest ogromna. Według raportu przygotowanego w 2016 roku przez Fundację Czarna Owca tylko w latach 2012-2014 w prokuraturach odnotowano 4475 zgłoszonych spraw aż średnio ok. 1500 rocznie. Oznacza to, że każdego dnia w naszym kraju zgłasza się ok. 5 spraw dotyczących okrutnego traktowania zwierząt! W tym samym czasie do sądów trafiło ok. 900 spraw, natomiast wojewódzkie i powiatowe komendy policji odnotowały 5279 wykroczeń. Są to tylko statystyki zgłoszonych spraw, a w naszym kraju codziennie przemocy doświadczają dziesiątki zwierząt. Skala przemocy jest w Polsce bardzo duża, a każdy obywatel ma obowiązek reagować na wszelkie przejawy niewłaściwego zachowania.
Ustawowa ochrona prawna
Podstawowym rozwiązaniem prawnym dotyczącym ochrony praw zwierząt w Polsce jest uchwalona w 1997 roku Ustawa o Ochronie Zwierząt. Jej zapisy regulują właściwe, humanitarne postawy, jakie powinny zostać zachowane w stosunku do zwierząt w naszym kraju. Według tej ustawy KAŻDE zwierzę ma prawo do traktowania uwzględniającego podstawowe potrzeby oraz do opieki i ochrony. Niestety nie wszyscy stosują się do jej zapisów. Dla osób, które świadomie dopuszczają się zadawania bólu i cierpienia zwierzętom oraz zabijają je w sposób okrutny przewidziano określone kary: do 2 lat pozbawienia wolności oraz do 3 lat pozbawienia wolności w przypadku szczególnego okrucieństwa.
Każdy z nas jest obrońcą praw zwierząt!
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, odczuwają ból, cierpienie, strach. Niestety nie brakuje osób, które tego nie rozumieją i traktują domowe zwierzęta w sposób niewyobrażalny. Takich sytuacji nie można ignorować jeśli jesteś świadkiem jakiegokolwiek agresywnego zachowania wobec zwierząt: działaj! Reaguj bezpośrednio, ochroń zwierzę przed atakiem, a jeśli nie masz takiej możliwości lub jesteś świadkiem długotrwałej przemocy wobec zwierzaków zgłoś sprawę odpowiednim służbom. Nie możemy pozostawać obojętni na cierpienie jakichkolwiek żywych istot.
Zwierzęce zachowanie?
O ludziach stosujących przemoc lub agresywnych mawia się, że są zezwierzęceni lub, że odzywa się w nich zwierzęcy instynkt. Tymczasem zwierzęta nie atakują nas bez powodu i nie są agresywne wobec kogoś, kogo darzą miłością i szacunkiem. Nawet jeżeli właściciel nie jest wobec nich dobrym opiekunem, czworonogi i wszystkie inne zwierzęta są nadal oddane i ufne, przywiązują się do osób, które je karmią i dają dach nad głową. Dlatego tym bardziej okrutna wydaje się wszelka przemoc wobec istot, które darzą swojego oprawcę ciepłymi uczuciami.
Jesteś świadkiem przemocy? Nie bądź obojętny!
Przemoc wobec zwierząt jest czynem tak samo złym jak przemoc wobec ludzi. Z tym tylko wyjątkiem, że zwierzęta nie uciekną od okrutnego właściciela. Ufają mu nawet, jeśli są częścią śmiertelnych zabaw. To my, jako ludzie, jesteśmy za nie odpowiedzialni. Jeśli widzisz, że ktoś wyrządza krzywdę zwierzakowi reaguj od razu! Wezwanie policji, straży miejskiej lub innych odpowiednich służb przy każdym przypadku agresywnego zachowania, powinno oduczyć chętnych do sprawiania cierpienia drugiej istocie.
Każdy z nas może sprawić, że świat stanie się dla zwierząt lepszym miejscem. Zgłaszanie aktów przemocy wobec zwierząt jest jednym z działań, które mają wielką moc zmiany ludzkich zachowań nawet jeśli będą to małe kroki do poprawy bytu zwierzaków, to z czasem ich sytuacja ulegnie znacznej poprawie.
Pełny raport Fundacji Czarna Owca dostępny TUTAJ .