Klatka dla psa w domu: bezpieczne i komfortowe rozwiązanie dla Twojego pupila

Klatka dla psa w domu: bezpieczne i komfortowe rozwiązanie dla Twojego pupila

Choć wizja klatki dla psa niejednokrotnie budzi wątpliwości, a także sprzeciw wśród niektórych hodowców i opiekunów, w rzeczywistości klatki kennelowe, zwane również kojcami, niosą za sobą szereg zalet. Co więcej, mogą one stanowić udogodnienie zarówno dla właścicieli czworonogów, jak i samych psów, tym samym gwarantując im bezpieczny i komfortowy azyl. W jakich sytuacjach sprawdzi się klatka dla psa? Kiedy warto rozważyć jej zakup i jakie przyniesie on korzyści? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczącego tego zagadnienia znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Jak oduczyć psa gryzienia?

Spis treści

Dlaczego psy potrzebują klatek? Najważniejsze korzyści dla opiekunów psów

Pomimo często powielanego przekonania, że zamykanie psa w klatce stanowi niehumanitarne, czy też budzące wątpliwości rozwiązanie, w praktyce klatki kennelowe mogą przynosić wiele korzyści. Dla czworonogów nieraz stanowią one bezpieczne schronienie, w którym nic (ani nikt) im nie przeszkadza, dzięki czemu mogą odpocząć, zrelaksować się, a także wyciszyć.

Zalety tego rozwiązania są również odczuwane przez opiekunów czworonogów. Klatka dla psa ułatwia bowiem sprawowanie kontroli nad zachowaniami psa i może być wykorzystywana przy okazji jego szkolenia. Jest to również doskonałe miejsce, w którym nadmiernie reaktywne czworonogi mogą się uspokoić. Ponadto tego typu kojec często nadaje się również do transportu zwierzęcia, tym samym przynosząc mu komfort i uśmierzając strach w trakcie podróży.

Rozwiązanie dla niszczenia mienia: jak klatka dla psa może pomóc w radzeniu sobie z tym problemem?

Rozwiązanie dla niszczenia mienia: jak klatka dla psa może pomóc w radzeniu sobie z tym problemem?

Gryzienie, żucie, czy też drapanie mebli i domowego wyposażenia to stosunkowo częsty problem, z którym zmagają się opiekunowie psów. I choć przyczyn tego typu zachowań może być wiele, tak wśród rozwiązań zalecanych przez specjalistów nieraz wyróżniane są klatki kennelowe. Umożliwiają one bowiem odgrodzenie czworonoga od pozostałych obszarów domu lub mieszkania, a także zachęcenie go do rezygnacji z niszczenia mienia. W tym celu konieczne jest jednak prawidłowe zapoznanie psa z klatką, aby traktował ją jako bezpieczne i komfortowe miejsce, w którym może odpocząć. Co więcej, w klatce można umieścić przeróżne zabawki umilające czas pupilowi, w tym chociażby warianty interaktywne lub Kongi mające na celu zajmowanie uwagi zwierzęcia nawet na stosunkowo długi czas.

Klatka dla psa jako narzędzie treningowe: jak efektywnie wykorzystać klatkę w procesie szkolenia?

Klatka dla psa niejednokrotnie wykorzystywana jest jako skuteczne narzędzie treningowe, sprawdzając się w szczególności u opiekunów szczeniąt. Dzięki niej możliwe jest bowiem nauczenie czworonoga wielu pożądanych zachowań, takich jak chociażby samodzielne pozostawanie w domu podczas nieobecności właścicieli, spanie we własnym posłaniu, czy też odpowiednie reagowanie w kontakcie z obcymi ludźmi w czasie wizyt gości. Klatki są również wykorzystywane w przypadku nadmiernie reaktywnych psów, którym ciężko jest opanować własne emocje. Będzie to również pomoc w nauce czystości szczeniaków. Ponadto tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się także wśród psów, które źle znoszą podróże samochodami. Klatka stanowi wówczas schronienie, a znajome zapachy przynoszą zwierzęciu komfort i redukują odczuwany stres.

Jakie klatki są najlepsze dla dużych psów? Porównanie rozmiarów i materiałów konstrukcyjnych

Jakie klatki są najlepsze dla dużych psów? Porównanie rozmiarów i materiałów konstrukcyjnych

Wybierając klatkę dla psa należy kierować się przede wszystkim jej wielkością. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż klatka powinna być na tyle duża, aby pies mógł swobodnie usiąść, wstać, a także wygodnie się położyć i obrócić. Zasadniczo każdy opiekun zmuszony jest więc do zmierzenia swojego pupila w każdej z tych pozycji, a następnie dopasowanie wymiarów klatki.

Zakup klatki kennelowej dla małego psa przeważnie nie stanowi problemu, jednak warto przy tym pamiętać, że nie powinna ona być zbyt duża szczególnie wtedy, gdy opiekunowie planują wykorzystywać ją również podczas rozmaitych podróży. Nieco bardziej skomplikowanym okazuje się wybór klatki dla dużych psów, gdyż nieraz konieczne okazuje się wykonanie jej na zamówienie. Dotyczy to przede wszystkim ras olbrzymich, których wymiary bardzo często przekraczają wielkości dostępnych na rynku klatek.

Kolejnym ważnym aspektem tego typu akcesoriów okazuje się materiał ich wykonania. W praktyce najpopularniejszymi rozwiązaniami okazują się klatki metalowe oraz materiałowe. Te pierwsze sprawdzają się przede wszystkim u psów, które mają skłonności do podgryzania lub żucia rozmaitych przedmiotów. Są one bowiem znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Klatki materiałowe sprawdzają się natomiast wśród ras małych i miniaturowych, gdyż przeważnie cechują się one niewielkimi rozmiarami. Warto również wspomnieć, że klatki materiałowe nie są zalecane do transportowania czworonogów, gdyż najzwyczajniej są one niezbyt bezpiecznym rozwiązaniem. Ponadto często nie gwarantują również odpowiedniej wentylacji, tym samym ograniczając przepływ powietrza.

Klatki dla psów jako bezpieczne przestrzenie: jak zapewnić swojemu psu poczucie komfortu i bezpieczeństwa?

Klatki dla psów jako bezpieczne przestrzenie: jak zapewnić swojemu psu poczucie komfortu i bezpieczeństwa?

Jednym z głównych założeń klatek kennelowych jest zapewnianie czworonogom bezpiecznego i komfortowego schronienia. W tym celu konieczne jest jednak odpowiednie wyposażenie klatki, a także prawidłowe zapoznanie i przyzwyczajenie psa do korzystania z niej.

Opiekunowie bardzo często umieszczają w klatkach ulubione akcesoria swoich pupili, w tym chociażby kocyki, legowiska, a także zabawki lub przytulanki. Dzięki temu proces oswajania zwierzęcia z nowym miejscem staje się o wiele łatwiejszy, gdyż psiak rozpoznaje znajome zapachy, które gwarantują mu komfort. W klatce należy również umieścić miskę z czystą i świeżą wodą, do której zwierzę będzie miało nieograniczony dostęp. Nieraz właściciele decydują się także na rozłożenie koca lub ręcznika na wierzchu konstrukcji, aby niejako odgrodzić wnętrze klatki od otoczenia, tym samym gwarantując psu pewnego rodzaju „prywatny kąt”.

Jeśli natomiast chodzi o proces zapoznawania pupila z klatką, od opiekunów wymaga się cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Całkowicie niewskazanym będzie więc zamykanie pupila w klatce bez wcześniejszego przygotowania go. W przeciwnym razie zwierzę wyrobi sobie negatywne skojarzenia a klatką kennelową, przez co w późniejszym czasie nie będzie chciało z niej korzystać. Zamiast tego należy stopniowo zapoznawać psa z nowym kojcem, wykorzystując przy tym jego ulubione przysmaki lub zabawki, a także pochwały i pieszczoty.

Klatka dla psa w podróży: praktyczne wskazówki dla podróżujących opiekunów psów

Klatka dla psa w podróży: praktyczne wskazówki dla podróżujących opiekunów psów

Klatki dla psów mogą być wykorzystywane również przy okazji podróży i rodzinnych wyjazdów, sprawdzając się przy tym w szczególności u psów, które nie przepadają za jazdą samochodem.

Przed podróżą klatkę należy wyłożyć legowiskiem lub kocem, który przesiąknięty jest znajomymi zapachami czworonoga. Przydatna może okazać się także ulubiona zabawka pupila, która doda mu otuchy. Opiekunowie nie mogą zapominać również o prawidłowym zabezpieczeniu klatki w samochodzie, aby nie przesuwała się ona po fotelach lub bagażniku.

W podróży o wiele lepiej sprawdzają się klatki metalowe, których konstrukcja okazuje się nieco bezpieczniejsza dla czworonogów. Klatki wykonane z materiału nie posiadają bowiem odpowiednich usztywnień, a przy tym są również w większości zabudowane, co utrudnia przepływ powietrza.

Jak wybrać odpowiednią klatkę dla szczeniaka? Wskazówki dla nowych właścicieli psów

Jak wybrać odpowiednią klatkę dla szczeniaka? Wskazówki dla nowych właścicieli psów

Wybierając klatkę dla szczeniaka należy zwrócić szczególną uwagę na takie jej aspekty, jak:

  • Wielkość – szczenięta rosną w zaskakującym tempie, przez co zdecydowanie warto postawić na większą klatkę. Dzięki temu opiekunowie nie będą zmuszeni do jej wymiany po upływie zaledwie kilku miesięcy, a pupil zyska swobodę.
  • Jakość wykonania – klatka dla szczeniaka powinna być w pełni bezpieczna, co oznacza, że nie może zawierać jakichkolwiek wystających i ostrych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla czworonoga.
  • Blokada drzwiczek – szczeniaki znane są ze swoich skłonności do rozrabiania, dlatego też klatka powinna cechować się solidnym zabezpieczeniem drzwiczek, z którym psiak nie będzie w stanie sobie poradzić.
  • Wentylacja – klatka musi cechować się odpowiednią wentylacją, przez co nie zaleca się osłaniania jej z każdej strony. W przeciwnym razie, zwłaszcza podczas upałów, temperatura wewnątrz klatki może okazać się szkodliwa dla zdrowia zwierzęcia.

Klatki dla psów w kontekście separacji i lęku: jak klatka może pomóc w łagodzeniu objawów?

Klatki dla psów w kontekście separacji i lęku: jak klatka może pomóc w łagodzeniu objawów?

Klatka dla psa może być wykorzystywana także w przypadku lękowych psów, które źle znoszą samotność i rozłąkę. Jej głównym zadaniem okazuje się wówczas zapewnienie zwierzęciu poczucia bezpieczeństwa i komfortu, tym samym ograniczając odczuwany przez pupila strach i stres. Co więcej, codzienne korzystanie z klatki kennelowej przyczynia się również do utrzymywania pewnej rutyny, której lękowe psy potrzebują do stabilizacji własnych emocji. Konieczne jest jednak odpowiednie zapoznanie czworonoga z klatką, a także wyrobienie u niego pozytywnych skojarzeń związanych z przebywaniem w niej.

Często zadawane pytania dotyczące klatek dla psów: praktyczne odpowiedzi dla opiekunów psów

Jak przyzwyczaić psa do klatki?

Proces przyzwyczajania psa do klatki powinien odbywać się stopniowo. W tym celu warto skorzystać z kilku kroków:

  1. Klatkę warto ustawić w pomieszczeniu, w którym często przebywają domownicy. Zalecane jest przy tym umieszczenie jej w odpowiedniej odległości od źródeł ciepła, a także sprzętów audio, aby nie zakłócać spokoju zwierzęcia.
  2. Wnętrze klatki należy wyłożyć miękkim kocem lub legowiskiem, aby zapewnić izolację od podłogi oraz komfort dla pupila.
  3. Początkowo drzwiczki klatki powinny być cały czas otwarte, a opiekunowie mogą umieścić w niej zabawki lub smakołyki, aby zachęcić czworonoga do przebywania wewnątrz.
  4. Z czasem, gdy psiak oswoi się już z regularnym przebywaniem w klatce, możliwe jest przymykanie drzwiczek na określony czas, a także wdrażanie poszczególnych komend i nagradzanie pupila za ich prawidłowe wykonanie.

Jak urządzić klatkę dla psa?

Klatkę kennelową można wyłożyć miękkim kocem lub umieścić w niej legowisko czworonoga. Ponadto zaleca się także ułożenie w niej ulubionych zabawek psa. W wnętrzu klatki nie może zabraknąć miski z wodą. Na wierzchu konstrukcji można ułożyć ręcznik lub koc w celu stworzenia nieco bardziej odgrodzonego schronienia, jednak nie powinny one zaburzać prawidłowej wentylacji wewnątrz klatki.

Zobacz: Kojec dla psa – kiedy może okazać się przydatny?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości klatek dla psów

Udostępnij