Przysmaki dentystyczne wspomagające higienę jamy ustnej

Przysmaki dentystyczne wspomagające higienę jamy ustnej

Profilaktyka chorób jamy ustnej u psów została wzbogacona o doskonałe rozwiązanie – przysmaki dentystyczne dla psów – produkty te zapewniają psu przyjemność z gryzienia i smakowania, chroniąc zęby psa przed osadzaniem się płytki nazębnej.  

Choroby zębów i przyzębia u psów – coraz częstszy problem

Nie bez przyczyny mówi się, że zdrowe zęby, to zdrowy organizm. Choroby jamy ustnej u psów powodowane są zwykle przez nieprawidłową pielęgnację zębów czworonogów. Osadzająca się płytka nazębna podlega mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny. Ten z kolei zawiera w sobie bakterie, które prowadzą do chorób dziąseł i przyzębia u psów.

Jeżeli organizm psa jest osłabiony, to liczba namnażających się w pysku bakterii może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł. Jest to pierwszy z czterech etapów chorób przyzębia. Kolejne z nich to:

  • Wczesne zapalenie przyzębia
  • Umiarkowane zapalenie przyzębia
  • Ciężkie zapalenie przyzębie

Mediatory chorób przyzębia absolutnie nie są problemem, który zaczyna się i kończy w jamie ustnej psa. Niestety, ale proces zapalny prowadzi do uszkodzenia nabłonka kieszonek dziąsłowych, co prowadzi do migracji bakterii i toksyn do krwioobiegu. W ten sposób np. na skutek bakteriemii może dojść do odkładania się kompleksów immunologicznych w nerkach, co prowadzi do kłębuszkowego zapalenia nerek. Może również dojść do dysfunkcji wątroby, a nawet mięśnia sercowego.

Choroby zębów mogą więc doprowadzić do chorób oddalonych organów wewnętrznych o ciężkim przebiegu, z zagrożeniem życia włącznie. Leczenie takich chorób jest zdecydowanie droższe niż systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, i co gorsza, pozostawia nieodwracalne zmiany w organizmie psa.

Z tego powodu zdecydowanie lepiej jest zapobiegać chorobom jamy ustnej u psa, niż poddawać psa leczeniu, gdy problem jest już widoczny.

Jak zapobiec chorobom jamy ustnej u psów?

Żwacze dla psa

Profilaktyka przeciw osadzaniu się płytki nazębnej obejmuje równolegle szczotkowanie zębów przy użyciu specjalnych weterynaryjnych szczoteczek o miękkim włosiu i stosowanie odpowiedniej diety.

Optymalnie byłoby szczotkować zęby psa raz dziennie po ostatnim posiłku, jednak dla wielu opiekunów jest to zbyt wiele. Dlatego u psów z dobrym stanem higieny jamy ustnej można zredukować liczbę szczotkowań do 3 w ciągu tygodnia.

Prawidłowa technika szczotkowania obejmuje wykonywanie okrężnych ruchów szczoteczką nachyloną pod kątem 45° w stosunku do powierzchni zęba.

Przeczytaj też: Pielęgnacja zębów i jamy ustnej psa

Sucha karma i przysmaki dentystyczne dla psa

Źródłem problemów w jamie ustnej psa jest zwykle nieodpowiednia dieta – psy, które karmione są karmami bogatymi w węglowodany z niską zawartością składników odżywczych mogą być narażone na powstawanie próchnicy.

Dieta psa ma również związek z mikrobiotą jamy ustnej, która odgrywa znaczącą rolę w chorobach przyzębia. Z dostępnych badań wynika, że psy karmione karmą suchą miały wyższe pH śliny i niższe stężenie siarki w wydychanym powietrzu, w porównaniu do psów karmionych karmą mokrą. Ponadto liczba taksonów bakteryjnych związanych ze zdrowiem jamy ustnej była większa, a liczba bakterii powodujących jej zły stan była niższa u psów karmionych karmą suchą. Psy karmione suchą karmą ekstrudowaną miały mniejszy problem z nieprzyjemnych zapachem z jamy ustnej, a także mniejsze nagromadzenie płytki nazębnej, co jest ściśle związane ze zdrowiem jamy ustnej psów.

W celu zapewnienia odpowiedniej profilaktyki zdrowych zębów warto zatem podawać psu suche karmy, które dzięki twardym granulkom mogą wspierać ścieranie płytki. Szczególnie korzystne mogą być karmy z dodatkiem trójpolifosforanu sodu, jak Josera MiniWell i MiniDeluxe, który zmniejsza stężenie wapnia w ślinie, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego u psów.

Korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej mogą mieć również przysmaki dentystyczne. Prowadzone w tym zakresie badania potwierdzają, że u psów, które w codziennej diecie otrzymywały przekąski do gryzienia występowało zdecydowanie mniej bakterii w jamie ustnej, które prowadzą do chorób przyzębia. Dobrym wyborem mogą być przysmaki dentystyczne Josera z linii Denties. Ich specjalny kształt, przypominający gwiazdę, zapewnia przyjemne żucie, masując jednocześnie dziąsła. Równie ważny jest skład. Denties to gryzaki bezzbożowe, zawierające celulozę, która wspiera czyszczenie zębów.

Najlepsze praktyki stosowania przysmaków dentystycznych

Smakołyki dentystyczne dla psów zostały zaprojektowane, by pomóc w utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej czworonogów. Ich regularne podawanie wpływa na redukcję płytki nazębnej, umożliwia psom realizację naturalnej potrzeby, jaką jest gryzienie, co wpływa również na ich lepsze samopoczucie psychiczne. Odpowiedni kształt przysmaków dentystycznych np. kształt gwiazdy, masuje dodatkowo dziąsła, podczas gryzienia, co poprawia ich ukrwienie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków Josera dla psów

Odpowiednie dawkowanie

Podając psu przysmaki dentystyczne nie można zapominać, że nadmiar pokarmu może doprowadzić do nadwagi lub otyłości. Stosując profilaktykę w celu ochrony psa przed chorobami jamy ustnej nie można doprowadzić do innych problemów zdrowotnych. Dlatego należy kierować się zawsze prostą zasadą, dotyczącą dawkowania każdego rodzaju przekąsek. Ich zawartość w dziennej dawce pokarmu nie powinna przekraczać 10-15% zapotrzebowania psa na kalorie. Oznacza to, że taką ilość kalorii, po podaniu przekąsek, należy odjąć w ciągu dnia od regularnych posiłków. Przysmaki dentystyczne Denties zawierają ok. 64,5 kcal w jednym gryzaku, co ułatwia obliczenia.

Przysmaki dentystyczne zostały stworzone z myślą o codziennej pielęgnacji zębów psów jednak to od Ciebie zależy, czy pies będzie je otrzymywał każdego dnia, czy np. 3 razy w tygodniu.

Sprawdź: Jakie przysmaki dla psa?

Przysmaki dentystyczne dla psa – podsumowanie

Choroby jamy ustnej psów to coś znacznie poważniejszego niż problem estetyczny. Gromadzące się bakterie mogą prowadzić do tworzenia się kamienia nazębnego, a dalsze ich namnażanie do zapaleń dziąseł i chorób przyzębia. Choroby te wpływają negatywnie na tkanki – psu mogą wypaść zęby, a przedostanie się bakterii do krwioobiegu może doprowadzić do uszkodzenia odległych narządów: nerek, wątroby, serca.

Regularna higiena jamy ustnej, połączona z podawaniem psu odpowiedniej karmy np. Josera MiniWell oraz przekąsek dentystycznych Denties może zmniejszyć liczbę bakterii, wpływających niekorzystnie na zdrowie jamy ustnej. Odpowiednia dieta wpływa korzystnie na mikrobiotę jamy ustnej, redukuje liczbę niekorzystnych bakterii, zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej, mineralizacji oraz występowaniu nieprzyjemnego zapachu z pyska psa.

Zobacz też: Josera Festival – opinie, skład i cena karmy

Udostępnij