Przysmaki dla chomika – jakie są najlepsze?

Przysmaki dla chomika – jakie są najlepsze?

Posiadając pupila: czy to psa, kota, czy chomika chcemy dla niego jak najlepiej. Troszczymy się o jego legowisko lub klatkę, staramy się o smaczne jedzenie i lubimy go rozpieszczać smakołykami. Przysmaki dla większych czworonogów nie są problemem, jednak co podawać gryzoniom? Podpowiadamy jakie są najlepsze przysmaki dla chomika.

Żywienie chomika  co wybierać?

Jeśli posiadamy chomika, zapewne wiemy już jak powinniśmy go karmić. Jednak zawsze musimy pamiętać o tym, że najważniejsza jest różnorodność! Nasz gryzoń będzie się czuł najlepiej, jeżeli będzie dostawał rozmaite pokarmy we właściwych ilościach. Głównym pożywieniem dla chomików jest pokarm suchy. W sklepach zoologicznych można dostać gotowe mieszanki kasz, ziarna i orzechów, które mogą stanowić podstawę diety chomika.

Dodatkowo warto urozmaicić dietę naszego gryzonia o warzywa i owoce podawane w niewielkich ilościach, a także o białko dobrej jakości. Białko, choć jest niezbędne do właściwego rozwoju, nie może stanowić zbyt dużej części diety korzystniejsze dla zdrowia chomika są niewielkie ilości. Kawałek gotowanego jajka lub kurczaka dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, podobnie jak kawałek jabłka lub brokułu codziennie. Takie ilości sprawią, że chomik będzie zdrowy i najedzony.

Na co zwrócić uwagę wybierając przekąski?

Przede wszystkim na ilość podawanych przysmaków! Podobnie jak w przypadku ludzi  zbyt dużo smakołyków może prowadzić do otyłości, zaburzeń trawienia oraz poważniejszych skutków zdrowotnych. Warto również pamiętać, że chomiki to kolekcjonerzy i pokarm często nie trafia do żołądka, ale jest odkładany w policzkach (gdzie może zmieścić się pokarm o wadze połowy ciała chomika!) lub w innym miejscu w klatce. Należy zwrócić na to uwagę, aby nie przekarmiać swojego gryzonia oraz nie podawać zbyt dużych ilości świeżych pokarmów, które odłożone mogą się zepsuć i później spowodować problemy zdrowotne.

Przysmaki, czyli prosta droga do oswojenia chomika

Podawanie przysmaków można wykorzystać podczas oswajania gryzonia, a także później w celu podtrzymywania z nim więzi. Z czasem chomik skojarzy rękę właściciela, jego zapach ze smaczną przekąską i będzie wiązał z nim uczucie przyjemności. To, że podczas karmienia chomik może nas ugryźć w palec nie oznacza jego wrogości czy strachu gryzonie te mają słaby wzrok, więc może to być spowodowane zwykłą pomyłką.

Chomik

Które składniki są najlepsze dla chomików?

Jeśli decydujemy się na naturalne przekąski mamy stosunkowo szeroki wybór smakołyków. Mogą to być przysmaki, takie jak rodzynki czy orzeszki ziemne. W roli smakołyku można podawać także porcje białka: gotowanego kurczaka lub koniki polne czy świerszcze. Te ostatnie powinniśmy kupować w sklepach zoologicznych, ponieważ osobniki złapane w ogrodzie mogą być zatrute środkami owadobójczymi, co z kolei będzie miało zły wpływ na naszego gryzonia.

Gotowe przysmaki dla chomika

Na rynku znajdziemy szeroki wybór przysmaków dla chomików. Mogą to być biszkopty, dropsy lub inne smaczne przekąski. Wybierając smakołyki dla gryzonia pamiętajmy, aby kupować jak najmniej przetworzone produkty, gdyż zbyt duża ilość sztucznych składników nie służy gryzoniom. Pamiętajmy także, że nie można podawać chomikom słodyczy przeznaczonych dla ludzi!

Dobrym pomysłem na świetną przekąskę są kolby zbożowe. Taki smakołyk powieszony w klatce chomika będzie nie tylko dostarczał przyjemności z jedzenia, ale także przysłuży się zdrowiu chomika poprzez dostarczenie ćwiczeń wspinanie się na zawieszoną kolbę może być dla gryzonia nie lada wyzwaniem.

Polecane przysmaki dla chomików

Zagrożenie nadwagą i jej skutki

Przekąski i smakołyki mogą być jedynie dodatkiem do zdrowej diety dla chomika. Powinniśmy podawać je nie częściej, niż dwa-trzy razy w tygodniu, zapewniając równocześnie właściwie zbilansowane odżywianie i odpowiednią ilość ruchu. Otyłość u chomików jest coraz częstszym problemem i powinniśmy bacznie obserwować wagę zwierzęcia. Nieleczona, nadprogramowa waga gryzonia może doprowadzić do poważnych chorób związanych z układem krążenia, a nawet do przedwczesnej śmierci.

Udostępnij