Psy stanowią doskonałych towarzyszy rodzin, a także mają doskonały wpływ na nas i nasze dzieci. Mówi się, że dorosły pies potrafi zrozumieć to, co rozumie kilkuletnie dziecko, jednak należy mieć na względzie, że ludzie i zwierzęta komunikują się zupełnie innym językiem i ich zwyczaje oraz instynkty są inne niż nasze. Ponadto nie wszystkie rasy psów dobrze tolerują towarzystwo dzieci. Co więcej, nawet psy, które uwielbiają dzieciaki, mogą wymagać nadzoru gdy z nimi przebywają – choćby ze względu na duże rozmiary. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka i psa?
Przybliżymy w poniższym artykule zasady, których powinieneś przestrzegać razem z dziećmi i pupilem.
Spis treści
Jakie rasy psów są dobre dla dzieci?
Wiele zależy od wychowania, jednak warto mieć na uwadze, że pewne cechy charakteru są bardzo powszechne u danych ras. Niektóre psy są bardziej cierpliwe, delikatne lub spokojne i dobrze reagują na kontakt z psotnym albo bardzo czułym dzieckiem. Do ras uznawanych za dobre dla dzieci zaliczamy takie rasy, jak berneński pies pasterski, beagle, cavalier king charles spaniel, buldog angielski, buldog francuski, owczarek szetlandzki, owczarek szkocki (collie), golden retriever, labrador retriever czy też bichon frise.
Warto mieć na uwadze, że temperament psa to nie wszystko i wybór psa dla dziecka należy również przemyśleć pod kątem jego wieku. Wiele ras psów olbrzymich to nadzwyczaj łagodne i czułe giganty, które nie skrzywdziłyby dziecka świadomie, ale ich waga i rozmiary mogą sprawić problemy kiedy pies się rozbryka przy zabawie. Dla najmłodszych dzieci warto wybrać małe, łagodne pieski.
Pamiętaj, że maluchy powinny być pod nadzorem w obecności psa.
Zobacz: Jakie rasy psów są idealne dla dzieci?
Jak zadbać o bezpieczeństwo psa i dziecka?
Większości wypadków, do których dochodzi poprzez nieumiejętną opiekę nad psem i dzieckiem, można łatwo zapobiec. Dzieci często nie zdają sobie sprawy, że nie są wystarczająco delikatne wobec psów, a psy nienauczony odpowiednich zachowań reagują instynktownie.
Poniżej przedstawiamy zasady, które warto wprowadzić i bezwzględnie przestrzegać, żeby zadbać o bezpieczeństwo w domu, w którym przebywa dziecko i pies.
Zobacz: Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami
Spytaj o zgodę zanim pogłaskasz
Dzieci wprost uwielbiają głaskać psy – również te obce, spotkane na spacerze. Należy wpoić dziecku, że zawsze trzeba najpierw spytać właściciela psa o zgodę, a następnie podejść do psa delikatnie.
Psy witają się poprzez węch, dlatego dziecko powinno najpierw wyciągnąć rękę dłonią w dół, bez gwałtownych ruchów, i poczekać, aż pies sam podejdzie i ją powącha.
Pamiętaj, że kontakt wzrokowy denerwuje psy
Czy wiesz, że psy traktują kontakt wzrokowy jako wyzwanie? Naucz dziecko, by nie patrzyło obcemu psu w oczy gdy podchodzi go pogłaskać (po uprzedniej zgodzie właściciela).
Zachowaj dystans
Psy nie lubią, gdy ktoś zbytnio im się narzuca poprzez bliski kontakt fizyczny, zwłaszcza zbliżając twarz do ich pyska. Twój domowy pieszczoch może to lubić, lecz obcy pies może zareagować instynktownie. Naucz dziecko, by zachowywało dystans od obcych psów.
Nie przeszkadzaj psu w posiłku
Bez względu na to, czy pies zajada się karmą, czy też przerwał zabawę na krótką przekąskę, nie należy mu w tym przeszkadzać. Psy reagują zaborczo, gdy ktoś zbliża się do ich miski.
Naucz dziecko szacunku do pupila
Zwierzę to nie zabawka i nie powinno być tak traktowane. Nawet najbardziej cierpliwy psiak ma swoje limity. Naucz dziecko, jakich zachowań unikać – nie wolno przede wszystkim szarpać za ogon lub uszy czy też traktować psa jak żywą lalkę.
Dzielenie się jest fajne
… ale nie każdy pies to lubi! Niektóre psy uwielbiają zabawę w aport i same przynoszą nam zabawki, jednak pies może nie zareagować dobrze, jeśli dziecko samo zabierze mu zabawkę. Naucz pociechę, by poczekała, aż pies sam przyniesie mu ulubioną zabawkę, albo też nadzoruj zabawę dziecka z psem osobiście.
Zapewnij pupilowi przestrzeń osobistą
… i naucz dziecko ją szanować! Nawet najbardziej cierpliwy pies potrzebuje chwili spokoju. Naucz pociechę, by nie przeszkadzała mu, gdy śpi lub odpoczywa. Naucz także dziecko, by nie niepokoić pupila kiedy szuka chronienia w swoim bezpiecznym miejscu, na przykład w ulubionej kryjówce lub legowisku. Wybudzony ze snu pies może zareagować niebezpiecznym odruchem.
Zobacz też: Kiedy w domu pełnym czworonogów pojawia się dziecko…
Reagowanie na agresywnego psa
Twoja pociecha może kiedyś się spotkać z obcym, agresywnym psem. Twoje dziecko musi nauczyć się rozpoznawać zagrożenie – warczenie, szczekanie, kłapanie zębami i inne oznaki agresji. Naucz dziecko, że powinno wtedy zachować spokój, spuścić wzrok i stać nieruchomo z rękami skierowanymi do ziemi. Jeśli znajdzie się na ziemi, powinno zwinąć się w kłębek i pozostać bez ruchu. Pod żadnym pozorem nie wolno uciekać.
Warto wiedzieć, że merdanie ogonem oznacza u psa ekscytację, ale także negatywny rodzaj pobudzenia. Nie każdy pies, który merda ogonem jest przyjazny.
Przeczytaj więcej: Agresywne rasy psów wobec dzieci – sprawdź jakie to psy
Pies na łańcuchu
Jeśli pies jest uwiązany lub w kojcu, jego przestrzeń jest ograniczona i może poczuć się zagrożony. Naucz dziecko, by nie zbliżało się do psów w kojcach lub uwiązanych.
Psie formy zabawy
Szczeniaki lubią zabawy, które z boku mogą wyglądać na agresywne – jak łapanie się zębami czy popychanie się. Naucz dziecko, że nie może bawić się w ten sposób z psami – pies inaczej odbiera takie zachowania od psich towarzyszy zabawy niż od człowieka.
Sprawdź: Pierwsze zwierzątko dla dziecka
Bezpańskie psy a dziecko
Pociecha może poczuć się zaciekawiona obecnością bezpańskiego zwierzęcia, a także poczuwać się do pomocy psu. Warto jednak mieć na uwadze, że bezpańskie psy mogą być agresywne lub zachowywać się nieprzewidywalnie, a także przenosić choroby. Naucz dziecko, by się do nich nie zbliżało i ich nie dokarmiało – niech o pomoc psu zadbają dorośli.
Bądź odpowiedzialnym właścicielem
Jeśli posiadasz psa, zadbaj o to, by na bramie ogrodu lub podwórza znalazła się stosowna tabliczka. Co więcej, zadbaj o to, by można było odseparować psa w razie potrzeby – na przykład poprzez kojec w domu albo na zewnątrz.
Zadbaj o odpowiednią socjalizację psa
To kluczowy krok wychowania pupila. Każdy pies powinien mieć pod okiem właściciela bezpieczny, kontrolowany kontakt z obcymi ludźmi, dziećmi i innymi zwierzętami, by nauczyć się odpowiednich reakcji i zachowań oraz przyzwyczaić się do obecności obcych.
Sprawdź: Zazdrosny pies, czyli jak wyeliminować zazdrość u psa
Psia mowa ciała
Naucz dziecko rozpoznawać nie tylko sytuacje, w których pies może być agresywny, lecz także kiedy nie życzy sobie kontaktu. Ogon schowany między nogami, uszy położone płasko lub zaciśnięta i napięta szczęka mogą świadczyć o tym, że pies jest zdenerwowany i potrzebuje być zostawiony w spokoju.
Psy nie lubią hałasu
Dzieci lubią hałaśliwe zabawy, a psy – niekoniecznie. Naucz pociechę, że głośne dźwięki, krzyki i piski lub nagłe odgłosy denerwują zwierzęta i należy ich koniecznie unikać w obecności psów.
Nagradzaj dobre sprawowanie psa
Metody pozytywnego wzmocnienia doskonale działają na pupila. Smakowity przysmak, pochwały lub nowa zabawka pomogą psu utrwalić pożądane zachowania i zacieśnią jego więzy z opiekunami – także z dzieckiem właściciela.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla psów
Podsumowanie
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – nie inaczej jest w przypadku dzieci, jednak należy wpoić zarówno pupilowi, jak i dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa. Wiele badań wykazuje, że psy mają doskonały wpływ na dzieci, jednak należy mieć na względzie, że nie wszystkie rasy lubią ich towarzystwo.
Pamiętaj, że to na Tobie jako rodzicu lub opiekunie, a także właścicielu psa spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo Twojej pociechy, a także za komfort pupila. Wprowadzenie omówionych zasad znacznie zwiększy bezpieczeństwo Twojego dziecka w domu, w którym przebywa pies, a także zapewni psu spokój.
Jeśli masz dzieci i planujesz adopcję psa, lub też jesteś właścicielem psa, a Twoja rodzina wkrótce się powiększy, pamiętaj, by odpowiednio się na to przygotować i podejmować rozważne decyzje.
Sprawdź pomocną infografikę, którą przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojej pociechy dla utrwalenia ważnych zasad bezpieczeństwa!