Temat adopcji to dla wielu osób kwestia obciążona bardzo dużym ładunkiem emocjonalnym. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, szczególnie w przypadku osób o zwiększonej wrażliwości na jakiekolwiek cierpienie, czy też udrękę zwierząt. Każdy pies zasługuje bowiem na kochających go opiekunów, jednak nie każdy człowiek zasługuje na bezwarunkową miłość psa.
Powodów, przez które zwierzęta trafiają do schronisk jest wiele – niektóre z nich mogą wydawać się bardziej zrozumiałe, niż inne. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby decydujące się na adopcję nie tylko całkowicie zmieniają los pojedynczego pupila, ale i odciążają (często przepełnione) placówki, dzięki czemu są one w stanie nieść pomoc kolejnym podopiecznym.
Adopcja psa – jak przebiega procedura?
Droga od podjęcia decyzji do rzeczywistej adopcji często okazuje się zaskakująco długa. Co prawda jedynym prawnym ograniczeniem, które utrudnia adopcję, jest wiek przyszłego opiekuna. Należy więc zaznaczyć, że osoby poniżej 18 roku życia nie będą w stanie przygarnąć pupila ze schroniska.
Zadziwiającym może okazać się fakt, że wiele osób wciąż postrzega procedurę adopcyjną jako kilkunastominutową wizytę w schronisku, zakończoną wyborem wymarzonego psa i dalszym wspólnym, beztroskim życiem w swoim towarzystwie. W tym miejscu konieczne jest więc uświadomienie sobie, że w rzeczywistości wygląda to o wiele mniej „filmowo”.
Adopcja w wielu przypadkach jest bowiem długim, skomplikowanym, a często zniechęcającym procesem, który z pewnością będzie wymagał znaczących pokładów cierpliwości. Z pewnością jednak nie warto się poddawać – szczególnie, jeśli podjęta decyzja jest solidnie przemyślana, a przyszli opiekunowie są w pełni przekonani o jej słuszności.
Osoby, które nie zdają sobie sprawy z dokładności całego procesu, często nie rozumieją, dlaczego może on pochłaniać tyle czasu. Odpowiedź jest jednak całkowicie uzasadniona, ponieważ pracownicy schronisk, a także osoby zaangażowane w pomoc tym instytucjom muszą przeprowadzić niezwykle skrupulatny wywiad, którego celem jest rozstrzygnięcie, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą dla konkretnego czworonoga – i na odwrót. Jest to spowodowane przede wszystkim chęcią możliwie najlepszego dopasowania zarówno temperamentów, jak i wymagań oraz potrzeb psa do potencjalnego opiekuna, aby uniknąć sytuacji, w których po stosunkowo krótkim czasie pupil wróci do swojego schroniskowego kojca. Niewskazane jest więc jakiekolwiek przyspieszanie procedur, a także omijanie ich czy traktowanie ich jako całkowicie bezsensowne.
Jak adoptować psa?
Pierwszym krokiem w kierunku adopcji jest wspomniane już podjęcie świadomej, przemyślanej decyzji dotyczącej adopcji psa ze schroniska. Z łatwością można się więc domyślić, że kolejnym krokiem będzie właśnie wybór konkretnego schroniska. Według raportu Głównego Lekarza Weterynarii z roku 2019, w tamtym okresie na terenie Polski znajdowało się 227 schronisk dla zwierząt, z czego w 83 z nich przebywały wyłącznie psy, a w 144 – zarówno psy, jak i koty. Łączna liczba psów przebywających w tych ośrodkach wynosiła aż 105 188.
Należy jednak zaznaczyć, że oprócz schronisk funkcjonują również wszelkie towarzystwa, fundacje i organizacje, a także domy tymczasowe, często będące ostatnimi deskami ratunku dla niechcianych i porzuconych czworonogów. Można więc dojść do wniosku, że liczby podawane przez oficjalne raporty w rzeczywistości są znacznie większe. Powyższe instytucje również oferują możliwość przygarnięcia czworonoga. Ich działania przeważnie obejmują konkretne regiony, ale też mniejsze miejscowości. Nieraz dostęp do adopcji poprzez konkretną organizację może okazać się więc znacznie łatwiejszy.
Jak znaleźć wymarzonego pupila?
Okazuje się, że sposobów na znalezienie odpowiedniego psa do adopcji jest całkiem sporo. Jednym z nich jest oczywiście udanie się do pobliskiego schroniska, czy też skontaktowanie z wybraną organizacją działającą na konkretnych terenach.
Znacznie szerszy pogląd oferuje jednak wszechobecny Internet, i choć mogłoby się wydawać, że wybór psa na podstawie zdjęcia jest bardzo powierzchowny, każde zdjęcie zawiera przecież opis, a bezpośredni kontakt z tymczasowymi opiekunami czworonoga jest w stanie zapewnić jeszcze więcej informacji.
Przydatnymi w poszukiwaniach mogą okazać się wszelkie strony internetowe, które oferują dostęp do spisów schronisk i organizacji funkcjonujących na terenie całej Polski. Na przykład portal Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami podzielił kraj na województwa, a następnie wymienił zarejestrowane schroniska i oddziały, które niosą pomoc bezdomnym pupilom. Do listy z pewnością należy zaliczyć również portal adopciaki.pl oraz zoodoptuj.pl.
Po dokonaniu wyboru w kwestii schroniska, czy też organizacji, z której adoptowany zostanie pies, należy mieć na uwadze wspomnianą już procedurę, mogącą różnić się w zależności od zasad panujących wśród pracowników i opiekunów.
Jak przygotować się na adopcję psa?
Adopcja to przede wszystkim ogrom emocji – zarówno pozytywnych, takich jak podekscytowanie i radość, jak i negatywnych, związanych głównie z wątpliwościami i poczuciem bycia „niewystarczająco dobrym” dla nowego domownika, który często niesie na barkach spory bagaż doświadczeń.
Tym, co znacznie ułatwia przygotowanie się na przybycie adoptowanego pupila do domu, jest odpowiednie zapoznanie się z wszelkimi jego potrzebami i wymaganiami, a także kwestiami dotyczącymi zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa. Zdobycie wiedzy z zakresu podstawowych zagadnień może zwiększyć pewność podjętej decyzji oraz przynieść spokój przyszłym właścicielom.
Co warto wiedzieć?
Na przykład to, jaki pies sprawdzi się u domowników z alergiami, ponieważ zupełnie nie wykluczają one adopcji. Wystarczy więc zapoznać się z charakterystyką poszczególnych nieuczulających ras. Mogłoby się wydawać, że w schroniskach występują raczej znikome ilości rasowych psów, jednak w rzeczywistości jest ich całkiem sporo. Można się o nich dowiedzieć na przykład odwiedzając stronę Plaskatego Azylu, który to zajmuje się zapewnianiem pomocy miedzy innymi rasom takim jak Shih Tzu czy Yorkshire Terrier, czyli pieskom posiadającym włosy zamiast sierści.
Istotną kwestią może być również to, jak dany pies reaguje w kontakcie z dziećmi. Warto więc zapoznać się z rasami uwielbiającymi dzieci oraz tymi, które preferują raczej spokojne, starsze towarzystwo. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że psy znajdujące się w schroniskach w znacznej większości przypadków nie posiadają rodowodów, a o ich usposobieniu i kontaktach zarówno z domownikami, jak i innymi czworonogami, najlepiej poinformują pracownicy i opiekunowie. Każdy pies ma bowiem swój własny, unikatowy temperament, który odróżnia go od pozostałych osobników.
Decydując się na adopcję szczeniaka, niezbędną może okazać się wiedza dotycząca tego, jak obchodzić się z psim dzieckiem. Kwestia ta obejmuje również jego żywienie, a także ogólną wyprawkę, czyli wszystko to, co będzie niezbędne do zapewnienia mu możliwie najlepszych warunków.
Ostatnim, choć jednym z ważniejszych punktów dotyczących przygotowań na adopcję, jest dokładne zapoznanie się z wymaganiami żywieniowymi psów. Odpowiednio zbilansowana dieta jest bowiem kluczowym składnikiem, wpływającym zarówno na prawidłowy rozwój, jak i zdrowie oraz samopoczucie pupila.
Przygotuj wyprawkę dla szczeniaka z KrakVet.pl:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór produktów dla szczeniąt