Psy znane historii – Hachiko, Łajka i inne

Psy znane historii – Hachiko, Łajka i inne

Od pierwszego psa astronauty do najstarszego na świecie, te niesamowite psiaki zapisały się w historii już na zawsze. Psy żyją z ludźmi od ponad 12 000 lat. Po raz pierwszy pojawiły się w literaturze w Odysei Homera (ok. VIII w pne.), w której po powrocie Odyseusza jego ukochany pies Argos jest jedyną postacią, która go rozpoznaje. Od tego czasu psy zostawały upamiętniane i unieśmiertelniane w posągach, opowiadaniach, wierszach, piosenkach, a także filmach. Przedstawiamy historie pięciu niesamowitych psów, które zapisały się na kartach historii – poznaj najbardziej znane psy.

Pierwszy pies w kosmosie

W 1957 roku Kudryavka została pierwszym żywym stworzeniem, które okrążyło Ziemię na pokładzie Sputnika 2.

Przedstawiona publiczności przez radio, Kudryavka szczekała, dlatego później stała się znana jako Łajka – „szczekacz” po rosyjsku. Niestety, technologia nie była jeszcze zaawansowana i Łajka zginęła podczas misji, jej legenda pozostała jednak wiecznie żywa.

W 2015 roku Rosja odsłoniła nowy pomnik upamiętniający Łajkę w moskiewskim wojskowym ośrodku badawczym. Ponadto powieściopisarze Wiktor Pielewin z Rosji, Haruki Murakami z Japonii i Jeannette Winterson z Wielkiej Brytanii przedstawiali Łajkę w swoich książkach.

Pies Hachiko – przykład lojalności i przywiązania

Hachiko był japońskim psem rasy akita, który codziennie po pracy witał swojego właściciela, Hidesaburō Ueno, na stacji kolejowej Shibuya.

Pewnego dnia w 1925 roku profesor nie przyszedł na stację, ponieważ zmarł na wylew krwi do mózgu. Hachiko codziennie wracał na stację przez dziewięć lat, czekając na powrót swojego właściciela, aż do śmierci 8 marca 1935 roku.

Pies Hachiko w kulturze japońskiej uznawany jest za przykład lojalności, a także psiej wierności. Długo po śmierci nadal jest pamiętany w światowej kulturze popularnej dzięki pomnikom (w Shibuya i Odate Station oraz na Uniwersytecie Tokijskim), książkom, a także filmom – w tym „Mój przyjaciel Hachiko” z 2009 roku z udziałem Richarda Gere.

Zobacz także: Cytaty o psach – 24 inspirujące cytaty

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór nowości w kategorii wysokiej jakości karm dla psów

Najstarszy pies świata

Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszy pies na świecie to australijski pies pasterski o imieniu Bluey, który żył 29 lat i 5 miesięcy – jego data urodzin została ustalona na 7 czerwca 1910 roku, a data śmierci na 14 listopada 1939 roku.

Według doniesień, mieszanka labradora retrievera i australijskiego psa pasterskiego o imieniu Chilla dożyła wieku 32 lat i 12 dni, ale nie można tego dokładnie zweryfikować.

Wyróżnienie należy się również Maggie, która zmarła w wieku 30 lat w kwietniu 2016 r. „Miała 30 lat, a do zeszłego tygodnia czuła się jeszcze całkiem dobrze,” powiedział właściciel Brian McLaren. „Szła z mleczarni do biura i warczała na koty i wszystkie tego rodzaju rzeczy,” – dodał.

Niestety z dnia na dzień stan Maggie drastycznie się pogorszył. Jej wiek nie mógł zostać dokładnie zweryfikowany, ponieważ właściciel zgubił dokumenty psa.

Zobacz także: Najdroższy pies świata – za jakie zwierzaki zapłacisz najwięcej?

Lassie, wróć!

Do dziś Lassie pozostaje jedną z najsłynniejszych psich postaci filmowych, ukochaną przez wiele pokoleń fanów, a także rozpoznawalną dla widzów. Status ikony Lassie jest w dużej mierze zasługą pierwszego psa, który go grał, Pal, a także jego występu w filmie „Lassie Come Home” z 1943 roku z wytwórni MGM.

Wielki przełom dla Pal tak naprawdę nastąpił dzięki jego własnemu złemu zachowaniu. Jak głosi historia, jego pierwotny właściciel, Howard Peck, przyprowadził go do słynnego wówczas trenera zwierząt Rudda Weatherwaxa, aby pomógł mu opanować niekontrolowane szczekanie i paskudny nawyk ścigania motocykli. Weatherwax powstrzymał szczekanie, ale nie mógł przerwać pościgu za motocyklami. Zdenerwowany Weatherwaxem Peck zostawił mu psa jako zapłatę zamiast pieniędzy. Reszta to już historia kina.

Toto z krainy Oz

„Czarnoksiężnik z krainy Oz” nadal wzbudza podziw wśród fanów z różnych pokoleń, natomiast rola Toto w wykonaniu teriera Terry’ego pozostaje jedną z najbardziej niezapomnianych kreacji w filmie.

Należący do hollywoodzkiego trenera Carla Spitz Terry pojawił się już w kilku filmach przed „Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz”. Hollywoodzki rodowód dowodził pensją podczas kręcenia 125 dolarów tygodniowo, czyli więcej niż niektórzy aktorzy w tamtym czasie! Chociaż Terry otrzymał pochwały za swój występ, praca włożona w „Czarnoksiężnika z krainy Oz” była jedną z jego najbardziej niebezpiecznych, ponieważ pies doznał poważnego urazu stopy na planie podczas kręcenia filmu.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków dla psów

Udostępnij