Koty rasy ragdoll to wyjątkowo sympatyczne, a także łagodne mruczki o zjawiskowym wyglądzie. Ragdolle doskonale sprawdzają się ponadto jako towarzysze rodzin z dziećmi. Dowiedz się więcej o tych pięknych kotach i poznaj historię rasy, a także jej potrzeby.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 6-10 kg wzrost: 33-38 cm |
maść | biała, liliowa, niebieska, ruda, kremowa |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | zrównoważone, łagodne, uczuciowe |
Ragdoll – wygląd i wzorzec rasy
Młode kociaki rasy ragdoll są zupełnie białe, dopiero w miarę upływu czasu nabierają kolejnych barw. W wieku trzech lub czterech lat umaszczenie tych kotów jest w pełni rozwinięte, więc nie powinno już się zmieniać. Wygląd włosa decyduje o jego miękkości, a także długości. Włos ragdolla powinien być miękki oraz jedwabisty, raczej półdługi.
Należy mieć na uwadze fakt, że ragdolle to koty dość duże – samce rasy ragdoll mogą ważyć nawet 10 kg, zaś samiczki, tak samo jak w przypadku innych ras, są mniejsze. Jednak w tym wypadku różnica nie jest aż tak bardzo widoczna, gdyż samice ważą w okolicy 7 kg.
Koty rasy ragdoll osiągają dojrzałość w wieku 3-4 lat, wtedy też przestaje zmieniać się ich umaszczenie. Można więc zauważyć, kiedy kot dojrzeje – można to łatwo zaobserwować na sierści. Ragdolle posiadają grube kości, a także masywną budowę. Głowa kotów tej rasy jest dość duża – w zależności od odmiany może na niej znajdować się biała plama umieszczona między oczami. Charakterystyczną cechą rasy są bardzo wyraziste, a także intensywne w barwie niebieskie oczy. Uszy są szersze u nasady i zwężają się ku górze – są raczej spiczaste. Ogon tych kotów jest puszysty oraz długi, natomiast kończyny muszą być mocne oraz masywne, tak, by zachowana była proporcja w stosunku do reszty ciała.
Ragdoll – umaszczenie
Ragdolle przyciągają uwagę dzięki swojej wyjątkowej aparycji, na którą składa się również zjawiskowa sierść. Może ona występować w rozmaitych kolorach – na przykład maść biała, liliowa, niebieska, ruda lub też kremowa. Jakie jest najładniejsze umaszczenie ragdolla?
Umaszczenie kota rasy ragdoll mieści się w trzech kategoriach. Pierwsza z nich to maść colourpoint, która jest jednocześnie typowa dla kotów syjamskich. Takie umaszczenie charakteryzuje się jednolitą oznaką na twarzy, a także na uszach i kończynach. Kolejną odmianą jest umaszczenie mitted. Tutaj zabarwienie przednich kończyn przechodzi w białe rękawiczki, natomiast pierś oraz kołnierz na szyi są także białe, jednakże w przypadku głowy – nie powinna już występować biała plama. Odmiana maści bicolor charakteryzuje się dużą ilością bieli z plamami, jednakże barwy muszą być wyraźnie odcięte od siebie. Kończyny są barwne, jednakże na dole występują białe rękawiczki. Taki właśnie kot dwukolorowy może mieć na głowie biały wzór w kształcie odwróconej litery v, bądź też u.
Warto wiedzieć, że ragdolle to koty długowłose – kot w typie ragdoll krótkowłosy nie będzie kotem rasowym.
Kocięta i hodowla
Wybierając kociaka rasy ragdoll, warto zwrócić na to uwagę, jak podchodzą do swojej pracy hodowcy. Warto, aby każdy wyhodowany przez nich kot był otoczony miłością oraz wystarczającą troską, etycznie hodowany, a także odpowiednio socjalizowany. Hodowla tych kotów powinna być prowadzona w warunkach raczej domowych. Ragdolle bowiem lubią towarzystwo, a także lubią, kiedy poświęca im się wystarczająco dużo uwagi.
Odpowiednia hodowla musi zwracać uwagę przede wszystkim na wzorzec rasy. W renomowanej hodowli poznasz informacje na temat stanu zdrowia kociaka, a także jego rodziców, co pomoże uniknąć w przyszłości problemów, którym można było zapobiec.
Koty ragdoll cena
Miłośnicy kotów planujący adopcję kotka tej rasy zastanawiają się zapewne, ile kosztuje kot rasy ragdoll. Cena kociaka rasy ragdoll z hodowli może wynieść około 2500–4000 zł. Jest ona uzależniona od rozmaitych czynników – o cenie mogą decydować na przykład renomy hodowli, stan zdrowia rodziców kociaka, a także umaszczenia kota. Należy mieć na uwadze, że w przypadku niskich cen trzeba się mieć na baczności, by nie trafić na pseudohowodlę. Miesięczny koszy utrzymania ragdolla może wynosić około 200 zł, jednak jest to uzależnione od stanu zdrowia kota oraz licznych innych czynników.
Ragdoll – historia rasy
Koty rasy ragdoll pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Historia rasy ragdoll rozpoczęła się stosunkowo niedawno, w latach 60., kiedy to Ann Baker, hodowczyni kotów perskich, znalazła na drodze potrąconą półdziką kotkę. Kotka została uratowana i oswojona – później stała się matką rasy ragdoll. Nazwa rasy pochodzi od określenia na szmacianą lalkę w języku angielskim – „rag doll”. Wzięła się ona z tego, iż koty te stają się bezwładne i rozluźniają się po wzięciu ich na ręce, czym odróżniają się od większości kotów. Twierdzono, że wypadek samochodowy miał spowodować częściowy niedowład u kociąt, jednak nie jest to prawda.
Rasa ragdoll powstała ze skrzyżowania kota rasy birmańskiej, kota rasy burmańskiej, a także kota rasy perskiej. Pierwsze kocięta tej rasy pochodzą z miotów ocalonej przez Ann Baker oswojonej kotki Josephine. Rasa została oficjalnie zarejestrowana w 1965 roku w USA.
Co ciekawe, Ann Baker wymyślała wiele niestworzonych historii, aby przyczynić się do popularyzacji tej rasy. W tych cudownych opowieściach nie zabrakło wstawek o genach szopów praczy, a także o ingerencji kosmitów. Rozpowszechniano także mit o odporności tych kotów na ból, by spopularyzować rasę. Jest to bardzo krzywdzący mit – choć potulne, ragdolle odczuwają ból tak samo jak każdy inny kot.
Charakter i usposobienie
Ragdoll jest kotem posiadającym spokojny temperament – są to mruczki niezwykle przyjacielskie, a także zrównoważone. Czasami mogą one sprawiać wrażenie nieco flegmatycznych. Z uwagi na łagodny, a także uległy charakter koty ragdoll są idealne dla rodzin, w których znajdują się małe dzieci. Ten kot nie jest specjalnie skoczny, dlatego nie musisz obawiać się o meble. Ragdoll raczej woli stąpać twardo po ziemi i unika wszelkich wspinaczek, z tego względu często są one określane jako koty niskopodłogowe.
Bardzo istotną zaletą charakteru jest także oddanie kota. Ragdoll zżywa się ze swoim właścicielem, dlatego nieustannie szuka z nim kontaktu. Z chęcią nie odpuszczałby go ani na krok przez cały dzień. Potrafi podążać za swoim właścicielem przemierzając kolejne pomieszczenia, niczym wierny pies. Jednocześnie ragdoll nie jest bardzo natrętny i doskonale wie, kiedy należy się wyciszyć oraz odpuścić, tak, aby dać sobie wzajemnie nieco potrzebnej przestrzeni. Nie jest więc kłopotliwy, a także nie wymaga zbyt dużo uwagi, aby był szczęśliwy. Jeżeli potrzebuje uwagi, mając nadzieję na odrobinę pieszczot lub też zabawy, przypomni o tym delikatnie mrucząc. Co ciekawe, ragdolle potrafią wydawać z siebie bardzo głośne mruczenie, a także odgłosy przypominające płacz albo ćwierkanie, by zwrócić uwagę właściciela.
To przede wszystkim kot bardzo ciekawski, który nieustannie sprawdza, co dzieje się w jego otoczeniu. Ragdoll jest kotem inteligentnym, jednakże na spacerach może uciec. Warto chodzić z nim na smyczy, zupełnie jak z psem.
Wychowanie i tresura
Ragdolle mają wyjątkowo towarzyski i przyjazny charakter, a także są łagodne, dzięki czemu nie sprawiają kłopotów w wychowaniu. Postaw na wychowanie oparte na konsekwentnym i stanowczym, lecz przy tym łagodnym i cierpliwym podejściu do kota.
Kot powinien zostać nauczony jak korzystać z kuwety. Co więcej, warto przyzwyczaić ragdolle do chodzenia na smyczy, jako że lubią one spacery, jednak miewają skłonność do ucieczek. Na początku przyzwyczaj kota do widoku szelek, a następnie spróbuj je założyć. Zdejmij je jeśli pupil zareaguje niechęcią i będzie się próbował ich pozbyć. Podczas stopniowego przyzwyczajania kota warto nagradzać go ulubionym przysmakiem. Podobnie również można przywyczaić kota do regularnego czesania.
Sprawdź: Dlaczego kot roznosi żwirek z kuwety? Jak sobie z tym faktem poradzić?
Zabawki
Ragdolle nie mają skłonności do niszczenia mebli, jednak warto się zaopatrzyć w drapak, który zaspokoi naturalne potrzeby drapania. Ragdolle są z natury flegmatyczne, lecz towarzyskie – z pewnością przypadną im do gustu piłeczki i myszki. Koty te źle znoszą samotność, dlatego warto zapewnić im zabawki interaktywne, które zajmą je zabawą i zaangażują ich umysł pod nieobecność właściciela.
Pielęgnacja ragdolla
Pielęgnacja rasy ragdoll opiera się w dużej mierze na pielęgnacji włosa. Okrywa włosowa wymaga bowiem sporo uwagi i należy ją czesać przynajmniej raz w ciągu tygodnia. W razie sklejonych włosów można je wyciąć, z nożyczkami powinniśmy być jednak bardzo ostrożni, ponieważ nie wszystkie koty godzą się na ich używanie. Sierść tych kotów, półdługa i jedwabista, raczej nie miewa tendencji do kołtunienia się, jednak należy dobrze o nią dbać. Do wyczesywania ragdolla najlepiej nada się metalowy grzebień dla kotów.
Należy także zadbać o uszy – pielęgnacja tej części ciała powinna opierać się na kontroli kanału słuchowego. Czynność taka powinna być przeprowadzona raz w miesiącu. Warto także sprawdzić, czy z uszu nie wydostaje się niepokojąca wydzielina. Konieczne jest także regularne oraz ostrożne obcinanie pazurów. Co więcej, pielęgnacja powinna także uwzględniać oczy. Jeżeli spojówki będą zaczerwienione, warto udać się do weterynarza. Nie warto przemywać oczu na własną rękę. Miej także na uwadze, że ragdolle są podatne na choroby dziąseł i przyzębia, dlatego należy szczególnie dbać o higienę ich jamy ustnej.
Dieta i żywienie
Przyszli właściciele kota tej rasy mogą się zastanawiać, ile ragdoll powinien jeść. Jest to uzależnione od wieku, wagi i stopnia aktywności kota, a także od podawanej karmy, więc nie można tego ocenić jednoznacznie. Pamiętaj, że rasa jest raczej flegmatyczna i nie zalicza się do kotów aktywnych, dlatego też powinieneś dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi pupila. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza u kotów po sterylizacji. Warto postawić na karmę komercyjną przeznaczoną dla ragdolli, aby zapewnić im optymalną dawkę wartości odżywczych.
Koty to mięsożercy, należy zatem zadbać o to, by dieta Twojego pupila była odpowiednio bogata w składniki mięsne. Dobrze zbilansowana dieta oparta na suchej, a także na mokrej karmie dla kota zapewni ulubieńcowi witalność i zdrowie. Niektórzy właściciele decydują się również na dietę BARF opartą na surowych składnikach i samodzielnym przygotowywaniu pokarmów. Wymaga ona jednak regularnej suplementacji.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów rasy ragdoll
Zdrowie i długość życia
Jeżeli pragniesz, aby Twój ragdoll był zawsze zadowolony oraz w pełni sił, warto w porę dowiedzieć się, na jakie choroby może cierpieć twój kot. Predyspozycje do chorób u rasy to przede wszystkim nadwrażliwość żołądka spowodowana kulami włosowymi połkniętymi podczas codziennej higieny. Warto postawić na karmę odkłaczającą lub też stosować specjalną pastę. Ponadto może występować pulicytowatość nerek lub kardiopatia przerostowa. Wskazane jest, aby w wieku dwóch lat udać się wraz z kotem do weterynarza, w celu wykonania echa serca. Dodatkowo koty tej rasy mogą cierpieć także na przewlekłe zapalenia dziąseł oraz przyzębia. Z tego też powodu, niezwykle istotna jest regularna pielęgnacja zębów u ragdolli.
Koty rasy ragdoll żyją przeciętnie od 12 do 15 lat, więc można je uznać za raczej długowieczne.
U kogo sprawdzi się rasa?
Ragdoll jest kotem posiadającym łagodny oraz przyjemny dla otoczenia charakter. Zwierzę to doskonale odnajduje się mieszkając w bloku, a także w większych domach. Ragdolle nie są agresywne, więc doskonale sprawdzają się w rodzinach, w których są małe dzieci. Kot nie jest wybredny, jeżeli chodzi o wybór zabaw i z chęcią zaakceptuje nawet specyficzne zabawy, które są tak często i chętnie wymyślane przez młode dzieci.
Ragdoll to zwierzę niekonfliktowe, które doskonale odnajdzie się w towarzystwie zarówno innych kotów, jak również innych psów. Jednocześnie każde nowe zdarzenie przyjmuje z ogromnym spokojem. Radgoll jest doskonałym typem kota dla wszystkich właścicieli-domatorów, jednak czasami lubi także wyjść na zewnątrz, by doświadczyć trochę nowych bodźców.
Warto mieć przy tym na uwadze, że ragdolle bardzo silnie przywiązują się do właściciela i raczej źle znoszą samotność. Zdecydowanie nie stanowią one odpowiedniego wyboru dla właścicieli, którzy szukają niezaleźnego kota, gdyż spędzają dużo czasu poza domem. Ragdolle przywiązują się do właścicieli zupełnie jak psy, dlatego najchętniej towarzyszyłyby im na każdym kroku.
Ragdoll ciekawostki
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o tej uroczej rasie? Przygotowaliśmy kilka ciekawostek, które z pewnością Cię zainteresują!
- Nazwa rasy ragdoll w języku angielskim oznacza „szmaciana lalka”. Skąd taka nazwa dla rasy kota? Otóż w przeciwieństwie do większości innych kotów ragdolle rozluźniają mięśnie i stają się bezwładne oraz uległe, gdy weźmie się je na ręce – zupełnie jak szmaciane lalki.
- Ann Baker, która wyhodowała rasę, rozpowiadała mnóstwo niewiarygodnych historii na temat jej powstania. Zalicza się do nich twierdzenia co do mutacji genetycznej, która wystąpiła u kotki, która dała początek rasie, a nawet udział kosmitów w powstaniu rasy.
- Ann Baker twierdziła również, że ragdolle nie czują bólu – jest to stwierdzenie zupełnie nieprawdziwe, a do tego krzywdzące. Ragdolle po prostu są bardziej uległe, a także mniej skore do walki od innych ras. Mit ten był celowo rozpowiadany w celu spopularyzowania rasy.
- Rasa wywodzi się od dzikiej kotki, która po potrąceniu samochodem została uratowana, a następnie oswojona. Przypominała ona kota rasy angora.
Popularne imiona dla ragdolla
Imiona dla kota | Imiona dla kotki |
Axel, Baby, Capuccino, Dixon, Gogol, Irys, Lilek, Mochi, Cosmo, Karat, Merlin, Nino, Pyś. | Lalka, Daisy, Lola, Asha, Bonnie, Tola, Pusia, Minnie, Angel, Eliza, Okruszka, Safi, Utopia. |
Najczęściej zadawane pytania
Rasa kota ragdoll żyje 12-15 lat.
Kocięta ragdolle z hodowli kosztują ok. 2500-4000 zł.
Ragdolle ważą 6-10 kg.
Ragdolle to duże koty o półdługiej, jedwabistej sierści, spiczastych uszach i wyrazistych niebieskich oczach.
Koty ragdolle bywają dość głośne, gdyż przykuwają w ten sposób uwagę właściciela. Niektóre miauczą na przywitanie lub dopominają się o jedzenie.
Jest to uzależnione od wieku, potrzeb oraz wagi. Najlepiej dostosować dawkę pokarmu do wagi kota.
Dorosłe koty ragdoll śpią około 18 godzin dziennie.
Kot ragdoll rośnie dość powoli – nawet do wieku 3-4 lat.
Ragdoll to nazwa rasy kota. W języku angielskim wyrażenie „rag doll” oznacza szmacianą lalkę. Zostały tak nazwane, gdyż koty te stają się bezwładne gdy się je bierze na ręce.
Postaw na wysokiej jakości karmę komercyjną, która będzie odpowiednia do stopnia aktywności kota. Koty ragdoll są dość flegmatyczne z natury, więc karma dla rangolla powinna być lekkostrawna i nie powodować nadmiernego przybierania na wadze.
Ragdolle są bardzo uczuciowe i przyjacielskie, a jednocześnie spokojne i łagodne, nieco flegmatyczne z natury.
Ragdoll to rasa kotów wywodząca się z USA. Jej nazwa oznacza szmacianą lalkę w języku angielskim. Ragdolle to duże koty o urokliwym wyglądzie i potulnym usposobieniu.
Ragdolle mogą cierpieć na choroby takie, jak zapalenie przyzębia lub dziąseł, pulicytowatość nerek czy kardiopatia przerostowa. Miewają także wrażliwe żołądki. Z uwagi na ich długą sierść są narażone na zakłaczenie.
Maść ragdolla może być biała, liliowa, niebieska, ruda lub kremowa. Występują one w odmianach colorpoint, mitted i bicolor.
Podobnie jak inne rasy, ragdolle również mają pewne wady. Przede wszystkim źle znoszą one samotność, ponadto maja skłonność do łakomstwa. Należy mieć na uwadze, że są podatne na choroby układu moczowego, FIP, a także choroby stawów oraz przyzębia.
Data publikacji: 28.02.2018