Rodezjan, znany również jako rhodesian ridgeback albo rodezjan afrykański, to jedna z najstarszych ras psów. Te wysokie, silne psy wyróżnia niezwykła odwaga. Nazywane są często psami na lwy, gdyż te psy gończe były używane właśnie do polowań na lwy. Cechuje je niebanalny temperament i żywiołowość, jednak bywają bardzo uparte. Poznaj bliżej tę niezwykłą rasę.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Rodezjan – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla rodezjana
- Rodezjan – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa rhodesian ridgeback?
- Popularne imiona dla psów rasy rhodesian ridgeback
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 36–41 kg wzrost: 63–69 cm |
maść | jasnopszeniczna, czerwonopłowa |
długość życia | od 10 do 12 lat |
główne cechy | wrażliwe, uparte, lojalne |
Wygląd i wzorzec rasy
Opis wzorca rasy wystosowany przez FCI zakłada ich jednolitość – oznacza to, że wszystkie osobniki są do siebie niezwykle podobne. Rasa jest opisywana jako stosunkowo duża, ponieważ wysokość w kłębie wynosi nawet 63–69 cm u samców, natomiast waga może sięgać aż 36-41 kg. Suczki tej rasy natomiast ważą około 29–34 i mierzą 61-66 cm w kłębie.
Prawidłowa budowa ciała czworonoga jest raczej smukła, choć wyraźnie umięśniona. Charakterystycznym elementem na ciele tych psów jest pręga, która biegnie wzdłuż kręgosłupa. Jest ona efektem niezwykle specyficznego ułożenia sierści, która najzwyczajniej rośnie w przeciwnym kierunku, niż na całym ciele.
Wzorzec mówi również o tym, że sierść rodezjanów jest krótka, gładka i lśniąca. Rasa występuje w barwach od jasnopszenicznej do płowoczerwonej, jednak niewielkie znaczenia w kolorze białym są jak najbardziej dopuszczalne. Czarny, duży nos przeważnie posiada ciemną obwódkę, przy czym podobna obwódka występuje także w okolicach oczu.
Szczeniaki i hodowla
Pomimo tego, że rasa nie należy do najpopularniejszych w Polsce, znalezienie dobrej hodowli nie powinno stanowić problemu. Nieraz jednak zdarzają się sytuacje, w których na miot trzeba będzie poczekać.
Dobra hodowla to taka, która jest zrzeszona w Związku Kynologicznym i może wydawać rodowody FCI. Wszelkie pseudohodowle powinny być wykluczane już na samym początku, ponieważ takie szczenięta mogą być obarczone znacznie zwiększonym ryzykiem występowania zagrażających zdrowiu i życiu chorób.
Za szczenię z rodowodem FCI w tym momencie należy zapłacić od 6000 do 8000 złotych. Kwota może być uzależniona od wielu czynników, takich jak stan zdrowia rodziców szczeniaka oraz renoma hodowli.
Historia rasy
Rhodesian ridgeback to jedna z najstarszych ras psów znanych ludzkości. Wywodzi się od psów afrykańskich, które żyły już 4000 lat p.n.e. Pomimo tego, że została ona ukształtowana przez człowieka, to wywodzi się bezpośrednio od zwierząt przemierzających stepy Afryki i pracujących u boku ludzi w starożytnym Egipcie.
Rodezjany nieraz łączone są z myśliwskimi psami plemienia Hotentotów, ponieważ rasa ta również posiadała charakterystyczne pręgi na grzbietach. Czworonogi były wykorzystywane nie tylko do polowań, ale także pilnowania dobytków. Były one krzyżowane z rasami takimi, jak ogary, charty, dogi niemieckie, wilczarze irlandzkie, a także niestety już wymarła rasa dogo cubano. Psy wykorzystywano dawniej do polowania na lwy i inną dużą zwierzynę, taką jak dziki, niedźwiedzie, a nawet pawiany.
Rasę zaczęto rozmnażać w XX wieku – wtedy też cieszyła się ona ogromną popularnością, a także zbierała wokół siebie kluby i stowarzyszenia miłośników. Pierwsi przedstawiciele trafili jednak do Polski stosunkowo późno, ponieważ dopiero w 1994 roku.
Rodezjan – charakter i usposobienie
Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, a także zrównoważone. Z drugiej strony cechują się one sporą dozą niezależności. Rasa ceni sobie dobry kontakt ze swoim właścicielem, jednocześnie darząc go dużym szacunkiem. Opiekun nie może natomiast oczekiwać, że pies posłusznie wykona każde jego polecenie.
Rodezjany afrykańskie są psami niezwykle żywiołowymi, aktywnymi oraz wytrzymałymi, w dawnych czasach brały bowiem udział w wielu wyprawach, często podczas bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, przez co wytrwałość jest zakorzeniona w ich genach.
Wychowanie i tresura
Wspomniana już inteligencja rasy może mylnie wskazywać na to, że szkolenie psa będzie zadaniem łatwym. W rzeczywistości kwestia ta jest mocno skomplikowana, ponieważ upór i niezależność czworonoga sprawia, że jego szkolenie wymaga ogromnej konsekwentności właściciela. Nawet drobne pomyłki, ustępstwa czy też luzowanie wprowadzonych zasad mogą sprawić, że pies wykorzysta sytuację aby zrobić to, na co sam ma ochotę.
Absolutnie nie oznacza to jednak, że do szkolenia zwierzęcia potrzebne będzie stosowanie kar, a tym bardziej – siły. Rodezjany nie tolerują praktyk opierających się na przemocy, ponieważ powoduje ona ogólne wycofanie i rezygnację z jakiejkolwiek współpracy. Ponadto stworzenie więzi opierającej się na agresji będzie całkowicie niemożliwe, gdyż pies doskonale zna swoją wartość i potrafi postawić bardzo solidne granice. Stosuj zamiast tego metody oparte na pozytywnym wzmocnieniu i nagradzaniu psa pochwałami czy przysmakami.
Rasa na ogół bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jednak problematycznym może okazać się posiadanie na określonej przestrzeni dwóch samców. W takim wypadku często nie są one w stanie wzajemnie siebie zaakceptować, przez co niewykluczone będą walki o terytorium. Rozwiązaniem może okazać się jednak odpowiednia, sukcesywnie prowadzana socjalizacja, która nauczy czworonoga obchodzenia się z innymi stworzeniami.
Zabawki dla rodezjana
Jest to rasa bardzo aktywna, żywiołowa i energiczna. Psy tej rasy, zwłaszcza szczenięta, wprost kochają zabawę, dlatego zalecamy wyposażyć ulubieńca w zabawki takie, jak frisbee, piłki, kości i gryzaki, a także zabawki sznurowe, które zaspokoją naturalną potrzebę gryzienia u pupila. Polecane są także zabawki interaktywne i gryzaki takie, jak zabawki typu Kong, gdyż skłaniają one psa do myślenia przy zabawie i aktywizują go, stymulując jego rozwój.
Rodezjan – pielęgnacja
Rodezjan afrykański nie będzie wymagał szczególnej pielęgnacji – głównie ze względu na krótką sierść i delikatny podszerstek. Systematyczne wyczesywanie przyda się głównie w sezonie jesiennym oraz wiosennym. Kąpiele natomiast będą konieczne jedynie wówczas, gdy pies ulegnie wyraźnemu zabrudzeniu. Częstotliwość takiego zabiegu powinna być jednak ograniczona.
Dieta i żywienie
Odpowiednia dieta powinna być dostosowana do wielkości i wagi psa, a także jego wieku. Dla rodezjanów polecane są karmy przeznaczone dla psów dużych ras. Dostosuj także karmę do trybu życia psa – w przypadku psów bardzo aktywnych powinno się im podawać odpowiednio dopasowaną do ich potrzeb karmę. W przypadku posiłków przygotowanych samodzielnie w ramach diety typu BARF należy pamiętać o regularnej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla rodezjanów
Zdrowie i długość życia
Rasa na ogół uchodzi za odporną na różnorodne warunki, a także stosunkowo zdrową, jednak typową przypadłością dużych psów jest dysplazja stawów biodrowych i łokci, dlatego też warto postawić na hodowlę oferującą szczeniaki z pełną dokumentacją zarówno własną, jak i linii, z której się wywodzą.
Często występującą chorobą wśród rodezjanów jest również zatoka skórzasta. Jej przyczyną jest zaburzenie rozwojowe powodujące niezupełne rozdzielenie związków skóry i cewy nerwowej, wywodzących się z jednego listka zarodkowego. Schorzenie może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych, przez co wszelkie, nawet najmniejsze objawy zdecydowanie nie powinny być ignorowane.
U kogo sprawdzi się rasa rhodesian ridgeback?
Rodezjan z pewnością nie będzie rasą, która sprawdzi się w każdym przypadku. Wymaga ona bowiem doświadczonego i konsekwentnego opiekuna, dysponującego odpowiednią ilością czasu i uwagi poświęcanej zarówno treningom, jak i samemu zwierzęciu.
Rasa nie będzie w stanie pełnić funkcji posesyjnego stróża przesiadującego w kojcu. Pomimo tego, że swojego terytorium pies broni niezwykle zajadle, wciąż wymaga on bardzo dużej dawki ruchu i ćwiczeń.
Idealny właściciel to taki, który jest w stanie pełnić funkcję autorytetu dla zwierzęcia, aby w razie konieczności skutecznie hamować jego popędy i nie dać wejść sobie na głowę. Co prawda rodezjany są uważane za zwierzęta zrównoważone i opanowane, jednak ich niezależna natura często daje o sobie znać.
Czworonogi wykazują dużą cierpliwość zarówno względem dzieci, jak i innych domowników. Wszelkie zabawy powinny jednak odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
Popularne imiona dla psów rasy rhodesian ridgeback
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Maks, Leon, Rocky, Hunter, Rocky, Achilles, Atos, Ares, Barry, Hulk, King, Goliat, Aleks. | Saba, Nora, Lola, Diana, Kora, Bryza, Nela, Dafne, Zira, Luna, Atena, Milka. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy kosztują 6000 do 8000 zł.
Psy te żyją 10 do 12 lat.
Psy te są lojalne, odważne i inteligentne. Są bardzo wrażliwe na zachowania właściciela i źle reagują na agresję. Bywają jednocześnie bardzo uparte.
Rasa zalicza się do zdrowych i odpornych, jednak występują u nich choroby i problemy zdrowotne takie, jak dysplazja stawów, skręt żołądka, głuchota wrodzona, miotonia (sztywność i przerost mięśni), torbiele skórzaste czy rozszczep kręgosłupa.
Rodezjan afrykański jest często nazywany psem na lwy, ponieważ rasa była używana właśnie do polowań na lwy. Jest to rasa łowcza.
Dorosłe psy tej rasy mają ok. 63–69 cm w kłębie.
Psy te są nieufne wobec obcych, ale nie przejawiają nadmiernej agresji. Niewłaściwie prowadzone lub w obliczu sytuacji postrzeganej jako zagrożenie mogą się zachować agresywnie, jednak nie bardziej, niż inne rasy.
Data publikacji: 04.11.2021