Samojedy są klasyfikowane do grupy szpiców i psów pierwotnych oraz sekcji północnych psów zaprzęgowych. Ze względu na swoje pochodzenie, czworonogi tej rasy będą więc wykazywały duże zapotrzebowanie na regularny ruch i aktywność fizyczną. Pomimo dużej towarzyskości, a także zamiłowania do pieszczot, samojed posiada również silny charakter, nieraz przejawiający się w potrzebie niezależności.
Psy tej rasy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na swój niesamowity wygląd oraz przyjazne usposobienie. Przed zakupem lub adopcją samojeda warto jednak zapoznać się z najważniejszymi wymaganiami czworonoga, a także jego potrzebami i preferencjami.
Zobacz: Rasy psów najczęściej wybierane w Polsce
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 20-30 kg wzrost: 53–60 cm |
maść | biała, biała biszkoptowa |
długość życia | od 12 do 14 lat |
główne cechy | przyjazne, towarzyskie, uparte |
Wygląd i wzorzec rasy
Samojedy zaliczane są do psów średniej wielkości. Ich budowa jest typowa dla szpiców, jednocześnie obejmując aspekty takie, jak prosty i mocny tułów, wysoko umieszczony ogon, a także owalną głowę zakończoną spiczastym pyszczkiem. Cechą charakterystyczną są trójkątne uszy o niewielkich rozmiarach.
Standardowa wysokość samojeda nie przekracza 60 cm w kłębie, natomiast jego waga powinna mieścić się w przedziale od 16 do 30 kg. Najczęściej suczki okazują się o wiele mniejsze, a także drobniejsze niż samce.
Samojed – wzorzec umaszczenia
Sierść samojedów obejmuje dwie warstwy – wierzchnią oraz podszerstek. Pierwsza z nich jest długa, gęsta, a także niezwykle miękka. Dodatkowo cechuje się ona właściwościami nieprzepuszczającymi wody, tym samym zapewniając ochronę przed przemoknięciem. Wełnisty podszerstek stanowi natomiast warstwę, której głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała psa, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.
Wzorzec rasy obejmuje jedynie jasne umaszczenia. Najpopularniejszym z nich jest czysto biała barwa, jednak spotykane są także osobniki kremowe. Akceptowane są również naloty w biszkoptowym odcieniu, które znajdują się w okolicach ogona lub uszu. Elementami stanowiącymi kontrast są ciemne oczy, nos oraz wargi zwierzęcia.
Szczeniaki i hodowla
Na chwilę obecną ceny szczeniąt z rodowodem FCI mieszczą się w granicach od 5000 zł, aż do 8000 zł. Tak szeroki przedział jest uzależniony od szeregu czynników, do których z pewnością należy zaliczyć historię przodków, ich osiągnięcia, a także renomę wybranej hodowli. Wpływ wywiera również zgodność czworonogów ze wzorcem rasy.
Zbyt niskie ceny powinny wzbudzać podejrzenia u każdego zainteresowanego kupnem człowieka, gdyż przeważnie świadczą one o pseudohodowli. Miejsca tego typu często przetrzymują psy w złych warunkach, które dodatkowo wpływają na samopoczucie oraz stan zdrowia czworonogów. Wątpliwa jest także kwestia rozrodu, ponieważ w pseudohodowlach nieraz krzyżowane są spokrewnione osobniki, co z kolei może przyczyniać się do występowania szeregu rozmaitych chorób i dolegliwości.
Decydując się na zakup samojeda zdecydowanie warto więc dokładnie sprawdzić wybraną hodowlę oraz warunki w niej panujące.
Historia rasy
Nazwa rasy wywodzi się od plemienia Nieńców, zwanych również Samojedami, którzy zamieszkiwali tereny Europy Wschodniej oraz Azji. Czworonogi były wówczas bardzo dobrze traktowane, a ich zdolności wykorzystywano głównie do pilnowania stad reniferów lub transportu zdobyczy i bagażu.
Nieńcy pozwalali psom swobodnie przebywać w jurtach, a w wolnym czasie chętnie spędzali z nimi czas. Biełki, gdyż tak je nazywano, stały się więc niezwykle towarzyskimi i łagodnymi stworzeniami. Co więcej, Samojedzi w pełni świadomie utrzymywali czystość rasy, przez co osobniki spotykane w obecnych czasach niemal całkowicie nie różnią się od swoich przodków.
Historia samojedów ma jednocześnie swoje ciemne strony. W momencie, gdy rasa zyskiwała popularność wśród polarników, czworonogom zaczęto skracać ogony i sierść, co z kolei przyczyniło się do masowych chorób i utraty życia wielu przedstawicieli rasy.
Samojedy dotarły do Europy dopiero pod koniec XIX w. Pierwszy klub rasy powstał natomiast w 1909 roku, głównie za sprawą małżeństwa Kilburn-Scottów, zamieszkującego Anglię. Co ciekawe, pasja rodziny okazała się być niejako dziedziczna, gdyż następne pokolenia Kilburn-Scottów stale zajmowały się hodowlą rasy, aż do dnia dzisiejszego.
Do Polski czworonogi trafiły stosunkowo późno, ponieważ były to początki lat 90. XX w. Nie zyskały one jednak tak dużej popularności, jak chociażby w Wielkiej Brytanii lub Rosji. W naszym kraju o wiele chętniej wybieranymi rasami są husky oraz malamuty.
Charakter i usposobienie
Znaczący wpływ na osobowość samojedów wywiera ich przeszłość. Czworonogi tej rasy były wykorzystywane nie tylko jako psy zaprzęgowe, ale i myśliwskie lub obronne. Na chwilę obecną są to więc stworzenia cechujące się dużą towarzyskością, która jednocześnie przeplatana jest z potrzebą niezależności i samodzielności.
Samojedy, jak niemal wszystkie szpice, często potrafią stawiać na swoim. Wzorowy opiekun powinien więc cechować się cierpliwością, ale i sporą dozą odpowiedzialności. Czworonogi tej rasy będą potrzebowały rozmaitych aktywności, gdyż powtarzane czynności szybko je nudzą.
Wychowanie i tresura
Samojedy, jak niemal wszystkie szpice, są charakteryzowane jako psy o dużej potrzebie niezależności i własnym zdaniu, często innym od wymagań człowieka. Z tego względu tresura pupila nie należy do najłatwiejszych. Pies będzie bowiem potrzebował uznania jego potrzeb, a także odpowiedniego podejścia.
W związku z tym, że rasa szybko nudzi się konkretnymi aktywnościami, jej trening powinien składać się z rozmaitych czynności, które stale utrzymają uwagę czworonogów. Należy jednocześnie zaznaczyć, iż zarówno szkolenie, jak i socjalizacja, muszą mieć miejsce już od wczesnych okresów szczenięcych. Wówczas możliwe jest bowiem wykształcenie konkretnych nawyków oraz nauka podstawowych komend ułatwiających dalszą pracę z psem.
Samojedy należą do wrażliwych psów, przez co wszelkie metody awersyjne, brak cierpliwości do zwierzęcia, a także stosowanie kar, najczęściej przynoszą odwrotny do zamierzonego skutek. W związku z tym pies powinien być traktowany z szacunkiem i uznaniem. Warto jednocześnie wprowadzić pozytywną atmosferę oraz nagrody, na przykład w postaci pochwał, pieszczot, czy też smakołyków.
Zabawki dla samojeda
Zabawa jest niezwykle istotnym elementem życia każdego psa. Dlatego też opiekunowie powinny zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które nie tylko umilą wspólnie spędzany czas, ale również zainteresują zwierzę i rozwiną jego umiejętności.
Samojedy należą do inteligentnych stworzeń, a co za tym idzie –potrzebują odpowiedniej stymulacji oraz warunków do dalszego kształcenia się. Doskonałe rozwiązanie będą stanowiły więc wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne, które wymagają od czworonoga stosunkowo dużych ilości zaangażowania. Co więcej, akcesoria z tej kategorii potrafią zająć pupila na długi czas, tym samym dając opiekunom chwilę wytchnienia.
Wśród przydatnych rekwizytów wyróżnia się także zabawki typu Kong. Ich wydrążone wnętrze umożliwia bowiem wypełnienie go ulubionymi przysmakami zwierzęcia, którego zadaniem będzie natomiast wydobycie zawartości. Co więcej, Kongi przyczyniają się do uspokojenia psa, a także jego wyciszenia. Z tego względu doskonale sprawdzają się u podopiecznych o wysokiej reaktywności oraz skłonnościach do szybkiego nudzenia się poszczególnymi aktywnościami.
Pielęgnacja samojeda
Gęsta i puszysta sierść samojedów stanowi pewnego rodzaju „wizytówkę” rasy. Utrzymanie jej w idealnym stanie będzie jednak wymagało sporego zaangażowania.
Jasne umaszczenie samojedów sprawia, że regularne kąpiele stanowią konieczność. Co więcej, czworonogi tej rasy intensywnie linieją, przez co dokładne szczotkowanie powinno mieć miejsce co najmniej raz w tygodniu. Systematyczne wyczesywanie sierści zapobiega jej kołtunieniu się, tym samym zwiększając komfort zwierzęcia. Każdy opiekun musi więc dysponować odpowiednią ilością czasu, a także cierpliwości, gdyż nieraz szczotkowanie może okazać się problematyczne.
Prawidłowa pielęgnacja powinna obejmować również regularną kontrolę stanu zębów i uszu, a także długości pazurów.
Dieta i żywienie
W związku z tym, że samojedy mogą wykazywać predyspozycje do cukrzycy, alergii pokarmowych, a nieraz także otyłości, ich dieta powinna być odpowiednio dopasowana oraz prawidłowo zbilansowana. Zdecydowanie warto postawić więc na wysokiej jakości pokarm, który nie będzie zawierał wszelkiego rodzaju zbóż. Dzięki temu możliwe jest bowiem uniknięcie podniesionego indeksu glikemicznego, a także nadmiernych ilości węglowodanów.
Kluczową rolę w żywieniu samojedów będą odgrywały nienasycone kwasy tłuszczowe, mające na celu wzmocnienie skóry i sierści zwierzęcia. Niezbędna jest także zawartość glukozaminy i chondroityny, których zadaniem jest wsparcie kondycji kości oraz stawów pupila.
Zakup wysokiej jakości karmy jest niezbędny do utrzymania samojeda w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Nieraz opiekunowie decydują się także na wprowadzenie diety BARF, jednak tego typu rozwiązanie będzie wymagało odpowiedniej wiedzy, a także sporych ilości czasu i zaangażowania ze strony właścicieli psa.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla samojedów
Zdrowie i długość życia
Naturalne pochodzenie samojedów sprawia, że są to psy określane mianem długowiecznych, które cieszą się dobrym zdrowiem. Nie oznacza to jednak, że rasa nie może cierpieć z powodu pewnych dolegliwości.
Jedną z najczęściej występujących chorób jest dysplazja stawów biodrowych, dlatego też wszelkie podejmowane aktywności powinny być odpowiednio dopasowane nie tylko do wieku zwierzęcia, ale i ogólnego stanu jego zdrowia.
Sporadycznie mogą występować także inne dolegliwości, do których zalicza się cukrzycę, atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe, kataraktę, czy też postępujący zanik siatkówki. Zdecydowanie warto więc zapewnić pupilowi odpowiednią pielęgnację, zbilansowaną dietę, ale także regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.
Sprawdź: Żywienie psa z alergią pokarmową
Ile żyje samojed?
Osobniki cieszące się dobrym zdrowiem żyją średnio od 12 do 14 lat. Na długość życia samojeda wpływ mają jednak rozmaite czynniki, do których należy zaliczyć pochodzenie zwierzęcia, brak genetycznego obciążenia poszczególnymi chorobami, kondycję fizyczną, a nawet dietę czworonoga.
Samojedy, które wywodzą się z pseudohodowli, nieraz cierpią na rozmaite dolegliwości. Z tego względu zakup pupila powinien być przemyślany, a wybrana hodowla wymaga dokładnej weryfikacji.
Zwierzę będzie również potrzebowało zbilansowanej diety już od pierwszych dni w nowym domu. Odpowiednie ilości niezbędnych składników odżywczych wpływają bowiem nie tylko na rozwój czworonoga, ale i jego funkcjonowanie na dalszych etapach życia.
Każdy opiekun powinien także zadbać o regularne badania kontrolne u lekarza weterynarii oraz odpowiednią pielęgnację pupila.
U kogo sprawdzi się rasa?
Idealnym opiekunem dla samojeda jest osoba aktywna, dysponująca sporymi ilościami czasu, a także doświadczona w pracy z psem. Czworonogi tej rasy cechują się bowiem silnym charakterem, który połączony jest z niezwykłą wrażliwością. Wszelkie metody awersyjne, brak cierpliwości, czy też złe traktowanie psa, może więc skutkować wzbudzeniem trwałej niechęci do współpracy. Często prowadzi to również do rozmaitych problemów behawioralnych w postaci lęku, niepewności, wycofania, a nawet agresji.
Zwierzę nie będzie również szczęśliwe wówczas, gdy jego potrzeba ruchu nie zostanie odpowiednio zaspokojone. Idealny opiekun powinien więc dysponować czasem, który może zostać przeznaczony na długie spacery, wspólne zabawy, a także szkolenie pupila. Co więcej, samojed może nie odnaleźć się w małym mieszkaniu w bloku. Jest to bowiem rasa wymagająca nie tylko ruchu, ale i stosunkowo dużych ilości ciekawych bodźców. Idealne miejsce dla zwierzęcia stanowi więc dom z ogrodem. W przeciwnym razie opiekunowie muszą zadbać o regularne, długie, a zarazem interesujące spacery.
Samojed a dzieci i inne zwierzęta
Czworonogi tej rasy doskonale dogadują się z dziećmi, szczególnie wówczas, gdy przebywały w ich towarzystwie już od wieku szczenięcego. Samojedy cechują się bowiem czułością i cierpliwością, przez co czerpią radość nawet z towarzystwa najmłodszych pociech. Rodzice powinni jednak nadzorować wszelkie zabawy, szczególnie jeśli dzieci nie miały wcześniej styczności z żadnym psem, przez co nie do końca zdają sobie sprawę z możliwości wyrządzenia mu krzywdy.
Samojedy tolerują również inne domowe zwierzęta. Dobrze dogadują się z psami, szczególnie wówczas, gdy miały z nimi kontakt w przeszłości. Sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana w przypadku kotów, jednak rasa nie ma wykształconego instynktu łowieckiego, przez co uciekające zwierzę nie powinno wzbudzać chęci jego gonienia. Kluczowe znacznie ma więc odpowiednia socjalizacja. Samojedy, które miały kontakt z innymi zwierzętami oraz potrafią je uszanować, z pewnością lepiej poradzą sobie zarówno z towarzystwem psów, jak i kotów.
Samojed – ciekawostki
Samojedy to wyjątkowe stworzenia, które budzą podziw oraz zachwyt. Co ciekawe, ich gęste i puszyste ogony niegdyś służyły do zakrywania nosów w celu ochrony przed mroźnym wiatrem. W momencie, gdy polarnicy decydowali się na ich skracanie, psy straciły możliwość zasłaniania pyszczków, przez co bardzo często chorowały na zapalenie płuc.
Rasa jest jednocześnie niezwykle komunikatywna. Głośne i częste szczekanie nieraz stanowi formę sygnalizowania swoich emocji lub odczuć, co dla wielu opiekunów jest jednak niezrozumiałe. Nieraz wokalizacje służą również zwróceniu na siebie uwagi, czy też zachęceniu do wspólnej zabawy.
Niezwykle interesującym może okazać się także fakt, iż samojedy, pomimo linienia przez cały rok, nie zawsze uczulają osoby z alergią na psy. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że naskórek tych czworonogów złuszcza się w znacznie mniejszym stopniu, niż w przypadku innych zwierząt.
Popularne imiona
Nieraz opiekunowie pragną, aby imię ich czworonoga w możliwie najlepszy sposób oddawało lub podkreślało jego wygląd oraz charakter. Z tego względu poniższa tabela zawiera przykładowe imiona dla samojedów z uwzględnieniem podziału na psy oraz suczki.
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Koda, Płatek, Luka, Alfa, Śnieżek, Polar, Kokos, Blizzard, Aster, Topaz, Yukon, Frost, | Alaska, North, Bajka, Kora, Luka, Winter, Nikita, Luna, Aurora, Misty, Misha, Alba. |
Najczęściej zadawane pytania
Cena wynosi ok. 5000-8000 zł.
Rasa żyje 12 do 14 lat.
To średniej wielkości pies w typie szpica o długiej, śnieżnobiałej sierści. Ma uniesione kąciki ust, które nadają mu uśmiechnięty wygląd.
Dzienna dawka karmy jest uzależniona od wagi, wieku, typu karmy, a także stopnia aktywności psa. Zastosuj się do zaleceń producenta podawanej karmy.
Samojed to średniej wielkości biały pies w typie szpica.
Dorosłe samce ważą od 20 do 30 kg.
Data publikacji: 21.07.2022
Data publikacji: 17.08.2022