Serwal afrykański – wygląd, charakter, hodowla serwali

Serwal afrykański – wygląd, charakter, hodowla serwali

Serwal afrykański to dziki kot z Afryki, który wyglądem przypomina małego, smukłego geparda. Ich cętkowane futro, duże uszy i smukłe sylwetki przysparzają im ogromnej popularności. Coraz częściej serwale afrykańskie spotyka się jako zwierzątka domowe, jednak należy mieć na uwadze, że zapewnienie im odpowiednich warunków bytu nie jest łatwe. Co więcej, serwal afrykański nie daje się łatwo udomowić – nawet w przypadku silnej więzi z właścicielem zachowuje swoją dziką, nieprzewidywalną naturę. Z tego względu odradza się trzymanie dzikich kotów jako zwierząt domowych. Dowiedz się więcej o tych zachwycających dzikich kotach.

Jak wygląda serwal afrykański? Opis i wygląd gatunku

Serwal afrykański to duży, smukły kot o długich nogach i proporcjonalnie długim tułowiu. Jego krótka sierść jest jasnożółta z ciemnymi plamami, które stanowią doskonały kamuflaż w środowisku sawanny, z którego się wywodzą. Charakterystyczną cechą serwala są także długie, szpiczaste uszy, które pozwalają mu na doskonałe nasłuchiwanie i lokalizację zdobyczy.

Długość ciała serwala bez ogona wynosi od 50 do 92 cm, natomiast ogon ma długość około 20-38 cm. Waga serwala osiąga od 7 do 13,5 kg, przy czym dorosłe samice są zwykle lżejsze od samców.

Serwal domowy, hodowla serwali

Serwal afrykański to nadal mało popularne zwierzątko domowe w Polsce, jednak istnieje w naszym kraju hodowla serwali. Na kocięta nieraz trzeba bardzo długo czekać, do tego koszt kupna i utrzymania nie należy do niskich. Jednocześnie Polska to jeden z niewielu krajów, w którym na zakup serwala nie trzeba zdobyć zezwolenia, jednak zwierzątko należy zarejestrować. Jest to zdecydowanie pupil dla dobrze sytuowanych osób. Co więcej, hodowla dzikich kotów w domu budzi wiele wątpliwości.

Jakie warunki musi mieć zapewnione serwal afrykański? Nastaw się na sam początek, że powinny być to warunki nie inne, niż miałby w zoo. Obejmuje to przestronny, dobrze zabezpieczony wybieg, który powinien być odpowiednio ogrodzony, gdyż serwale potrafią skakać na wysokość nawet 3,6 m! Mają one też tendencje do ucieczek Wybieg powinien mieć powierzchnię przynajmniej 55m2, natomiast najlepiej, by przekraczał 85m2. Na wybiegu dla serwala powinno znajdować się też oczko wodne. Na wybiegu serwal afrykański będzie spędzał czas w ciepłych miesiącach, jednak chłodniejsza pora wymaga, by miał on własny, osobny pokój. Jak widać, zapewnienie im odpowiednich warunków nie jest łatwe, dlatego trzymanie dzikich kotów jako zwierząt domowych nie jest dobrym pomysłem.

Serwal afrykański – cena

Jeśli marzy Ci się serwal domowy, cena może zwalić Cię z nóg – za przyjemność posiadania tego niezwykłego dzikiego kota możesz na wstępie zapłacić nawet do 25 tysięcy złotych lub więcej. Za granicą serwale afrykańskie osiągają nawet bardziej zawrotne ceny, z rzędu 20 tysięcy dolarów lub więcej. Jeśli napotkasz niższą cenę, powinna wzbudzić wątpliwości i czujność – te dzikie koty nie są łatwe w hodowli, więc kupując tańszego kociaka możesz natknąć się na pseudohodowlę. To może natomiast skutkować nieprzewidzianymi problemami zdrowotnymi lub behawioralnymi serwala w przyszłości.

Miej przy tym na uwadze, że sam zakup serwala to dopiero początek drogi – należy jeszcze zapewnić mu odpowiednie warunki bytu, o których już wspominaliśmy, a także odpowiednią dietę, którą omawiamy w dalszej części artykułu.

Serwal afrykański – charakter

serwal

Serwale afrykańskie to niezwykle ciekawskie i inteligentne zwierzęta. Ich wrodzone instynkty są bardzo silne, co sprawia, że są doskonałymi myśliwymi. Są bardzo niezależne i mają silny temperament, mogą jednak tworzyć więzi emocjonalne z ludźmi, zwłaszcza gdy są wychowywane przez nich od młodego wieku. Ich ciekawość świata często sprawia, że są bardzo aktywne i ruchliwe. Mogą być nieco nieufne wobec obcych i potrzebują czasu, aby zaufać nowym osobom. Dlatego kluczowe jest zapewnienie im odpowiedniej socjalizacji i wiele cierpliwości.

Jednocześnie należy mieć na względzie, że serwal afrykański to nadal dziki kot, który zupełnie nie daje się udomowić. Z tego i innych względów hodowla dzikich kotów w domu jest odradzana.

Czy serwal jest niebezpieczny?

serwal

Jeśli marzy ci się domowy serwal afrykański, miej na uwadze, że nawet wychowany przez człowieka osobnik nadal ma naturę dzikiego kota. Dzikie koty w domu zachwycają swoją niebanalnością jako zwierzątka domowe, jednak nadal pozostają dzikimi zwierzętami. Serwal afrykański nie daje się zupełnie udomowić i zachowuje pewną powściągliwość w stosunku do człowieka. Serwal hodowany w domu od małego będzie bardziej przychylny ludziom, lecz nadal jest to dziki kot i może bywać agresywny. Serwale afrykańskie są zdecydowanie bardziej agresywne od zwykłych kotów domowych. Co więcej, mogą poczynić w domu więcej szkód ze względu na swój temperament, rozmiary i skłonności do gryzienia przedmiotów.

Serwal a dzieci

Nawet najbardziej uroczy serwal wychowywany przez człowieka od małego to nadal dziki kot. Jego zachowania mogą być nieprzewidywalne, ponadto serwal afrykański nigdy całkowicie nie daje się udomowić. Z tego względu należy zachować wyjątkową ostrożność w kontaktach dziecka z serwalem. Jeśli planujesz adopcję tego dzikiego kota, miej na względzie, że serwal afrykański powinien przebywać na wybiegu, na którym nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. Kontrolowany, ostrożny kontakt dziecka z kotem i odpowiednia socjalizacja sprawi, że będzie on bardziej przychylny dziecku, gdy ono dorośnie.

Serwal a inne zwierzęta

Serwal afrykański ma bardzo silny instynkt łowczy, dlatego małe zwierzęta domowe takie, jak króliki czy gryzonie nie są dla niego odpowiednimi towarzyszami. W przypadku psów i kotów sytuacja ma się nieco inaczej i zależy w dużej mierze od socjalizacji serwala od najmłodszych lat. Wychowywany razem z psem lub kotem będzie je lepiej tolerował.

Serwal afrykański – żywienie

serwal

Dieta serwala afrykańskiego składa się z mięsa i ryb. Na wolności serwal afrykański poluje na małe ssaki, ptaki i gryzonie. W warunkach hodowlanych powinien być karmiony wysokiej jakości surowym mięsem i rybami, które zapewnią mu odpowiednie składniki odżywcze. Najlepszym wyborem dla serwala będzie drób oraz dzikie ptactwo – na przykład kurczak, perliczka czy przepiórka, a także ryby oraz małe gryzonie takie, jak szczury. Doskonałym uzupełnieniem diety będą na przykład jaja, olej z łososia, algi oraz inne naturalne składniki bogate w wartości odżywcze.

Konieczna będzie zatem dieta BARF, czyli samodzielnie przygotowane posiłki z surowych składników oraz odpowiednia suplementacja. Komercyjne pokarmy dla kotów nie będą odpowiednie dla serwali.

Serwal afrykański – pielęgnacja

serwal

Serwale są zazwyczaj bardzo czystymi zwierzętami i samodzielnie dbają o swoją sierść. Z tego względu serwal afrykański nie jest szczególnie wymagający w pielęgnacji. Kąpiele powinny odbywać się wyłącznie w razie potrzeby, nie częściej, niż co 3-4 miesiące. Serwal afrykański wymaga regularnego szczotkowania – codziennie w okresach linienia, poza nimi natomiast wystarczy szczotkować go raz na tydzień.

Należy regularnie kontrolować ogólny stan fizyczny serwala i reagować, gdy zauważy się niepokojące zmiany w wyglądzie lub zachowaniu pupila. Regularnie sprawdzaj stan oczu, uszu i pazurów serwala, a także stan jego jamy ustnej.

Zdrowie i długość życia serwala afrykańskiego

serwal

Warto mieć na uwadze, że przed zakupem serwala powinno się znaleźć w swojej okolicy weterynarza z odpowiednimi kompetencjami, który wyrazi zgodę na leczenie dzikiego kota. Nie każdy weterynarz się tego podejmuje z uwagi na doświadczenie. Serwale zasadniczo są zdrowe, jednak wymagają regularnej kontroli weterynaryjnej, podobnie jak każdy kot. Wymagają także tych samych rutynowych szczepień, co koty domowe.

Najczęstszym problemem zdrowotnym, który napotykają serwale afrykańskie jest połknięcie niewłaściwych przedmiotów. Są one bardzo zachłanne jeśli chodzi o jedzenie, a natura dzikiego kota może je skłonić do gryzienia różnych przedmiotów w domu. Należy to mieć na uwadze, zanim zdecydujesz się na adopcję serwala.

W warunkach naturalnych serwale afrykańskie żyją od 10 do 12 lat, ale w niewoli mogą żyć nawet dłużej, jeśli zapewnione są im odpowiednie warunki. Serwal domowy może dożyć w niewoli nawet 18-20 lat.

Ciekawostki o serwalach

serwal
  • Serwale są niesamowicie skoczne – mogą doskoczyć nawet ponad 3 metry w pionie, aby złapać zdobycz.
  • Serwale afrykańskie są wyjątkowo szybkie. Te dzikie koty potrafią osiągnąć prędkość w biegu nawet do 80 km/h.
  • Budowa ciała serwala dyktowana jest przez ich naturalne środowisko. Ich długie nogi pozwalają im na łatwe przemieszczanie się w trudnym terenie sawanny.
  • Są doskonałymi myśliwymi i mają doskonały wzrok. Nawet w trudnych warunkach i złym świetle widzą nawet do 6 razy lepiej niż człowiek. Mają one także wyjątkowo ostry słuch.
  • Serwale prowadzą samotniczy tryb życia i łączą się w pary jedynie na czas godów, w celu spłodzenia potomstwa.
  • Serwal afrykański to zwierzę o bardzo silnym instynkcie terytorialnym. Podobnie jak inne koty i kotowate, serwale znaczą swoje terytorium moczem.
  • Te dzikie koty afrykańskie są niezwykle wokalne. Serval potrafi wydawać z siebie szeroką gamę dźwięków, takich jak pomruki, miauczenie, warczenie, a nawet szczekanie.
  • Największa rasa kota domowego, savannah, powstała właśnie ze skrzyżowania serwala z kotem domowym.

Zobacz też: Kot Savannah

Serwal afrykański – najczęściej zadawane pytania

serwal
Czy serwal jest niebezpieczny?

Serwale są dzikimi zwierzętami i mogą bywać agresywne. Nie dają się zupełnie udomowić i bywają powściągliwe w kontaktach z człowiekiem. Osobniki hodowane przez człowieka od małego i starannie socjalizowane są nieco łagodniejsze, lecz nadal jest to dzikie zwierzę i bywa nieprzewidywalne.

Ile żyje serwal afrykański?

Na wolności żyją one 10-12 lat, natomiast w odpowiednich warunkach hodowlanych – nawet 18-20 lat.

Ile kosztuje serwal afrykański?

Cena może wynieść nawet 25 tysięcy złotych lub więcej.

Czy w Polsce można kupić serwala?

Tak, w Polsce istnieje hodowla serwali. W Polsce nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie serwala. W większości krajów takie zezwolenie jest jednak konieczne.

Co to jest serwal?

Serwal afrykański to dziki kot wywodzący się z Afryki. Przypomina wyglądem geparda, lecz jest drobniejszej budowy.

Jak wygląda serwal?

Serwale afrykańskie mają cętkowane futro, długie łapy, smukłą sylwetkę i duże w stosunku do głowy uszy.

Co je serwal?

Serwale żywią się mięsem – nie wystarczy mu karma. Dieta serwala powinna obejmować drób i ptactwo takie, jak kurczaki, perliczki i przepiórki, małe gryzonie jak szczury, a także ryby.

Serwal – gdzie kupić?

Zaleca się zakup zwierzaka z legalnej, zaufanej hodowli. W Polsce istnieje hodowla serwali.

Czy serwale mogą być trzymane w domu?

Choć jest to możliwe, hodowla serwali w warunkach domowych wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich warunków bytowych.

Udostępnij