Sfinks doński – nagi kot

Sfinks doński – nagi kot

Sfinks doński przyciąga uwagę specyficznym wyglądem. Choć początkowo może wzbudzać mieszane emocje, jest wyjątkowo przyjazny i czuły wobec swojego właściciela. Oryginalność wyglądu i charakteru to jego największe zalety. Poznaj lepiej tę uroczą rasę i jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 2-5 kg

wzrost: 25-30 cm

 maść wszystkie są dopuszczalne
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  ciekawskie, towarzyskie, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Sfinksy dońskie to bezwłose koty o wyjątkowo charakterystycznym wyglądzie Dorosły osobnik osiąga od 25 do 30 centymetrów wzrostu. Kotka waży między 2 a 3 kilogramami, natomiast waga kota waha się między 4 a 5 kilogramami.

Koty te mają wydłużony tułów o krzepkim, lecz smukłym wyglądzie. Ich oczy są lekko skośne, a uszy duże i szeroko rozstawione, natomiast ich głowa ma kształt klina. Ich łapy są długie lecz proporcjonalne, przy czym tylne łapy są dłuższe od przednich. Ogon jest długi i prosty, natomiast stopy mają owalny kształt. Skóra kotów jest pomarszczona – może ona być porośnięta lekkim muszkiem sierści lub też całkowicie naga. Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie możliwe maści kota.

Kocięta i hodowla

Decydując się na adopcję kota tej rasy należy bardzo dobrze rozważyć wybór hodowli. Postaw na zarejestrowaną, renomowaną hodowlę, aby otrzymać komplet informacji na temat stanu zdrowia kotka. Hodowcy mogą prześwietlać koty pod kątem problemów kardiologicznych, jednak nie jest to wymagane – dopytaj hodowcy o przeprowadzane badania.

Ceny kociąt wynoszą około 2000-5000 zł – są one uzależnione od czynników takich, jak renoma hodowli, stan zdrowia rodziców kociaka, jego zgodność ze wzorcem rasy czy też brak lub obecność meszku sierści.

Historia rasy

Pierwszy sfinks doński wyhodowany został w latach 80. XX wieku w Moskwie. W miotach kotów u znanej rosyjskiej hodowczyni Iryny Nemikiny występowały osobniki z futrem i bez. Z czasem czworonogi zaczęły również tracić sierść. Rozpoznanie mutacji genetycznej doprowadziło do powstania nowej rasy.

Warto przy tym wiedzieć, że mutacja odpowiedzialna za brak sierści nie jest niczym nowym i występowała sporadycznie u kotów od wieków, jednak przed powstaniem sfinksów koty te nie były ze sobą celowo krzyżowane, by stworzyć bezwłosą rasę.

Sfinks doński – charakter i usposobienie

Sfinks jest bardzo przywiązany do właściciela. Na co dzień lubi przesiadywać na kolanach i bawić się z właścicielem, a jego ciekawski charakter sprawia, że wszędzie go pełno. Z łatwością przystosowuje się do obecności innych zwierząt, także kotów.

Kot jest także bardzo aktywny i lubi wspólne zabawy, chętnie poddaje się tresurze i szkoleniom. Jest inteligentny, dlatego nauka nowych komend i sztuczek jest dla niego łatwa. Brak odpowiedniej dawki ruchu natomiast sprawi, że zwierzę zacznie niszczyć meble i na własną rękę będzie szukało nowych zajęć.

Sfinks doński lubi ciepło i poszukuje jego źródła, by nie zmarznąć. Brak sierści sprawia, że często odczuwa chłód, dlatego z przyjemnością będzie wchodził pod kołdrę właścicielowi i przytulał się do niego.

Wychowanie i tresura

Podstawowym elementem wychowania kotka jest nauczenie go czystości – kot powinien uczyć się korzystania z kuwety od najmłodszego wieku, by później nie było problemu z porządkami w domu. Pomóc w tym może odpowiedni żwirek dla wrażliwych kotów, gdyż brak sierści sprawia, że skóra kota jest podatna na podrażnienia. Koty te są wyjątkowo ciekawskie, dlatego należy podejść do pupila cierpliwie, ale stanowczo i nagradzać jego dobre zachowania przysmakami i pochwałami.

Zadbaj także o odpowiednią socjalizację pupila już od najmłodszego, by wiedział, jak reagować na obecność obcych ludzi czy też zwierząt. Pamiętaj też że koty te lubią być w centrum uwagi i nie lubią samotnie przebywać w domu, dlatego warto przyzwyczajać stopniowo kota już od małego, że czasem musisz wyjść z domu albo nie możesz od razu poświęcić mu uwagi.

Zobacz też: Dlaczego kot roznosi żwirek z kuwety? Jak sobie z tym faktem poradzić?

Zabawki dla sfinksa dońskiego

Koty te są wyjątkowo ciekawskie i towarzystkie, chętne do zabawy z właścicielem, dlatego doskonałym prezentem dla kota będą zabawki takie, jak piłeczkimyszki czy wędkiZabawki interaktywne natomiast stanowią doskonałe zajęcie dla kota pod nieobecność właściciela – koty te nie lubią samotności, dlatego warto zapewnić mu zabawkę, która zajmie jego uwagę gdy Cię nie ma w domu. Zabawki interaktywne aktywizują kota, skłaniają do myślenia i stymulują jego naturalne zdolności łowcze.

Warto także wyposażyć kotka w odpowiedni drapak, który zaspokoi jego instynkt drapania i odwróci jego uwagę od mebli czy też wyposażenia domu.

Sfinks doński – pielęgnacja

Pielęgnacja kotów tej rasy jest nie tyle skomplikowana, co wymaga sumienności i jest inna od opieki nad kotami z sierścią. Kot nie ma sierści, dlatego jego skóra może być pokryta dużą ilością sebum. Czworonoga należy kąpać regularnie – sugeruje się kąpiele raz na 2-3 miesiące, z użyciem odpowiedniego szamponu dla kotów. Aby usunąć nadmiar sebum można użyć także zwilżonej myjki.

Właściciel powinien również dbać o czystość uszu kota. Regularne sprawdzanie ich kondycji, pozwoli uniknąć nieprzyjemnych powikłań. Ponadto oczy kota często łzawią, dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu i dbanie o właściwą higienę. Nie zapomnij też o dbaniu o higienę jamy ustnej kota, a także przycinaniu jego pazurów w razie potrzeby.

Dieta i żywienie

Koty tej rasy bywają łakome, gdyż brak sierści sprawia, że ciągle muszą utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Z tego powodu muszą jeść stosunkowo więcej niż koty z futrem, więc łatwo je przekarmić i doprowadzić do otyłości.

Karma, którą podajemy kotu musi dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych i zapotrzebowania energetycznego. Równocześnie powinna ona dbać o prawidłową masę ciała. Istotne jest również odpowiednie wyznaczanie porcji pokarmu w zależności od wieku, wagi i trybu życia. Postaw na wysokiej jakości suche i mokre karmy dla kota, a w razie potrzeby sięgnij po karmę dla kotów z nadwagą. W przypadku sfinksów z alergią lub też nadwrażliwością pokarmową wybierz karmę hipoalergiczną.

Można również podawać kotu surową dietę BARF, jednak wymaga ona odpowiedniej suplementacji i doskonałej znajomości wymogów żywieniowych.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla sfinksów kanadyjskich

Zdrowie i długość życia

Koty te są bardzo podatne na zmienne warunki atmosferyczne z uwagi na brak sierści, dlatego należy zapewnić im odpowiednie warunki bytowania, by się nie przeziębiały w chłodnych miesiącach. Pomóc w tym może ubranko dla kota lub też ciepły kocyk.

Rasa jest generalnie zdrowa, miewa jednak tendencje do kardiopatii przerostowej. Odpowiedzialni hodowcy wykonują kotom echo serca i wykluczają obciążone chorobą osobniki z hodowli, jednak choroba może się też objawić w późniejszym wieku. Poza tym sfinksy miewają problemy ze skórą oraz alergie, a także nadwrażliwość pokarmową, infekcje górnych dróg oddechowych, dziedziczną miopatię czy też dysplazję zastawki mitralnej.

Koty tej rasy zwykle żyją 12 do 15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Rasa ta zalicza się do bardzo aktywnych, dlatego jest raczej lepszym towarzyszem dla młodych osób i rodzin niż dla osoby starszej. Sfinksy doskonale dogadają się z dziećmi, pod warunkiem, że pociecha zostanie nauczona szacunku i delikatności wobec zwierząt.

Koty te silnie się przywiązują do opiekuna i wymagają wiele uwagi, nie będą zatem odpowiednie dla osoby przebywającej długo poza domem lub też bardzo zajętej. Należy też mieć na uwadze, że są bardzo podatne na zimno, więc właściciel musi pamiętać o zapewnieniu pupilowi odpowiednich warunków. Ich brak sierści natomiast stanowi zaletę dla osób kochających porządek – ze sfinksem nie będziesz musiał mierzyć się z częstym sprzątaniem sierści bądź pastami odkłaczającymi.

Pomimo braku sierści rasa dość silnie alergizuje, jednak należy mieć na względzie, że nie każdy alergik źle będzie znosił obecność kota.

Zalety

  • łatwy w pielęgnacji,
  • czuły i przywiązany do swojego właściciela,
  • akceptuje inne zwierzęta.

Wady

  • ma tendencje do tycia,
  • lubi być w centrum uwagi.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Elvis, Tygrys, Simba, Imbir, Szczurek, Leo, Mefisto, Klemens, Anubis, Ramzes, Loczek. Dama, Regina, Myszka, Pchełka, Nutka, Lola, Izyda, Zira, Bastet, Kleopatra, Luna, Inka.

Najczęściej zadawane pytania

Sfinks doński a kanadyjski

Różnią się one tym, że u kotów dońskich gen odpowiedzialny za brak sierścijest genem dominującym, nie recesywnym, więc zawsze się ujawnia. Rasy mają też inny kształt pyszczka i oczu.

Kot doński sfinks cena

Kosztują one 2000–5000 zł.

Sfinks doński charakter

Koty te są z natury ciekawskie, uczuciowe, zrównoważone, łagodne i towarzyskie.

Sfinks doński hodowla

Zalecamy wybranie wyłącznie renomowanej i zarejestrowanej hodowli. W Polsce istnieją hodowle sfinksów.

Sfinks doński długość życia

Żyją 12-15 lat.

Sfinks doński waga

Ważą od 2 do 5 kg w zależności od płci.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 14.09.2020

Udostępnij