Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski jest kotem niezwykle uroczym oraz towarzyskim. Już od najmłodszych lat przejawia dużą ciekawość do świata – z chęcią poznaje nowe przestrzenie oraz nowych ludzi. Właścicielom tych zwierząt spodoba się ich spokojne usposobienie. Sfinks kanadyjski prezentuje się niezwykle okazale oraz dostojnie – bez wątpienia przykuwa uwagę. Poznaj lepiej rę urokliwą rasę.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3-6 kg

wzrost: 25-30 cm

 maść jednolita, tygrysia, szylkretowa, bikolorowa
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, energiczne, czułe

Wygląd i wzorzec rasy

Koty te ważą około 3-6 kg i osiągają wzrost od 25 do 30 cm. Wyróżnia je bezwłose lub niemal bezwłose ciało, co niestety czyni je podatnymi na choroby skóry. Koty te mają smukłe, ale masywne ciała, o charakterystycznych fałdach skóry. Ich głowy mają trójkątny kształt, natomiast szczegółem, który najbardziej przyciąga uwagę są ich duże, tajemnicze oczy. Mają także duże, spiczaste uszy oraz charakterystyczne pomarszczone czoło. Ich skóra może występować w rozmaitej pigmentacji, a lekki meszek sierści może mieć bawy takie, jak szylkretowa, dwukolorowa, jednolita, a także pręgowana.

Na przestrzeni lat pula genowa pozwoliła wyodrębnić osobniki, które możemy skatalogować jako sfinks czarny, sfinks łaciaty, a także sfinks biały.  Odmiany tych kotów mogą posiadać różne zabarwienia skóry. Niezależnie jednak od rodzaju, zwierzęta te są bardzo podatne na alergie skórne. Oczywiście to, czy kot będzie hipoalergiczny czy też nie, zależy w głównej mierze od naturalnych predyspozycji konkretnego osobnika. Gen odpowiedzialny za bezwłose ciało jest recesywny.

Sfinks kanadyjski opis rasy

Kocięta i hodowla

Rasa jest niestety obciążona ryzykiem licznych chorób genetycznych, dlatego decydując się na adopcję sfinksa należy szczególnie dobrze przemyśleć wybór hodowli. Postaw wyłącznie na renomowaną, zarejestrowaną hodowlę. Dzięki temu otrzymasz komplet informacji na temat zdrowia kociaka oraz jego rodziców, a także będziesz mieć pewność, że kocięta są etycznie hodowane.

Ceny kociąt wynoszą przeważnie około 1500-3000 zł i są uzależnione od czynników takich, jak renoma hodowli, stan zdrowia rodziców kota, a także jego umaszczenie czy pigmentacja skóry.

Historia rasy

Za bezwłose ciało kota odpowiada mutacja genetyczna, do której doszło samoistnie, bez celowej ingerencji człowieka. Pierwsze bezwłose koty znane były już na początku XX wieku jako meksykańskie koty bezwłose. Jednak odmiana sfinksów kanadyjskich ma swój początek dopiero w 1966 roku, kiedy to w Toronto urodził się bezwłosy kociak. Zaprzestano hodowli tych kotów, gdyż ze względu na krzyżówki blisko spokrewnionych osobników były one silnie obciążone ryzykiem chorób. W Stanach Zjednoczonych, a następnie w Holandii bezłosy koci gen objawił się ponownie w późniejszych latach. Kolejna naturalna populacja tych kotów została zlokalizowana w Toronto, w późnych latach 70. 

Koty wysłano je do Holandii, by tam rozpocząć zaawansowany program hodowli, natomiast przeprowadzając kolejne krzyżówki wykorzystywano rozmaite rasy – dzisiejszy kot kanadyjski pochodzi między innymi od amerykańskich kotów krótkowłosych, syjamskich, orientalnych, a także Devon Rex.

Sfinks kanadyjski – charakter i usposobienie

Są to zwierzęta bardzo czułe, które uwielbiają wszelkie pieszczoty oraz zabawy. Mogą godzinami przesiadywać na kolanach właściciela i pomrukiwać w oczekiwaniu na głaskanie. Sfinksy kanadyjskie są radosne i posiadają mnóstwo energii. Z wiekiem ta nadpobudliwość nieco ustaje, co może dać chwilę wytchnienia ich właścicielom. Są doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci.

Sfinks jest kotem bardzo przyjacielskim, a jego charakter nastawiony jest na towarzystwo oraz interakcje z innymi domownikami. Przejawia się łagodnym usposobieniem, a także nadzwyczajną inteligencją. Nie przejawia żadnych objawów agresji zarówno w stosunku do innych kotów, jak i psów. Bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna oraz do domu, z tego też powodu nie jest to właściwa rasa dla wszystkich miłośników podróży. Kot ten bardzo ciężko znosi zmianę otoczenia. Zdarzają się wyjątki od tej reguły – niektóre osobniki podróżują chętnie, ale tylko pod warunkiem, że nieustannie w ich obecności znajduje się ich właściciel.

Wychowanie i tresura

Najważniejszym elementem wychowania kota jest nauka czystości – abyś nie miał problemu z utrzymaniem czystości w domu, pupil już od najmłodszego powinien się uczyć korzystania z kuwety. Zapewnij mu komfortową kuwetę, a także żwirek, najlepiej odpowiedni dla wrażliwych kotów. Postaw na stanowcze, ale czułe podejście do pupila, gdyż koty te są bardzo wrażliwe – nagradzaj go za dobre sprawowanie kocimi przysmakami i pochwałami.

Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednią socjalizację kota już od najmłodszego. Na szczęśćie rasa bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami. Miej na uwadze, że źle znoszą one samotność, także przyzwyczaj pupila stopniowo do sytuacji, kiedy musisz na dłużej wyjść z domu.

Sprawdź: Dlaczego kot roznosi żwirek z kuwety? Jak sobie z tym faktem poradzić?

Zabawki dla sfinksa kanadyjskiego

Podobnie jak każdy inny kot, te towarzyskie zwierzaki wprost uwielbiają zabawę z ukochanym właściciem, dlatego warto zapewnić pupilowi zabawki takie, jak piłeczkimyszki czy wędki, aby mógł bawić się nimi razem z Tobą. Zabawki interaktywne natomiast zajmą uwagę kotka na długi czas, jednocześnie stymulując jego umysł poprzez zabawę. Koty te źle radzą sobie z przebywaniem w domu samotnie, dlatego pod Twoją nieobecność warto zapewnić kotu wystarczająco angażujące zajęcie. Warto także zadbać o to, by pupil miał w domu drapak, który zaspokoi jego naturalny instynkt drapania.

Sfinks kanadyjski – pielęgnacja

Sfinks

Pielęgnacja sfinksa powinna przede wszystkim opierać się o zabiegi mające na celu poprawę stanu jego skóry. Warto mieć na uwadze fakt, że skóra sfinksów bardzo szybko się przetłuszcza. Taka wydzielina obecna na skórze tych kotów nie wygląda atrakcyjnie, a dodatkowo nieciekawie pachnie. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli pogłaskać naszego kota, będziemy musieli zmagać się z nieprzyjemnym tłuszczem, który zostanie na naszych palcach. Aby skutecznie pozbyć się tłuszczu, najlepiej jest użyć hipoalergicznego mydła. Dodatkowo po każdej kąpieli kot powinien być dokładnie wysuszony.

Uszy są bardzo wrażliwym miejscem, zatem ich pielęgnacja powinna skupiać się w głównej mierze na usuwaniu lepkiej wydzieliny. Do tego celu warto używać płatków kosmetycznych, które lekko zwilżyny wodą.

Oczy sfinksa także wymagają pewnych czynności, aby nie ropiały oraz były czyste. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości związane z oczami sfinksa kanadyjskiego, reaguj natychmiast. Jak najszybciej udaj się wraz z kotem na wizytę do weterynarza.

Kot ten posiada pazury, które bardzo intensywnie rosną. Aby ich rozmiar nie sprawiał problemów oraz większych szkód na meblach, staraj się je regularnie obcinać, najlepiej co 2 tygodnie. Dodatkowo warto zadbać o to, aby dokładnie usunąć bród zalegający pod pazurami oraz między paluszkami.

Dieta i żywienie

Podstawą żywienia sfinksa powinna być wysokiej jakości karma dla kota, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz mineralne – na przykład karma przygotowana specjalnie dla rasy sfinks.  Żywienie tych kotów powinno ściśle zależeć od ich wieku. Małe kociaki bardzo intensywnie rosną, z tego też powodu muszą mieć stały dostęp do karmy. Natomiast żywienie dorosłych i starszych kotów może być także wzbogacone o specjalnie przyrządzone posiłki. Koty te uwielbiają filety z kurczaka lub też z indyka. Warto podawać tym zwierzętom także produkty bogate w białko.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla sfinksów kanadyjskich

Zdrowie i długość życia

Sfinks kanadyjski posiada sporo schorzeń przekazywanych przez geny.  Koty charakteryzują się małą odpornością i są bardzo podatne na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo częstym schorzeniem u tej rasy kotów jest kardiomiopatia przerostowa.

Przedstawiciele tej rasy kotów posiadają także bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, z tej przyczyny właściciele kotów muszą bardzo ostrożnie dobierać serwowaną im karmę. 

Badania pokazują, że sfinksy kanadyjskie cierpią na schorzenia zębów oraz dziąseł częściej, niż inne rasy. Zaleca się regularne sprawdzanie stanu uzębienia oraz monitorowanie wszelkich zmian zachodzących w jamie ustnej.

Zobacz: Zdrowy uśmiech Twojego kota – jak odpowiednio pielęgnować jamę ustną swojego pupila?

U kogo sprawdzi się rasa?

Doskonałą informacją dla wszystkich alergików będzie fakt, że rasa jest zaliczana do hipoalergicznych. Błędem jest przekonanie, że rasa nie uczula – wydziela ona silnie alergizujące białko, jednak rozprzestrzenia się ono głównie przez sierść, a większość osobników jest bezwłosa lub posiada niewiele sierści.

Sfinks kanadyjski charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, chociaż czasem potrafi rozrabiać. Uwielbia wszelkie psoty, jednak mają one głównie na celu zwrócenie na siebie uwagi. Jest to zwierzę bardzo czułe i przywiązane do człowieka, które dobrze się dogaduje z innymi zwierzętami i lubi dzieci.  Wiąże się to z tym, że źle znoszą one samotność, więc nie będą dobrym wyborem dla osób spędzających dużo czasu poza domem.

Niestety kot tej rasy może posiadać wiele schorzeń odziedziczonych genetycznie, ponadto rasa jest dość wymagająca w pielęgnacji – koty należy systematycznie smarować olejkiem. Zwierzęta te przejawiają ponadto ogromny apetyt, ponieważ muszą nieustannie spożywać pokarmy, aby utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Ciekawostki

Przeszukując Internet można natknąć się na liczne ciekawostki na temat tych zwierząt. Bardzo interesująca historia wiąże się z nazwą tej rasy. Wbrew pozorom, nie ma ona nic wspólnego z Egiptem ani ze starożytnymi budowlami. Koty te nie pochodzą z północnej Afryki, ani też nie są krzyżówką żadnej egipskiej rasy. Zostały wyhodowane przez właścicieli, którzy przez lata dobierali osobniki z właściwym genem, aby stworzyć koty pozbawione futra. Nazwa sfinks po prostu symbolizuje tajemniczość oraz niezwykłą aurę, która towarzyszy tym kotom. 

Fałdy na skórze zwierzęcia mogą być odbierane negatywnie przez niektórych miłośników kotów. Co ciekawe, im więcej ich posiada dany zwierzak, tym jest cenniejszy. Najmłodsze osobniki posiadają najwięcej fałd oraz zmarszczek, trzeba przy tym przyznać, że wyglądają nadzwyczaj uroczo. Kolejną ciekawostką jest fakt, że kocięta tej rasy bardzo często rodzą się z otworzonymi oczami.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Sfinks, Feliks, Imbir, Bursztyn, Leo, Ozyrys, Szczurek, Mefisto, Anubis, Faraon, Hektor. Amber, Lola, Kleopatra, Izyda, Luna, Figa, Myszka, Bastet, Nutka, Ruby, Gabi, Iskra.

Najczęściej zadawane pytania

Sfinks kanadyjski ile żyje

Żyją one 12 do 15 lat.

Ile kosztuje sfinks kanadyjski

Kosztują one 1500-3000 zł.

Sfinks kanadyjski charakter

Koty te są czułe, towarzystkie i inteligentne, silnie się przywiązują. Nie znoszą dobrze samotności.

Sfinks kanadyjski hodowla

Zalecamy adopcję kota wyłącznie z renomowanej, zarejestrowanej hodowli. W Polsce istnieją hodowle tej rasy, więc znalezienie odpowiedniego hodowcy nie będzie stanowiło problemu.

Sfinks kanadyjski a doński

Rasy różnią się od siebie kształtem pyszczka oraz wyglądem oczu. Ponadto u sfinksów kanadyjskich gen odpowiadający za brak sierści jest recesywny, więc nie zawsze się ujawnia.

Sfinks kanadyjski opinie

Rasa cieszy się doskonałymi opiniami ze względu na czuły, towarzyski charakter przypominający zachowania psa.

Sfinks kanadyjski alergia

To bardzo dobry wybór dla alergików, gdyż koty te są bezwłose. Wydzielają silnie uczulające białko, jednak rozprzestrzenia się ono głównie przez sierść, więc oddziałowuje ono znacznie mniej niż w przypadku kotów z sierścią.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 26.02.2018

Udostępnij