Sikorki – czym się żywią, gdzie zimują?

Sikorki – czym się żywią, gdzie zimują?

Część gatunków sikorek nie jest z natury płochliwa, dlatego chętnie podlatują do karmników. Dzięki temu w okresie zimowym z łatwością można obserwować zachowania tych wdzięcznych, małych ptaków.

Czy wiesz, że sikorka w ciągu dnia może zjeść tyle pokarmu ile sama waży? Więcej ciekawych informacji na temat tych ptaków znajdziesz w poniższym materiale.

Jakie gatunki sikorki występują w Polsce?

Sikorki w Polsce dzielą się na sześć gatunków, jednak tylko z dwoma gatunkami mamy najczęstszą styczność. W miastach pojawiają się sikorki bogatki i modraszki. Czasem możemy spotkać także sikorki ubogie. Sikorki sosnówki, czubatki i czarnogłówki omijają miasta, dlatego można je zaobserwować wyłącznie w lasach.

Poznaj bliżej rodzaje sikorek występujące w Polsce.

Sikorka bogatka

Sikorka bogatka

Jak wygląda sikorka bogatka? Sikorka bogatka to największy gatunek sikory, który może mierzyć do 15 cm. Żółty brzuch i czarny „krawat” to cechy rozpoznawcze tego gatunku. Sikorka bogatka ma też czarną głowę i białe policzki, z kolei na jej niebieskoszarych skrzydłach możemy zauważyć kontrastujące białe paski pokrywowe. Z łatwością spotkasz je w miastach – na osiedlach czy w przydomowych ogrodach.

Sikorka modraszka

Sikorka modraszka

Drugim tak żywym kolorystycznie gatunkiem jak bogatka jest sikorka modraszka. Ten gatunek osiąga do 12 cm długości. Żółty spód oraz niebieskawe skrzydła sprawiają, że sikorka modraszka przypomina nieco bogatkę, jednak są to sikorki mniejsze od bogatek. To co je różni to przede wszystkim błękitna „czapeczka” na czubku głowy i czarny pas przechodzący przez oko. Ponadto modraszki podczas żerowania często zwisają z gałązek do góry nogami.

Sikorka uboga

Sikorka uboga

Sikora uboga i sikora czarnogłówka to gatunki niezwykle do siebie podobne. Mają czarne czapeczki i szarobrązowe upierzenie. Bliźniacze gatunki właściwie najłatwiej odróżnić po zachowaniu. Sikorka uboga to gatunek sikorki, który łatwiej spotkać w ogrodzie lub w miejskim parku, ponieważ jest z natury znacznie mniej płochliwa. Niewykluczone jednak, że spotkasz ją także w lasach, szczególnie tych ze starodrzewem.

Sikorka czarnogłówka

Sikorka czarnogłówka

Czarnogłówka, w odróżnieniu od sikorki ubogiej, jest gatunkiem typowo leśnym. Lubi górskie bory iglaste, ale także lasy mieszane i tereny podmokłe. Chętnie pojawia się w miejscach gdzie jest sporo drzew martwych – brzóz, wierzb lub olch. Chcąc znaleźć różnice pomiędzy czarnogłówką, a sikorką ubogą zwróć uwagę na śliniak (pod dziobem). Sikora uboga ma mały, prostokątny śliniak, podczas gdy śliniak czarnogłówki rozszerza się ku dołowi tworząc trójkąt.

Sikorka sosnówka

Sikorka sosnówka

To co wyróżnia sosnówkę to malutki czubek, który stroszy w momencie zaniepokojenia. Sikorka sosnówka, podobnie jak bogatka, ma biały policzek. Nie ma jednak krawata, a jej spód jest szaropłowy, nie żółty. Nie spotkasz jej w mieście, bo zamieszkuje przede wszystkim świerkowe bory. To jednocześnie najmniejszy gatunek sikorki, który osiąga wielkość 11,5 cm.

Sikorka czubatka

Sikorka czubatka

O ile rozróżnienie wspomnianych wcześniej gatunków sikorek może być problematyczne dla laików, tak w przypadku czubatki trudno popełnić błąd. Charakterystyczny czub jest widoczny zawsze – mniej lub bardziej. Równie łatwo można zaobserwować wyraźny wzór na głowie czubatki oraz biały kołnierz. Sikorka czubatka zamieszkuje przede wszystkim stare bory iglaste, podobnie jak czarnogłówka.

Czym żywią się sikorki?

Czym żywią się sikorki?

Co je sikorka? W lecie sikorki żywią się głównie larwami, owadami i gąsienicami, a także pająkami, komarami i owocami jagodowymi. Jednakże to, co jedzą sikorki latem nie jest dostępne dla nich cały rok. W zimie, podobnie jak inne drobne ptaki wróblowate, nie pogardzą mieszanką nasion. Jeśli planujesz postawić zimowy karmnik – im większą różnorodność w nim zapewnisz, tym większe będą szanse na przyciągnięcie ptaków. Sikorki skuszą się na nasiona słonecznika i konopi, a także owies, pszenicę, proso i płatki owsiane. Oczywiście pozbawione soli i innych dodatków.

Niesolona słonina również może okazać się zachętą dla sikor, jednak trzeba pamiętać, że nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie. Karmnik trzeba regularnie sprzątać, zarówno z resztek jedzenia, jak i odchodów, ponieważ zepsuty pokarm może powodować problemy układu pokarmowego i choroby.

Decydując się na dokarmianie ptaków zimą trzeba pamiętać, że nie należy robić tego wcześniej niż w grudniu i nie przed pierwszymi opadami śniegu. W innym wypadku możemy zatrzymać w kraju te osobniki, które planują odlecieć. Sikorki łatwo przyzwyczajają się do miejsca, w którym mogą zdobyć pożywienie oszczędzając cenną energię i zaprzestają innych poszukiwań. Przerywając dokarmianie w trakcie zimy możemy zostawić przyzwyczajone zwierzęta „na lodzie”. Sikorka przywiązuje się do miejsca szczególnie łatwo i może wręcz oczekiwać na pokarm, co w przypadku siarczystych mrozów może być dla niej śmiertelne.

Sprawdź: Dokarmianie ptaków zimą jak i czym?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór pokarmów dla ptaków zimujących

Ile żyją sikorki?

Ile żyje sikorka? Co ciekawe, sikorka to ptak dość długowieczny – potrafią one dożyć nawet 10-12 lat, przy czym zupełnie możliwe jest, by sikorka dożyła aż 15 lat. Dzięki szerzonej świadomości na temat potrzeb tych ptaków oraz dokarmianie sikorek w okresie, w którym tego potrzebują, a także stawianiu karmników i domków dla ptaków, wspólnie udaje nam się zapewnić im lepsze warunki.

Na długość życia sikorki wpływa także możliwość ustrzeżenia się przed drapieżnikami takimi, jak krogulec – to naturalny wróg sikorki, co omawiamy w dalszej części artykułu.

Czy sikorki zimują w Polsce?

Jeśli zastanawiasz się, czy sikorki odlatują na zimę, odpowiedź brzmi – niektóre osobniki odlatują, by przezimować w ciepłych krajach, inne pozostają. Co więcej, w Polsce zimują sikorki z zimniejszych krajów. Część sikorek w obrębie danego gatunku zimuje w Polsce, część migruje. Ornitolodzy zdają się jeszcze nie mieć wyjaśnienia, dlaczego tak jest. Małe stadka sikor z gatunku sikorka bogatka lub modraszka chętnie pojawiają się przy karmnikach. To wyjątkowo inteligentne zwierzęta, które łatwo zapamiętują przydatne im informacje. Dlatego nie tylko potrafią czekać na nowy pokarm w karmniku, ale też znajdują zapasy innych zwierząt, co umożliwia im przetrwanie nawet w trudnych warunkach.

Czy sikorki zimują w Polsce?

Jaki jest naturalny wróg sikorki?

Naturalnym wrogiem sikorki są przede wszystkim krogulce, dlatego sikorka unika otwartych przestrzeni. Żeby pozostać niezauważone, sikorki często poruszają się przeskakując z krzaka na krzak lub z drzewa na drzewo. Przed wyprawami przez rzekę stado długo „przygotowuje się” na drzewie wysuniętym najbliżej rzeki, po czym rusza. Wystarczy jednak, że jeden z ptaków zawróci, żeby całe stado poszło za jego śladem i rozpoczęło „planowanie” od nowa.

Sikory mają różnorodne sygnały alarmowe ostrzegające przed drapieżnikami, które im zagrażają. Dr Toshitaki Suzuki z Graduate University for Advanced Studies w Kanagawie odkrył, że te ptaki wydają inne dźwięki w obecności węży, kruków i kun. Wyczuwając obecność węży, które stanowią największe zagrożenie dla miejsc lęgowych, sikory wydają wibrujące odgłosy. Na widok kruków lub kun ptaki reagują ćwierkającymi dźwiękami.

Ciekawostki o sikorkach

Sikorki, mimo małych rozmiarów, są wyjątkowo odważne i waleczne. Podczas gdy inne gatunki ptaków złapane w sieć ornitologów wiszą spokojnie, sikory robią wszystko, by się wydostać. Nie ma czynników, które sprawiają, że tracą ducha. Potrafią dziobać mocniej niż sowa błotna czy dzięcioł, co ornitolodzy obserwują szczególnie w pobliżu skrzynek lęgowych.

W latach 1975-76 na wybrzeżu Bałtyku wiały anomalne, południowo-wschodnie wiatry, które spowodowały, że wiele sikor wędrujących zostało porwanych nad otwarte morze i finalnie trafiło do Szwecji. Szwedzcy ornitolodzy obserwowali jak ptaki przeczekiwały złe warunki pogodowe, po czym podejmowały próby powrotu w rodzinne strony. Części się udało.

Dane zgromadzone przez ornitologów wskazują, że sikorki są ptakami inteligentnymi, nieustraszonymi, a nawet heroicznymi, jeśli trzeba. To czyni je wyjątkowo fascynującymi obiektami obserwacji.

Przeczytaj więcej: Dokarmianie ptaków zimą jaki karmnik wybrać?

Sikorka – najczęściej zadawane pytania

Co jedzą sikorki?

Sikorka żywi się głównie larwami, owadami, gąsienicami, pająkami, komarami, a także owocami jagodowymi. Zimą warto je dokarmiać mieszanką nasion i zbóż oraz słoniną.

Jak długo żyją sikorki?

Sikorka przeważnie żyje 10-12 lat, ale może dożyć 15 lat.

Jak wygląda sikorka?

Sikorka to ptak osiągający do 15 cm, który ma charakterystyczny żółty brzuszek i ciemną głowę.

Czy sikorki odlatują na lato?

W Polsce można zobaczyć sikorki cały rok, jednak niektóre gatunki migrują wraz z porami roku. Sikorki nie odlatują z Polski na lato, jednak wraz z nastaniem cieplejszej pory roku odlatują stąd sikorki z zimniejszych krajów, które spędzały tu zimę.

Czy sikorka odlatuje na zimę?

Niektóre gatunki sikorki zostają w Polsce, inne odlatują do cieplejszych krajów.

Gdzie odlatują sikorki?

Sikorki, które odlatują z Polski zimą zimują na południu Europy.

Ile waży sikorka?

W zależności od gatunku ważą one około 11-22 g.

Ile sikorka wysiaduje jajka?

Sikorka wysiaduje jaja około 14 dni.

Udostępnij