Psy aktywnie uczestniczą w naszym życiu, towarzysząc nam we wszystkich czynnościach dnia codziennego. Aby relacja z psem była satysfakcjonująca, warto wypracować u niego posłuszeństwo. Co zrobić, aby „współpraca” z psem od początku układała się po naszej myśli? Jak osiągnąć sukces w szkoleniu psa? Czy smakołyki dla psa to jedyna forma nagrody? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Nagradzanie psa to istotny element jego wychowywania a co najważniejsze – szkolenia. Jest to jedna z lepszych metod motywacyjnych, ponieważ pies kojarzy otrzymanie nagrody z wykonaniem określonej czynności. A który z naszych milusińskich nie chciałby otrzymać kolejnego smakołyka?
Dlaczego warto nagradzać psa
-Nagroda to doskonała forma aprobaty zachowania psa. Nagrodzone zwierzę dostaje motywację do dalszego działania. Kojarzy wykonywanie poleceń z przyjemnością, jaką są smakołyki dla psa czy czuły gest właściciela. Taka gratyfikacja wzmacnia zachowania, które chcemy u psa wypracować. W ten sposób możemy wpływać na zachowanie zwierzęcia i modyfikować jego postępowanie w określonych sytuacjach.
Kiedy nagradzać psa
Pies powinien zostać nagrodzony niezwłocznie po wykonaniu określonego zadania, tak by mógł skojarzyć bonus z odpowiednią czynnością. Na początku warto nagradzać za każde prawidłowo wykonane zadanie. Tu z pomocą przychodzą smakołyki dla psa. Jednak gdy tylko nasz ulubieniec „zrozumie”, że posłuszeństwo = nagroda, należy zmniejszyć częstotliwość podawania przysmaków, aby nie nauczyć psa, że wykonuje polecenia wyłącznie za otrzymane jedzenie. W dalszych etapach szkolenia zaleca się nagradzanie zwierzęcia za wykonanie co któregoś zadania. Zbyt częsta gratyfikacja może wiązać się z ryzykiem utraty chęci współpracy bez wymiernej korzyści. Z drugiej strony zbyt rzadkie nagradzanie naszego czworonoga może za bardzo osłabić Jego motywację.
Rodzaje „psich laurów”
Istnieje kilka metod wyróżniania psa. Najbardziej popularna z nich to podawanie smakołyków. Nie dla wszystkich psiaków jest to jednak atrakcyjna nagroda. Część z nich będzie preferowała zabawę, inne pochwały i pieszczoty właściciela lub możliwość odkrywania niezbadanych dotąd miejsc w sąsiedztwie. Najważniejsze, aby sposób motywacji był odpowiednio dostosowany do każdego psiego indywidualisty. Warto również wykazać się kreatywnością i łączyć ze sobą różne rodzaje nagradzania.
Trochę więcej o smakołykach dla psa…
Jedzenie to dobry sposób na pochwałę i aprobatę pożądanego zachowania na początku szkolenia. Przede wszystkim należy ustalić, co dla naszego psa jest największym przysmakiem. Wystarczy zaproponować głodnemu pupilowi kilka różnych smakołyków, tak aby mógł wybrać te ulubione. Należy również pamiętać o tym, iż preferencje smakowe psiaka mogą ulegać zmianie, dlatego co jakiś czas powinnyśmy ponownie wykonać test smakowitości.
Podczas treningów warto stosować wymiennie kilka rodzajów samakołyków dla psów. Ważna jest także forma podawania smakołyku – im większa różnorodność, tym większe zainteresowanie ze strony podopiecznego. Podrzucenie, podanie na dłoni, położenie na ziemi – wszystkie chwyty dozwolone! W celu zwiększenia atrakcyjności naszych nagród, nie należy karmić zwierzęcia przed treningiem.
Powinniśmy zwracać uwagę na jakość i ilość podawanych przysmaków, aby nie przekarmiać psa. Warto zadbać o to, by „smaczki” były zdrowe i pełnowartościowe. W tej roli doskonale sprawdzają się na przykład mięsne cygara, wykonane w 100% z mięsa mięśniowego, nie zawierające sztucznych dodatków ani wypełniaczy. Atutem produktu jest również możliwość łatwego porcjowania.
A może zabawa?
Podobnie jak w przypadku smakołyków dla psa, przy nagradzaniu przydatna będzie wiedza o tym, jakie zabawki lubi nasz pies. Woli miękką piłeczkę do aportu, a może twardy sznur do szarpania? Warto posiadać kilka rodzajów zabawek i stosować je wymiennie. Powinny to być przedmioty przeznaczone tylko i wyłącznie do szkolenia, tak aby pupil nie miał okazji się nimi znudzić.
Czułości
Dotyk jest bardzo istotny w relacji człowiek – pies. Jednak by stosować go jako nagrodę, najpierw trzeba upewnić się, że pieszczoty, które serwujemy psiakowi, są dla niego przyjemne. Większość psów nie lubi dotykania łap i okolicy ogona czy poklepywania pogłowie.
Pochwała słowna
Ten rodzaj wyróżnienia najlepiej łączyć z innymi, ponieważ dla wielu psów same słowa nie będą wystarczającą motywacją do dalszej nauki. Zdecydowanie warto jednak chwalić psa od początku szkolenia, by wzmocnić całkowity efekt nagradzania.
Eksploracja otoczenia
Dla niektórych psów to wymarzona nagroda! Bo kto by nie chciał pomyszkować po nieznanej okolicy i obwąchać kolejnych zakamarków?
Szkolenie i wychowywanie psa to czasochłonny proces, w którym system nagradzania odgrywa istotną rolę. Najlepsze efekty można uzyskać, dobierając nagrodę odpowiednio do indywidualnego charakteru zwierzęcia, jak również do etapu nauki, na którym się znajduje. Rozpoczęcie szkolenia od określenia potrzeb swojego psa, zapewnienie mu odpowiednich metod nagradzania, a także ustalenie optymalnej ich częstotliwości, sprzyja osiągnięciu zamierzonego celu. A zatem do dzieła!