Staffordshire Bull Terrier, zwany również staffikiem, to energiczny, radosny i czuły psiak, który niejednokrotnie domaga się znaczących ilości uwagi ze strony opiekunów. Staffik wyróżnia się dużą inteligencją, jednak często potrafi postawić na swoim. Z tego względu nie sprawdzi się on u każdego, a właściciele Staffordshire Bull Terriera powinni wykazywać się nie tylko doświadczeniem w opiece nad czworonogami, ale również znaczącymi pokładami cierpliwości i odpowiednim podejściem do zwierzęcia.
Co jeszcze warto wiedzieć o rasie, jaką jest Staffordshire Bull Terrier? Czego będzie potrzebował pies i u kogo się sprawdzi? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.
Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów z całego świata
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 13–17 kg wzrost: 36-41 cm |
maść | czarna, pręgowana, brązowa, biała, płowa |
długość życia | od 12 do 14 lat |
główne cechy | inteligentne, czułe, odważne |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z oficjalną systematyką Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, Staffordshire Bull Terrier zaliczany jest do grupy III – Teriery, a także sekcji 3., która obejmuje teriery typu bull. Rasa osiąga wysokość w kłębie od 35,5 do 40,5 cm, natomiast waga jej przedstawicieli rasy staffik waha się w granicach 12,7-17 kg u samców i 11-15,4 kg w przypadku suczek.
Staffik to mocny i wyraźnie umięśniony pies o solidnej budowie. Jego głowa jest stosunkowo krótka i głęboka, z szeroką czaszką, natomiast uszy mogą przyjmować delikatnie oklapniętą lub półstojącą formę. W znaczącej większości przypadków oczy są ciemne, jednak spotykane są również nieco jaśniejsze barwy, które harmonizują z maścią psa. Szyja psa jest prosta i umięśniona, rozszerzająca się w kierunku ramion. Kończyny psa są silne, umięśnione i równoległe, natomiast łapy są mocne, średniej wielkości. Tylne kończyny psa powinny być muskularne. Średniej długości ogon noszony jest raczej nisko.
Okrywa rasy przyjmuje krótką, gładką i mocno przylegającą postać. Sierść staffika jest miła i przyjemna w dotyku. W kwestii umaszczenia dopuszczalne są takie barwy, jak chociażby:
- staffik czarny,
- czerwony,
- płowy,
- biały,
- błękitny lub szary staffik – inaczej Staffordshire Bull Terrier blue,
- z białymi łatami,
- pręgowana w każdym odcieniu (w tym również z białym).
W hodowlach niepożądane są takie odcienie, jak czarny podpalany i wątrobiany.
Staffordshire Bull Terrier a Amstaff
Staffiki są bardzo często mylone z psami podobnej rasy, American Staffordshire Bull Terrier, czyli amstaffami. Można jednak dostrzec różnice w wyglądzie ras – amstaffy osiągają większą wysokość w kłębie, a także są bardziej muskularne. Ich głowy są dłuższe w stosunku do głów staffików, a sierść bywa grubsza i bardziej szorstka.
Szczeniaki i hodowla
Staffordshire Bull Terrier to stosunkowo popularna rasa, która od pewnego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem, więc hodowla nie powinna być trudna do znalezienia. Popularność staffików jednocześnie sprawia, że nie brakuje również szeregu pseudohodowli, które oferują psy w typie rasy lub psy takie, jak rzekomy staffik miniaturka. Tego typu miejsca zdecydowanie nie będą dobrym wyborem, gdyż bardzo często nie zwracają one uwagi na zdrowie i dobrostan oferowanych zwierząt, a raczej szybki zysk. Psy hodowane w celach szybkiej sprzedaży lub miniaturyzacji rasy często doświadczają problemów ze zdrowiem, gdyż krzyżowane są ze sobą blisko spokrewnione osobniki lub psy z chorobami i wadami.
Decydując się na zakup staffika warto zrobić odpowiednie rozeznanie, tym samym stawiając na hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Przynależność do ZKwP umożliwia bowiem przyznawanie psiakom rodowodów Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). To natomiast stanowi pewnego rodzaju gwarancję dotyczącą zgodności szczeniąc ze wzorcem rasy, a także ich pochodzenia i historii.
Staffordshire Bull Terrier cena
Zasadniczo rzecz biorąc, ceny szczeniąt rasy staffik są uzależnione od wielu rozmaitych czynników. Wśród nich wyróżnia się między innymi renomę hodowli, osiągnięcia rodziców, a także zgodność ze wzorcem rasy oraz umaszczenie. Tak więc szczeniaki rasy Staffordshire Bull Terrier z rodowodem FCI kosztują nawet od 3500 do nawet 6000 zł. Powszechnie przyjęło się uznawać, że najdroższymi staffikami są psy o błękitnej barwie, znane jako staffik blue.
Historia rasy
Staffordshire Bull Terrier, jak wszystkie czworonogi w typie bull, wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Początki rasy datowane są na XIX wiek, kiedy to hodowcy skrzyżowali ze sobą buldoga, manchester terriera, a także białego terriera angielskiego. Ich założeniem było wówczas wykreowanie psów z takimi cechami, jak chociażby siła, odwaga, zwinność oraz nieustępliwość. Początkowo zostały wyhodowane do szczucia uwiązanych byków czy niedźwiedzi, jednak z czasem zakazano tego typu rozrywek. Zastąpił je jednak niemniej okrutny sport – staffiki wykorzystywano po tym do walk psów. Co ciekawe, rasa psa staffik była również wykorzystywana do tępienia szczurów. Z czasem przedostały się one na obszar Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęto dalsze krzyżówki. W konsekwencji uzyskano takie rasy, jak pit bull terrier, a także American Staffordshire Terrier.
Na szczęście z czasem tego typu praktyki zostały zakazane, a walki psów zostały objęte zakazem. Gdy w Wielkiej Brytanii oficjalnie zakazano organizowania walk psów, Staffordshire Bull Terrier odnalazły się w roli towarzyszy dla rodzin.
Angielski Kennel Club oficjalnie uznał rasę w 1935 roku. Z biegiem czasu jej popularność uległa znaczącemu zwiększeniu, a miłośników staffików zdaje się przybywać na porządku dziennym. Psy te cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na energiczny i podobny sposób bycia. Ich uśmiechnięte pyski przysparzają im coraz większego zainteresowania.
W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się dopiero w latach 90. XX wieku. Choć na terenie naszego kraju staffiki nie cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem, jak chociażby w Anglii, coraz częściej okazują się one cenionymi przyjaciółmi i oddanymi towarzyszami.
Sprawdź: Pitbull – idealny pies rodzinny?
Staffordshire Bull Terrier – charakter i usposobienie
Pomimo tego, że Staffordshire Bull Terrier jest radosnym, wesołym i przyjaznym psem, miłośnicy rasy niejednokrotnie określają ją mianem stanowczej, nieustępliwej oraz zaskakująco pewnej siebie. Połączenie tych cech sprawia, że staffik ma uparty charakter. Bardzo często jest w stanie osiągnąć to, co sobie założy, lekceważąc przy tym komendy lub niezadowolenie opiekunów. Dlatego też staffik wymaga stosunkowo dużej konsekwencji, a także odpowiednio dopasowanego programu szkoleniowego.
Staffordshire Bull Terrier ma energiczny charakter – to prawdziwy wulkan energii, któremu zdecydowanie nie wystarczają krótkie spacery wokół bloku. I choć z wiekiem psiaki stają się nieco bardziej stonowane, tak nie należy zakładać, że pupil okaże się spokojnym i mało ruchliwym czworonogiem. Niespożytkowana energia może znajdować ujście w rozmaitych, często niepożądanych zachowaniach, w tym chociażby niszczeniu mebli lub robieniu bałaganu na powierzchni domu lub mieszkania. Warto więc zapewniać zwierzęciu odpowiednie dawki aktywności fizycznej, a także zapobiegać nadmiernej nudzie.
Staffiki wykazują znaczące predyspozycje do wysokiej reaktywności, tym samym często ulegając wręcz zaskakującej ekscytacji. Tego typu zachowania, choć bardzo często są postrzegane jako urocze, nieraz mogą okazać się problematyczne. Wynika to głównie z faktu, iż rasa cechuje się solidną i mocną budową. To w połączeniu z dużą energią może skutkować wyrządzeniem krzywdy zarówno innym (szczególnie dzieciom), jak i samemu sobie. Nadmierna ekscytacja oraz brak opanowania powinny więc być tłumione i kontrolowane przez opiekunów.
Staffordshire Bull Terrier wykazuje ogromne zamiłowanie do bycia w centrum uwagi. Rasa bez zawahania wita się z nieznajomymi, jednocześnie domagając się pieszczot. Zdecydowanie nie będzie to więc pies stróżujący, co jednak nie oznacza, że w obliczu zagrożenia lub poczucia niebezpieczeństwa pupil nie stanie w obronie swojej rodziny.
Rasa Staffordshire Bull Terrier cechuje się dużą wytrzymałością, a także wysokim progiem bólu. Z tego względu opiekunowie staffika powinni przykuwać zwiększoną uwagę do jego samopoczucia oraz stanu zdrowia, a przy tym nie rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza.
Zobacz: American bully – specyfika i wymagania rasy
Wychowanie i tresura
Staffordshire Bull Terrier jest inteligentnym i pojętnym czworonogiem, który nabywa nowe umiejętności w szybkim tempie, jednak jego wychowanie wymaga doświadczenia. Jego upór oraz silny charakter sprawiają jednak, że opiekunowie niejednokrotnie muszą wykazać się stosunkowo dużą cierpliwością, a także zaangażowaniem w odpowiednie wychowanie i szkolenie.
Zasadniczo rzecz biorąc, staffik chętnie wykonuje polecenia właścicieli, o ile podejmowane działania sprawiają mu radość i odbywają się w pozytywnej atmosferze. Rasa bardzo źle znosi wszelkie metody awersyjne, w tym chociażby stosowanie krzyku, kar, czy też przemocy w fizycznym lub psychicznym aspekcie. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc pozytywne wzmocnienia w postaci nagród, pochwał, a także pieszczot. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości przysmaki, które będą stanowiły dodatkową motywację podczas treningu.
Wychowanie staffika powinno mieć miejsce już od okresu szczenięcego lub momentu, w którym psiak pojawia się w nowym domu. Oprócz nauki podstawowych komend i umiejętności, opiekunowie powinni również zadbać o prawidłową socjalizację czworonoga. Warto, aby stafik poznawał nie tylko innych ludzi i zwierzęta, ale również sytuacje, bodźce i miejsca. W przeciwnym razie na późniejszych etapach życia staffik może reagować strachem i frustracją, szczególnie w całkowicie nowych sytuacjach.
Zabawki dla staffika
Staffik to radosny i energiczny psiak, który z chęcią oddaje się rozmaitym aktywnościom i zabawom, szczególnie w towarzystwie ukochanego człowieka, czy też własnej rodziny. Z tego względu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane, a zarazem jakościowe akcesoria, takie jak piłki, frisbee, zabawki sznurkowe, czy też gryzaki.
Co więcej, zaleca się również zakup zabawek interaktywnych oraz akcesoriów typu Kong, które oprócz zajmowania uwagi i umożliwiania psu spożytkowania nadmiaru energii, rozwijają również jego umiejętności, pobudzają zmysły, a także zachęcają do podejmowania się aktywności.
Staffordshire Bull Terrier – pielęgnacja
Pielęgnacja staffika zdecydowanie nie należy do nadmiernie skomplikowanych. Na porządku dziennym rasa gubi jedynie niewielkie ilości sierści, która jednak może okazać się nieco trudna do usuwania, szczególnie w przypadku dywanów lub specyficznych materiałów. Wymiana okrywy odbywa się dwa razy w roku. Wtedy też pupil będzie wymagał nieco więcej uwagi, a jego sierść powinna być wyczesywana na porządku dziennym. W tym celu warto zaopatrzyć się w gumową rękawicę lub też gumowe zgrzebło, które przyczynią się do ułatwienia usuwania wypadających włosów. Sierść staffika warto przemywać specjalnymi ściereczkami, zwilżonym ręcznikiem lub szmatką, aby usunąć nagromadzający się kurz, brud i zanieczyszczenia.
Kąpiele powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb czworonoga, uwzględniając przy tym stopień zabrudzenia jego skóry i okrywy. Przydatny może okazać się szampon dedykowany rasom krótkowłosym o możliwie najbardziej naturalnym, a wręcz hipoalergicznym składzie.
Regularnej kontroli wymagają pazury staffika, które w razie konieczności należy delikatnie skracać. Ponadto na bieżąco należy również kontrolować stan jamy ustnej pupila, wygląd jego oczu, a także kondycję uszu. Wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie warto konsultować z lekarzem weterynarii, gdyż Staffordshire Bull Terrier bardzo dobrze radzi sobie ze znoszeniem bólu i ukrywaniem wszelkich objawów chorobowych.
Dieta i żywienie
Dbanie o prawidłowy wygląd i kondycję Staffordshire Bull Terriera to niezwykle istotne aspekty opieki nad psiakiem. Zgodnie z założeniami wzorca, rasa ta powinna cechować się mocną i silną budową, ale również optymalną wagą. Choć staffiki mogą wykazywać ogromne zamiłowanie do podjadania, tak właściciele są zobowiązani do tego, aby stale dbać o ich linię. Szczególnie polecane są lekkostrawne karmy, których formuła i dawka będzie dopasowana nie tylko do wieku, ale też stopnia aktywności psa.
Zdecydowanie najpopularniejszą formą żywienia czworonogów tej rasy jest serwowanie im wysokiej jakości pokarmów komercyjnych, które cechują się odpowiednio zbilansowanym, a zarazem wartościowym składem. Polecamy w szczególności karmy dla psów ras średnich. Dietę psiaków można również wzbogacać o preparaty chroniące stawy, a także suplementy witaminowe. Tego typu działania powinny odbywać się jednak pod stałym nadzorem lekarza weterynarii, który będzie w stanie dopasować odpowiednie preparaty, a także ich dawki.
Drugą możliwością żywienia staffików jest samodzielne przygotowywanie ich posiłków zgodnie z zasadami diety BARF. Rozwiązanie to wymaga jednak stosunkowo dużej wiedzy, a także zaangażowania ze strony opiekunów. Co więcej, dietę BARF zdecydowanie warto skonsultować z psim dietetykiem lub weterynarzem, gdyż błędne dopasowanie proporcji danych składników może wywierać negatywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie zwierzęcia.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla rasy Staffordshire Bull Terrier
Zdrowie i długość życia
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż średnia długość życia przedstawicieli rasy Staffordshire Bull Terrier, wynosi od 10 do 14 lat. Niestety, pomimo dużej odporności i wytrzymałości, staffiki niejednokrotnie zmagają się z charakterystycznymi dla nich dolegliwościami. Do zdecydowanie najpopularniejszych z nich zalicza się przede wszystkim kataraktę, oraz schorzenie występujące nieco rzadziej, czyli acydurię 2-hydroksyglutarowa (L-2-HGA).
Katarakta to genetyczne schorzenie oczu, którego pierwsze objawy są widoczne już w okresie szczenięcym. Choroba ta może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, przez co hodowcy powinni wykonywać specjalistyczne badania DNA mające na celu wykrycie nie tylko samej dolegliwości, ale również określenie, czy staffik nie jest jej nosicielem. Przed zakupem czworonoga z wybranej hodowli zdecydowanie warto więc dowiedzieć się, czy tego typu badania zostały przeprowadzone zarówno na rodzicach, jak i samych szczeniakach.
Acyduria 2-hydroksyglutarowa jest nieuleczalnym schorzeniem metabolicznym. Dotyka ona centralny układ nerwowy, a wśród objawów wyróżnia się między innymi skurcze mięśni, drgawki, otępienie, czy też nadpobudliwość. Co ciekawe, symptomy mogą zostać wywołane przy okazji nadmiernej ekscytacji, czy też stosunkowo dużego wysiłku. Z tego względu opiekunowie staffików powinni zadbać o to, aby pies nie ulegał przemęczeniu, a także potrafił opanowywać swoje emocje w momencie, gdy zachodzi taka konieczność.
Pozostałe schorzenia
Ponadto w obrębie rasy Staffordshire Bull Terrier mogą być również obserwowane takie dolegliwości, jak chociażby:
- PHPV (hiperplastyczne ciało szkliste),
- Alergie pokarmowe,
- Problemy skórne,
- Niedoczynność tarczycy,
- Zwichnięcia rzepki,
- Kulawizna młodzieńcza (u szczeniąt),
- Deformacje zgryzu (u szczeniąt),
- Nużyca,
- Głuchota (u białych osobników),
- Dysplazja stawów biodrowych,
- Wydłużone podniebienie miękkie,
- Lipofuscynoza ceroidowa (ncl),
- Łysienie plackowate (głównie u psów odmiany błękitnej),
- Zaćma,
- Dwurzędowość rzęs,
- Rak żołądka,
- Mastocytoma,
- Kamica pęcherza moczowego.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że Staffordshire Bull Terrier stosunkowo źle znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Zarówno upały, jak i ujemne temperatury mogą przynosić zwierzęciu dyskomfort. Rasa nie przepada również za przechadzkami podczas opadów deszczu lub śniegu. Zimą zdecydowanie warto zaopatrzyć się więc w dopasowane ubranko, które ochroni pupila przed niskimi wartościami temperatury, natomiast latem należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu, a także umożliwić staffikowi odpoczynek w chłodnym i zacienionym miejscu.
Ze względu na fakt, iż w obrębie rasy nieraz spotyka się szereg różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, a psiaki dobrze radzą sobie z ukrywaniem wszelkich objawów, obowiązkiem każdego opiekuna jest bieżące monitorowanie stanu zdrowia czworonoga. W momencie spostrzeżenia nieprawidłowości w wyglądzie lub też zachowaniu psa należy zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie weterynarii. Szybkie wykrycie danego schorzenia, postawienie diagnozy, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia, wywierają bowiem ogromny wpływ na dobrostan zwierzęcia, przynosząc mu ulgę i zmniejszając dyskomfort lub cierpienie.
Zobacz też: Jak dbać o stawy u psów dużych ras?
U kogo sprawdzi się rasa?
Dla kogo będzie odpowiedni staffik? Pomimo przyjaznego, czułego i niezwykle towarzyskiego usposobienia, Staffordshire Bullterrier nie będzie psem dla każdego. Rasa zaliczana jest bowiem do wyjątkowo aktywnych i energicznych, przez co zdecydowanie nie sprawdzi się u osób, które preferują raczej spokojny i stonowany styl życia. Warto jednocześnie pamiętać, że staffik nie zadowoli się krótkimi spacerami wokół bloku lub też na pobliskim skwerku. Potrzebuje on bowiem regularnej i odpowiednio dopasowanej aktywności, która umożliwi mu rozładowanie nadmiaru energii. W przeciwnym razie Staffordshire Bullterrier może posunąć się nawet do niszczenia mebli, dekoracji i wyposażenia domu lub mieszkania.
Co więcej, rasa wykazuje się stosunkowo silnym charakterem, a także uporem. Dlatego też staffik wymaga doświadczonego i zaangażowanego opiekuna, który dodatkowo będzie cechował się dużymi pokładami cierpliwości, a także pomysłowością.
Staffordshire Bull Terrier a dzieci
Staffordshire Bull Terrier to oddany i wierny przyjaciel rodzin, który w Wielkiej Brytanii określany jest mianem „nanny dog”, co oznacza psią nianię. Przydomek ten wywodzi się z faktu, iż pies staffik doskonale dogadują się z dziećmi, tym samym wykazując się ogromną cierpliwością i łagodnym nastawieniem. Niezmiennie warto jednak mieć na uwadze fakt, iż wszelkie zabawy, w szczególności z najmłodszymi pociechami, powinny odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych.
Staffordshire Bull Terrier a inne zwierzęta domowe
Przebieg relacji między staffikiem a innymi zwierzętami domowymi w dużej mierze uzależniony jest od tego, w jaki sposób stafik był wychowywany. Jeśli więc już od okresu szczenięcego przebywał on zarówno z psami, jak i kotami oraz innymi stworzeniami, w późniejszych latach nie powinien doświadczać żadnych problemów w kontaktach z nimi. Sytuacje, w których Staffordshire Bullterrier atakuje inne zwierzęta są rzadkie. Mogą one jednak mieć miejsce szczególnie wówczas, gdy staffik czuje się zagrożony. Zdecydowanie nie należy więc rezygnować z bieżącego monitorowania reakcji i zachowań, które pies rasy Staffordshire Bull Terrier przejawia w kontaktach z innymi stworzeniami, a także zadbać o prawidłową socjalizację pupila już od okresu szczenięcego.
Staffordshire Bull Terrier – ciekawostki
Przedstawiamy poniżej ciekawostki na temat rasy Staffordshire Bull Terrier, które z pewnością zaintrygują niejednego miłośnika rasy.
- Rasa początkowo została wyhodowana do walk psów, jednak z czasem na szczęście zakazano tych praktyk. Stafik stał się po tym towarzyszem człowieka.
- Staffik to pies, którego wyróżnia niezwykle silny ucisk szczęki – wynosi on aż 328 PSI (funtów na cal kwadratowy). Oznacza to, że ich szczęka jest silniejsza niż u ras takich, jak rottweiler, bulterier lub bokser.
- Staffiki to niezwykle czułe psiaki, które nawiązują z opiekunami zaskakująco silną więź. I choć dzięki temu stają się one oddanymi i wiernymi towarzyszami wielu rozmaitych czynności, tak długotrwała samotność może wywierać negatywny wpływ na ich bieżące funkcjonowanie oraz samopoczucie.
- Choć staffik wygląda groźnie, jest raczej cierpliwy i bezkonfliktowy. Woli odejść lub zachować spokój w sytuacji, w której inne psy tracą cierpliwość, dlatego w Anglii psy rasy Staffordshire Bullterrier nazywa się psem-nianią („nanny dog”).
- W ostatnich latach rasa Staffordshire Bull Terrier zasłynęła głównie dzięki swojemu rozczulającemu wyglądowi. Użytkownicy Internetu umiłowali sobie staffiki ze względu na ich urocze uśmiechy, które wywołują szereg pozytywnych emocji.
- Niezwykły charakter i usposobienie, który wyróżnia się stafik sprawiają, że spotykane są one nawet w domach znanych i szanowanych gwiazd. Jedną z nich jest Tom Holland, czyli brytyjski aktor wcielający się między innymi w rolę Spider-Mana w filmach z Uniwersum Marvela. Holland niejednokrotnie wspomina o swojej ukochanej suczce o imieniu Tessa, będącej przedstawicielką rasy Staffordshire Bull Terrier w błękitnej odmianie.
- Suczka rasy stafik o imieniu Sui pojawiała się w kilku odcinkach programu „Łowczy krokodyli”. Jej właściciel to Steve Irwin, australijski przyrodnik, któremu często towarzyszyła w łapaniu węży czy krokodyli.
- Pierwsze psy rasy Staffordshire Bullterrier pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Zeus, Milo, Prince, Bruce, Bruno, Cezar, Chaos, Charlie, Diego, Enzo, Echo, Gizmo, Loki, Max, Marley, Pogo, Spike, Tyson. | Lola, Willow, Coco, Tessa, Stella, Chanel, Nala, Skylar, Bambi, Bonnie, Daisy, Dakota, Frida, Kora, Zara, Zola. |
Najczęściej zadawane pytania
Żyją one 12-14 lat.
Zadbaj o pozytywną atmosferę i nie stosuj metod awersyjnych, tylko metody pozytywnego wzmocnienia. Pies wymaga cierpliwego i konsekwentnego opiekuna. Zadbaj też o odpowiednią socjalizację psa.
Zaleca się zakup wyłącznie w renomowanej hodowli, by uniknąć w przyszłości problemów ze zdrowiem psa.
Kosztują ok. 3500-6000 zł.
Maść tych psów może być czarna, pręgowana, brązowa, biała czy też płowa.
Są to psy bardzo czułe, lojalne i odważne. Są również inteligentne i śmiałe z natury.
Psy tej rasy cieszą się opinią przyjacielskich i odważnych, a także lojalnych. Są przy tym wymagające w wychowaniu. Należy zadbać o odpowiednią socjalizację, by mogły żyć z innymi zwierzętami.
Rasa ma predyspozycje do licznych chorób i problemów zdrowotnych, takich jak katarakta czy L-2-HGA, choroba metaboliczna. Występują u nich także alergie, problemy z narządem ruchu oraz choroby skóry.
Są to osobne rasy, choć bardzo zbliżone wyglądem.
Psy te są silne i energiczne, o muskularnej budowie.
Rasa nie sprawdzi się w roli psa stróżującego, jednak w obliczu bezpośredniego zagrożenia pies nie zawaha się i obroni właściciela.
Psy tej rasy mają silny charakter i wymagają dobrej socjalizacji oraz doświadczonego właściciela, nie są jednak szczególnie agresywne. Mogą przejawiać agresywne zachowania w przypadku braku właściwego wychowania, podobnie jak wiele innych ras. Staffik może jednak gorzej tolerować inne psy w porównaniu z innymi rasami, dlatego socjalizacja jest kluczowa.
Uścisk szczęki staffika wynosi 328 PSI (funtów na cal kwadratowy).