Sterylizacja kotki czy też kastracja to zabiegi pozbawiające płodności, na temat których krąży wiele mitów. Często z uwagi na nie właściciele kotów ignorują dowiedzione zalety obu zabiegów. Mówi się, że każda kotka powinna przynajmniej raz zajść w ciążę, jednak ciąża nie ma żadnych zalet dla stanu fizycznego ani psychicznego kotki – wręcz przeciwnie. Sterylizacja lub kastracja kotki zapobiega wielu chorobom układu rozrodczego, wpływa korzystnie na długość życia, a także pomaga walczyć z problemem bezdomności kotów. Dowiedz się więcej na temat zabiegu, jego przebiegu oraz skutków.
Spis treści
Sterylizacja a kastracja kotki – różnice w zabiegach
Choć w języku potocznym terminy sterylizacja i kastracja kotki używane są zamiennie, istnieją pomiędzy nimi różnice, które warto zrozumieć przed podjęciem decyzji. Sterylizacja kotki to każdy zabieg, który pozbawia ją płodności – w przypadku samic najczęściej odnosi się do podwiązania jajowodów. Kastracja kotki odnosi się natomiast do zabiegu usunięcia macicy – zabieg ten jest nieodwracalny.
Obie procedury są rutynowe, bezpieczne i mają na celu kontrolowanie populacji zwierząt oraz poprawę ich zdrowia. Sterylizowanie lub kastrowanie kotów pomaga ograniczyć wzrost ich populacji, co jest wskazane z uwagi na rosnący problem bezdomności i bezpańskości zwierząt na świecie. Co więcej, wysterylizowana kotka statystycznie żyje dłużej od osobników niepoddanych temu zabiegowi i niesie ze sobą korzyści dla zdrowia.
Zobacz: Żywienie kota po sterylizacji – jak dbać o odpowiednią masę ciała zwierzęcia?
Sterylizacja kotki – dlaczego warto i kiedy jest zalecana?
Sterylizacja kotki niesie korzyści dla jej zdrowia, a także pomaga ograniczyć wzrost populacji bezpańskich zwierząt. Z jakich powodów warto się zdecydować na ten zabieg?
- wczesna sterylizacja kotki pomoże jej uniknąć problemów behawioralnych, stresu, frustracji i głośnych zachowań związanych z cyklem rui,
- wysterylizowana kotka jest wolna od ryzyka wystąpienia groźnych chorób układu rozrodczego, takich jak ropomacicze czy nowotwory,
- sterylizacja kotki eliminuje hormonalne zmiany, które powodują stres, spadek apetytu czy też odporności,
- sterylizacja kotek pomaga walczyć z problemem bezdomności i bezpańskości zwierząt, który stale rośnie na całym świecie.
Przeczytaj też: Kastracja kotów
Kiedy można sterylizować kotkę?
Wielu właścicieli zastanawia się, w jakim wieku można wysterylizować kotkę. Sterylizacja kotki może być przeprowadzona w różnym wieku, jednak zaleca się wykonanie zabiegu w okolicach 3. do 6. miesiąca życia. Wczesna sterylizacja kotki niesie liczne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów. Niektórzy weterynarze zalecają sterylizację już przed pierwszą rują, inni natomiast zalecają odczekać do momentu wystąpienia pierwszej rujki, jednak bezsprzecznie wczesna sterylizacja ma najwięcej zalet. Nie zaleca się jednocześnie czekania ze sterylizacją później niż do 6. miesiąca życia. Niektóre rasy kotów przechodzą ruję nieco później niż inne, a czasu wystąpienia pierwszej rui nie da się przewidzieć.
Czy podczas rui można sterylizować kotkę?
Właściciele często zastanawiają się także, czy można sterylizować kotkę w czasie rui. Sterylizacja podczas rui jest jak najbardziej możliwa, jednak powinien podjąć się jej doświadczony weterynarz. Sterylizacja podczas rui niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań, między innymi krwotoku, jako że narządy płciowe są w czasie rui silnie ukrwione. Jeśli do pierwszej rui już doszło, najlepiej zatem poczekać ze sterylizacją na jej zakończenie. Postaraj się wyciszyć kotkę i pomóc jej w tym frustrującym okresie, a na zabieg sterylizacji udaj się po jego zakończeniu.
Sprawdź: Ruja u kotki – ile trwa? Jakie są objawy?
Jak wygląda sterylizacja kotki?
Jak przygotować kotkę do sterylizacji? Przed sterylizacją lub kastracją należy wykonać badania wykluczające ewentualne przeciwwskazania do zabiegu lub zastosowania znieczulenia. Zabieg sterylizacji kotki przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, dlatego kotka powinna być na czczo przed 6-12 godzin przed zabiegiem – weterynarz Cię o tym poinformuje.
Weterynarz usuwa sierść z brzucha kotki w miejscach, w których będą wykonywane nacięcia, a następnie wykonuje niewielkie nacięcia aby uzyskać dostęp do narządów płciowych. W przypadku kastracji usuwa się jajniki, jajowody i macicę, natomiast w przypadku sterylizacji podwiązywane są jajowody.
Ile trwa sterylizacja kotki? Cały zabieg trwa zazwyczaj około 30-60 minut, a kotka przeważnie może wrócić do domu tego samego dnia. Należy jednak poczekać, aż kotka przebudzi się po narkozie – nie jest możliwe zabranie do domu nadal śpiącego zwierzaka. Skutki narkozy kotka może odczuwać do kilkunastu godzin po zabiegu – należy liczyć się z tym, że może być ospała lub może nie trzymać moczu. Po zabiegu kotka powinna nosić specjalny kołnierz, który zapobiegnie wylizywaniu lub gryzieniu rany. Stan rany należy kontrolować i regularnie odkażać aż się zagoi. Następnie jest konieczne zdjęcie szwów – lekarz weterynarii zadecyduje o tym, kiedy ono nastąpi.
Sprawdź: Jak zaopiekować się kotem po kastracji i sterylizacji?
Czy sterylizacja kotki jest bezpieczna?
Sterylizacja kotki jest uznawana za rutynowy i bezpieczny zabieg, o ile jest przeprowadzana u kotki, u której nie wystąpiły przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Ryzyko powikłań jest minimalne, natomiast korzyści zdrowotne dla kotki są ogromne. Właściciele często niesłusznie obawiają się zabiegu i jego możliwych skutków, jednak uspokajamy – odpowiednie podejście właściciela i opieka są w stanie wyeliminować większość możliwych skutków.
Sprawdź też: Jak odchudzić kota domowego?
Możliwe skutki sterylizacji kotki
Jak każdy zabieg, również sterylizacja kotki może się wiązać z powikłaniami i negatywnymi efektami. Powikłania najczęściej dotyczą jednak problemów z gojeniem się ran i zakażeniami, czemu można zapobiegać odpowiednią opieką właściciela oraz nadzorem weterynarza.
Właściciele często obawiają się również, że po zabiegu kotka zacznie przybierać na wadze lub stanie się nadmiernie ospała, albo nawet zapadnie na cukrzycę lub choroby dróg moczowych. Jest to jednak skutek nie samych zmian hormonalnych, lecz braku odpowiedniej aktywności oraz nieprawidłowej diety. Po zabiegu kotki mają o około 33% mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, a jednocześnie ich apetyt wzrasta. Warto zatem postawić na karmę dla kotów po sterylizacji, aby zapewnić pupilowi odpowiednio zbilansowaną dawkę wartości odżywczych.
Przeczytaj więcej: Choroby dróg moczowych u kota a odpowiednia dieta
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów po sterylizacji