Psi nos może zdradzać wiele na temat stanu zdrowia psa. Przyjęło się wierzenie, że ciepły i suchy nos u psa jest oznaką choroby. Czy jest to zgodne z prawdą? Suchy nos u psa może mieć podłoże fizjologiczne. Są sytuacje, w których suchy nos jest czymś zupełnie naturalnym. Dla dobra pupila warto jednak, byś wiedział, kiedy i dlaczego się tak dzieje.
Spis treści
Jaki powinien być psi nos?
W stanie aktywności i optymalnej temperaturze, psi nos powinien być chłodny i wilgotny. Może sprawiać wrażenie zimnego. Warto mieć jednak na uwadze, że na stan psiego nosa wpływa wieleczynników. Suchy i ciepły nos nie musi być powodem do obaw w pewnych sytuacjach – na przykład u śpiącego psiaka jest jak najbardziej naturalny. Warto jednak ustalić jego przyczynę i obserwować, czy stan się utrzymuje.
Czy jak pies ma suchy nos to jest chory?
Suchy i ciepły nos niekoniecznie może być oznaką choroby. W pewnych sytuacjach stan ten jest naturalny i nie wymaga interwencji. Suchy nos występuje często u czworonogów, które często ryją nosem w ziemi lub ocierają go o twarde powierzchnie, ponieważ naskórek staje się suchy i twardy. Warto wtedy zapobiec łuszczeniu się skóry, na przykład kupując balsam, który nawilży i zregeneruje skórę.
Suchy i ciepły nos może również wystąpić u psów, które intensywnie biegają na spacerze. Co więcej, psi nos może być suchy zaraz po przebudzeniu pupila. Przyczyną może być również upalna lub wietrzna pogoda lub przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Sprawdź: Kiedy stosować karmę weterynaryjną?
Co zrobić gdy pies ma suchy nos?
Jeśli przyczyną wysuszonego naskórka jest zamiłowanie psa do rycia w ziemi, wystarczy zapewnić mu odpowiedni balsam. Warto mieć przy tym na uwadze, że jeśli przyczyną nie są zwyczaje psa, a stan ten utrzymuje się, może być oznaką choroby. Zwykle suchy i ciepły nos jest oznaką stanu zapalnego w organizmie, może mieć też jednak inne przyczyny.
Jedną z nich jest odwodnienie – stan bardzo groźny dla zdrowia psa. Może do niego dojść zwłaszcza podczas upałów, a także w następstwie biegunki czy wymiotów, jako że ciało wytraca płyny ustrojowe. Należy zawsze dbać o to, by pies miał stały dostęp do świeżej i chłodnej wody. W przypadku wystąpienia ostrych objaw odwodnienia należy natychmiast zgłosić się do weterynarza.
Oprócz odwodnienia upały mogą również przynieść poparzenia – są na to narażone zwłaszcza psy z jasnym nosem. Jeśli pupil spędza bardzo dużo czasu na słońcu, warto zaopatrzyć go w specjalny krem z filtrem dla zwierząt.
Przyczyną może być również nosówka – zakaźna choroba, przed którą możesz uchronić pupila regularnymi szczepieniami. Objawia się ona wysoką gorączką oraz suchym, popękanym nosem. Weterynarz może zdiagnozować chorobę na podstawie testów z krwi i zalecić dalsze leczenie. Nie wolno lekceważyć objawów tej choroby, gdyż skutkuje ona groźnym odwodnieniem.
Suchy nos może być także objawem alergii, zarówno wziewnej, jak i pokarmowej. Objawy można leczyć – w zależności od przyczyny – zmianą diety, odczulaniem lub też farmakologicznie i poprzez pielęgnację podrażnionej skóry. Pamiętaj, że wiele popularnych składników psich karm, takich jak zboża czy kurczak, to składniki wysoko alergizujące i wykluczenie ich z diety może okazać się konieczne. Jeśli Twój pies ma objawy alergii, należy ustalić jej przyczyny.
Warto również wiedzieć, że niektóre rasy psów mają wrodzoną predyspozycję do zapalenia naczyń krwionośnych nosa (np. bernardyny), zapalenia skórno-mięśniowego (owczarki szetlandzie i collie), czy też zespołu naczyniówkowo-skórnego (husky, samojedy, akita inu). Jeśli Twój pies wykazuje ich objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Suchy nos u psa – kiedy do weterynarza?
Jeśli suchy i ciepły nos utrzymuje się przez dłuższy czas, może to być oznaką choroby. Sprawdź wówczas, czy pies ma odpowiednią temperaturę ciała – powinna utrzymywać się w granicach 37,5–39,5°C. Jeśli temperatura odbiega od normy, pies powinien zostać zbadany. Jeśli dodatkowo występują u niego objawy takie, jak apatia i osowiałość, brak apetytu, wymioty lub biegunka, należy bezzwłocznie zwrócić się do weterynarza.
W zależności od przyczyny, weterynarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub też odpowiednią weterynaryjną dietę dla psa.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm weterynaryjnych dla psa Hill’s
Sprawdź: Jak rozpoznać, że pies jest chory?
Suchy nos u psa – fakty i mity
Mit. W optymalnych warunkach i w stanie aktywności nos istotnie powinien być mokry i chłodny, jednak wiele chorób nie ma żadnego wpływu na stan nosa. Sam stan nosa nie jest miarodajną oznaką stanu zdrowia psa.
Mit. Są sytuacje, w których jest to naturalne, że nos jest suchy – na przykład zaraz po przebudzeniu psa. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i nie znasz jego przyczyny, lub też występują inne niepokojące objawy, może to oznaczać chorobę lub stan zapalny.
Fakt. Pies, który bardzo się wybiega, może mieć suchy i ciepły nos. Pamiętaj, by zawsze zapewniać pupilowi dostęp do świeżej wody. Co więcej, jeśli pies lubi ryć nosem w ziemi, naskórek może być przesuszony i się złuszczać.
Fakt. Suchy nos u śpiącego psa oraz zaraz po przebudzeniu sam w sobie nie jest powodem do obaw.
Fakt. Szczególna ostrożność jest wskazana przy opiece nad szczeniakami. W przypadku małych szczeniąt, które dużo śpią i spędzają czas głównie w domu, suchy nos powinno się skonsultować z weterynarzem.
Fakt. W gorące dni nos chłodzi wdychane przez pupila powietrze i obniża temperaturę ciała dzięki odparowaniu wilgoci.
Mit. Suchy nos może mieć rozmaite przyczyny i nie zawsze stanowi podstawę do niepokoju. Jednak bez względu na stan zdrowia psa, należy zapewniać pupilowi stały dostęp do świeżej wody.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm weterynaryjnych dla psa Hill’s