Światowy dzień miłośników psów obchodzimy 26 września, miesiąc po międzynarodowym dniu psa. Pomysłodawcą tego święta jest międzynarodowa organizacja charytatywna World Dog Alliance, założona przez pochodzącego z Szanghaju Genlina. Jej celem jest ochrona praw psów.
Genlin od 30 lat poświęca się także działaniom charytatywnym związanym z ludźmi, zakładając szkoły, biblioteki, gimnazja i fundusze stypendialne dla uczniów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. W ostatnich latach rozszerzył swoje inicjatywy charytatywne na ochronę zwierząt. Aby wprowadzić w życie swoje motto „zmień ludzkie społeczeństwo, ratuj psy i koty”, Genlin założył w grudniu 2014 r. Światowy Sojusz Psów. Dzięki jego działaniom los psów w Chinach uległ znacznej poprawie na przestrzeni lat.
Z okazji tego święta chcemy przedstawić wam 5 powodów, dla których kochamy psy.
Spis treści
Psy to niesamowici i wierni towarzysze
Zygmunt Freud powiedział, że tak bardzo kochamy zwierzęta, ponieważ ich miłość jest bezwarunkowa. Psia miłość właśnie taka jest! Psy są bardzo wiernymi towarzyszami, inteligentnymi i kochającymi swojego właściciela. Psy są wierne i przyjazne dla ludzi, najprawdopodobniej ze względu na ich geny, a lojalność wobec człowieka to dla nich naturalne zachowanie. Dodatkowo psy mogą być empatyczne — mogą dostosować się do naszego stanu emocjonalnego i tym samym pozytywnie na niego wpływać.
Psy wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i jakość życia
Jest dużo powodów, dla których właściciele psów mogą prowadzić zdrowsze życie. Spacery z czworonogiem skłaniają do aktywności fizycznej, co skutkuje lepszą kondycją, lepszej koordynacją ruchową, a także możliwością spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Naukowcy od dawna obserwują wpływ kontaktu ze zwierzętami domowymi na nasze zdrowie. Badacze z University of Wisconsin-Madison uważają, że dzieci wychowane w domach z psami i wystawione na kontakt z sierścią zwierząt będą mniej narażone na rozwój astmy lub alergii. Ponadto odpowiednio wyszkolone zwierzęta mogą przynosić ulgę w bólu przewlekłym. Udowodniono także, że psy pomagają osobom chorym na depresję.
Psy otwierają na kontakty społeczne
Spacerują z psem po okolicy, możemy poznać nowych ludzi, zwłaszcza miłośników zwierząt. Tym samym, już na wstępie możemy znaleźć wspólne tematy do rozmowy. Często zwierzęta są pretekstem do bliższego poznania się. Czworonożny przyjaciel potrafi jak nikt skrócić dystans! Każdy, kto wychodził z psem na spacer, wie, ile uśmiechów i miłych słów można otrzymać dzięki uroczemu zwierzakowi.
Zobacz: Akcesoria spacerowe dla psów.
Psy pomagają przezwyciężyć uczucie samotności
Jak już wiemy, psy mają bardzo dobry kontakt z ludźmi. Są najwierniejszymi towarzyszami, rozpoznają emocje i odczytują zachowania. Obecność psa bardzo dobrze wpływa na psychikę człowieka, redukuje poziom stresu i pomaga zapomnieć o ciężarach codzienności. Ponadto pomaga przezwyciężyć samotność i zapobiega depresji. Kontakt ze zwierzęciem to też jeden z lepszych leków na samotność, ponieważ mając w domu psa, zawsze jest się dla niego kimś ważnym i potrzebnym, na kogo powrót czeka z utęsknieniem. W końcu zobaczyć merdający ogon po powrocie do domu – to prawdziwa radość.
Zobacz: Zabawki dla psa
Uczą i rozśmieszają nas
Psy mogą być wspaniałymi nauczycielami, jeżeli tylko będziemy je obserwować i zwracać uwagę na ich zachowania. Dziecko, które zaprzyjaźniło się ze zwierzakiem, ma wiele okazji do ciekawych obserwacji oraz do nauki empatii i opieki nad słabszymi. Psy rozwijają naszą wrażliwość a także tolerancję i uczą odpowiedzialności za drugą istotę.
Psy dostarczają także wiele okazji do uśmiechu. Ich zachowanie potrafi nas rozśmieszyć i poprawić humor; czy to zabawne miny na zdjęciach, czy ich wygląd, czy dziwna poza, którą przyjmują podczas snu, lub odpoczynku. Psy zarażają radością i to tylko jeden z powodów, dla których je kochamy.
Pamiętaj o tym, aby kochać swojego psa mądrze i odpowiedzialnie!
Zobacz także: Formy pomocy bezdomnym zwierzętom.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków dla psa