Czy wiesz, że ponad 87% gatunków roślin na całym świecie jest zapylanych przez pszczoły? Zapylają one rośliny, które są używane w rozmaitych przemysłach, między innymi spożywczym i włókienniczym. Ponadto produkują one produkty pszczele, takie jak miód, wosk, propolis czy pierzgę. Ich dobrostan jest jednak stale zagrożony. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół – to idealna okazja, by zastanowić się, jak możemy im pomóc.
Spis treści
Światowy Dzień Pszczół – historia
Jest to stosunkowo nowe wydarzenie, gdyż obchodzimy je dopiero od 5 lat. Zostało ono ustanowione w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Tego dnia ekolodzy, naukowcy i aktywiści prowadzą liczne działania edukacyjne mające na celu podkreślenie ogromnej roli, jaką odgrywają pszczoły w ekosystemach naszego świata, a co za tym idzie, jak wpływają na dobrostan nas wszystkich.
Niestety populacja owadów zapylających, w tym pszczół, stale maleje. Przyczyną jest zatruwanie środowiska poprzez niewłaściwie stosowane lub też szkodliwe środki ochrony roślin.
Rola pszczół w środowisku
Bez pszczół zabrakłoby nie tylko cieszących oko i dających cień roślin, ale także licznych produktów spożywczych oraz włókien. Odgrywają one ogromną rolę w ekosystemach – zapylają rośliny, którymi żywią się zarówno ludzie, jak i dziko żyjące zwierzęta. Dzięki pszczołom plony rolników są większe, a my pozyskujemy smakowite i pożyteczne produkty takie, jak bogaty w wartości odżywcze miód lub też wosk.
Zapylają one także rośliny, z których pozyskiwane są produkty lecznicze, tekstylia i materiały używane w przemyśle odzieżowym i kosmetycznym. Zaliczają się do nich między innymi bawełna i len – to właśnie pszczołom zawdzięczamy wysokiej jakości przewiewne tkaniny na letnią odzież.
Ochrona pszczół w Polsce i w Europie
Zarówno w naszym kraju, jak i na terenie całej Unii Europejskiej prowadzone są liczne działania mające na celu ochronę pszczół. Na wniosek Polskiego Związku Pszczelarskiego MRiRW oferuje dopłaty dla indywidualnych hodowców pszczół. W Polsce prowadzone są również działania wspierające branżę pszczelarską w ramach wsparcia rynku produktów pszczelich. Dzięki nim organizacje powiązane z pszczelarstwem mogą otrzymać dofinansowanie na zakup potrzebnego sprzętu, prowadzenie szkoleń czy też badań naukowych.
Istotna jest również ochrona pszczół poprzez nadzorowanie stosowanych pestycydów, dlatego też PIORiN prowadzi szereg działań mających na celu edukowanie na ich temat oraz prowadzi liczne działania kontrolne w okresach kwitnienia.
Pomoc pszczołom – nie tylko od święta
O pomoc pszczołom należy dbać nie tylko od święta biorąc pod uwagę, jak istotne są one dla przetrwania ekosystemów. Jeśli zastanawiasz się, jak możesz pomagać pszczołom, mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
- pamiętaj o podstawowych działaniach mających na celu ochronę środowiska,
- pozostaw w ogrodzie nieskoszony trawnik na kwietną łąkę,
- posadź miododajne rośliny o różnych terminach kwitnienia,
- dołącz do lokalnych akcji sadzenia roślin,
- nie wypalaj zeszłorocznych traw i roślin,
- ustaw dla pszczół poidełka z kamyczkami, na których mogą bezpiecznie przysiąść bez moczenia skrzydeł,
- zaangażuj się w akcje charytatywne pomagające organizacjom walczących o ochronę pszczół.
Światowy Dzień Pszczół – refleksje
Pamiętaj, że bez pomocy pszczół z Twojej diety zniknęłyby najbardziej podstawowe owoce i warzywa – podobny los spotkałby wiele gatunków zwierząt. Szacuje się, że około 1/3 spożywanej przez nas żywności jest zależna od pszczół. Pszczoły zapewniają nam pożywienie i ubranie, zatem naszym obowiązkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa.
Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim warto się zastanowić nad tym, jak nasze działania wpływają na los pszczół. Odpowiedzmy sobie sami na pytanie, czy krótko przycięty trawnik jest wart tego ryzyka i czy faktycznie jest piękniejszy od dzikiego, bujnego ogrodu, który ugości pszczoły.
Data publikacji: 12.05.2023 r.