4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Pomysł na wprowadzenie tego święta narodził się w 1931 roku we Florencji, gdzie odbywała się konferencja ekologów, którzy w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarcie.
Obchody tego Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt, organizatorzy zwracają uwagę na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów.
W Polsce Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony już od prawie 30 lat.
Dzień 4 października nie jest przypadkowy — pokrywa się z obchodem dnia wspomnienia św. Franciszka z Asyżu — patrona zwierząt i ekologii. Szczególnie dzisiaj, ekologiczny styl życia jest bliski wielu osobom i wielu właścicielom zwierząt. Świadomość, że posiadanie zwierząt również przyczynia się do zwiększania śladu węglowego i zanieczyszczenia środowiska rośnie, a co za tym idzie, pojawiają się ekologiczne rozwiązania, które mają ten ślad redukować. Przedstawiamy niektóre z nich. Pamiętaj, nawet małe zmiany mają znaczenie. Za każdą małą zmianę środowisko – również dzikie zwierzęta – będą nam wdzięczne.
Spis treści
- Zawsze sprzątaj po swoim psie!
- Wybieraj marki, które mają ekologiczne podejście do produkcji karmy
- Kupuj artykuły sprawdzonych marek, o wysokiej jakości
- Wybieraj alternatywne źródła białka
- Zaopatrz się w wielorazowe butelki na wodę
- Wybierz odpowiedni żwirek
- Zrób to sam!
- Pamiętaj o sterylizacji zwierząt
Zawsze sprzątaj po swoim psie!
Sprzątanie odchodów po swoim psie jest koniecznością. W ten sposób zapobiegamy przedostania się zanieczyszczeń np. do wód gruntowych, czy ograniczamy liczbę zachorowań na choroby wywoływane przez zwierzęce ekskrementy. W związku z tym, że odchody po naszym psie sprzątamy codziennie, generujemy znaczącą ilość plastikowych odpadów. Warto więc zwrócić uwagę, z czego wyprodukowano foliowe torebki, których używamy do sprzątania. Można na przykład kupić woreczki z plastiku z recyklingu, lub biodegradowalne.
Wybieraj marki, które mają ekologiczne podejście do produkcji karmy
Warto zapoznać się z polityką producenta karmy; czy firma dba o środowisko, skąd pochodzą produkty użyte do produkcji karmy i przysmaków, czy zawierają GMO, czy linia produkcyjna jest nowoczesna i ekologiczna, oraz, czy zwierzętom hodowlanym zapewniony jest dobrostan. Ważny jest także wybór karmy w opakowaniach przyjaznych dla środowiska; np. w kartonach czy papierowych opakowanych.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Ekologiczne karmy dla zwierząt
Kupuj artykuły sprawdzonych marek, o wysokiej jakości
Nie odmawiaj swojemu pupilowi zabawek, ale zadbaj o ich jakość. Warto kupić kilka droższych, ale trwałych i wysokiej jakości zabawek, niż takie, które może są i tanie, ale szybko mogą zostać zniszczone przez psa. Na rynku jest wiele marek, które produkuje wysokiej jakości artykuły dla zwierząt, które mogą służyć im przez lata.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości zabawek dla psa KONG
Wybieraj alternatywne źródła białka
Niewątpliwie, produkcja mięsa ma wielki wpływ na środowisko. Zdrową alternatywą dla Twojego psa, i naszej planety jest białko pozyskiwane z owadów. Dzięki zastąpieniu klasycznego, zwierzęcego białka zmniejszamy zużycie wody potrzebnej do produkcji karmy, a także produkcję gazów cieplarnianych.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Sprawdź ofertę przysmaków na bazie insektów
Zaopatrz się w wielorazowe butelki na wodę
Zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach, zaopatrz się w wielorazową butelkę na wodę, którą możesz zabierać na wyjazdy z psem.
Wybierz odpowiedni żwirek
Przeciętnie kot zużywa rocznie ok. 35 kg żwirku! Aby ograniczyć tę ilość, należy kupować żwirek ekologiczny. Na rynku są dostępny produkty, które są naturalne, a także biodegradowalne.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroka oferta naturalnych żwirków dla kota
Zrób to sam!
Wiele rzeczy dla swojego czworonoga możesz zrobić samodzielnie w domu – począwszy od przysmaków, po akcesoria, takie jak drapak, czy mata węchowa. W celu zrobienia przysmaków możesz wysuszyć paseczki mięsa, najlepiej kupionego u sprawdzonego źródła, w piekarniku. Zrobienie maty węchowej również nie jest trudne; wystarczy pociąć polar, lub inny materiał, na paski i przewiązać je przez oczka wycieraczki.
Sprawdź: Jak zrobić drapak dla kota
Pamiętaj o sterylizacji zwierząt
Kastracja czworonoga jest ukłonem w stronę środowiska naturalnego. Zapobiega ona niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt, a także zabiera od nas obowiązek opieki nad młodymi i matką. Dzięki kastracji i sterylizacji zmniejsza się też liczba niechcianych, bezdomnych zwierząt, które mogą trafić do schroniska lub które nie dostaną opieki, jakiej wymagają.