Świąteczna atmosfera oddziałuje na nas wszystkich. Również zwierzęta czują nasze podekscytowanie, radość i dostrzegają niecodzienne zachowanie. Wigilię i tradycyjną kolację chcemy spędzić z najbliższymi. Często wśród rodziny znajdzie się także ukochany pupil. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wyjątkowości tej kolacji, niektóre dania nie powinny wylądować w misce pupila. Do obowiązków każdego opiekuna zalicza się również odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo czworonoga, a także jego komfort podczas świąt. Zagrożenie mogą bowiem stanowić nie tylko poszczególne dania lub ich składniki, ale i różnorodne ozdoby, czy też rośliny. Poniższy artykuł zawiera więc najważniejsze informacje dotyczące tego, jak spędzić święta z psem w możliwie najbardziej zadowalający sposób.
Spis treści
Pieskie święta
Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem obejmują nie tylko choinkę, świece czy kolędy, ale także przepyszne ciasta, wyjątkowe dania wigilijne i inne potrawy, które w tych dniach smakują nadzwyczajnie. Radością z Gwiazdki chcielibyśmy się podzielić również z naszymi czworonogami, dlatego chętnie podajemy im kawałki z naszego stołu. Niestety, często jest to ogromny błąd! Większość ludzkich potraw może zaszkodzić psom, dlatego zamiast zrobić im przyjemność, skażemy ich na cierpienie.
Jak spędzić Wigilię z psem?
Mimo, że świąteczne dania nie należą do najbardziej odżywczych dla psów, jest kilka wyjątków, które będą odpowiednie zarówno dla nas, jak i dla czworonogów. Pamiętajmy jednak o tym, że psy mają inaczej skonstruowany układ trawienny, dlatego dania, którymi się dzielimy nie powinny być przyprawiane. Zbyt duża ilość przypraw sprawi, że nasz pies będzie odczuwał bóle, a niekiedy może nawet dostać biegunki lub wymiotować.
Co można bezpiecznie podać psu?
Na stole wigilijnym znajdzie się kilka potraw, które nie zaszkodzą naszym pupilom i możemy je spożywać wspólnie. Do tej kategorii, bez wątpienia, zaliczają się ryby. Niewielkie przysmaki w postaci kawałków karpia będą wyjątkowym rarytasem w psiej misce! Należy jednak pamiętać o kilku zasadach: karpia musimy dokładnie wyczyścić z ości, które mogłyby wbić się w przełyk psa. Nie można także podawać ryb smażonych, mocno doprawianych lub panierowanych, na przykład śledzia w śmietanie. Można również sprawić pupilowi odpowiednie dla psa wigilijne danie – BRIT Mono Protein – czeski wieczór świąteczny.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Wyjątkowa oferta świątecznych karm dla psa Brit
Czego nie podawać psu w Wigilię?
Święta nie zwalniają nas z obowiązku pamiętania o ogólnych zasadach odżywiania psów. Z tego powodu nie powinniśmy przesadzać z urozmaicaniem diety czworonoga akurat tego dnia. Nagłe zmiany w serwowanych pokarmach mogą bowiem przyczynić się do występowania rozmaitych dolegliwości, w tym biegunek oraz wymiotów.
Na pewno zrezygnujmy z podawania bardzo tłustych potraw, których nasz pies może po prostu nie strawić. Złym pomysłem będzie także podawanie bigosu i kapusty z grzybami, ponieważ kapusta może wywoływać bóle brzucha, biegunki, a także nawet wymioty. Niejednokrotnie szkodliwe są także różnego rodzaju grzyby. Odradza się również podawanie psom kompotu z suszonych owoców oraz pierogów, uszek i sałatek jarzynowych.
Zobacz: Czy pies może jeść grzyby?
A może świąteczne wypieki?
Ciasta i słodycze przeznaczone dla ludzi mogą wywoływać niepożądane i bolesne reakcje u psów, dlatego zrezygnujmy z dzielenia się słodkimi przysmakami. Uważać należy zwłaszcza na czekoladę, której nadmiar może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia! Jeśli zależy nam na tym, aby podzielić się z czworonogiem świątecznymi wypiekami można mu podarować specjalnie przystosowany torcik świąteczny, który jest dla niego bezpieczny.
Jeżeli chcesz uczynić święta wyjątkowymi dla swojego pupila, możesz zaserwować mu nowe przysmaki, które z pewnością okażą się wyjątkowym prezentem. Warto jednak pamiętać, że świąteczne obżarstwo nie służy nikomu, nawet psom.
Sprawdź: Kochany Mikołaju, nie chcę zostać żywym prezentem…
Święta z psem – na co warto uważać?
Boże Narodzenie to nie tylko świąteczne dania i prezenty, ale również szereg innych aspektów, jak chociażby wystrój domu lub mieszkania, czy też wizyty licznych gości. Podpowiadamy więc, jak zadbać o to, aby świąteczny czas był bezpieczny i komfortowy nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt domowych.
Choinka, rośliny i ozdoby
Choinka to jeden z nieodłącznych elementów Bożego Narodzenia. Zjawiskowe drzewko w sztucznej lub żywej formie znajduje się wówczas niemal u każdego. Nowy element wystroju może jednak zachęcać czworonoga do różnego rodzaju zabaw, co z kolei niesie za sobą pewne komplikacje. Warto zadbać o to, aby choinka była możliwie najbardziej stabilna, co sprawi, że nie upadnie ona nawet w momencie, gdy pies mocno się nią zainteresuje. Nie należy także ustawiać choinki w miejscu, w którym zawsze znajduje się legowisko pupila, szczególnie jeśli jest on nieco starszy lub niedowidzący. Wówczas zwierzę może zahaczyć o drzewko całkowicie przypadkowo, tym samym powodując jego wywrócenie.
Choinki przyozdabiane są rozmaitymi akcesoriami, jak chociażby bombki, lampki, cukierki oraz pierniczki. Ciekawskie psiaki nieraz wykazują ogromne zainteresowanie względem tego, co znajduje się na drzewku. Niestety, delikatne i kruche bombki nieraz mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pupila, dlatego też zaleca się umieszczanie ich poza zasięgiem pyszczka czworonoga. Zabieg ten warto zastosować również w przypadku wszelkich słodkości, gdyż ich spożycie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia.
Warto również zaznaczyć, że choinka nie stanowi jedynej ozdoby świątecznej. Istnieją bowiem rośliny, które z podobną częstotliwością spotykane są w polskich domach. Wśród nich zaznacza się między innymi jemiołę oraz charakterystyczną gwiazdę betlejemską, czyli wilczomlecz nadobny. Istotnym jest przy tym fakt, iż obydwie wspomniane rośliny okazują się szkodliwe dla psów.
Jemioła posiada specyficzne jagody, których spożycie przez czworonoga może skutkować ostrymi bólami brzucha, a także niedociśnieniem. Dlatego też przed jej zawieszeniem warto pozbyć się wszystkich jagód.
W przypadku gwiazdy betlejemskiej szkodliwym okazuje się wytwarzane „białe mleczko”. Zawiera ono bowiem trujące dla psa estry diterpenowe, które są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek. Dorosłe psy po ich spożyciu doświadczają natomiast bólu brzucha, wymiotów oraz biegunek. Wilczomlecz nadobny powinien więc być przechowywany z dala od czworonoga.
Wizyta gości – jak przygotować psa?
Większość czworonogów nie wykazuje większych problemów z różnego rodzaju wizytami gości, jednak w momencie, gdy w domu pojawia się znacząca ilość nieznajomych, pupil może odczuwać zakłopotanie, niepewność, a nawet stres. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż zwierzę ma do czynienia z rozmaitymi bodźcami, jak chociażby zapachy lub dźwięki, które mogą okazać się przytłaczające. Zdecydowanie warto więc zadbać o to, aby pies czuł się swobodnie i komfortowo, na przykład poprzez udostępnienie mu stałego dostępu do odosobnionej przestrzeni w sąsiednim pokoju.
Podczas świąt Bożego Narodzenia szczególną uwagę należy poświęcać odwiedzającym dzieciom, gdyż najmłodsze pociechy często nie zdają sobie sprawy z tego, że pies również jest istotą żywą, przez co może odczuwać ból przy pociągnięciach za ogon, a także zakłopotanie przy tarmoszeniu lub przytulaniu. Jeśli więc wśród gości znajdują się dzieci, zdecydowanie warto pokazać im jak prawidłowo należy obchodzić się z czworonogiem, ale również monitorować ich wspólne interakcje.
Zobacz również: Świąteczne prezenty dla psa
Święta z psem – podsumowanie
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, na który wyczekuje się niemal przez cały rok. Święta pozwalają bowiem na cieszenie się towarzystwem najbliższych, obdarowanie ich prezentami, a także wywołanie szczerych uśmiechów. Niestety, w przypadku czworonogów mogą one okazać się całkowicie niezrozumiałe oraz stresujące, gdyż są związane z ogólnie panującym zamieszaniem, a nieraz również odrobinę nerwową atmosferą. Z tego względu właściciele psów powinni dołożyć wszelkich starań, aby ich podopieczni mogli cieszyć się z Bożego Narodzenia w takim samym stopniu, jak i ludzie. Legendy głoszą nawet, że wówczas psiaki będą w stanie przemówić, choć nie należy ich podsłuchiwać.
Sprawdź naszą świąteczną ofertę i wybierz idealny prezent dla psa!
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór prezentów świątecznych psów
Data publikacji wpisu: 28.11.2022 r.