Szczekanie psa – komunikacja czy powód do obaw?

Szczekanie psa – komunikacja czy powód do obaw?

Szczekanie to wszystkim dobrze znany dźwięk, który jest charakterystyczny dla udomowionych psów. Powodów do jego wydawania jest wiele, tak samo jak i znaczeń, które za sobą niesie. Istotnym jest jednak fakt, że nie każda rasa jest tak samo wokalna, jak inna. Kwestia ta zależy bowiem od tego, w jakim celu hodowano wybrane zwierzęta.

Do najgłośniejszych psów z pewnością zaliczyć można wszelkie rasy myśliwskie, ponieważ do ich zadań należało płoszenie zwierzyny lub też doprowadzanie myśliwego do określonego celu. W jeszcze inny sposób komunikują się psy takie jak husky syberyjski lub alaskan malamute. Małomówne będą natomiast mopsy, buldogi angielskie i dogi niemieckie.

Kluczowym w zrozumieniu komunikatów czworonoga jest uświadomienie sobie, że pies nigdy nie szczeka bez powodu. Dlatego też w dalszej części artykułu szczegółowo omówimy potencjalne sytuacje, w których zwierzę chce przekazać swojemu właścicielowi znacznie więcej, niż by się mogło wydawać.

Co może oznaczać szczekanie psa?

Szczekanie psa to jeden z podstawowych sposobów komunikowania się zwierzęcia z otaczającym go światem. Zaraz obok wokalu możemy wyróżnić także komunikaty niewerbalne, szeroko rozumiane jako mowa ciała, jednak to właśnie wydawane przez pupila dźwięki są reakcją na specyficzne bodźce, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Wielu właścicieli stwierdza, że ich czworonóg szczeka całkowicie bez powodu. W rzeczywistości mogą oni po prostu nie rozumieć, co pies chce im przekazać. Każdy wydany dźwięk ma bowiem swój cel. Nieraz może nim być powiadomienie właściciela o niezwykle niebezpiecznej wiewiórce, która przed chwilą wspięła się na drzewo w ogrodzie, a czasem zakomunikowanie o tym, jak bardzo podekscytowane jest zwierzę. Jakie funkcje może więc pełnić szczekanie?

Informowanie i ostrzeganie

Od niepamiętnych czasów psy były wykorzystywane przez ludzi jako pewnego rodzaju obrońcy, a także towarzysze polowań. Dlatego też od zwierząt wymagano umiejętności sprawnego i szybkiego zakomunikowania człowiekowi, że znajduje się on w niebezpieczeństwie lub też w pobliżu pożądanego celu.

Na chwilę obecną szczekanie psa może pełnić funkcję informacyjną wówczas, gdy w otoczeniu pupila dzieje się coś nieoczekiwanego, a jego środowisko ulega zmianie. Będzie ono miało miejsce również wtedy, gdy zwierzę jest zaniepokojone lub poddenerwowane. Takie szczekanie może mieć na celu ostrzeżenie dotyczące tego, że pupil nie pozwoli na przekroczenie pewnych granic. Będzie więc dotyczyło sytuacji, w których na posesji pojawia się intruz lub pies pilnuje „swoich rzeczy”, takich jak pożywienie czy też zabawka.

Wyrażanie stanów wewnętrznych

Pomimo tego, że psy nie odczuwają tak szerokiej gamy emocji, jak ludzie, wciąż są one w stanie ulegać stanom takim jak ekscytacja, radość czy też tęsknota. Dlatego też wrażliwsze osobniki często używają swojego wokalu w celu zakomunikowania właścicielowi, jak bardzo cieszą się z jego powrotu do domu lub z zabawy, którą wybrali.

Psy szczekają również dlatego, że niektóre sytuacje lub warunki są dla nich zbyt frustrujące, uciążliwe i stresujące. Doskonałym przykładem może okazać się długie szczekanie w sytuacjach samotności, gdy właściciela nie ma w pobliżu. Szczególnie dobitnie odczuwają to sąsiedzi, którzy nieraz przez kilka godzin muszą wysłuchiwać tego, jak duże niezadowolenie drzemie w zwierzęciu.

Niezwykle istotnym jest jednak to, że szczekanie może również sygnalizować złe samopoczucie fizyczne pupila. Są to jednak sytuacje niezwykle specyficzne, przy których często pojawiają się także inne reakcje zwierzęcia.

Szczekanie psa pod nieobecność właściciela

Niektóre psy są w stanie bardzo dobitnie (a czasem nawet przesadnie) komunikować to, jak mocno tęsknią za swoim właścicielem podczas jego nieobecności. Oczywistym jest jednak fakt, że niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy nie musieć iść do pracy żeby zostać w domu z pupilem – każdy ma swoje codzienne obowiązki.

Problem pojawia się jednak wówczas, gdy na ujadanie zwierzęcia zaczynają narzekać najbliżsi sąsiedzi. Ponadto długotrwałe szczekanie zdecydowanie nie będzie miało dobrego wpływu na ogólne samopoczucie samego zwierzęcia. Dlatego też warto zadbać o to, aby pies nauczył się w odpowiedni sposób radzić sobie z rozłąką. Poniżej znajduje się więc garstka przydatnych wskazówek, które mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia stresu u psa:

  • Pożegnanie i przywitanie po powrocie nie powinno być zbyt emocjonalne – unikać należy więc długiego głaskania, zapewnień o szybkim powrocie i przeprosin. Nieraz najlepszym sposobem (choć dla wielu niezrozumiałym) okazuje się chwilowe ignorowanie zwierzęcia zaraz przed opuszczeniem domu. Wówczas jego reakcja również stanie się o wiele bardziej obojętna, a rozłąkę potraktuje jako coś naturalnego.
  • Często stosowanym działaniem jest pozostawianie włączonego radia lub puszczenie ulubionej playlisty, którą pies dobrze zna. Przyjazne dźwięki dadzą bowiem poczucie obecności człowieka, nawet jeśli w rzeczywistości opuścił on mieszkanie już godzinę temu.
  • Przydatnymi akcesoriami okazują się zajmujące zabawki, takie jak mata węchowa, gryzak lub „piłka z niespodzianką”, w której umieszczane są drobne smakołyki.
  • Długi, wyczerpujący spacer, podczas którego zwierzę będzie miało okazję do zmęczenia się, również może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie psa. W takim wypadku po przyjściu do domu po prostu uda się on na drzemkę, a właściciel bez problemu będzie mógł udać się tam, gdzie potrzebuje.
  • Dobrym rozwiązaniem jest również pozostawienie nieużywanej już części garderoby, przesiąkniętej zapachem właściciela. Sytuacja ta ma się podobnie jak w przypadku znajomych dźwięków, jednak dotyczy zapachów, które mogą uspokajać pupila i sprawiać, że odczuje on ulgę.

Jeśli jednak żaden ze sposobów nie będzie przynosił chociażby najmniejszej poprawy, warto rozważyć skorzystanie z usług sprawdzonego behawiorysty.

Sprawdź naszą ofertę akcesoriów i zabawek dla psów:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór zabawek dla psów

Dlaczego pies szczeka na inne zwierzęta?

W przypadku psów zjawisko wzajemnego szczekania na siebie jest niezwykle częstym. Przeważnie wynika ono z wybrakowanej socjalizacji, która powinna mieć miejsce na wczesnym etapie rozwoju pupila. Niezwykle ważnym jej elementem jest bowiem kontakt z innymi zwierzętami, a jego brak skutkuje tym, że pies najzwyczajniej nie wie, jak powinien zachowywać się w ich towarzystwie. W związku z tym obecność nieznajomych psów (i nie tylko) może wywoływać niepokój, zdenerwowanie, a także strach sygnalizowany przez wydawanie głośnych dźwięków.

Nieraz szczekanie na inne czworonogi może być szczególnym przejawem agresji oraz lęku, jednak określenie dokładnej przyczyny danych zachowań pupila wymaga precyzyjnej obserwacji, a czasem – pomocy specjalisty.

Udostępnij