Szczeniak w domu – co warto wiedzieć?

Szczeniak w domu – co warto wiedzieć?

Wraz z przybyciem szczeniaka do domu, świat jego właścicieli obraca się do góry nogami. Często dzieje się tak, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo czasu oraz energii będzie wymagał nowy domownik. Dlatego też przed podjęciem decyzji o adopcji lub zakupie psa, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które przyczynią się do łatwiejszej adaptacji zarówno zwierzęcia, jak i jego opiekunów. Poniższy poradnik zawiera więc wszystko, o czym powinien wiedzieć przyszły właściciel szczeniaka.

Jak przygotować dom na szczeniaka?

Odpowiednie przygotowanie domu na przybycie małego pupila zasadniczo opiera się na dwóch kwestiach.

Pierwszą z nich jest porządne ukrycie wszelkich zagrażających zwierzęciu przedmiotów. Szczeniaki znane są ze swojej pomysłowości, a dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom będą w stanie zmieścić się w każdy kąt. Dlatego też należy zadbać o to, aby miejsce, w którym przebywa pupil, było dla niego bezpieczne. O czym więc trzeba pamiętać?

  • Zabezpieczenie schodów przed przypadkowym upadkiem zwierzęcia.
  • Schowanie małych elementów, które pupil mógłby połknąć.
  • Sprawdzenie stabilności wszelkich mebli i stojących na podłogach ozdób, łącznie z wszelkimi kwiatami, które jednocześnie mogą być trujące dla psa.
  • Odpowiednie ustawienie mebli – czyli tak, aby pupil nie mógł wspiąć się na wyższą sofę lub stolik, z których może spaść.
  • Zabezpieczenie wszelkich kabli i przewodów.
  • Zaimpregnowanie podłóg – ponieważ nauka czystości u szczeniaka może zająć trochę czasu, a zbyt śliskie panele znacznie utrudniają utrzymanie równowagi.

Drugą kwestią jest wyznaczenie pupilowi jego własnej, prywatnej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy w planach jest kojec, czy też legowisko – ich położenie powinno być przemyślane i odpowiednie. Zdecydowanie unikać należy więc miejsca przy kaloryferze oraz głośnikach lub telewizorze. Warto mieć na uwadze również to, aby legowisko nie znajdowało się „w przejściu”, ponieważ ani szczeniak, ani jego właściciel, nie będzie zadowolony z takiej sytuacji.

Jaka karma jest najlepsza dla szczeniaka?

Kolejnym krokiem w przygotowaniach na przybycie nowego domownika jest wybór odpowiedniej karmy. Będzie ona kluczowym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój oraz wzrost pupila, dlatego też powinna dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Każda pies charakteryzuje się jednak różnym zapotrzebowaniem energetycznym, które uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak duży docelowo pupil będzie. W celu prawidłowego zbilansowania diety szczeniaka warto udać się na konsultację do specjalisty w tym zakresie, ponieważ jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli jest przypadkowe przyspieszanie wzrostu zwierzęcia poprzez podawanie karmy w zbyt dużych ilościach lub bardzo wysokoenergetycznej. Takie działanie ma jednak swoje skutki uboczne występujące pod postacią gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a nawet otyłości, która z kolei wiąże się z obciążeniem szkieletu, silnie powiązanym z dysplazją stawu biodrowego lub łokciowego.

Zarówno karmy suche, jak i mokre przeważnie dzielone są na te dla szczeniąt ras małych oraz średnich i dużych. Odpowiednim wyborem dla małych psów może okazać się karma ACANA Heritage Puppy Small Breed jako wersja sucha lub DOLINA NOTECI Premium Junior, występująca w różnych wersjach smakowych. Z kolei u ras dużych dobrą opcją będzie ACANA Heritage Puppy Large Breed, BRIT Care Junior Large Breed lub DOLINA NOTECI Premium Junior jako karma mokra.

Sprawdź szeroką ofertę karm dla szczeniąt dostępnych w naszym sklepie:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karmy dla szczeniąt

Jak skutecznie przeprowadzić trening czystości?

Każdy przyszły właściciel szczeniaka powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak istotną sprawą jest trening czystości. Proces ten charakteryzuje się pewnymi zasadami, do których należą:

  1. Odpowiednio zaplanowane spacery – szczeniak będzie potrzebował znacznie większej ilości spacerów niż dorosły pies. Ich liczba może sięgać nawet 10 wyjść dziennie, a przerwa pomiędzy nimi nie powinna wynosić więcej niż 3-4 godziny. Istotnym jest również to, aby spacery były dostosowane do momentów największego pobudzenia pupila, ponieważ to właśnie wtedy jego metabolizm znacznie przyspiesza.
  2. Nagradzanie pożądanego zachowania – każdorazowe załatwienie potrzeby fizjologicznej poza mieszkaniem powinno być nagradzane – najlepiej od razu. Wówczas szczeniak będzie kojarzył fakt utrzymywania odpowiednich nawyków z przyjemnością, co znacznie zwiększy przyswajanie lekcji. Przydatne mogą okazać się więc wszelkie smakołyki, ale również pochwały głosowe.
  3. Brak stosowania kar – karanie szczeniaka za niedostateczne utrzymywanie czystości oraz niepowodzenia w oddawaniu jego potrzeb fizjologicznych może skutkować wywołaniem sporej dawki stresu, lęku i obaw względem właściciela. Takie sytuacje znacząco wpływają na tworzącą się więź. Wszelkie wpadki powinny więc być traktowane z pewną dozą obojętności, a nawet ignorancji. Za sprzątanie należy się zabrać dopiero wtedy, gdy zwierzę zajmie się czymś innym, co przykuje jego uwagę.
  4. Wybór pomocniczych akcesoriów – do których zaliczane są na przykład podkłady higieniczne.

Nauka chodzenia na smyczy

Oczywistym jest fakt, że nauka spacerowania nie odbędzie się bez odpowiedniego ekwipunku, w którego skład wchodzą szelki lub obroża, a także smycz. Wszelkie akcesoria powinny być dostosowane zarówno do wzrostu, jak i budowy pupila. Absolutnie nie należy brać pod uwagę wszelkich obroży uciskowych, łańcuszkowych, a przede wszystkim – kolczatek.

Pierwszym krokiem w nauce chodzenia na smyczy jest przyzwyczajanie szczeniaka do nowego ekwipunku. Zakładanie obroży lub szelek na kilka minut połączone z nagrodami i pochwałami przynosi niezwykle zadowalające efekty. Przydatnym zabiegiem może okazać się także odwracanie uwagi pupila od założonych akcesoriów poprzez zabawę. W momencie, gdy szczenię przyzwyczai się do noszenia obroży lub szelek – czas na smycz. Początkowe fazy opierają się głównie na swobodnym chodzeniu ze smyczą w warunkach domowych, aby pupil mógł zorientować się, o co właściwie chodzi.

Gdy przychodzi czas na opuszczenie bezpiecznych „czterech ścian”, koniecznie należy uzbroić się w cierpliwość i porcję smakołyków. Pierwsze spacery będą bowiem związane z ogromną dawką nowych bodźców, które mogą wywoływać bardzo zróżnicowane reakcje zwierzęcia, rozpoczynające się od strachu, a kończące na nadmiernej ekscytacji. Pozytywne nastawienie właściciela, zachęty, pochwały i nagrody, mogą nieść zbawienny wpływ zarówno na samopoczucie pupila, jak i jego zachowania. Unikaj jednak miejsc zatłoczonych, obleganych przez ludzi oraz inne zwierzęta – szczególnie w początkowym okresie nauki chodzenia na smyczy.

Jednym z najczęstszych problemów podczas spacerów jest nadmierne ciągnięcie, które często okazuje się uciążliwe nie tylko dla właścicieli, ale i psów. Dlatego też prawidłowa reakcja na takie zachowanie powinna być wdrażana od początku nauki. W momencie, gdy pupil rwie się do przodu, należy po prostu stanąć w miejscu i poczekać, aż pies opanuje swoje emocje i wróci do opiekuna. Nerwy, podniesiony głos i szarpanie nie przyniosą żadnych skutków.

Zaopatrz się w wyprawkę dla szczeniaka:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów dla szczeniąt

Sztuczki dla szczeniaków

Nauka reagowania na podstawowe komendy to część treningu szczeniaka, który będzie miał swoje odzwierciedlenie w dalszych latach jego życia. Warto więc poświęcić swój czas na to, aby prawidłowo ukształtować charakter pupila, co z pewnością przyniesie pozytywne skutki.

Zdecydowaną podstawą okazuje się nauka prawidłowego reagowania na swoje imię, a także odpowiednia socjalizacja. Kluczowymi komendami okazują się również te odnoszące się do zakazów oraz zachowywania posłuszeństwa.

Należy jednak pamiętać, że nauka zarówno komend, jak i szeroko rozumianych sztuczek, powinna odbywać się w spokojnej, pozytywnej atmosferze, a sam właściciel musi wykazywać bardzo dużą cierpliwość do niepowodzeń zwierzęcia. W końcu szkolenie psa to długotrwały proces, wymagający sporej ilości czasu oraz zaangażowania.

Pielęgnacja szczeniąt

Ostatnią kwestią, która wymaga odpowiedniego przygotowania, jest pielęgnacja szczeniąt. W jej skład wchodzą zabiegi takie jak regularne wyczesywanie, kąpiele oraz kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia pupila.

Niezbędnymi akcesoriami będą więc szczotki i grzebienie, a także odpowiedni do delikatnej skóry szczeniąt szampon oraz odżywka. W wielu przypadkach niezbędnymi mogą okazać się również specjalne preparaty do czyszczenia okolic oczu, uszu, a nawet zębów.

Przede wszystkim należy jednak zadbać o to, aby znaleźć wykwalifikowanego specjalistę, u którego możliwe będzie dokonywanie kontroli. W przypadku niektórych ras psów niezbędnym będzie również wyszukanie dobrego fryzjera, czy też groomera.

Nie sposób więc zaprzeczyć stwierdzeniu, że przygotowania na przybycie szczeniaka są sprawą bardzo skomplikowaną, która wymaga dużego zaangażowania i wysiłku. Wszystko to ma jednak na celu zapewnienie jak najlepszych warunków przyszłemu podopiecznemu, który z pewnością doceni cały włożony przez właściciela trud, odpłacając wiernością i bezgraniczną miłością.

Udostępnij