Szczepienie królika to obowiązek każdego właściciela – dzięki odpowiedniej szczepionce króliki mogą uniknąć groźnych, a nawet śmiertelnych chorób. Na zarażenie są narażone nie tylko króliczki, które zabieramy na zewnątrz lub które mają styczność z innymi zwierzętami – należy szczepić także króliki przebywające w domu. Dowiedz się, jakie szczepienia są zalecane dla królika oraz co należy o nich wiedzieć.
Spis treści
Dlaczego należy szczepić króliki?
Regularne szczepienie pupila może go uchronić przed groźnymi chorobami, które mogą mieć tragiczne skutki nie tylko dla jego zdrowia – królicze choroby, przeciwko których szczepimy, często bywają śmiertelne. Warto przy tym mieć na względzie, że szczepimy nie tylko króliki, które czasem wychodzą na zewnątrz. Patogeny szerzące chorobę mogą przenieść się do domu na naszych ubraniach czy butach. Przenosić mogą je także muchy. Co więcej, źródłem zarażenia może być nawet świeży pokarm zebrany dla pupila.
Miej na względzie przede wszystkim dobro pupila i nie zaniedbuj regularnych zalecanych szczepień.
Sprawdź: Ile żyje królik i co wpływa na długość życia królika?
Przed zaszczepieniem królika – o czym warto pamiętać?
Przed zaszczepieniem królika warto u niego przeprowadzić badania kału, gdyż należy go sprawdzić w kierunku występowania pasożytów. Jeśli króliczek jest karmiony świeżą zieleniną lub wychodzi do ogródka, badania kału na obecność pasożytów powinny być wykonywane regularnie – co pół roku. Pupila należy zaszczepić gdy będzie zdrowy, dlatego przed szczepionką królik musi zostać zbadany przez weterynarza.
Zobacz też: Kastracja królicy – zalety, informacje o zabiegu
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości pokarmów i klatek dla królika
Jakie szczepienia królika są niezbędne?
Obecnie zalecane jest zaszczepienie królików na dwie wyjątkowo groźne dla nich choroby – myksomatozę oraz pomór królików typu 1 i 2. Niektóre szczepionki są podawane w więcej niż jednej dawce.
Kiedy zaszczepić królika?
Zaleca się, by zaszczepić królika nie wcześniej niż po ukończeniu 8 tygodni. W niektórych przypadkach są jednak zalecane wcześniejsze szczepienia. O tym powinien zdecydować specjalista – zdaj się na wiedzę i doświadczenie weterynarza.
Oprócz podstawowych dawek szczepionki, konieczne są także szczepienia przypominające, dlatego należy dbać o ich regularność. W zależności od podanej królikowi szczepionki, szczepienia przypominające wykonuje się raz do roku lub raz na pół roku. Przy szczepieniu weterynarz poinformuje Cię, kiedy pupil powinien zostać ponownie zaszczepiony.
Łączny koszt zaszczepienia królika może wynieść od 20 do 150 zł, w zależności od podanej szczepionki oraz lecznicy. W Polsce jest dostępna szczepionka chroniąca przed oboma typami pomoru oraz myksomatozą – ta szczepionka przeważnie kosztuje około 40 zł.
Przeczytaj też: Choroby uszu u królików
Groźne królicze choroby
Poniżej przybliżamy dwie groźne królicze choroby, przeciwko którym należy zaszczepić królika. Pamiętaj, że szczepień nie wolno zaniedbywać – zapobiegają one groźnym schorzeniom, które mogą mieć tragiczny w skutkach przebieg lub powikłania. Szczepienia pomogą Ci ochronić nie tylko zdrowie, ale też życie Twojego pupila.
Myksomatoza
Myksomatoza to wysoce zaraźliwa i zarazem groźna choroba wirusowa. Narażone są na nią zarówno dzikie, jak i domowe króliki. Zarażenie następuje poprzez kontakt z chorymi zwierzętami lub owadami przenoszącymi chorobę, jednak królik może również się zarazić poprzez zjedzenie trawy lub zieleniny, na której znajdował się wirus.
Choroba najczęściej objawia się gorączką, obrzękami o guzkowatym kształcie pod skórą głowy oraz w okolicach genitaliów, a także ropną wydzieliną z oczu oraz nosa królika. Myksomatoza to choroba o wysokiej śmiertelności – większość zarażonych królików umiera po dwóch tygodniach od wystąpienia objawów, jednak choroba może również przebiec bezobjawowo i skutkować nagłą śmiercią zwierzęcia. Na szczęście można uchronić przed nią pupila odpowiednią szczepionką.
Przeczytaj więcej: Myksomatoza (choroba królików) – objawy i leczenie
Pomór królików – typ 1 i 2
Pomór królików, czy też wirusowa choroba krwotoczna królików, to niezwykle groźna choroba, która może skutkować śmiercią nagle lub w ciągu zaledwie kilku godzin od zarażenia. Często nie daje żadnych objawów, jednak może objawiać się poprzez duszności, krwotoki i gorączkę. Królik może się nią zarazić podobnie, jak w przypadku myksomatozy – poprzez kontakt ze zwierzęciem lub owadem przenoszącym chorobę, a także poprzez styczność z przedmiotami skażonymi wirusem, w tym poprzez pokarm.
Wyróżniamy dwa typy pomoru królików – drugi z nich został odkryty w 2014 roku. Początkowo choroba dotykała jedynie dorosłe osobniki, jednak z czasem objawił się też drugi typ wirusa, który zaraża nawet kilkutygodniowe króliki. Choroba skutkuje śmiercią królika w większości przypadków.
Z uwagi na to, że obie choroby, na które zalecone są szczepienia są szczególnie groźne dla życia królika, nie należy bagatelizować problemu oraz zaniedbywać szczepień.
Sprawdź: Pomór królików – objawy, profilaktyka, rokowania
Po szczepieniu – możliwe skutki uboczne
Podobnie jak każda inna szczepionka, i te podawane królikom mogą skutkować pewnymi niepożądanymi objawami. Działania niepożądane po podaniu króliczych szczepionek są bardzo rzadkie. Mogą wystąpić łagodne skutki uboczne takie, jak:
- zmęczenie,
- gorączka,
- ból i obrzęk w miejscu szczepionki.
Gorączka i zmęczenie powinna ustać do trzech dni po szczepionce, natomiast obrzęk – najpóźniej po trzech tygodniach. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, skontaktuj się z weterynarzem.
Pamiętaj przy tym, że łagodne i rzadko występujące skutki uboczne to wyjątkowo niewielkie ryzyko w obliczu zagrożenia, które niosą za sobą pomór królików i myksomatoza.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!