Szelki czy obroża? Rzeczy, które musisz wiedzieć o szelkach i obrożach dla psów

Szelki czy obroża? Rzeczy, które musisz wiedzieć o szelkach i obrożach dla psów

Wybór pomiędzy szelkami a obrożą może być trudny zwłaszcza dla właściciela, który kupuje wyprawkę dla swojego pierwszego psa. Szelki czy obroża – co wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru? Oto 9 wskazówek, które Ci pomogą.

9 rzeczy, które musisz wiedzieć o szelkach i obrożach dla psów

1. Zarówno obroża, jak i szelki mogą okazać się odpowiednim wyborem dla szczeniaka, ponieważ oba warianty, o ile odpowiednio dobrane, są bezpieczne. Ważniejsze jest, aby nie szarpać psiaka i uczyć go chodzenia na smyczy poprzez chwalenie pozytywnych zachowań. Warto również pamiętać, że z pierwszych szelek lub obroży szczeniak szybko wyrośnie. Na rynku są dostępne praktyczne akcesoria wysokiej jakości, które są dostępne w niewygórowanych cenach.

2. Dla ras miniaturowych, o delikatnej budowie (np. yorkshire terrier, maltańczyk) lepiej wybrać wygodne, miękkie szelki. Dzięki temu unikniemy wywierania ucisku na delikatną szyję psiaka.

3. Szelki lepiej sprawdzą się podczas aktywności (bieganie z psem, jazda na rowerze, długie wędrówki). Zapewnią psu większą swobodę ruchu i możliwość uniknięcia przypadkowych szarpnięć, które w obroży mogłyby być nieprzyjemne. Natomiast podczas szkolenia lepiej założyć psu obrożę – łatwiej wtedy utrzymać kontakt z czworonogiem i korygować jego zachowania.

4. Nad dużym albo impulsywnym psem łatwiej będzie zapanować, jeśli kupimy mu obrożę. Pamiętajmy, żeby obroże dla dużych psów były szerokie i miały solidne zapięcie, które nie zerwie się przy mocniejszym szarpnięciu.

5. Obrożę należy zakładać odpowiednio ciasno – tak, żeby pomiędzy obrożę a szyję zmieściły się nasze dwa palce. Zbyt luźno założona obroża nie tylko może powodować dyskomfort psa, ale przede wszystkim stwarza ryzyko oswobodzenia się czworonoga, co mogłoby być niebezpieczne np. podczas spaceru obok ruchliwej ulicy. Niektóre psy mimo odpowiedniego zakładania obroży potrafią się z niej wyswobodzić. Warto zaopatrzyć się w obrożę półzaciskową np. z serii Ferplast Daytona. Z takiej pies się nie uwolni (zmniejsza ona swój obwód, gdy smycz jest napięta).

6. Jakie szelki dla psa wybrać? Istnieją różne rodzaje. Najlepszym wyborem są szelki typu guard np. z serii Ferplast Ergocomfort albo norweskie z serii Ferplast Daytona. Popularne są również szelki typu step-in, jednak psy często potrafią się z nich wyswobodzić. Specjalistyczne szelki do psich sportów to sledy.

7. Pamiętajmy, że szelki lub obroża mają być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Ich wygląd to sprawa drugorzędna. Powinny być zrobione z szerokich taśm, a zapięcia muszą być solidne.

8. Do obroży lub szelek koniecznie zamocujmy adresówkę z naszym numerem telefonu na wypadek, gdyby nasz pies się zgubił. Adresówki nie są drogie (ok. kilkunastu złotych), a mogą okazać się ogromną pomocą w przypadku zaginięcia czworonoga.

9. Kolczatka i obroża zaciskowa to akcesoria treningowe. Nie są dobrym rozwiązaniem i nie powinny być używane do codziennych spacerów. Tylko szkoleniem oduczymy naszego psa ciągnięcia na smyczy, natomiast wspomniane akcesoria mogą przynosić zwierzęciu nie tylko dyskomfort, ale i ból.

Co wybrać? Szelki czy obroża

Zarówno obroża, jak i szelki, powinny być dopasowanie pod konkretnego czworonoga. Akcesoria te mają bowiem zagwarantować zwierzęciu odpowiednie bezpieczeństwo i komfort, jednocześnie odpowiadając jego budowie, preferencjom, a nawet temperamentowi.

Nieraz opiekunowie decydują się na wyposażenie pupila w obydwa opisywane akcesoria, tym samym stosując je zamiennie, a także obserwując, przy którym rozwiązaniu pies czuje się najlepiej. Zdecydowanie jest to więc rozwiązanie dla wszystkich właścicieli zmagających się z powyższym dylematem oraz brakiem jednoznacznej odpowiedzi. 

Szelki czy obroża dla szczeniaka?

Nie od dziś wiadomo, że szczenięta wymagają od swoich opiekunów zwiększonego zainteresowania, a także prawidłowej opieki. Wówczas czworonogi dopiero się rozwijają, a tym samym są drobne i delikatne. Ponadto ich organizmy wkraczają w fazę intensywnego wzrostu, a temperament zaczyna uwidaczniać się w codziennym zachowaniu.

Niezwykle istotnym jest fakt, że nie każde szelki sprawdzą się u szczeniąt. To samo dotyczy również obroży, jednak w ich kontekście wybór okazuje się o wiele łatwiejszy. 

W przypadku szelek warto postawić na warianty bezuciskowe lub typu guard. Ich konstrukcja jest bowiem bezpieczna dla rozwijających się czworonogów, tym samym nie powodując ryzyka wystąpienia zniekształceń stawów oraz wad postawy. Szelki z powyższych kategorii są również łatwe do założenia i komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Natomiast prawidłowo dobrana obroża powinna cechować się stałym obwodem, który nie zmienia się przy nacisku ze strony smyczy. Zdecydowanie warto zwrócić także uwagę na materiał wykonania oraz grubość danych akcesoriów, gdyż nie mogą one powodować bolesnych otarć na skórze zwierzęcia. Zbyt szeroka obroża dla małego pupila nieraz ogranicza jego ruchy, natomiast zbyt wąska w kontakcie z osobnikiem rasy dużej lub olbrzymiej, może wbijać się w jego szyję.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości szelek i obroży dla psa

Udostępnij