Pomimo poważnego wyrazu pyszczka sznaucera miniaturowego, który spowodowany jest gęstą brodą, wąsami, a także krzaczastymi brwiami, rasa okazuje się być niezwykle przyjazna, towarzyska oraz chętna do rozmaitych zabaw. Psiak doskonale odnajduje się w towarzystwie rodzin z dziećmi, jednocześnie bardzo mocno przywiązując się do ukochanych opiekunów. Warto jednak pamiętać, że sznaucer miniaturowy, jak każdy inny pies, wykazuje również własne potrzeby i wymagania, a obowiązkiem człowieka jest ich prawidłowe zaspokojenie. W dalszej części artykułu znajdują się więc wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rasy, a także przydatne wskazówki związane z opieką nad czworonogiem.
Zobacz również: Najpopularniejsze rasy psów
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Sznaucer miniaturowy – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla sznaucera miniaturowego
- Sznaucer miniaturowy – pielęgnacja
- Sznaucer miniaturowy – dieta i żywienie rasy
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Ciekawostki o sznaucerach miniaturowych
- Popularne imiona dla sznaucera miniaturki
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 4-8 kg wzrost: 30-35 cm |
maść | biała, czarna, czarno-srebrna, pieprz i sól |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | przyjazne, energiczne, czujne |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z oficjalną klasyfikacją FCI, sznaucery miniaturowe zaliczane są do grupy II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz pozostałe rasy, a także sekcji 1, czyli psy w typie pinczera i sznaucera.
Czworonogi cechują się krępą, choć muskularną i silną budową ciała. Wysokość w kłębie mieści się przy tym w granicach od 30 do 35 cm, natomiast waga wynosi od 4 do 8 kg.
Sylwetka rasy jest zwarta i nieco kwadratowa. Kończyny są proste, mocne i równolegle ustawione, a łapy małe i delikatnie zaokrąglone. Ogon jest gruby u nasady oraz wywijający się ku górze. Zgodnie ze wzorcem, głowa powinna stanowić połowę długości grzbietu, a kufa przyjmować długą formę z wyraźnie zaznaczonym stopem. Oczy są ciemne, owalne i stosunkowo niewielkie, natomiast wysoko osadzone i oklapnięte uszy cechują się trójkątnym kształtem.
Okrywa sznaucera miniaturowego cechuje się szorstką, gęstą i twardą formą, jednak niedopuszczalna okazuje się nastroszona lub falista budowa włosa. W okolicach oczu i kufy szata zwierzęcia przyjmuje dłuższą postać, tworząc tym samym charakterystyczną brodę, wąsy i specyficzne brwi zwierzęcia. Podszerstek jest natomiast miękki i bardzo gęsty.
W obrębie umaszczeń dopuszczanych przez wzorzec rasy wyróżnia się barwy takie, jak:
- Jednolicie czarna,
- Jednolicie biała,
- „Pieprz i sól” – czyli umaszczenie, które stanowi połączenie szarego podszerstka oraz okrywy zewnętrznej w barwie od ciemnostalowej do srebrnoszarej. Wymogiem jest przy tym ciemna maska.
- Czarno – srebrzysta – w tym przypadku preferowanym umaszczeniem jest połączenie czarnej okrywy i podszerstka, a także jasnych znaczeń w obrębie kufy, oczu, łap, klatki piersiowej oraz wewnętrznej części uszu.
Szczeniaki i hodowla
Sznaucery miniaturowe zaliczane są do popularnych psiaków, które stale zbierają wokół siebie znaczące grono miłośników. Wybór konkretnej hodowli powinien jednak zostać szczegółowo przemyślany, a wszelkie oferty mówiące o tanich czworonogach w typie rasy należy omijać szerokim łukiem, ponieważ będą one świadczyć o pseudohodowli. Zakup czworonoga z tego typu placówek, pomimo mniejszych kosztów „startowych”, często wiąże się z koniecznością podjęcia drogiego leczenia pupila w przyszłości.
Cena sznaucerów miniaturowych
Ceny rodowodowych szczeniąt z jakościowych hodowli najczęściej mieszczą się w granicach od 3000 do 6000 zł. Warto przy tym pamiętać, iż kwoty te są ustalane indywidualnie przez danego hodowcę, dlatego też mogą być niezwykle zróżnicowane. Pod uwagę brane są bowiem takie aspekty, jak renoma i osiągnięcia rodziców psiaka, jego historia, pochodzenie, a nawet umaszczenie.
Koniecznym jest przy tym zwracanie szczególnej uwagi na warunki, jakie panują w hodowli, a także dokumentację, która powinna zostać udostępniona do wglądu potencjalnych nabywców szczeniaka.
Historia rasy
Powszechnie przyjęło się uznawać, że przodkami każdego ze sznaucerów (miniaturowego, średniego i olbrzymiego) były psy zamieszkujące wiejskie tereny w Niemczech i Szwajcarii w okolicach XVI i XVII wieku. Wówczas wykorzystywano je głównie do stróżowania i pilnowania posiadłości, a nieraz również polowania na drobne gryzonie w gospodarstwach.
W połowie XIX wieku hodowla ówczesnych sznaucerów stała się nieco bardziej popularna, choć najczęściej była ona w pełni przypadkowa, a zarazem uzależniona od preferencji właścicieli. W tamtych czasach rasa nazywana była pinczerami, przy czym w 1836 roku niejaki Ludwik Reichenbach dokonał podziału na pinczery szorstkowłose oraz gładkowłose. Obecnie stosowana nazwa wywodzi się prawdopodobnie od zwycięzcy renomowanej wystawy, która miała miejsce w 1879 roku. Pies nosił bowiem imię Shnauzer.
W 1895 roku Josef Berta założył pierwszy klub hodowców sznaucerów, znany pod nazwą Pinscher Schnauzer Verband (później Pinscher Schnauzer Klub). Na tamtą chwilę sznaucery miniaturowe oraz pinczery małpie były traktowane jako jedna rasa, aż do roku 1900, kiedy to Berta postanowił rozdzielić wspomniane czworonogi na dwie całkowicie odrębne rasy.
Pierwsze sznaucery miniaturki trafiły do Polski dopiero w latach 60. XX wieku.
Sznaucer miniaturowy – charakter i usposobienie
Pomimo niewielkich rozmiarów, sznaucery miniaturowe cechują się silnym charakterem oraz zaskakującym temperamentem. Rasa jest przy tym niezwykle energiczna, żywiołowa i chętna do wspólnych szaleństw oraz zabaw. Co więcej, pies w niezwykłym stopniu przywiązuje się do swoich opiekunów, co jednak sprawa, że źle znosi on długotrwałą samotność, a pozostawianie pupila bez opieki może skutkować znaczącym pogorszeniem jego samopoczucia.
Sznaucery miniaturowe niejednokrotnie mogą wykazywać silny instynkt terytorialny, choć nie są to psiaki agresywne. Warto jednak pamiętać, że w ich naturze leży duża czujność, spostrzegawczość, a także potrzeba ochrony własnego terenu i członków stada, w tym również ludzi. Rasa często odnajduje się w roli psów stróżujących, jednak absolutnie niewskazanym jest pozostawianie czworonoga w zewnętrznym kojcu lub budzie, gdyż z pewnością odbije się to na jego psychice.
Miniaturowy sznaucer doskonale odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i mieszkaniu w bloku, o ile będzie miał możliwość swobodnego zaspokojenia swoich potrzeb związanych z aktywnością fizyczną.
Wychowanie i tresura
Sznaucer miniaturowy jest psem o dużej inteligencji, a także zaskakujących chęciach do nabywania nowych umiejętności. Rasa wymaga jednak konsekwentnego oraz zaangażowanego przewodnika, który jednocześnie wykaże się cierpliwością i pomysłowością w kwestii dopasowywania metod szkoleniowych, gdyż czworonogi te nieraz szybko tracą zainteresowanie monotonnymi ćwiczeniami, tym samym potrzebując odrobiny urozmaicenia treningu.
Atmosfera podczas nauki nowych komend powinna być przyjazna i ciepła, natomiast wszelkie metody awersyjne są całkowicie niewskazane. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot oraz ulubionych przysmaków zwierzęcia.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że brak odpowiedniego wychowania oraz socjalizacji sznaucera miniaturowego może skutkować wykształceniem szeregu niepożądanych zachowań, które będą stanowiły utrudnienie na dalszych etapach życia. Z tego względu szkolenie powinno zostać rozpoczęte już od okresu szczenięcego, czy też momentu pojawienia się psa w nowym domu.
Zabawki dla sznaucera miniaturowego
Sznaucer miniaturowy to radosny, energiczny i niezwykle zabawowy psiak, który chętnie spędza czas na świeżym powietrzu wraz z ukochanym opiekunem. Dlatego też zdecydowanie warto zadbać o zakup odpowiednio dopasowanych akcesoriów, które umilą wspólne zabawy i umocnią więź zaistniałą pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem.
Wśród polecanych zabawek należy wyróżnić klasyczne piłki, frisbee, gryzaki, a także pluszowe maskotki oraz akcesoria sznurkowe. W związku z tym, że rasa cechuje się również dużą inteligencją, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju zabawki interaktywne, które rozwijają umiejętności umysłowe zwierzęcia i zajmują jego uwagę nawet na stosunkowo długi czas. Niezwykle cenioną opcję stanowią także akcesoria typu Kong, ponieważ sprawdzają się one nawet wśród psów, które nie przepadają za samotnością i źle znoszą brak towarzystwa.
Sznaucer miniaturowy – pielęgnacja
Szata sznaucerów miniaturowych zbudowana jest z dwóch warstw, na które składa się miękki i gęsty podszerstek, a także szorstka i nieco twarda okrywa wierzchnia. Dzięki temu pies zyskuje odporność na niskie temperatury, a wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przebiegają w nieskomplikowany sposób.
Podstawę opieki nad sierścią pupila stanowi regularne wyczesywanie, które powinno odbywać się średnio dwa razy w tygodniu. Na bieżąco warto kontrolować również sierść w obrębie kufy, gdyż jej wydłużona forma wykazuje pewne skłonności do kołtunienia, a także zbierania drobnych zanieczyszczeń w postaci niewielkich patyczków, nasion traw, czy też uciążliwych rzepów.
Oprócz wyczesywania sznaucer miniaturowy wymaga również regularnych wizyt u groomera, głównie w celu trymowania oraz strzyżenia okrywy. Trymowanie jest zabiegiem, który polega na dokładnym usuwaniu martwych włosów okrywowych i podszerstka, dzięki czemu pies nie gubi sierści w tak dużym stopniu. Tego typu zabiegi powinny być wykonywane średnio raz na 3 lub 4 miesiące.
Kąpiele warto wykonywać jedynie wówczas, kiedy pupil jest wyraźnie zabrudzony. W momencie, gdy zwierzę żywione jest mokrą karmą, koniecznym może okazać się jednak przemywanie kufy nawet po każdym posiłku, gdyż konsystencja tego typu pokarmów sprawia, że broda czworonoga ulega sklejeniu, co z kolei przynosi mu dyskomfort.
Do niezbędnych czynności pielęgnacyjnych zalicza się również systematyczne kontrolowanie stanu uszu i oczu pupila, a także skracanie jego pazurów w momencie, gdy sam nie ma możliwości tego dokonać. Nieraz koniecznym okazuje się także usuwanie kamienia nazębnego, ale i dokładne monitorowanie kondycji jamy ustnej sznaucera miniaturowego.
Sznaucer miniaturowy – dieta i żywienie rasy
Sznaucery miniaturowe z założenia cieszą się bardzo dobrym apetytem, tym samym nieraz wykazując ogromne zamiłowanie do jedzenia. Pomimo szybkiego metabolizmu czworonogów, opiekunowie powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby nie przekarmiać sznaucerów. W przeciwnym razie mogą one wykazywać skłonności do znaczącego przybierania na wadze, a w konsekwencji nawet otyłości.
Najczęściej spotykaną formą żywienia sznaucerów miniaturowych okazuje się zakup wysokiej jakości karmy komercyjnej w suchej lub mokrej wersji. Pierwsza opcja będzie jednocześnie nieco łatwiejsza, gdyż nie wiąże się z koniecznością regularnego przemywania kufy czworonoga. Na rynku dostępne są również pokarmy dedykowane bezpośrednio rasie, które w swoim składzie zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki.
Drugą możliwością żywienia jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla zwierzęcia, które odbywa się zgodnie z zasadami diety BARF. Wówczas niezbędnym jest jednak uzupełnianie codziennych porcji pokarmu o witaminy i minerały, a także odpowiednie zapoznanie z tematyką potrzeb żywieniowych psów. Przed podjęciem decyzji o podawaniu zwierzęciu samodzielnie przygotowanych posiłków warto zasięgnąć również porady specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla sznaucerów
Zdrowie i długość życia
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż rasa należy do silnych, a także odpornych, przez co długość życia jej przedstawicieli najczęściej mieści się w granicach od 14 do 15 lat. Niestety nie oznacza to jednak, że wszystkie sznaucery miniaturowe cieszą się pełnym zdrowiem. W obrębie dolegliwości, które w mniejszym lub większym stopniu mogą być spotykane w przypadku tej rasy, wyróżnia się:
- Kamicę pęcherza moczowego,
- Dolegliwości oczu (w tym zaćma, postępujący zanik siatkówki, a także zespół suchego oka),
- Atopowe zapalenie skóry,
- Alergie skórne,
- Zapalenie trzustki,
- Zespół Cushinga.
Poszczególne dolegliwości genetyczne mogą przy tym zostać wyeliminowane poprzez zakup czworonoga ze sprawdzonej i renomowanej hodowli, w której zdrowie psiaków jest stawiane na pierwszym miejscu.
Niezależnie od tego, skąd pochodzi pies, każdy opiekun powinien udawać się ze zwierzęciem na regularne wizyty kontrolne u wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Szybkie zdiagnozowanie danej choroby może bowiem przyczynić się do zahamowania jej rozwoju, a także zwiększenia szans na pełne wyzdrowienie. Stan pupila powinien więc być więc stale monitorowany i uważnie obserwowany, a wszelkie nieprawidłowości lub niepokojące objawy zgłaszane specjaliście.
U kogo sprawdzi się rasa?
Sznaucery miniaturowe doskonale odnajdują się niemal w każdych warunkach, tym samym będąc niezwykle oddanymi towarzyszami wszelkich aktywności, których podejmują się ich opiekunowie. Radosne usposobienie sprawia, że pies chętnie korzysta z rozmaitych zabaw, natomiast duża inteligencja umożliwia mu szybkie nabywanie nowych umiejętności. Warto przy tym zaznaczyć, że opiekun sznaucera miniaturki powinien cechować się cierpliwością, a także przyjaznym nastawianiem. Zwierzę nie toleruje bowiem wszelkich metod awersyjnych, a także kar, krzyku oraz przemocy.
Rasa zdecydowanie nie sprawdzi się u nadmiernie zapracowanych osób, które większość swojego dnia spędzają poza domem. Psiak nie przepada za samotnością, dlatego też długotrwałe pozostawianie go bez towarzystwa człowieka lub innego zwierzęcia może przyczynić się do znacznego pogorszenia samopoczucia.
Sznaucer miniaturowy a dzieci
W związku z tym, że rasa nawiązuje niezwykle silną więź z opiekunami, cechując się jednocześnie przyjaznym nastawieniem, sznaucer miniaturowy nie będzie miał nic przeciwko spędzaniu czasu z dziećmi. Zdecydowanie bardziej doceni jednak towarzystwo nieco starszych pociech, które będą traktowały go z odpowiednią delikatnością i zrozumieniem.
Sznaucer miniaturowy a inne zwierzęta domowe
Sznaucery miniaturowe nie należą do zazdrosnych lub zaborczych psiaków, przez co doskonale odnajdują się w towarzystwie innych zwierząt domowych. Opiekunowie nieraz zaznaczają jednak, że silny instynkt terytorialny oraz brak jasno określonych zasad panujących w domu mogą sprawiać, że pies nie polubi innych przedstawicieli własnego gatunku, szczególnie jeśli będą to samce. Kluczową rolę odgrywa jednak prawidłowa socjalizacja, która powinna mieć miejsce już od wczesnego okresu szczenięcego.
Ciekawostki o sznaucerach miniaturowych
Pomimo tego, że sznaucery miniaturowe cechują się niewielkimi rozmiarami i drobną budową, psiaki te okazują się niezwykłymi sportowcami. Rasa zajmuje czołowe miejsca w takich dyscyplinach, jak chociażby agility, obedience, czy też rally. Ogromny potencjał drzemiący w tych małych czworonogach nieraz może wręcz zaskakiwać.
Choć mogłoby się wydawać, że charakterystyczna broda i wąsy sznaucera miniaturowego stanowią jedynie element „dekoracyjny”, w rzeczywistości długa i gęsta sierść przy kufie miała chronić czworonogi przed odwetem ze strony gryzoni, na które rasa niegdyś polowała.
W związku z tym, że jednym z głównych zadań sznaucerów miniaturowych było stróżowanie i tępienie szczurów oraz myszy, rasa cechuje się niezwykle rozwiniętym zmysłem słuchu.
Popularne imiona dla sznaucera miniaturki
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Max, Charlie, Winston, Milo, Pepper, Toby, Ollie, Louie, Zeus, Ernie, Benji, Marley, Skip, Percy, Fido, Morty, Alfie, Nugget, Rambo. | Bella, Luna, Molly, Daisy, Lola, Maggie, Coco, Chloe, Dakota, Elsa, Dixie, Nala, Arya, Willow, Hazel, Roxy, Gigi, Mia, Mabel, Pixie. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy tej rasy żyją 12-15 lat.
Kosztują one 3000-6000 zł.
To małe psy w typie sznaucera o zwartej, mocnej budowie i charakterystycznej szorstkiej sierści układającej się w brodę.
Psy te ważą od 4 do 8 kg.
Rosną do ok. 12. miesiąca życia.
Jest to uzależnione od wieku psa i jego wagi, a także stopnia aktywności i podawanej mu karmy.
Zobacz: Psy dla alergików – co warto wiedzieć decydując się pupila?
Data publikacji: 08.11.2022