Szynszyla to niezwykle uroczy gryzoń, który zdobywa coraz większą popularność jako zwierzątko domowe. Wywodzą się one z Ameryki Południowej. Pod opieką człowieka szynszyle potrafią przeżyć znacznie dłużej, niż na wolności – nawet od 8 do 10 lat, a w niektórych przypadkach nawet do 18 lat! Do tego jest jednak niezbędna odpowiednia opieka nad szynszylą – zapewnienie im zdrowej diety i warunków bytu, a także zapobieganie problemom zdrowotnym. Jaką profilaktykę stosować, by zadbać o zdrowie szynszyli? Przybliżamy temat w poniższym artykule.
Spis treści
Szynszyla – wymagające zwierzątko domowe
Szynszyle cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich przeuroczy wygląd oraz mięciutkie futerko, a także skoczny, pocieszny sposób bycia. Warto jednak mieć na uwadze, że wbrew pozorom ten mały gryzoń jest zwierzakiem bardzo wymagającym pod względem hodowli. Aby zapewnić szynszylowi dobre warunki bytu, musisz dbać nie tylko o ich dietę, lecz także zapewnić im odpowiednio dużo przestrzeni do zabawy, spokojne i bezstresowe warunki, odpowiednią temperaturę pomieszczenia, a także towarzystwo.
Należy przede wszystkim pamiętać, że te skoczne zwierzątka nie będą dobrze się czuły spędzając większość czasu w klatce. Potrzebują one przestrzeni do skoków i zabawy. Ponadto są one silnie podatne na stres, dlatego należy zapewnić im możliwie jak najspokojniejsze warunki, w których będą mogły się czuć bezpiecznie. Co więcej, są to zwierzątka stadne, dlatego powinno adoptować się je w parach. Problem pojawia się, gdy jedna szynszyla z parki zachoruje i odejdzie. Stres tym spowodowany może się tragicznie skończyć i dla drugiego gryzonia. Warto przy tym mieć na uwadze, że w warunkach domowych mogą dożyć nawet 10-18 lat, więc opieka nad szynszylą to długoterminowe zobowiązanie.
Poniżej przybliżamy, jaką profilaktykę stosować, aby zapewnić Twojej szynszyli możliwe jak najlepsze zdrowie.
Przeczytaj więcej: Szynszyla – najważniejsze informacje o gatunku
Zdrowie szynszyli – wizyty kontrolne
Podstawą profilaktyki, podobnie jak w przypadku każdego innego zwierzaka, są regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Wizyty kontrolne powinny się odbywać nie rzadziej niż raz do roku. Podczas wizyty warto wykonać ogólne badanie krwi, by zorientować się w stanie zdrowia szynszyli oraz sprawdzić, czy nie dolegają jej żadne niedobory. Warto także przy okazji wykonać badanie kału pod kątem obecności pasożytów. Próbkę do tego typu badania należy zbierać przez 3 kolejne dni.
Weterynarz przeprowadzi wywiad oraz oględziny szynszyli i w razie podejrzenia lub wykrycia problemów zdrowotnych zaleci odpowiednie badania lub leczenie. Pamiętaj, że w przypadku tych małych gryzoni rozmaite problemy zdrowotne mogą nie być oczywiste na podstawie codziennej obserwacji, dlatego nie powinno się zaniedbywać wizyt kontrolnych.
Zdrowie szynszyli a kontrola masy ciała
Podobnie jak wiele innych małych zwierząt, szynszyle mają tendencję do ukrywania problemów zdrowotnych oraz złego samopoczucia – często tak skutecznie, że możemy zdać sobie z nich sprawę dopiero wtedy, gdy stan gryzonia ulegnie znacznemu pogorszeniu. Z tej przyczyny warto prowadzić stałą obserwację fizycznej kondycji pupila oraz obserwować, czy nie dochodzi do spadku masy ciała. Szynszyla, która źle się czuje będzie mniej jeść lub przestanie jeść wcale, czego konsekwencją będzie zauważalny lub nagły spadek masy ciała.
Jeśli zauważysz, że szynszyla odmawia jedzenia lub je znacznie mniej, a jej masa ciała spada, bezzwłocznie skonsultuj jej stan zdrowia z weterynarzem.
Zęby i ich wybarwienie a zdrowie szynszyli
Szynszyla zalicza się do zwierzątek, których zęby rosną nieustannie przez całe ich życie. Z tego powodu zęby muszą się odpowiednio ścierać, by nie sprawiać szynszyli dyskomfortu i problemów z jedzeniem. Szynszyla wymaga stałego dostępu do pokarmu, na którym może ścierać ząbki. Należy obserwować, czy nie dochodzi do przerostu zębów i reagować, jeśli ich stan będzie niepokojący. Szynszyla, której zęby nie ścierają się odpowiednio doświadcza nie tylko dyskomfortu – zęby mogą sprawiać ból, a nawet przeszkadzać w jedzeniu do tego stopnia, że gryzoń zupełnie przestanie jeść.
Kolejną istotną kwestią jest kontrola wybarwienia zębów szynszyli. Kolor siekaczy u szynszyli waha się od żółtego do pomarańczowego. Jeśli kolor zębów zacznie blaknąć lub przybierze kremowy odcień, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza, gdyż świadczy to o niedoborach witamin. Jest to szczególnie alarmujące, jeśli podajesz Twojej szynszyli dodatkowe preparaty witaminowe. Niektóre szynszyle mają problemy z wchłanianiem niektórych witamin i wartości odżywczych. Przyczyną może być także wybiórcze podejście szynszyli do jedzenia i wybieranie tych elementów pokarmu, które bardziej jej odpowiadają.
Należy zapobiegać niedoborom witamin, gdyż prowadzą one do ospałości, braku apetytu, pogorszenia stanu sierści i skóry, linienia oraz kruszenia się zębów.
Czy szynszyla wymaga szczepienia?
Choć wiele zwierzątek domowych wymaga regularnych szczepień, szynszyle się do nich nie zaliczają. Nie istnieją obecnie żadne dostępne u weterynarzy szczepienia, które są zalecane jako regularna profilaktyka problemów zdrowotnych szynszyli. Profilaktyka problemów zdrowotnych polega zatem przede wszystkim na zapewnieniu pupilowi odpowiednich warunków bytu i diety, a także regularnym kontrolowaniu stanu zdrowia oraz sprawdzaniu stanu ich zębów oraz masy ciała.
Piaskowe spa dla higieny szynszyli
Higiena to podstawa zdrowia – uczymy się tego już od najmłodszych lat. Nie inaczej jest w przypadku naszych zwierzątek domowych. Co ciekawe, szynszyla to wyjątkowo czyste zwierzątko – ich jedwabista, wyjątkowo delikatna w dotyku sierść jest tego doskonałą wizytówką. Szynszyle samodzielnie dbają o swoją higienę, jednak należy im do tego zapewnić odpowiednie warunki.
Do utrzymania odpowiedniej higieny sierści i skóry, szynszyle wymagają regularnych kąpieli w specjalnym pyle kąpielowym. Postaw na najwyższej jakości pył kąpielowy dla szynszyli. Kąpiele piaskowe powinny mieć miejsce pod okiem właściciela, około 2-3 razy w tygodniu.
Zobacz też: Co warto kupić dla szynszyli?
Dieta szynszyli – podstawa zdrowia
Podobnie jak i w przypadku innych zwierzaków, odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczowa dla zdrowia szynszyli. Podstawą diety szynszyli jest siano – gryzoń powinien mieć do niego stały dostęp. Elementem diety szynszyli są również rozmaite zioła, takie jak lucerna, pokrzywa, mniszek lekarski czy też ostropest. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór wysokiej jakości, kompletnej karmy przeznaczonej specjalnie dla szynszyli, która zapewni gryzoniowi wszystkie niezbędne wartości odżywcze.
Sprawdź ofertę karm dla szynszyli w ofercie sklepu KrakVet.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla szynszyli
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!