Tabletki na kleszcze dla psa i kota – działanie, skuteczność i stosowanie

Tabletki na kleszcze dla psa i kota – działanie, skuteczność i stosowanie

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i wszelkich domowych czworonogów – z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o prawidłową ochronę swoich zwierząt przed niechcianymi lokatorami, którzy okazują się wyjątkowo niebezpieczni. Popularnym rozwiązaniem są tabletki na kleszcze.

Zobacz także: Kleszcze – wszystko, co trzeba wiedzieć

Wprowadzenie do problemu kleszczy oraz zagrożeń dla psów i kotów

Kleszcze określane są jako pasożyty zewnętrzne z rzędu pajęczaków. Stworzenia te osiedlają się na obszarach, w obrębie których zyskują największe szanse na zdobycie pożywienia. Preferują jednocześnie zacienione, wilgotne oraz ciepłe miejsca, czyli między innymi lasy, okolice zbiorników wodnych, a także parki z dużymi ilościami drzew i krzewów.

Kleszcze cechują się bardzo rozwiniętym zmysłem węchu, dzięki czemu z powodzeniem są w stanie odnaleźć najbardziej ukrwione miejsce na ciele swojego żywiciela. Ugryzienie przez kleszcza często okazuje się całkowicie niewyczuwalne, gdyż pasożyty te wprowadzają do krwiobiegu substancję znieczulającą. Niestety, ich ukąszenia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a także życia ludzi oraz zwierząt domowych. Są one bowiem nosicielami i żywicielami wielu szkodliwych patogenów wywołujących poszczególne choroby.

Wprowadzenie do problemu kleszczy oraz zagrożeń dla psów i kotów

W obrębie schorzeń odkleszczowych, które udokumentowane zostały wśród psów i kotów, wyróżnia się:

  • Babeszjozę;
  • Boreliozę;
  • Anaplazmozę;
  • Erlichiozę;
  • Mykoplazmozę;
  • Bartonelozę;
  • Kleszczowe zapalenie mózgu.

U zarażonych czworonogów można zaobserwować takie objawy, jak chociażby intensywne gorączki, apatię, senność, brak chęci do aktywności, biegunki, wymioty, anemię, zaburzenia neurologiczne, problemy ze wzrokiem, dolegliwości pokarmowe i naczyniowe, a także krwotoki. Z łatwością można więc zauważyć, że przebieg powyższych chorób często okazuje się wyjątkowo ciężki. Dlatego też obowiązkiem każdego opiekuna czworonogów, które są narażone na kontakt z kleszczami, jest zadbanie o odpowiednią profilaktykę.

Dlaczego warto stosować tabletki na kleszcze jako formę ochrony?

Dlaczego warto stosować tabletki na kleszcze jako formę ochrony?

Tabletki to jedne z najwygodniejszych do stosowania preparatów mających chronić pupila przed kleszczami. Sprawdzają się one przede wszystkim u czworonogów, które mają częsty kontakt z wodą i kąpielami, a także u psów i kotów z problemami i alergiami skórnymi. Wówczas stosowanie kropli lub sprayów naskórnych okazuje się niemal całkowicie niemożliwe, gdyż kąpiele niwelują ich skuteczność, a problemy skórne mogą ulegać pogłębieniu. Podobnie wygląda to w przypadku specjalnych obroży, gdyż nieraz podrażniają one skórę zwierzęcia.

Wśród zalet tabletek na kleszcze wyróżnia się przede wszystkim czas trwania ich działania, który może wynosić nawet około 12 tygodni. Są one także stosunkowo łatwe do podania i nie cechują się specyficznym zapachem towarzyszącym np. obroży przeciwkleszczowej.

Jak działają tabletki na kleszcze i dlaczego są skuteczne?

Tabletki na kleszcze podawane są zwierzęciu w formie doustnej. Zawierają one w sobie substancje czynne, które po spożyciu wchłaniają się do krwiobiegu psa lub kota. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż biodostępność tego typu preparatów wynosi około 85%. Wartość ta oznacza stopień, w jakim substancje czynne rozprzestrzeniają się po całym ciele pupila.

Należy jednak zaznaczyć, że rolą tabletek na kleszcze nie jest zapobieganie przed ukąszeniami, a co za tym idzie, nie chronią one przed chorobami przenoszonymi przez pasożyty. W praktyce ich działanie polega bowiem na tym, że w momencie, w którym kleszcz wbija się w skórę swojego żywiciela, pobiera on krew z substancją czynną, a ta z kolei powoduje jego paraliż i śmierć. Warto przy tym wspomnieć, że zawarte w tabletkach substancje nie stanowią zagrożenia dla czworonogów, a jedynie dla żerujących na nich pasożytów.

Bezpieczeństwo stosowania tabletek na kleszcze u psów i kotów

Bezpieczeństwo stosowania tabletek na kleszcze u psów i kotów

Tabletki na kleszcze posiadają status leków. Oznacza to, że przed wprowadzeniem ich na rynek podejmowane są wielokrotne testy mające zapewnić bezpieczeństwo stosowania, a także skuteczność. Ponadto ich produkcja musi spełniać odpowiednie standardy jakości.

Stosowanie tabletek na kleszcze powinno zostać uzgodnione z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia czworonoga, a następnie doradzi w kwestii odpowiedniej profilaktyki przeciw kleszczom. Kwestia ta jest szczególnie istotna ze względu na fakt, iż regularne podawanie zwierzęciu tabletek może skutkować nadmiernym obciążeniem jego wątroby i nerek. Specjalista będzie więc w stanie stwierdzić, czy stan zdrowia pupila pozwala na wdrożenie tego typu preparatów, czy też rozwiązanie to jest niewskazane.

Co więcej, nie zaleca się również stosowania tabletek na kleszcze w przypadku szczeniąt lub kociąt, a także zwierząt, które wcześniej wykazywały niepożądane reakcje w odpowiedzi na spożycie tych preparatów (np. biegunki lub wymioty).

Rodzaje dostępnych tabletek na kleszcze – jak wybrać odpowiednią dla swojego zwierzaka?

Tabletki na kleszcze mogą różnić się między sobą wykorzystaną substancją czynną. Wśród nich wyróżnia się między innymi takie preparaty, jak chociażby sarolaner, fluralaner, czy też lotilaner. Każda z tych substancji zaliczana jest jednak do związków chemicznych z grupy izoksazolin, przez co ich działanie jest do siebie bardzo zbliżone, a często wręcz identyczne.

O wiele ważniejszym rozróżnieniem wśród tabletek na kleszcze jest ilość zawartej w pojedynczej dawce substancji czynnej. Preparaty z tej kategorii mogą bowiem cechować się zarówno mniejszym, jak i większym stężeniem danego preparatu. W praktyce jego zawartość musi zostać dostosowana do wagi czworonoga. Jeśli więc mamy do czynienia z drobnym kotem, dawka substancji czynnej musi być odpowiednio niewielka. W przypadku dorosłych psów ras olbrzymich musi ona natomiast zostać znacznie zwiększona.

Aby dopasować możliwie najlepsze rozwiązanie zaleca się odbycie konsultacji z lekarzem weterynarii. Specjalista dokładnie zważy zwierzę, oceni jego stan zdrowia, a następnie dobierze konkretny preparat w zgodzie z indywidualnymi cechami i potrzebami czworonoga.

Jak stosować tabletki na kleszcze skutecznie i regularnie?

Jak stosować tabletki na kleszcze skutecznie i regularnie?

Wiele czworonogów nie przepada za spożywaniem tabletek, tym samym skutecznie oddzielając je od pozostałych pokarmów, a nieraz również wypluwając. Co więcej, niektóre preparaty muszą być stosowane bez udziału innego pokarmu, co z kolei stanowi znaczne utrudnienie. W przypadku tabletek na kleszcze sprawa okazuje się jednak nieco mniej problematyczna, gdyż, jako leki, powinny one być podawane przez lekarza weterynarii. Specjaliści często mają więc swoje sposoby na skuteczne spożycie tabletki przez czworonoga.

Jeśli natomiast chodzi o regularność stosowania danych preparatów, jest to kwestia uzależniona od wybranego specyfiku. Niektóre tabletki należy bowiem podawać co miesiąc, natomiast inne są przeznaczone do rzadszego serwowania. Częstotliwość podawania tabletek na kleszcze musi więc zostać ustalona ze specjalistą lub określona na podstawie zaleceń producenta.

Często zadawane pytania dotyczące tabletek na kleszcze

Ile działają tabletki na kleszcze dla psa lub kota?

Okres, przez jaki tabletki na kleszcze spełniają swoją funkcję, jest uzależniony od konkretnego preparatu. Odpowiedź na to pytanie okazuje się więc niemożliwa, a w celu dokładnego określenia czasu działania tabletek na kleszcze należy zapoznać się z wytycznymi producenta lub zasięgnąć porady u lekarza weterynarii.

Czy po tabletce na kleszcze można kąpać zwierzę?

Kąpiele i kontakt z wodą nie osłabiają działania tabletek na kleszcze, dlatego też są one w pełni dozwolone.

Ile kosztują tabletki na kleszcze?

Ceny tabletek na kleszcze są uzależnione od danej marki oraz wykorzystanych substancji czynnych. Pojedyncza tabletka przeważnie kosztuje od 30 do około 70 zł. Nieraz możliwy jest przy tym jednorazowy zakup większej ilości preparatów w tzw. wielopakach, których ceny bardzo często okazują się bardziej opłacalne.

Czy tabletki na kleszcze są skuteczne?

Tabletki na kleszcze w skuteczny sposób paraliżują, a następnie uśmiercają pasożyty żerujące na ciele czworonoga. Ich działanie nie zapobiega jednak ugryzieniom, a co za tym idzie również podatności zwierzęcia na choroby odkleszczowe.

Porównanie tabletek na kleszcze z innymi metodami ochrony przed kleszczami

Porównanie tabletek na kleszcze z innymi metodami ochrony przed kleszczami

Tabletki na kleszcze to tylko jedno z rozwiązań, których celem jest ochrona ukochanego pupila przed pasożytami zewnętrznymi. Z tego względu poniższa tabela prezentuje porównanie dostępnych na rynku preparatów na kleszcze dla psów i kotów.

  Tabletki na kleszcze Krople na kleszcze Obroże na kleszcze Spraye przeciw kleszczom
Zalety Odpowiednie dla zwierząt z problemami skórnymi i skłonnościami do alergii; kąpiele nie osłabiają ich skuteczności; sprawdzają się u czworonogów, które śpią z opiekunami lub mają kontakt z dziećmi. Łatwe do zaaplikowania; można je stosować u szczeniąt; są skuteczne w odstraszaniu kleszczy u długowłosych zwierząt; można je stosować, gdy zwierzę śpi z opiekunami. Stosunkowo długi czas działania; bywają wodoodporne; można stosować u szczeniąt i kociąt; proste do założenia i wymiany; dostępne w wielu rozmiarach. Dostosowane dla zwierząt w każdym rozmiarze; ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku większej ilości zwierząt w jednym domu.
Wady Nie chronią zwierząt przed ugryzieniami i chorobami przenoszonymi przez kleszcze; niewskazane dla szczeniąt i kociąt, a także zwierząt z problemami zdrowotnymi (szczególnie układu pokarmowego); mniejsza dostępność (gabinety weterynaryjne); problematyczne do podawania. Kąpiel wymusza ponowną aplikację; niezalecane dla kotów; wymagają regularnej aplikacji; niewskazane dla zwierząt z wrażliwą skórą lub skłonnościami do alergii. Brak możliwości stosowania w momencie, gdy zwierzę śpi z opiekunami; mogą mieć charakterystyczny zapach; niewskazane dla psów i kotów długowłosych; niewskazane przy kontakcie z dziećmi. W przypadku dużych psów okazują się mało wydajne; często niewskazane dla kotów; konieczność ponownej aplikacji po upływie około 4 tygodni; aplikacja u niecierpliwych zwierząt może być problematyczna.

Nowość – AdTab tabletki na kleszcze dla psa i kota

Tabletki przeciw kleszczom i pchłom AdTab od Elanco to pierwszy tego typu preparat dostępny poza gabinetami weterynaryjnymi. W swojej ofercie marka uwzględniła rozwiązania zarówno dedykowane psom, jak i kotom, wykorzystując w tym celu odpowiednio dostosowaną dawkę substancji czynnej, jaką jest lotilaner. Związek ten występuje w czystej formie, która gwarantuje mniejsze obciążenie dla organizmu zwierzęcia, niższe ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych, a także lepszą skuteczność przy takiej samej dawce leku.

Tabletki AdTab cechują się udowodnioną skutecznością przez okres miesiąca po podaniu preparatu, a także wyjątkową szybkością działania, która wynosi zaledwie dwie godziny. Kleszcze znajdujące się na skórze zwierzęcia są uśmiercane po upływie maksymalnie 8 godzin, natomiast pchły likwidowane są w ciągu 4 godzin.

Co więcej, tabletki AdTab wyróżniają się niewielkim rozmiarem, który sprawia, że ich podanie staje się o wiele łatwiejsze i bezproblemowe. Dodatkowym atutem jest przy tym aromat mięsny w przypadku tabletek dla psów oraz waniliowy w preparatach dla kotów.

Producent zadbał również o to, aby każdy czworonożny pupil niezależnie od swojego rozmiaru, miał możliwość skutecznej ochrony przeciwpasożytniczej. Dlatego też w ofercie marki Elanco uwzględniona została pełna gama produktów, dedykowanych kotom oraz psom.

Tabletki AdTab mogą być stosowane dla kotów o wadze:

  • 0,5-2 kg (12 mg Lotilaner) – tabletka 5mm;
  • 2-8 kg (48 mg Lotilaner) – tabletka 7,5 mm;
  • Powyżej 8 kg – odpowiednia kombinacja dostępnych dawek.

Sprawdzają się one również u psów o wadze:

  • 1,3-2,5 kg (56 mg Lotilaner) – tabletka 7mm;
  • 2,5-5,5 kg (112 mg Lotilaner) – tabletka 9mm;
  • 5,5-11 kg (225 mg Lotilaner) – tabletka 11,5mm;
  • 11-22 kg (450 mg Lotilaner) – tabletka 14,5mm;
  • 22-45 kg (900 mg Lotilaner) – tabletka 18,5mm;
  • Powyżej 45 kg – odpowiednia kombinacja dostępnych dawek.
Udostępnij