Terier walijski jest bardzo łagodnym i wesołym psem. Choć z natury jest niezależny i lubi chodzić swoimi ścieżkami, równie mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Pies tej rasy potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej. Dowiedz się więcej o tej uroczej rasie.
Spis treści
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 9,1–10 kg wzrost: do 39 cm |
maść | czarna podpalana, szaro-czarna podpalana |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | inteligentne, energiczne, czujne |
Wygląd i wzorzec rasy
Dorosły terier walijski osiąga około 39 centymetrów, a jego waga waha się od 9 do 10 kilogramów. Wyróżnia je gęsta i twarda sierść, która przylega do ciała, a także gęsty podszerstek. Sierść tych psów ma kolor czarny podpalany lub szaro-czarny podpalany, przy czym samice zwykle mają ciemniejszą sierść.
Psy te mają mocną, zwartą budowę ciała, o krótkim tułowiu, mocnych kończynach i silnym kośćcu. Głowa teriera jest wąska, o trójkątnych, oklapłych uszach, natomiast ogon – wysoko noszony.
Szczeniaki i hodowla
Decydując się na zakup szczeniaka tej rasy rozważaj wyłącznie renomowane, zarejestrowane hodowle, gdyż zakup szczeniaka w pseudohodowli może później skutkować problemami ze zdrowiem lub behawioralnymi. Kupując szczeniaka z renomowanej hodowli otrzymasz komplet informacji co do jego zdrowia oraz stanu zdrowia jego rodziców, a także będziesz miał pewność, że hodowla odbywa się w sposób etyczny i szczeniaki są odpowiednio socjalizowane.
Cena szczeniaka tej rasy wynosi około 3000 zł i jest uzależniona od renomy hodowli, a także od stanu zdrowia i ewentualnych osiągnięć rodziców psiaka.
Historia rasy
Historia rasy ma początek w Anglii. Terier walijski to jedna z najstarszych brytyjskich ras, która hodowana była do polowania na małe zwierzęta, takie jak zające czy borsuki. Niektórzy twierdzą, że jest to najstarsza rasa psów wywodząca się z Wysp Brytyjskich. Czworonóg jest następcą dwóch nieistniejących już ras – teriera staroangielskiego oraz czarnego podpalanego teriera szorstkowłosego. Rasa została uznana w 1886 roku przez brytyjski Kennel Club. Wtedy też, dbając o elegancki wygląd czworonogów, skrzyżowano je z foksterierem szorstkowłosym.
Choć psy zachowały silny instynkt łowiecki, aktualnie są często spotykane w roli psów towarzyszących. Nie tracą jednak popularności wśród myśliwych, którym często towarzyszą w polowaniach na drobną zwierzynę.
Terier walijski – charakter i usposobienie
Terier walijski przywiązuje się do swojej rodziny, a najbardziej ceni sobie wspólne zabawy i aktywności. Mimo tego, że jest niezależny, nie lubi przebywać sam i ciężko znosi nieobecność właściciela.
Pies tej rasy jest bardzo inteligentny, dużo rozumie i szybko się uczy. Choć często występuje w roli psa towarzyszącego, ma doskonały instynkt łowczy. Ma doskonały węch, dlatego sprawdzi się w polowaniu na małe zwierzęta, takie jak wydry, bobry czy borsuki.
Terier walijski jest bardzo aktywnym czworonogiem, dlatego na co dzień potrzebuje dużej dawki ruchu. Gdy właściciel nie zapewni mu odpowiednich aktywności, pies może zacząć szukać ich na własną rękę – zaczyna niszczyć przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu.
Wychowanie i tresura
Jest to wyjątkowo inteligentna i przyjazna rasa, która jest uważana za podatną na szkolenie. Pies ten potrzebuje zbudować z właścicielem więź opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Źle reaguje na niekonsekwentne zachowanie, dlatego jego właściciel powinien być asertywny i stanowczy, ale sprawiedliwy. Najlepszą metodą szkolenia psa są treningi oparte na pozytywnych wzmocnieniach oraz nagradzanie pieska za dobre sprawowanie pochwałami oraz przysmakami.
Należy również zadbać o odpowiednią socjalizację pieska już od najmłodszego, by odnajdywał się w towarzystwie obcych ludzi i zwierząt. Warto mieć na uwadze, że jest to bardzo stara rasa myśliwska, o niebanalnym instynkcie łowczym. Właściciel powinien wykazać wobec niego zrozumienie, jednocześnie wpajając pupilowi niezbędne zasady, by nie stracić nad nim panowania.
Zobacz: Pies myśliwski – co czyni psa dobrym towarzyszem polowania?
Zabawki dla teriera walijskiego
Psy tej rasy mają ogromne pokłady energii, są bardzo aktywne i skłonne do zabawy. Aby urozmaicić pupilowi czas, warto wyposażyć go w zabawki takie jak frisbee, piłki czy też zabawki sznurowe. Przydatne będą również kości do gryzienia lub też zabawki typu Kong, które zaspokoją naturalny instynkt gryzienia, pozwolą psu na rozładowanie emocji i odwrócą jego uwagę od kapci czy mebli. Doskonałym pomysłem są również zabawki interaktywne, które zapewnią psu mnóstwo zabawy, zwłaszcza pod nieobecność właściciela. Pies o tak silnym instynkcie łowczym z pewnością doceni urozmaicenie w postaci pogoni za uciekającą zabawką.
Terier walijski – pielęgnacja
Sierść psa jest półdługa, twarda i gęsta, w związku z tym pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Czworonóg wymaga regularnego szczotkowania – przynajmniej kilka razy w tygodniu, oraz trymowania. Do czesania psa warto użyć szczotki włosianej oraz odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Szczotka druciana będzie natomiast odpowiednia do dłuższych partii sierści.
Dobrze, aby właściciel regularnie odwiedzał również profesjonalnego psiego fryzjera, co pozwoli na zachowanie bardzo dobrej kondycji sierści. Nie zaleca się strzyżenia reprezentantów tej rasy, ponieważ struktura sierści oraz jej barwa ulegają pogorszeniu.
Psy tej rasy powinny być kąpane co 2-3 miesiące oraz w razie potrzeby, z użyciem odpowiedniego szamponu. Należy również regularnie kontrolować stan oczu i uszu pieska, a także dbać o higienę jego jamy ustnej. Należy również sprawdzać stan jego pazurów i przycinać je w razie potrzeby.
Dieta i żywienie
Żywienie należy dostosować głównie do intensywności aktywności, jakie podejmuje pies. Ważne, aby karma, która mu podajemy pokrywała całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczała wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Szybki metabolizm u psów sprawia, że posiłki, które podajemy zwierzęciu powinny być częste i małe. W ten sposób unikniemy efektu głodu lub przejedzenia oraz uzyskamy pełną kontrolę nad wagą czworonoga.
Dla psów tej rasy poleca się wysokiej jakości karmę dla psów małych ras odpowiednią do wieku pupila. Można również stosować dietę BARF opartą o samodzielnie przygotowywane posiłki z surowych składników, jednak warto mieć na uwadze, że wymaga to bardzo dobrej znajomości zywieniowych potrzeb psów, a także regularnej suplementacji.
Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla terierów walijskich
Zdrowie i długość życia
Rasa uchodzi za zdrową i wytrzymałą, jednak warto mieć na uwadze, że pies jest bardzo podatny na upały. Gęsty podszerstek ochroni psa przed zimnem, natomiast w lecie pupil nie powinien przebywać zbyt długo na słońcu. Należy koniecznie zapewnić pupilowi zaciszny, zacieniony kąt, w którym będzie mógł schronić się przed gorącem, a także stały dostęp do świeżej wody. Warto wyposażyć psiaka w matę chłodzącą na wysokie temperatury.
Psy tej rasy nie są jednak wolne od podatności na pewne schorzenia. Występują u nich problemy zdrowotne takie, jak alergie skóry, dlatego odpowiednia dieta jest dla nich kluczowa. Są one również podatne na choroby tarczycy oraz problemy z oczami takie, jak entropium, suche oko czy też zwichnięcie soczeki. Zdarzają im się również zwichnięcia rzepki.
Psy tej rasy żyją 12 do 15 lat.
U kogo sprawdzi się rasa?
Psy tej rasy wymagają doświadczonego i konsekwentnego właściciela, z którym będą mogły nawiązać więź zaufania. Pomimo małych rozmiarów nie będą się dobrze czuły w mieszkaniu – pies ten najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem. Warto mieć na uwadze, że źle znoszą one samotność, dlatego nie są dobrym wyborem dla zapracowanego opiekuna, który spędza dużo czasu poza domem. Pozostawione same sobie mogą niemało napsocić w domu.
Pies tej rasy stanowi idealnego towarzysza rodzin z dziećmi, natomiast jego silny instynkt łowczy oraz terytorialność sprawiają, że nie odnajduje się najlepiej w towarzystwie innych zwierząt. Aby dobrze czuł się w towarzystwie innych pupili, konieczna jest wczesna i staranna socjalizacja.
Zalety:
- oddany i przywiązany do właściciela,
- inteligentny,
- szybko się uczy,
- pewny siebie,
- doskonale sprawdza się w roli psa towarzyszącego.
Wady:
- wymagający w pielęgnacji,
- niezależny,
- potrzebuje dużej ilości ruchu,
- może być nerwowy.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Charlie, Teddy, Bruno, Bingo, Rocky, Leo, Cosmo, Brody, Fifi, Toto, Gizmo. | Kora, Tola, Nuka, Zuza, Kropka, Muszka, Nutka, Psota, Nela, Mimi, Lily, Siri. |
Najczęściej zadawane pytania
Psy te żyją 12 do 15 lat.
Poleca się wysokiej jakości karmy komercyjne odpowiednie dla psów małych ras dostosowane do wieku pupila.
Psy te kosztują około 3000 zł.
To niewielkie teriery o podpalanej lub brązowo-ciemnej, kędzierzawej sierści. Mają mocną i zbitą budowę ciała i klapnięte uszy.
Psy te są bardzo inteligetne, przyjazne i towarzyskie. Są przy tym bardzo czujne.
Sierść tych psów wymaga regularnego trymowania.
Psy tej rasy maja opinię przyjaznych i wiernych, a także posłusznych. Mają jednak silny temperament i niektóre osobniki mogą bywać trudne w wychowaniu.
Psy te ważą do 10 kg i mierzą do 39 cm.
Data publikacji: 16.11.2020