Wakacje to długo wyczekiwany czas beztroskiego odpoczynku. Podczas urlopu, nikt z nas nie chciałby zamartwiać się, z kim zostawić ukochanego pupila ani borykać się z tęsknotą za zwierzakiem. Wbrew pozorom, podróżowanie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi wcale nie musi być trudne do zorganizowania ani uciążliwe dla nas i naszych towarzyszy. Wystarczy tylko zapoznać się z kilkoma zasadami bezpiecznego podróżowania, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się wakacjami w towarzystwie czworonożnych członków rodziny.
Polecane akcesoria podróżnicze dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Nasze rekomendacje: transportery dla psa
>>> Sprawdź akcesoria podróżnicze dla psów i kotów
Podróż samochodem
Podróżowanie samochodem jest najłatwiejszym do zorganizowania oraz najwygodniejszym sposobem na przewiezienie psa lub kota. Nie jesteśmy zmuszeni do zakupu dodatkowych biletów dla naszych pupili, możemy zrobić postój, gdy zwierzak tego potrzebuje oraz nie jesteśmy narażeni na problemy związane z innymi podróżującymi. Chodzi tutaj o to, że w przypadku jazdy pociągiem, współpasażerowie muszą wyrazić zgodę na podróż w towarzystwie naszego czworonoga. Nie dotyczy to jedynie psów przewodników oraz psów służbowych, np. policyjnych.
W przypadku małych psów lub kotów wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni transporter lub specjalną klatkę. Zapewniają one naszym zwierzakom bezpieczną podróż i nie musimy martwić się, że pies beztrosko chodzi po samochodzie i ogranicza pole widzenia kierowcy. Warto zainwestować w tego rodzaju produkt, gdyż może przydać się również podczas krótkich podróży komunikacją miejską lub wizyty u weterynarza. Mniejsze psy można umieścić także w siedziskach samochodowych, które w łatwy sposób montowane są na fotelu pasażera. Stanowią one bardziej komfortową alternatywę dla klatek oraz transporterów.
Większe zwierzęta możemy przewozić także w bagażniku, jednak trzeba pamiętać, że muszą mieć one wystarczająco dużo przestrzeni oraz dostęp do powietrza. Istnieje również możliwość przypięcia psa specjalnymi pasami bezpieczeństwa, które można nabyć w sklepie zoologicznym.
Pamiętaj także, aby nigdy nie zostawiać pupila w nagrzanym samochodzie!
Podróż promem
Większość promów pasażerskich pozwala na podróżowanie w towarzystwie psa lub kota. Wystarczy jedynie wcześniej wykonać odpowiednie badania oraz zaopatrzyć się w specjalny bilet, który umożliwi naszym czworonogom wejście na pokład. Niektóre promy mają przygotowane klatki dla zwierząt pod pokładem, w których musimy zostawić naszego zwierzaka. Jednak na niektórych promach dopuszcza się spacerowanie z psem na smyczy na terenie pokładu.
Podróż samolotem
Zanim zdecydujesz się na podróż ze zwierzęciem samolotem, należy dowiedzieć się u przewoźnika, czy na pokładzie linii jest to możliwe oraz na jakich zasadach odbywa się podróż. Przy rezerwacji powinno podać się informację o podróżowaniu ze zwierzęciem, jednak zazwyczaj można zgłosić to jeszcze 48 godzin przed lotem. Większość linii pobiera dodatkowe opłaty za miejsce dla naszych czworonogów.
Zwierzęta na pokładzie samolotu muszą znajdować się w specjalnych klatkach, które umieszczane są w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym. Wyjątek stanowią tutaj certyfikowani psi przewodnicy, którzy muszą jedynie posiadać smycz oraz kaganiec i mogą podróżować tuż obok swojego właściciela. Należy zadbać także o odpowiednie dokumenty dla naszych pupili oraz w przypadku lotów międzynarodowych – chip lub tatuaż, który umożliwi jego identyfikację.
Podróż pociągiem
Decydując się na zabranie swojego zwierzaka do pociągu, należy odpowiednio wcześniej kupić bilet, który umożliwi nam wejście na jego teren z psem lub kotem. Zwierzak musi być zaopatrzony w książeczkę zdrowia i smycz oraz w przypadku psa – kaganiec. Mniejsze zwierzaki można trzymać na kolanach w specjalnych transporterach.
Właściciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów za ewentualne szkody wyrządzone przez swoje zwierzę oraz jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w miejscu jego przebywania. Należy pamiętać także, że współpasażerowie mogą nie wyrazić zgody na podróżowanie w towarzystwie naszego czworonoga. W takim wypadku musimy to uszanować i poszukać miejsca w innym przedziale lub wagonie.
Wyprawa za granicę
Bez względu na to, jakim środkiem transportu podróżujemy, trzeba zwrócić uwagę na pewne aspekty, które zapewnią naszym pupilom komfortową, bezpieczną oraz zgodną z prawem podróż. Jeśli wybieramy się za granicę, nasz zwierzak musi mieć paszport, chip lub tatuaż identyfikacyjny, książeczkę zdrowia oraz zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Tak przygotowany pies lub kot może bez problemu podróżować po wszystkich krajach, które należą do Unii Europejskiej.
Jednak mimo wszystko, warto zorientować się, czy dany kraj nie ma ustanowionych dodatkowo innych praw dotyczących wwożenia zwierząt na ich teren. Na przykład na Malcie konieczne jest posiadanie zaświadczenia o wykonaniu zabiegu przeciwkleszczowego oraz leczeniu bąblowicy. Poza granicami Unii Europejskiej należy liczyć się z koniecznością wykonania dodatkowych badań czy innych form identyfikacji zwierzęcia.
Choroba lokomocyjna u zwierząt. Jak sobie z nią radzić?
Wiele psów podczas podróży boryka się z objawami choroby lokomocyjnej. Należą do nich wymioty, ślinotok, problemy z oddychaniem oraz nadmierne zmęczenie lub stres. Najczęstszym objawem tej nieprzyjemnej dolegliwości są wymioty, którym można zapobiec, nie podając psu jedzenia kilka godzin przed podróżą oraz w trakcie jej trwania. Warto pamiętać także o częstych postojach oraz cyrkulacji powietrza w samochodzie.
Jednak jeśli nasz pupil jest szczególnie wrażliwy na wszelkiego rodzaju podróże, można sięgnąć po leki dostępne u lekarza weterynarii, dzięki którym nawet długa jazda nie będzie dla zwierzęcia problematyczna ani uciążliwa.
Jak przygotować zwierzę do podróży?
Oprócz wszystkich wytycznych, do których należy stosować się podczas podróżowania poszczególnymi środkami transportu, warto zwrócić uwagę również na inne aspekty, dzięki którym wyprawa będzie dla naszych zwierzaków jeszcze bardziej bezpieczna oraz przyjemna. Zawsze należy pamiętać o przygotowaniu wody dla naszych czworonogów. W przypadku jazdy samochodem wystarczy zabrać ze sobą miskę oraz butelkę wody, dzięki którym nasz zwierzak ugasi pragnienie podczas postoju. Jeśli jednak podróżujemy innym środkiem transportu, np. pociągiem, warto zaopatrzyć się w specjalne butelki dla zwierząt. Należy także zawsze mieć przy sobie smycz oraz w okresie letnim przed podróżą poddać psa zabiegowi przeciw kleszczom lub zakupić w sklepie zoologicznym specjalną obrożę, która chroni naszych pupili przed kleszczami oraz pchłami.
Wybierając kierunek oraz miejsce zakwaterowania warto zwrócić uwagę na to, czy są one przyjazne zwierzętom. Niektóre kraje, np. Włochy pozwalają na zabieranie psów do niemal wszystkich sklepów oraz restauracji. Należy mieć to na uwadze, gdyż w takich miejscach możemy spędzać jeszcze więcej czasu z naszymi pupilami!