West highland white terrier

West highland white terrier

West highland white terrier, zwany również westem lub westie, to niewielkich rozmiarów psiak o uroczym wyglądzie i śnieżnobiałej sierści. Rasa cechuje się przy tym niezwykłym usposobieniem, a jej przedstawiciele są radośni, towarzyscy, a także zaskakująco odważni.

Zainteresowanie westami od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Przed zakupem lub adopcją psiaka należy jednak zapoznać się z jego najważniejszymi potrzebami, wymaganiami, ale również preferencjami. Zwierzę będzie bowiem wykazywało znaczące zapotrzebowanie na odpowiednią pielęgnację, a także dopasowane szkolenie. W przeciwnym razie pupil może stać się wręcz rozpieszczony, tym samym wymuszając na domownikach między innymi dodatkowe pieszczoty oraz smakołyki.

Zobacz również: Najpopularniejsze rasy psów

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 7–10 kg

wzrost: 25-30 cm

 maść biała
długość życia  od 12 do 16 lat
główne cechy  przyjazne, czujne, aktywne

Wygląd i wzorzec rasy

Wygląd i wzorzec rasy

Według oficjalnej klasyfikacji FCI rasa zaliczana jest do grupy III – teriery, a także sekcji nr 2, czyli teriery małe.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, a także wagi w granicach od 7 do 10 kg, west highland white terrier cechuje się mocną i umięśnioną budową ciała. Tułów jest prosty i solidny, a kończyny prostopadłe, dlatego też chód czworonoga przyjmuje swobodną, a nieraz również elegancką formę. Głowa westa jest nieco wypukła, natomiast kufa stosunkowo krótka i zakończona dużym, czarnym noskiem. Okrągłe oczy najczęściej przyjmują ciemnobrązową barwę. Wzorzec zakłada, że ogon zwierzęcia powinien być możliwie najbardziej prosty. Małe uszy cechują się spiczastą oraz stojącą budową.

Charakterystyczna dla rasy okrywa jest prosta i twarda, przy czym nieraz opisuje się ją jako szorstką. Podszerstek jest natomiast bardzo gęsty i miękki. Umaszczenie powinno być czysto białe, jednak wzorzec dopuszcza również odcienie szarości w obrębie małżowiny usznej oraz brzucha czworonoga. Pożądane są także czarne opuszki i pazury.

Sprawdź: Maltańczyk – charakterystyka rasy

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki i hodowla

West highland white terrier to wysoce popularna rasa, przez co ryzyko natrafienia na pseudohodowlę, która zajmuje się sprzedażą psiaków bez rodowodów, znacząco wzrasta. Z tego względu wybór hodowcy powinien odbywać się z możliwie największą dokładnością. Warto dowiedzieć się więc, czy dana hodowla została zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Wówczas przyszli opiekunowie zyskują bowiem pewność, że szczenię będzie pozbawione chorób genetycznych, co z kolei wpływa na jakość życia czworonoga.

Ceny west highland white terrierów

Ceny rodowodowych szczeniąt tej rasy najczęśniej mieszczą się w granicach od 3000 do 6000 zł. Koszty związane z zakupem psiaka uzależnione są jednak od kilku kluczowych aspektów, do których zalicza się między innymi renomę hodowli, osiągnięcia rodziców, czy też zgodność ze wzorcem rasy. Ponadto ceny są ustalane indywidualnie przez wybranego hodowcę, dlatego też nieraz mogą one sięgać nawet nieco większych kwot.

Historia rasy

Historia rasy

Westie zaliczany jest do grupy niewielkich terierów, które z powodzeniem odnajdowały się w roli czworonogów polujących na drobne gryzonie. Podobnie jak pozostałe rasy w tym typie, west highland white terrier wywodzi się od pinczera stajennego.

Białe teriery pochodzą ze Szkocji, a dokładnie regionu West Highland, na co wskazuje sama nazwa rasy. Wyjątkowe zdolności westów były wykorzystywane już w XVI wieku, choć jednoznaczne określenie początków rasy jest nieco problematyczne. Powszechnie przyjęło się uznawać, że pierwszym hodowcom był Edward Malcolm of Poltalloch, czyli szkocki lord. Mężczyzna stracił swojego ukochanego teriera podczas jednego z polowań, gdyż pomylił go z lisem. Po śmierci czworonoga postanowił więc, że zajmie się hodowlą białych psiaków, których nie sposób pomylić ze zwierzyną. Rasa stworzona przez lorda początkowo nazywana była poltalloch terrierem.

Pierwsza prezentacja westów miała miejsce w 1904 roku podczas wystawy w Edynburgu. W 1907 roku rasę zatwierdził Angielski Kennel Club, tym samym nadając jej obecnie stosowaną nazwę.

Podczas I wojny światowej populacja west highland white terrierów została znacząco zdziesiątkowana, szczególnie na obszarach Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy pojawiali się dopiero w okresie międzywojennym, jednak westie zyskał szerszą popularność w latach 90. XX wieku.

West highland white terrier – charakter i usposobienie

West highland white terrier - charakter i usposobienie

Westie, jak niemal każdy terier, cechuje się żywiołową, niezależną, a także odważną naturą. Psiak posiada również stosunkowo silny charakter, tym samym z powodzeniem stawiając na swoim. Rasa jest także niezwykle radosna, towarzyska i przyjacielska, jednocześnie nawiązując z ukochanym opiekunem bardzo silną więź, która opiera się na wzajemnym zaufaniu i niemal bezgranicznej miłości. Podążanie krok w krok za właścicielem często stanowi codzienność z west highland white terrierem, choć pupil nie będzie przy tym natarczywy. Zwierzę cierpliwie poczeka na moment, w którym człowiek poświęci mu całą swoją uwagę.

Westy nie należą do szczekliwych lub agresywnych psów, choć w towarzystwie obcych osób mogą odczuwać niepokój. Szybko nawiązują jednak nowe znajomości, tym samym zaprzyjaźniając się zarówno z ludźmi, jak i różnymi czworonogami. Białe teriery niejednokrotnie uzyskują status bardzo dobrych psów stróżujących, a wszystko to dzięki wrodzonej czujności na zaskakująco wysokim poziomie. Pupil nie powinien być jednak pozostawiany do pilnowania posesji lub przebywania w kojcu.

Westie do doskonały towarzysz wszelkich aktywności i zabaw na świeżym powietrzu. Duża wytrzymałość rasy sprawia, że odnajdzie się ona nawet w przypadku dłuższych wędrówek. Nie zaleca się jednak stosowania intensywnych oraz wyczerpujących treningów, które mogą obciążyć czworonoga w nadmiernym stopniu.

Wychowanie i tresura czworonoga

Wychowanie i tresura czworonoga

Westie to inteligentny psiak, który w szybkim tempie nabywa nowe umiejętności. Pupil nie przepada jednak za nadmierną monotonią, dlatego też ćwiczenia powinny być możliwie najbardziej zróżnicowane, aby czworonóg nie stracił nimi zainteresowania.

Do nauki rasa będzie potrzebowała przyjaznej atmosfery, a także stosunkowo dużej cierpliwości ze strony opiekunów. Wszelkie metody awersyjne sprawiają, że pies zamyka się w sobie i nie ma chęci do dalszej współpracy. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot oraz smakołyków.

Duża samodzielność, a nieraz również uparte nastawianie westów sprawiają, że zwierzątka te niejednokrotnie podejmują własne decyzje, często sprzeczne z założeniami opiekunów. W związku z tym psiak będzie potrzebował konsekwencji, którą jednocześnie warto połączyć ze zrozumieniem i szacunkiem.

Wychowanie czworonoga warto rozpocząć już od okresu szczenięcego lub momentu, kiedy pojawił się on w nowym domu. Zarówno nauka podstawowych komend, jak i wczesna socjalizacja sprawiają bowiem, że na dalszych etapach życia zwierzę będzie o wiele lepiej przystosowane do różnego rodzaju sytuacji.

Zabawki dla west highland white terriera

Zabawki dla west highland white terriera

Westie to niezwykle aktywny, radosny i zabawowy psiak, który swój czas najchętniej spędza na świeżym powietrzu, szczególnie w towarzystwie ukochanego opiekuna. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria umilające wspólne chwile.

Wśród popularnych zabawek wyróżniane są przede wszystkim różnego rodzaju piłki, frisbee, czy też akcesoria sznurkowe lub gryzaki. Aby zapobiec nudzie u pupila, opiekunowie niejednokrotnie decydują się również na zakup zabawek interaktywnych oraz Kongów. Tego typu produkty są bowiem w stanie nie tylko zaktywizować zwierzę, ale również zająć jego uwagę nawet na stosunkowo długi okres czasu.

West highland white terrier – pielęgnacja rasy

West highland white terrier – pielęgnacja rasy

Okrywa włosowa westie będzie wymagała regularnej, a zarazem starannej pielęgnacji. I choć rasa praktycznie nie linieje, a sierść jest łatwa do usunięcia zarówno z mebli, jak i podłóg, tak czworonogi wciąż potrzebują rozmaitych zabiegów. Jednym z nich jest dokładne wyczesywanie, które powinno odbywać się raz na kilka dni.

Wykonywanie kąpieli zalecane jest jedynie wówczas, gdy pies wyraźnie tego potrzebuje. W tym celu warto zaopatrzyć się w szampon dedykowany psom szorstkowłosym, najlepiej z uwzględnieniem białych odcieni okrywy. Niejednokrotnie opiekunowie decydują się również na zakup odżywki ułatwiającej rozczesywanie sierści. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć czworonoga, na przykład przy użyciu suszarki ustawionej na średnią temperaturę nawiewu.

Bieżącej kontroli wymagają także pazury psiaka oraz przestrzenie między jego opuszkami. Wycinanie sierści spomiędzy opuszek wykonywane jest zarówno z powodów higienicznych, jak i zdrowotnych, gdyż w przypadku gęstej okrywy pies będzie narażony na rozwój różnego rodzaju infekcji grzybiczych. Warto monitorować przy tym również wygląd skóry, ale i stan zdrowia oczu, uszu i zębów pupila.

Dieta i żywienie westie

Dieta i żywienie westie

Westie nie bywa wybrednym psem – w znaczącej większości przypadków rasa cechuje się wręcz zaskakującym apetytem. Dieta czworonoga wpływa jednak na jego prawidłowy rozwój, a także funkcjonowanie na różnych etapach życia. Z tego względu każdy opiekun powinien zadbać o to, aby jego pupil otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednio dopasowanych proporcjach.

Najpopularniejszą formą żywienia westie jest zakup wysokiej jakości karmy dedykowanej małym rasom. W celu dopasowania konkretnego wariantu z pewnością warto jednak zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub dietetyki, gdyż nadmierne ilości lub zbyt duża kaloryczność pokarmu mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie terierka.

Niejednokrotnie opiekunowie decydują się również na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa, które odbywa się zgodnie z założeniami diety BARF. Wówczas konieczne jest jednak dokładne zapoznanie z wymaganiami żywieniowymi czworonogów, a także uzupełnianie posiłków o niezbędne witaminy oraz minerały. Zdecydowanie jest to więc o wiele bardziej skomplikowane, a zarazem czasochłonne rozwiązanie.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów rasy west highland white terrier

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia

Pomimo drobnej budowy i niewielkich rozmiarów, westie uchodzi są odporną i wytrzymałą rasę, która żyje średnio od 12 do 15 lat. West highland white terrier może jednak zmagać się z pewnymi dolegliwościami, wśród których wyróżnia się:

  • Alergie kontaktowe i pokarmowe,
  • Nietolerancje pokarmowe,
  • Atopie,
  • Nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego,
  • Przewlekłe zapalenie wątroby (schorzenie genetyczne),
  • Aseptyczną martwicę główki kości udowej (choroba charakterystyczna dla małych ras).

Stan zdrowia czworonoga powinien być więc stale monitorowany, a wszelkie zmiany w wyglądzie lub zachowaniu należy konsultować u lekarza weterynarii. Szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia może bowiem nie tylko ograniczyć dyskomfort zwierzęcia, ale nawet uratować jego życie. Z tego względu nie należy więc ignorować wszelkich, nawet najmniejszych, objawów.

U kogo sprawdzi się rasa?

U kogo sprawdzi się rasa?

West highland white terrier to wyjątkowo energiczny pies, który jednak odnajdzie się zarówno w domu, jak i mieszkaniu w bloku. Niezależnie od miejsca zamieszkania pupil będzie jednak potrzebował regularnej aktywności fizycznej, a także systematycznej pielęgnacji oraz dopasowanego szkolenia. Silny charakter rasy sprawia bowiem, że jej przedstawiciele niejednokrotnie usiłują zdominować opiekunów, tym samym wymuszając na nich chociażby dodatkowe porcje smakołyków.

Idealnym właścicielem będzie osoba konsekwentna, ale przy tym cierpliwa i wyrozumiała. W momencie, gdy westie nawiąże silną relację z człowiekiem, staje się jego najlepszym przyjacielem.

Zobacz: Małe psy – rasy do mieszkania

West highland white terrier a dzieci

Westie to niemal idealny pies rodzinny, który w kontakcie z dziećmi wykazuje ogromną cierpliwość. Nastawienie psiaka będzie jednak uzależnione od jego wcześniejszych doświadczeń, dlatego też kontakt z najmłodszymi domownikami powinien odbywać się pod stałym nadzorem osób dorosłych. Zwierzę wymaga bowiem delikatnego podejścia, które opiera się na zrozumieniu jego natury. Dzieci mogą jednak traktować czworonoga jak pluszową maskotkę, co z kolei stwarza zagrożenie nie tylko dla samopoczucia pupila, ale również jego zdrowia.

West highland white terrier a inne zwierzęta domowe

Westy wykazują również cierpliwość pod względem innych zwierząt domowych, w tym zarówno psów, jak i kotów. Nie należy jednak rezygnować z odpowiedniej socjalizacji czworonoga, a także nadzorowania wszelkich interakcji pomiędzy zwierzętami. W naturze rasy drzemie bowiem silny instynkt myśliwski, przez co psiak chętnie oddaje się chociażby pogoni za napotkaną w parku wiewiórką.

Westie w kontakcie z psami nieraz może wydawać się zadziorny, co będzie stanowiło próbę zachęcenia do wspólnej zabawy.

Ciekawostki o westie

Ciekawostki o westie

Dawniej rasa była wykorzystywana do polowań na drobne gryzonie, w tym również takie, które przemieszczały się pod ziemią. Z tego względu westie cechuje się niezwykle specyficzną budową ciała, która umożliwia zwierzęciu przedzieranie się nawet przez bardzo niewielkie szczeliny. Warto przy tym zaznaczyć, że rozkopywanie ziemi, czy też „nurkowanie” w napotkane dziury lub tunele, to całkowicie naturalne zachowania west highland white terrierów. Niestety, takie rozrywki mogą zakończyć się koniecznością kąpieli, gdyż biała okrywa psa ulega wówczas szybkiemu zabrudzeniu.

Westie to niezwykle gadatliwa rasa, która bardzo często ostrzega opiekunów przed wszelkimi zagrożeniami. Donośny głos niegdyś był niezwykle pożądaną cechą w obrębie białych terierów, jednak zdecydowanie nie są to typowe psy stróżujące. I choć z powodzeniem zawiadamiają one o wiewiórkach na pobliskim drzewie, czy też listonoszu, który właśnie podjechał pod dom – westy szybko zaprzyjaźnią się z obcymi osobami, tym samym radośnie zachęcając ich do wspólnej zabawy.

Jasne umaszczenie rasy sprawia, że skóra west highland white terrierów jest niezwykle wrażliwa. Obszarem na ciele czworonoga, który wymaga zwiększonej opieki, są przy tym jego uszy. Niezwykle istotny jest również fakt, iż psiak może doznać poparzenia słonecznego, dlatego też nie zaleca się długotrwałego przesiadywania na słońcu bez możliwości schronienia się w cieniu.

Popularne imiona dla west highland white terriera

Popularne imiona dla west highland white terriera
Imiona dla psa Imiona dla suczki
Bobby, Dallas, Angus, Hector, Scottie, Jasper, George, Franklin, Charlie, Max, Bentley, Pepper, Simba, Archie, Bacon. Daisy, Bonnie, Misty, Sadie, Maddie, Bambi, Lady, Maggie, Ruby, Chloe, Mimi, Rosie, Sassy, Fifi, Vicky, Bella.

Najczęściej zadawane pytania

West highland white terrier a inne zwierzęta domowe
Ile kosztuje west highland white terrier

Kosztują one około 3000-6000 zł.

Ile żyje west highland white terrier

Psy te żyją 12-16 lat.

Gdzie kupić west highland white terrier

Zalecamy adopcję wyłącznie z zarejestrowanej i renomowanej hodowli.

Ile powinien ważyć west highland white terrier

Dorosły pies powinien wazyć 7-10 kg.

West highland white terrier ile szczeniąt w miocie

W miocie rodzi się od 2 do 5 szczeniąt.

West highland white terrier-jak wychowywac

Postaw na cierpliwe i konsekwentne podejście oparte na metodach pozytywnego wzmocnienia. Lekcje powinny być urozmaicone. Zapewnij psu odpowiednią socjalizację.

West highland white terrier jak karmic

Psy tej rasy powinny być karmione wysokiej jakości karma odpowiednią dla psów małych ras.

West highland white terrier jak często kąpać

Psy tej rasy powinny być kąpane w razie potrzeby, ale nie częściej, niż raz w miesiącu. Najlepiej kąpać je ok. 4 razy do roku.

Data publikacji: 14.11.2022

Udostępnij