Każdy z nas na pewno próbował choć raz znaleźć odpowiednik „wieku ludzkiego” u swojego czworonoga. Do tej pory najbardziej rozpowszechnionym sposobem, aby obliczyć wiek psa było pomnożenie lat życia przez siedem. Rewolucję przyniesie nowa metoda opracowana przez amerykański naukowców.
Psy żyją krócej od swoich właścicieli, w związku z tym inaczej przeżywają wszystkie etapy życia. Do tej pory, aby obliczyć ludzki wiek psa, najczęściej wybierano prosty i sprawdzony sposób. Lata życia wystarczyło pomnożyć przez siedem. Jednak odkrycie naukowców z University of California w San Diego może zrewolucjonizować te obliczenia.
Wiek psa – nowa metoda obliczania
Metoda, zgodnie z którą każdy jeden rok życia człowieka to siedem kolejnych u psa, jest popularna zarówno wśród właścicieli, jak i weterynarzy. Jednak nie świadczy to o jej poprawności. Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu odkryli procedurę, która w oparciu o nowoczesne badania genetyczne, rzetelnie oblicza ludzki wiek psa.
Opracowana przez amerykańskich naukowców formuła choć bardziej skomplikowana od dotychczasowej, jest bardziej rzetelna. Dodatkowo przeprowadzone analizy genetyczne potwierdzają, że starzenie u psów nie przebiega tak stabilnie jak u ludzi. Nowa metoda polega na sprawdzaniu zmian zachodzących w DNA. Przede wszystkim dzięki kontrolowaniu modyfikacji w genach, naukowcy są w stanie obliczyć wiek osoby badanej.
Od wielu lat wiadomo, że proces starzenia u naszych czworonożnych podopiecznych przebiega inaczej.Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że w pierwszych latach życia pies starzeje się szybciej niż człowiek, natomiast wraz z dorastaniem proces ten zwalnia. Dla przykładu – roczny pies wiekiem odpowiada trzydziestolatkowi, 4-letni czworonóg – 52-latkowi, podczas gdy 9-letni – 66-latkowi.
Zdaniem naukowców procedura znajdzie zastosowanie nie tylko w oszacowywaniu wieku, ale także przy ocenie skuteczności metod hamujących starzenie. Ponadto procedura analizy genów, w opinii ich twórców, stanowi rzetelne narzędzie, dzięki któremu będzie można dokonać oceny stanu fizjologicznego badanego. Analiza może być wykorzystywana także jako narzędzie do diagnostyki weterynaryjnej.
Badania przeprowadzone zostały na grupie ponad 100 reprezentantów rasy labrador retriever. Mimo że analiza jest skuteczna zarówno u psów, jak i myszy, naukowcy podkreślają że z uwagi na unikalność ras, warto przeprowadzić analizy również na innych zwierzętach. Rozwijanie badań pozwoli na dopracowanie metody i podniesienie jej rzetelności.