Wnętrostwo u psa, czyli niepełne zstąpienie jąder, to wada diagnozowana u stosunkowo wielu czworonogów. Szacuje się, że może na nią cierpieć od jednego do nawet kilkunastu procent psów. Najczęściej problem dotyczy psów rasowych, jednak nie tylko one są zagrożone. Dowiedz się więcej na temat tego, jak jest rozpoznawane i leczone wnętrostwo u psów, jakie są predyspozycje do jego wystąpienia i jakie niesie ryzyko.
Spis treści
- Czym jest wnętrostwo u psa?
- Wnętrostwo u psa – objawy
- Wnętrostwo u psa – predyspozycje rasowe
- Jakie zagrożenia niesie wnętrostwo u psa?
- Płodność a wnętrostwo u psa
- Wnętrostwo u psa – inne powiązane problemy
- Diagnozowanie wnętrostwa u psa
- Wnętrostwo u psa – leczenie
Czym jest wnętrostwo u psa?
Wnętrostwo to zaburzenie rozwojowe, w którym u psa jedno lub oba jądra nie zstępują do worka mosznowego, lecz pozostają w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. U szczeniąt w pierwszych tygodniach życia jądra nie znajdują się w mosznie, lecz zstępują do niej wraz z rozwojem psa – około 6. do 8. tygodnia życia oba jądra powinny już być wyczuwalne. Jeśli do około 4. miesiąca życia oba jądra nadal nie zstąpiły do moszny, pies cierpi na wnętrostwo.
Wada ta ma podłoże genetyczne i może być dziedziczna. Przeważnie dotyczy psów rasowych, jednak nie tylko u nich może się pojawić. Wnętrostwo u psów niesie ze sobą ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, dlatego w przypadku jego podejrzenia należy bezzwłocznie zwrócić się do weterynarza.
Przeczytaj też: Zwierzęcy internista dla psa i kota – specjalista od wszystkiego

Wnętrostwo u psa – objawy
Po czym można rozpoznać, że pies cierpi na wnętrostwo? Jak już wspomnieliśmy, jądra u psa zstępują do moszny wraz z rozwojem jego organizmu, dlatego w pierwszych tygodniach życia jest jeszcze za wcześnie, by je stwierdzić. Jądra powinny zstąpić do około 8. tygodnia życia szczeniaka – jeśli po tym czasie do tego nie doszło, warto skonsultować przypadek z weterynarzem i obserwować rozwój psa. Jądra nadal mogą zstąpić po tym terminie u szczeniaka, jednak jest to niewątpliwie termin, po którym staje się prawdopodobne, że nie zstąpią w ogóle. Warto przy tym mieć na uwadze, że u psów dużych i olbrzymich ras do zstąpienia dochodzi wcześniej, niż u psów małych ras.
Najbardziej oczywistym objawem jest brak widocznych dwóch jąder u psa. Ponieważ u psów cierpiących na wnętrostwo często organizm wytwarza zbyt dużą ilość estrogenów, mogą występować u nich problemy skórne, a także problemy behawioralne, takie jak agresja lub lękliwość.
Wnętrostwo u psa – predyspozycje rasowe
Podobnie jak w przypadku innych wad rozwojowych i schorzeń, niektóre rasy mogą mieć większe predyspozycje do wystąpienia wnętrostwa niż inne. Zaliczają się do nich:
- pudel miniaturowy,
- owczarek niemiecki,
- szpic miniaturowy,
- bokser,
- pekińczyk,
- chihuahua.
Jak widać, wada może dotknąć zarówno psy małych, jak i większych ras.

Jakie zagrożenia niesie wnętrostwo u psa?
Wnętrostwo u psa niesie ze sobą liczne poważne zagrożenia dla zdrowia, dlatego jego podejrzenie nie może być ignorowane – należy upewnić się, że pies zdrowo się rozwinął. U psów cierpiących na tę wadę często rozwijają się nowotwory jąder. Istnieje także ryzyko wystąpienia skrętu jąder, które objawia się ostrym bólem brzucha oraz niepokojem lub paniką u psa. Jest to stan ostry, który wynika natychmiastowej interwencji weterynarza.
U psów cierpiących na wnętrostwo ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór jąder jest nawet 14-krotnie wyższe niż u psów niedotkniętych tą wadą, dlatego jeśli u psa występuje podejrzenie wady lub została ona zdiagnozowana, nie można pod żadnym pozorem ignorować problemu.
Sprawdź też: Zwierzęcy onkolog – specjalista od nowotworów
Płodność a wnętrostwo u psa
Psy, u których tylko jedno jądro nie zstąpiło do moszny przeważnie są płodne. Warto mieć jednak na uwadze, że nie znaczy to, że osobniki cierpiące na to schorzenie powinny być rozmnażane w hodowlach. Wada ta ma charakter genetyczny, choć zdarza się, że cierpiące na nią samce nie przekazują jej i nie występuje ona w kolejnych pokoleniach psów. Jeśli nie są znane przyczyny wystąpienia schorzenia, psa wyklucza się z rozmnażania hodowlanego. Dziedziczny charakter schorzenia mogą potwierdzić odpowiednie badania genetyczne.
Wnętrostwo u psa – inne powiązane problemy
Jak już wspomnieliśmy, choć pies z jednostronnym wnętrostwem może być płodny, wnętrostwo to wada dziedziczna. Pies na nią cierpiący powinien zostać wykluczony z rozrodu w hodowli. Co więcej, nie będzie dopuszczony do wystaw FCI.

Diagnozowanie wnętrostwa u psa
Wnętrostwo u psów jest diagnozowane na podstawie oględzin i badania palpacyjnego – weterynarz przeważnie może je stwierdzić na podstawie dotyku. Miejsce, w którym zatrzymało się jądro ektopowe, czyli to, które nie zstąpiło, weterynarz wykryje na podstawie badania USG.
Przeczytaj też: Pupil u weterynarza – czyli jak łagodzić stres u psów i kotów
Wnętrostwo u psa – leczenie
Jedyną możliwą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, podczas którego weterynarz usunie jądro lub jądra, które nie zstąpiły. Jest to zabieg kastracyjny, po którym będzie konieczne stosowanie karmy odpowiedniej dla psów po sterylizacji i kastracji. Możliwe jest też przeniesienie jąder lub jądra do worka mosznowego podczas zabiegu chirurgicznego. Najlepszy moment na przeprowadzenie tych zabiegów zależy od bardzo wielu czynników, dlatego warto skonsultować indywidualnie przypadek pupila z weterynarzem i dostosować się do zaleceń.
Wnętrostwo u psów może być przeważnie leczone z dużym powodzeniem, kluczowe jest jednak wczesne wykrycie i regularne monitorowanie stanu zdrowia psa, a także wdrożenie odpowiednich metod jak najwcześniej. Pomoże to uchronić pupila przed groźnymi powikłaniami, takimi jak wspomniany wcześniej skręt jąder lub nowotwór.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psa po sterylizacji i kastracji
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!