Ten temat zazwyczaj pojawia się dopiero w czasie upałów, tymczasem psy potrzebują odpowiedniego nawodnienia przez cały rok – dokładnie tak jak ludzie. Zadbajmy, by w ich pobliżu zawsze stała miska pełna świeżej, czystej wody. Dlaczego powinniśmy to zrobić?
Wyobraź sobie 10 litrów wody – dwie pięciolitrowe butelki. To ilość, z której „zbudowany jest” organizm średniej wielkości psa – powiedzmy, suczki border collie. Woda stanowi 70% masy jej ciała i znajduje się w niemal każdej komórce psiego organizmu – od mózgu po kości. Odpowiada za szereg ważnych dla organizmu czynności – m.in. pomaga w termoregulacji i trawieniu, a jej niedobór powoduje zmniejszenie stężenia elektrolitów – pierwiastków niezbędnych do przewodzenia impulsów elektrycznych w ciele psa.
Odwodnienie jest znacznie groźniejsze niż niedożywienie – już ubytek 15% wody stanowi dla psa śmiertelne zagrożenie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłowe nawodnienie naszego pupila.
Jak to zrobić?
Warto wypracować w sobie nawyki, które zapewnią psu stały dostęp do wody. Przede wszystkim – nawet kilka razy dziennie sprawdzajmy, czy miska z wodą jest pełna. Dobrym pomysłem jest ustawienie dwóch misek w miejscu, gdzie przebywa pies – nawet jeśli zdarzy się, że jedna jest pusta (np. z powodu rozlania wody), nasz czworonóg może skorzystać z drugiej, dzięki czemu nie będzie spragniony. Pamiętajmy też o regularnym myciu misek i wymienianiu wody na świeżą.
Pies potrzebuje nawodnienia także w czasie spacerów i podróży. Dobrym pomysłem jest zabieranie miski i butelki z wodą w dalsze trasy i na wspólne wędrówki – jest to szczególnie ważne podczas upałów. W przypadku wzmożonego wysiłku lub długotrwałego pobytu poza domem – warto mieć pod ręką wodę dla psa niezależnie od pogody.
Ile wody powinien pić pies?
Psy nie mają tylu gruczołów potowych co ludzie (posiadają je tylko na opuszkach łap), ale są narażone na utratę wody przez intensywne ziajanie, które pełni funkcję termoregulacyjną. Zazwyczaj pies potrzebuje w ciągu doby 20-50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście ilość ta zwiększa się przy intensywnym wysiłku, wymiotach lub wysokich temperaturach.
Jeśli zauważymy, że pies bez żadnego konkretnego powodu pije znacznie więcej, albo przeciwnie – prawie w ogóle nie przyjmuje płynów, powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Może to być jeden z pierwszych sygnałów problemów zdrowotnych. Może też się zdarzyć, że pies odmawia picia z powodu ciała obcego, które utkwiło w jamie ustnej – sprawdźmy, czy w dziąsło nie wbił mu się np. kawałek drewna.
Zapewnienie psu stałego dostępu do wody to jeden z podstawowych obowiązków właściciela. Nie wymaga dużo wysiłku, a pomaga utrzymać zwierzę w dobrym stanie i komforcie psychicznym – przecież sami nie lubimy czuć się spragnieni i nie mieć pod ręką nic do picia.