Wolontariat w schronisku – od czego zacząć?

Wolontariat w schronisku – od czego zacząć?

Wolontariat to forma bezpłatnej i dobrowolnej pracy, której celem jest bezinteresowna pomoc innym ludziom, organizacjom pozarządowym, a także różnego rodzaju instytucjom. Dotyczy to również placówek zajmujących się ratowaniem niechcianych, porzuconych, czy też zaniedbanych zwierząt.

Jak wygląda wolontariat w schronisku? Kto może zostać wolontariuszem i co będzie w tym celu wymagane? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wolontariatu w organizacjach niosących pomoc zwierzętom znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Formy pomocy bezdomnym zwierzętom

Na czym polega wolontariat w schronisku?

Na czym polega wolontariat w schronisku?

Wolontariat w schronisku lub innej organizacji, której celem jest niesienie pomocy czworonogom, może przyjmować rozmaite formy. Obowiązki wolontariusza są bowiem często ustalane indywidualnie, w zależności od realnych możliwości każdej osoby, a także wybranej instytucji. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każde schronisko wyraża chęć współpracy z wolontariuszami. W celu uzyskania konkretnych informacji na ten temat warto więc skontaktować się z wybraną lokalną organizacją.

Niektóre schroniska oferują możliwość wolontariatu zdalnego. Taka opcja to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby pomagać, jednak z różnych względów nie są w stanie pojawić się w danym miejscu. Wówczas do obowiązków wolontariusza zalicza się między innymi poszukiwanie ludzi chętnych do adopcji lub zapewnienia domu tymczasowego, pozyskiwanie sponsorów lub darczyńców, a także przygotowywanie rozmaitych materiałów edukacyjnych, czy też ogłoszeń dotyczących konkretnych zwierząt.

Jeśli jednak dane schronisko lub organizacja wyrażają zapotrzebowanie na wolontariuszy z możliwością dojazdu w konkretne miejsce, ich praca może obejmować takie obowiązki, jak chociażby:

  • Utrzymywanie porządku na obszarze kojców, boksów, czy też przestrzeni, w których przebywają zwierzęta;
  • Oporządzanie czworonogów, czyli wyczesywanie ich sierści, karmienie, uzupełnianie misek z wodą, socjalizacja, a także wyprowadzanie na spacery lub wspólne zabawy;
  • Wykonywanie różnego rodzaju obowiązków fizycznych, w tym między innymi ocieplanie i odnawianie bud dla zwierząt;
  • Branie udziału w czynnościach przygotowujących zwierzęta do adopcji, czyli fotografowanie ich, tworzenie indywidualnych opisów cech i nawyków danego czworonoga, czy też umawianie wizyt przedadopcyjnych.

Obowiązki wolontariusza mogą przyjmować zróżnicowane formy, gdyż są one uzależnione od takich czynników, jak bieżące potrzeby danej placówki, czy też indywidualna dyspozycyjność oraz umiejętności. Rodzaj oczekiwanej pomocy bardzo często określany jest na stronach internetowych schronisk lub organizacji, a także ich portalach społecznościowych. Zdecydowanie warto więc się z nimi zapoznać, a w razie potrzeby również podjąć się bezpośredniego kontaktu z innymi wolontariuszami lub pracownikami wybranej placówki.

Kto może zostać wolontariuszem w schronisku?

Kto może zostać wolontariuszem w schronisku?

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem może zostać każdy, niezależnie od:

  • Wieku – nawet niepełnoletnie osoby mają możliwość wolontariatu, choć będą one potrzebowały zgody rodzica lub opiekuna prawnego;
  • Sytuacji na rynku pracy i wykształcenia;
  • Braku zdolności do czynności prawnej lub jej ograniczenia.

W praktyce jednak każde schronisko, czy też innego rodzaju organizacja lub instytucja, mają prawo do wdrożenia pewnych wyjątków, szczególnie jeśli wolontariat w wybranej placówce wymaga określonego wieku, wykształcenia lub kwalifikacji.

Bardzo często wymogiem pracy w roli wolontariusza jest ukończenie 18 lat. Niektóre placówki potrzebują również określenia swojej dyspozycyjności, jednocześnie mając nadzieję na nieco dłuższą współpracę. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż schroniska dla zwierząt bardzo często mają pod swoją opieką znaczące ilości czworonogów, a ich oporządzanie nieraz okazuje się wyjątkowo czasochłonne. 

Decyzja o podjęciu wolontariatu w organizacji niosącej pomoc zwierzętom powinna zostać szczegółowo przemyślana. Oprócz dyspozycyjności od wolontariuszy wymaga się bowiem również odpowiedniego zaangażowania i empatii. Warto przy tym pamiętać, że praca wśród zaniedbanych czworonogów, które nieraz przyjeżdżają do schronisk w bardzo złym stanie, może okazać się dużym obciążeniem psychicznym. Odnosi się to w szczególności do osób wyjątkowo wrażliwych na krzywdę i cierpienie zwierząt.

Jakie są korzyści z bycia wolontariuszem w schronisku?

Jakie są korzyści z bycia wolontariuszem w schronisku?

Praca wolontariusza to niekiedy wyczerpujące zadanie zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Wiąże się ona bowiem z regularnym kontaktem i opieką nad pokrzywdzonymi stworzeniami, które często przetrzymywane były w całkowicie niehumanitarnych, a wręcz drastycznych warunkach. Z tego samego powodu rola wolontariusza jest niezwykle istotna, a przy tym również satysfakcjonująca.

Możliwość obserwowania, jak niegdyś całkowicie zaniedbane czworonogi mają możliwość dojścia do siebie, odzyskania zdrowia i dobrej formy, a także wiary na lepsze życie, któremu nie towarzyszy cierpienie, czy też bezustanny ból, to prawdopodobnie największa zaleta wolontariatu. Satysfakcja z bycia częścią tego procesu często okazuje się nieporównywalna do żadnego innego uczucia. Dodatkiem jest przy tym świadomość bezinteresownego bycia częścią czegoś większego – czegoś, co wywiera bezpośredni wpływ na dobro bezbronnych stworzeń skrzywdzonych przez człowieka.

Wolontariat w schronisku niejednokrotnie przyczynia się także do odnalezienia poczucia sensu życia, a co za tym idzie – poprawienia jego jakości. Co więcej, tego typu forma pracy może stanowić inspirację do dalszych działań, a nieraz również uzyskiwania wykształcenia w kierunku pomocowym. Jest to również doskonała szansa na zdobycie doświadczenia zarówno w pracy ze zwierzętami, jak i funkcjonowania w grupie. Wolontariat niejednokrotnie jest także pewnego rodzaju „szkołą życia”, która uczy odpowiedzialności za inne stworzenia, a także własne działania. Zdobyte doświadczenia często okazują się więc przydatne na dalszej drodze.

Przy okazji wolontariatu możliwe jest również nawiązanie niepowtarzalnych relacji i znajomości, które łączy chęć niesienia pomocy. Tego typu przyjaźnie bardzo często trwają przez długie lata, tym samym stanowiąc wsparcie i inspirację do dalszych działań.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku?

Decyzja o podjęciu się wolontariatu w schronisku powinna zostać szczegółowo przemyślana. Należy wówczas uwzględnić ilość czasu, jaką w tygodniu można przeznaczyć na pracę w roli wolontariusza, a także własne możliwości fizyczne i psychiczne. Po stworzeniu wstępnego rozeznania nadchodzi czas, aby przejść do działań.

Pierwszym krokiem na drodze wolontariusza jest wybór konkretnej placówki – może to być lokalne schronisko, organizacja lub konkretna instytucja niosąca pomoc zwierzętom. Każde z tego typu miejsc ma swoje indywidualne zasady i regulaminy, z którymi należy się zapoznać. Placówki te mogą również funkcjonować na zupełnie odrębnych regułach, z czego warto zdawać sobie sprawę. W razie wątpliwości możliwe jest zasięgnięcie opinii innych wolontariuszy (np. poprzez portale społecznościowe) lub bezpośrednie skontaktowanie się z pracownikami wybranej organizacji.

Dalsze działania są uzależnione od specyfiki funkcjonowania danej placówki. Nieraz koniecznym będzie więc wypełnienie odpowiedniej ankiety, a w innym przypadku wskazanym jest napisanie listu motywacyjnego, w którym chętne osoby zawierają między innymi takie informacje, jak chociażby powód, przez który pragną one zostać wolontariuszami. Mniejsze organizacje często wymagają jedynie zgłoszenia chęci wolontariatu mailowo lub telefonicznie.

W momencie ukończenia wstępnej rekrutacji, czy też zgłoszeniu swojej kandydatury, przeważnie należy oczekiwać na kontakt ze strony schroniska lub danej organizacji, a następnie rozpocząć swoją pracę w roli wolontariusza.

Nie pozostaje więc nic innego, jak zachęcić do wolontariatu i życzyć powodzenia na tej fascynującej drodze!

Sprawdź również: Adopcja psa – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji

Pomagaj zwierzakom razem z BIOFEED!

Dzięki KrakVet i BIOFEED masz także możliwość zaangażowania się w pomoc schroniskom robiąc zakupy dla Twojego pupila! Dołącz do akcji „Łapa w łapę” – za każdy zakupiony w naszym sklepie worek karmy BIOFEED Euphoria lub Tasty Life zostanie przekazana określona kwota na zakup karmy dla zwierzaków w schroniskach. Za każdą zakupioną karmę o wadze 2 kg marka przekaże 5 zł na rzecz schronisk. W przypadku zakupionych karm o wadze 12 kg lub 15 kg, marka przekaże 10 zł na zakup karm. Akcja trwa od 1 sierpnia do 31 października. Wsparcie trafi do schronisk w Zamościu, Elblągu i Racławicach.

Karmy BIOFEED z serii Euphoria to naturalne, bezglutenowe karmy bogate w składniki typu superfood. Powstają z uwielbianych przez psy mięs – jagnięciny i wołowiny. Każda receptura dostarcza odpowiednio zbilansowaną dawkę wartości odżywczych, które wspierają kondycję organizmu psa. Karmy zawierają naturalne antyoksydanty oraz probiotyki, a także dbają o uzębienie oraz o sierść i skórę psa. Są odpowiednie dla psów wrażliwych. W ofercie znajdziesz formuły opracowane zarówno dla szczeniąt, jak i dorosłych psów małych, średnich i dużych ras.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów Biofeed

Udostępnij