Wścieklizna u psa – kiedy szczepić pupila, ile to kosztuje?

Wścieklizna u psa – kiedy szczepić pupila, ile to kosztuje?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób wirusowych, a zakażenie nią jest nieuleczalne i prowadzi do śmierci. Niestety, choć wścieklizna znana jest od dawien dawna, wciąż nie opracowano na nią skutecznego lekarstwa. To właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka, która obejmuje przede wszystkim obowiązkowe szczepienia psów przeciwko chorobie. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż dotyczy to również czworonogów, które nie mają kontaktu z innymi zwierzętami, a przy tym znajdują się głównie z obrębie domu, czy też ogrodu. Postępowanie z psem z podejrzeniem wścieklizny stanowi bowiem wyrok. Takie czworonogi są wówczas poddawane długotrwałej obserwacji, a w momencie stwierdzenia, że wystąpiła wścieklizna u psa dochodzi do eutanazji.

Każdy opiekun psa musi mieć świadomość, że ochrona zdrowia i życia pupila stanowi obowiązek. Całkowicie niewskazanym jest więc bagatelizowanie znaczenia wszelkich szczepień, w tym również na wściekliznę.

Zobacz: Anaplazmoza – choroba odkleszczowa, jej leczenie, objawy i powikłania

Jak pies może się zarazić wścieklizną?

Jak pies może się zarazić wścieklizną?

Za nosicieli wścieklizny w Polsce uznaje się przede wszystkim nietoperze, a także dziko żyjące ssaki psowate, takie jak lisy lub jenoty. Chorobę mogą również rozprzestrzeniać inne nieszczepione psy. Do zakażenia wścieklizną dochodzi natomiast poprzez kontakt ze śliną nosiciela, w szczególności na skutek ugryzienia. Patogen jest również obserwowany w krwi, moczu i kale, choć w takich przypadkach jego ilości są niewielkie.

Od momentu, w którym pies miał kontakt z wirusem wścieklizny, do rzeczywistego zakażenia obejmującego rozprzestrzenienie się choroby w układzie nerwowym, mogą upłynąć nawet 24 tygodnie, choć w większości przypadków czas ten wynosi od 3 do 8 tygodni.

Objawy i przebieg wścieklizny

Objawy i przebieg wścieklizny

W znaczącej większości przypadków wścieklizna przebiega według trójetapowego schematu, przy czym każda z faz jej rozwoju cechuje się poszczególnymi objawami, które zawarte zostały w poniższej tabeli.

  Faza prodromalna (zwiastunowa) Faza szałowa (podniecenia) Faza porażenia
Czas trwania 2-3 dni Około 7 dni (nie musi występować u każdego zakażonego psa) 1-10 dni od wystąpienia objawów klinicznych
Objawy Gorączka, uporczywe lizanie miejsca ugryzienia, zmiany behawioralne (np. apatia, otępienie), brak apetytu, wymioty i mdłości, rozszerzenie źrenic. Lękowe zachowania, ślinotok, nadmierne wzbudzenie, niekontrolowane wokalizacje, agresja względem ludzi i zwierząt, wyczerpanie fizyczne, drgawki. Następuje porażenie: kończyn, krtani i gardła, mięśni na pyszczku i głowie; wyraźny ślinotok i pienienie.

Wścieklizna to złożona choroba, która dodatkowo nieraz okazuje się całkowicie nieprzewidywalna. Powyższe fazy nie muszą bowiem występować w danej kolejności, a w obserwowanych przypadkach niejednokrotnie wzajemnie się przenikają oraz nakładają, co z kolei znacząco utrudnia postawienie precyzyjnej diagnozy.

Wścieklizna u psa – profilaktyka

Profilaktyka

Jak już zostało wspomniane, wścieklizna to niezwykle groźna choroba, która nieuchronnie prowadzi do śmierci. Ponadto zakażone czworonogi nie otrzymują zasadniczo żadnego leczenia, gdyż najzwyczajniej nie opracowano dotychczas skutecznych jego metod. W praktyce więc jedyną formą ochrony przed wścieklizną jest regularne szczepienie domowego pupila, które dodatkowo jest obowiązkowe w każdym przypadku, niezależnie od trybu życia psa.

Aby skutecznie uchronić psa przed zakażeniem wścieklizną warto również wystrzegać się kontaktu z dziko żyjącymi lisami, jenotami, nietoperzami i psami, które wykazują podejrzane zachowania, a także ich moczem i kałem.

Kiedy szczepić psa przeciwko wściekliźnie?

Kiedy szczepić psa przeciwko wściekliźnie?

Zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest możliwe w praktycznie każdym gabinecie weterynaryjnym. Pierwszą dawkę szczepionki należy podać zwierzęciu nie później niż w przeciągu 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca życia. Kolejne dawki muszą być aplikowane co maksymalnie 12 miesięcy. W przeciwnym razie pupil straci ochronę, jaką gwarantuje mu szczepionka, a w konsekwencji będzie on podatny na zarażenie wirusem wścieklizny.

Zobacz: Szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć

Ile kosztuje szczepienie psa na wściekliznę?

Szczepienie przeciwko wściekliźnie przeważnie kosztuje od 30 do około 70 zł. Ceny te mogą jednak być ustalane indywidualnie przez weterynarza, gdyż, oprócz kosztów samego preparatu, specjalista uwzględnia również czas poświęcony na jego zaaplikowanie. W celu ustalenia konkretnej kwoty zdecydowanie warto więc skontaktować się z wybranym lekarzem weterynarii. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż szczepienie psa przeciwko wściekliźnie ma miejsce jedynie raz w roku, koszty związane z zabiegiem nie powinny stanowić nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu.

Wścieklizna u psa – podsumowanie

Wścieklizna u psa - podsumowanie

Wścieklizna u psa to niezwykle zagrażająca choroba wirusowa, a zakażenie nią prowadzi do śmierci lub konieczności przeprowadzenia eutanazji. Na chwilę obecną jej wyleczenie jest całkowicie niemożliwe, przez co jedyną formą ochrony domowego czworonoga okazuje się regularne jego szczepienie. Zabieg ten wykonywany jest w praktycznie każdym gabinecie weterynaryjnym, a jego koszty nie są zbyt duże. Szczepionka stanowi jednak ochronę zarówno dla samego pupila, jak i ludzi, którzy również mogą zostać zakażeni. Co więcej, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, a jego brak może skutkować grzywną lub nawet karą ograniczenia, czy też pozbawienia wolności.

Opiekunowie psów muszą mieć świadomość, że ochrona pupila przed zachorowaniem na wściekliznę stanowi obowiązek – nie tylko prawny, ale również moralny. Choroba ta jest bowiem niezwykle drastyczna w przebiegu, tym samym znacząco pogarszając zarówno fizyczny, jak i psychiczny stan czworonoga, a także przynosząc mu znaczne cierpienie i skracając jego życie. Właściciele czworonogów powinni więc zadbać o to, aby odpowiednio przeciwdziałać zakażeniu.

Sprawdź: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje

Sprawdź i zapisz infografikę z podsumowaniem informacji!

Szczepionka na wściekliznę dla lisów

Warto mieć na uwadze, że od września 2023 trwa jesienna akcja doustnego szczepienia lisów. Oznacza to, że w terminie pomiędzy 9 września a 3 października będą rozrzucane doustne szczepionki na wściekliznę dla lisów – zarówno ręcznie, jak i drogą lotniczą. Szczepionki mają postać zielono-brązowego krążka o intensywnym rybim zapachu, w środku którego znajduje się blister ze szczepionką.

W okresie do 14 dni po rozrzucaniu szczepionki należy zapobiegać kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką – psy wyprowadzaj na spacer wyłącznie na smyczy, a koty wychodzące zatrzymaj przez ten czas w domu. Jeśli dojdzie do kontaktu zwierzaka ze szczepionką, bezzwłocznie zgłoś się do weterynarza.

Akcja trwa w następujących terminach:

  • między 9. września a 20. września – na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego,
  • pomiędzy 18. września a 28. września – na terenie województwa podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego,
  • między 21. września a 3. października – na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Sprawdź podsumowanie!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości smyczy dla psów Flexi

Data publikacji: 15.09.2023

Udostępnij