Wybór odpowiedniej miseczki dla Twojego kota – przewodnik dla opiekunów kotów

Wybór odpowiedniej miseczki dla Twojego kota – przewodnik dla opiekunów kotów

Mruczki znane są ze swojej indywidualistycznej i niezależnej natury, a nieraz określane są również mianem wybrednych – szczególnie w kwestii pokarmów. I choć mogłoby się wydawać, że miseczki dla kota nie odgrywają znaczącej roli w tej kwestii, tak w rzeczywistości mogą one wywierać bezpośredni wpływ na to, czy mruczek będzie chętnie spożywał swoje porcje jedzenia lub też nawadniał organizm.

Jak więc wybrać odpowiednią miseczkę dla kota? Które warianty sprawdzają się najlepiej wśród danych kotów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Dieta kota – jak wybrać karmę odpowiednią na każdy etap życia kota?

Spis treści

Problemy z miseczkami dla kotów: dlaczego opiekunowie decydują się na zakup nowych misek?

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących misek dla kotów okazuje się fakt, iż mruczki najzwyczajniej nie chcą z nich korzystać. Bardzo chętnie spożywają natomiast pokarm z talerzyka lub innego naczynia, a opiekunowie zastanawiają się, dlaczego takie sytuacje mają miejsce. Aby skutecznie odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować wybory podejmowane przez właścicieli kotów w kontekście misek.

Rozmiar miseczki dla kota

Rozmiar miseczki dla kota

 Ze względu na to, że wiele kotów cechuje się drobną budową, a także niewielkich rozmiarów pyszczkami, opiekunowie wybierają małe miseczki, twierdząc przy tym, że będą one w pełni wystarczające. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, gdyż pomijany jest wówczas aspekt kocich wąsów, czyli wibrysów.

Wibrysy są włosami czuciowymi, co oznacza, iż w zaskakująco precyzyjny sposób odbierają one wszelkie sygnały dotykowe, które docierają do nich z otoczenia. Ponadto są one również mocno unerwione, tym samym umożliwiając zwierzęciu między innymi lokalizowanie ofiary w trakcie polowania, poruszanie się w ciemnościach, utrzymanie równowagi ciała, a także bieżące badanie otaczającej przestrzeni. Kocie wąsy okazują się więc wyjątkowo czułe.

Wyobraźmy sobie natomiast sytuację, w której mruczek zmuszony jest do spożywania karmy z malutkiej, wąskiej miski, która stale podrażnia jego wibrysy, wywołując przy tym dyskomfort, a nawet stres. Zwierzę ma jednak dwie możliwości wyboru – przestać jeść lub nadal korzystać z niedopasowanej miski, tym samym odczuwając długotrwały, szkodliwy dla zdrowia stres. Przeważnie mruczek wybierze drugą opcję, gdyż jego organizm zacznie domagać się pokarmów. Niestety, może to mieć znaczący wpływ na jego dobrostan zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego też, w trosce o zdrowie i samopoczucie ukochanego pupila, wymiana obecnie stosowanych misek na większe i szersze powinna stanowić absolutną podstawę.

Materiał wykonania

Do najpopularniejszych misek dla kotów należy zaliczyć te wykonane z plastiku lub metalu. Niestety, tego typu produkty bardzo często same w sobie zniechęcają mruczki do spożywania pokarmów lub picia wody, a wszystko to przez ich charakterystyczny, nieprzyjemny dla kotów zapach. Ponadto są one również wyjątkowo lekkie, przez co w trakcie jedzenia koty bardzo często przesuwają miski po danym obszarze. Połączenie tych cech sprawia, że mruczki często spożywają swoje pokarmy niechętnie, a nieraz również całkowicie z nich rezygnują, co wymusza na opiekunach zakup nowych wariantów.

Ergonomiczne rozwiązania: jakie miseczki są najlepsze dla kotów z problemami zdrowotnymi?

Ergonomiczne rozwiązania: jakie miseczki są najlepsze dla kotów z problemami zdrowotnymi?

Koty, jako urodzone drapieżniki, w naturze spożywają swoje pokarmy z ziemi. Opiekunowie mruczków z problemami zdrowotnymi często decydują się jednak na miseczki osadzone na podwyższeniach, co z założenia ma ułatwiać zwierzęciu jedzenie. W praktyce jednak tego typu rozwiązania mogą stanowić dla kotów spore utrudnienie, tym samym wprawiając je w zmieszanie, a nawet dyskomfort. O wiele lepszym rozwiązaniem okazują się więc warianty o płaskiej i szerokiej budowie. Jeśli natomiast chodzi o materiał wykonania, dobrym wyborem będą miseczki z porcelany, szkła lub ewentualnie stali nierdzewnej. Tego typu produkty zapewniają bowiem stabilność i są łatwe do czyszczenia, co z kolei zapobiega gromadzeniu się rozmaitych bakterii mogących zaszkodzić kotom.

Trudności z utrzymaniem higieny: jakie miseczki ułatwiają czyszczenie i zapobiegają rozwojowi bakterii?

Trudności z utrzymaniem higieny: jakie miseczki ułatwiają czyszczenie i zapobiegają rozwojowi bakterii?

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż najłatwiejsze w czyszczeniu są miseczki szklane, porcelanowe oraz wykonane ze stali nierdzewnej. Ich umycie okazuje się bowiem wyjątkowo proste, a opiekunowie mają możliwość skutecznego usunięcia wszelkich pozostałych drobinek karmy, które mogłyby sprzyjać namnażaniu bakterii. Odradza się przy tym wariantów wykonanych z plastiku, gdyż, oprócz pochłaniania zapachów, są one również podatny na uszkodzenia mechaniczne, w tym drobne rysy, w których mogą rozwijać się bakterie.

Minimalizowanie rozrzutu karmy: jakie miseczki pomagają uniknąć bałaganu podczas jedzenia?

Choć koty to zwierzęta, które z natury dbają o własną higienę i stanowi ona dla nich ważny aspekt, w trakcie jedzenia niektóre mruczki są w stanie wynosić pokarm poza miseczkę. Z założenia tego typu działanie ma im ułatwić gryzienie, szczególnie jeśli miska jest stosunkowo wysoka. Problem rozrzutu karmy często pojawia się także w kontekście suchych pokarmów, których drobinki wypadają zwierzęciu z pyszczka w trakcie gryzienia.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się płaskie, szerokie miski o delikatnie zaokrąglonych brzegach. Opiekunowie mruczków nieraz decydują się także na zakup dedykowanej podkładki pod miski, której zadaniem jest ograniczenie bałaganu w obrębie podłóg.

Promowanie zdrowego jedzenia: miseczki dla kotów zachęcające do spowolnionego jedzenia

Promowanie zdrowego jedzenia: miseczki dla kotów zachęcające do spowolnionego jedzenia

Niektóre koty w kontakcie z ulubionymi pokarmami wykazują nadmierną ekscytację, co z kolei przekłada się na prędkość, z jaką spożywają one swoje porcje. Łapczywe jedzenie może jednak przyczyniać się do poszczególnych problemów trawiennych, tym samym stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia mruczków. Dlatego też opiekunowie poszukują rozwiązań, które będą w stanie spowolnić kota w trakcie jedzenia.

W ofercie niektórych producentów dostępne są miseczki dla kotów z charakterystycznymi wypustkami. Ich zadaniem jest niejako „przeszkadzanie” zwierzęciu w spożywaniu karmy, a tym samym spowalnianie tego procesu. Niestety, tego typu produkty wykonywane są najczęściej z plastiku, za którym mruczki nie przepadają. Ponadto wypustki mogą również drażnić wibrysy kota, jednocześnie wywołując u niego dyskomfort i stres. Dlatego też miseczki z tej kategorii nie cieszą się szczególnym uznaniem.

Rozwiązaniem problemu łapczywego i nadmiernie pospiesznego jedzenia może okazać się zmniejszenie porcji serwowanych za jednym razem pokarmów. Nieraz stan ten wynika bowiem z traumy zwierzęcia, przez którą kot żyje w przekonaniu, że pokarmu może zabraknąć. Zamiast więc poszukiwać rozwiązań w postaci misek spowalniających jedzenie, często lepszym wyborem będzie zadbanie o dobrostan psychiczny mruczka.

Cicha walka z alergią: jak miseczki mogą pomóc kotom z nietolerancją pokarmową?

nietolerancją pokarmową?

Choć miski dla kota nie są w stanie bezpośrednio zniwelować problemu nietolerancji lub alergii pokarmowej, nieraz okazują się one pomocą w kontrolowaniu serwowanych mruczkowi pokarmów. Dzieje się tak głównie w przypadku kotów, których opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie ich posiłków zgodnie z zasadami diety BARF. Wówczas możliwy jest przykładowo zakup kilku mniejszych, płaskich misek, na których rozkładane będą dane składniki.

Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Innowacyjne rozwiązania dla wybrednych jedzących: miseczki, które zachęcają koty do jedzenia

Innowacyjne rozwiązania dla wybrednych jedzących: miseczki, które zachęcają koty do jedzenia

W obrębie miseczek, które mogą zachęcać wybredne koty do spożywania pokarmów, wyróżnia się przede wszystkim warianty zapewniające mruczkom wygodę. Wśród nich warto zaznaczyć miski o płaskiej, szerokiej budowie, która nie podrażnia wibrysów. Znaczenie ma również materiał wykonania, przy czym prawdopodobnie najlepszym wyborem okazuje się szkło, ceramika lub stal nierdzewna. Koty nie przepadają również za miskami, które podczas jedzenia przesuwają się po podłodze, dlatego też z pewnością docenią udogodnienie w postaci antypoślizgowych podkładek.

Należy przy tym zaznaczyć, że koty mogą wykazywać niechęć do spożywania pokarmów z wielu rozmaitych względów. Nieraz czynnikiem okazuje się smak karmy, innym razem będzie to jej forma, zapach lub świeżość, a jeszcze inne koty (szczególnie wychodzące lub takie, które większość swojego życia spędziły na wolności) mogą wykazywać potrzebę „upolowania” swojego pokarmu. W ostatnim przypadku nieraz sprawdzają się miseczki interaktywne, które niejako wymuszają na zwierzęciu włożenie wysiłku w zdobycie pokarmu, tym samym zachęcając go i angażując jego zmysły.

Ponadto koty, które niechętnie jedzą, mogą również zmagać się z danymi problemami zdrowotnymi wywołującymi brak apetytu. Kluczowe jest więc ustalenie przyczyny wybredności, a dopiero potem poszukiwanie konkretnych rozwiązań problemu. 

Jak zachęcić kota do picia wody?

Koty bardzo często wykazują niechęć do picia wody, co z kolei może przekładać się na poważne problemy zdrowotne. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż w naturalnych warunkach stworzenia te piją wodę z poruszających się źródeł, które stanowią dla nich zachętę. Dlatego też w domowych warunkach doskonale sprawdzają się fontanny dla kotów, ponieważ gwarantują one stały przepływ wody, będący atrakcyjnym dla mruczków.

Ułatwienie dla starszych kotów: jakie miseczki wspierają komfortowe jedzenie dla seniorów?

Miseczki dla kociego seniora powinny przede wszystkim umożliwiać mu komfortowe spożywanie pokarmów. Nieraz mruczki w podeszłym wieku wykazują jednak problemy z poruszaniem się, a także schylaniem w celu spożycia pokarmów. Dlatego też opiekunowie decydują się wówczas na zakup misek na stojaku lub ułożenie dotychczas stosowanych miseczek na delikatnym podwyższeniu. I choć w wielu przypadkach okazuje się to pomocne, tak zaleca się, aby na bieżąco monitorować zachowanie czworonoga, a w razie konieczności ustawić miseczki również na ziemi i sprawdzić, z którego wariantu mruczek chętniej skorzysta. Nieraz bowiem to, co wydaje się opiekunom pomocne, może stanowić dodatkowe utrudnienie dla kociego seniora.

Estetyczne miseczki dla kotów: funkcjonalność i styl w jednym.

Właściciele kotów bardzo często przykuwają dużą wagę do wyglądu i stylistyki miseczek, aby wpasowały się one w dany wystrój lub otoczenie. Na chwilę obecną producenci niejednokrotnie oferują więc miski dla kotów, które stanowią połączenie funkcjonalności i stylu w jednym. Dotyczy to przede wszystkim miseczek ceramicznych, cechujących się nie tylko stabilną budową oraz łatwością czyszczenia, ale również wyjątkowymi wzorami, rozmaitymi kolorami oraz wyglądem cieszącym oko. Warto przy tym pamiętać, że stylistyka miseczek powinna stanowić mniej ważną kwestię, niż komfort odczuwany przez kota podczas spożywania pokarmów.

Zobacz: Wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości misek i poideł dla kotów

Udostępnij