Już niebawem do Twojego domu zawita nowy członek rodziny. Cztery łapy, puszysta sierść i mokry nos będą codziennym towarzyszem zabaw i pieszczot. Jednak aby zapewnić sobie i psu najwyższy komfort warto zaopatrzyć się w kompletną wyprawkę dla czworonoga. Jakie sprzęty są niezbędne do przyjęcia pod swój dach nowego domownika? Wyprawka dla psa – co musi zawierać?
Spis treści
- Wyposażenie dla psa
- Co powinna zawierać wyprawka?
- Jak wybrać podstawowe elementy wyprawki?
- Pokarm
- Legowisko
- Obroża lub szelki i smycz
- Miski na wodę i karmę
- Zabawki
- Smakołyki
- Akcesoria do pielęgnacji
- Ochrona przed pasożytami
- Podstawowe elementy psiej wyprawki
- Zbyt dużo informacji?
- Co warto dodać do wyprawki?
- Dobra wyprawka to wygoda i radość!
Wyposażenie dla psa
Przygarniając zwierzaka, czy to psa, kota, ptaka czy płaza, zobowiązujemy się do opieki nad nim. Jednocześnie musimy mu zapewnić godne życie, co oznacza także wyposażenie go w przybory niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wyprawka dla psa – co musi zawierać? Miska na wodę i jedzenie, swój kąt czy smycz pomocna podczas spacerów to tylko kilka przykładów rzeczy, których potrzebujemy, jeśli zamierzamy zapewnić psu prawidłową opiekę.
Co powinna zawierać wyprawka?
Wyprawka dla psa – co musi zawierać? Podstawowe wyposażenie wyprawki dla każdego psa powinno zawierać następujące elementy:
– legowisko
– obroża lub szelki i smycz
– misę na wodę
– miskę na karmę
– zabawki
– przysmaki
– akcesoria do pielęgnacji
Jeżeli chcemy pozwolić sobie na dodatkowe wyposażenie, warto zaopatrzyć się również w:
– woreczki na odchody
– gryzak
– szczotkę do pielęgnacji sierści
– pastę do zębów dla zwierząt
– adresatkę
– środek do usuwania zapachu moczu
Jak wybrać podstawowe elementy wyprawki?
Pokarm
Zbilansowana i pełnowartościowa dieta to absolutna podstawa prawidłowego rozwoju szczeniąt. Dlatego też kluczową kwestią jest dostarczanie pupilowi wszelkich składników, będących niezbędnymi do ich funkcjonowania.
Warto postawić na produkty, które stworzono z myślą o najmłodszych czworonogach. Propozycją może być więc karma BRIT Care Puppy Lamb & Rice, TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy Formula lub ACANA Heritage Puppy & Junior. Zawierają one bowiem naturalne, wysokojakościowe składniki, takie jak świeże mięso, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także witaminy i minerały. Wszystko to ma niezaprzeczalny wpływ zarówno na rozwój, zdrowie, jak i samopoczucie czworonogów.
Przy wyborze karmy dla szczeniaka z pewnością należy wystrzegać się przetworzonych i sztucznych receptur, które nie będą zawierały wszystkiego tego, czego potrzebuje pupil. Aby przybliżyć kwestię żywienia czworonożnych podopiecznych, stworzyliśmy specjalny poradnik dla początkujących właścicieli.
Legowisko
Każdy psiak powinien mieć swój spokojny kąt, w którym będzie mógł odpocząć i bezpiecznie zasnąć, a także zregenerować swoje siły. Do wyboru mamy różnego rodzaju legowiska: w kształcie poduszek, ze ściankami, a nawet zabudowane – w kształcie domków. Odpowiednim legowiskiem dla szczeniaka będzie takie, w którym spokojnie wyprostuje on wszystkie cztery łapy, a także ułoży się w dowolnej, wygodnej pozycji.
W związku z tym, że psie-dzieci rosną jak na drożdżach, zdecydowanie nie warto decydować się na posłanie, którego rozmiary wydają się odpowiednie na dany moment. Większy wariant może bowiem okazać się znacznie lepszym wyborem, ponieważ nawet pomimo szybkiego wzrostu, szczenię wciąż będzie mogło z niego korzystać.
Legowisko powinno zostać umieszczone w znacznej odległości od źródeł ciepła (kaloryferów) oraz wszelkich głośników, czy też telewizora. Pupil będzie potrzebował spokojnego i cichego miejsca, w którym nikt (ani nic) nie zakłóci jego odpoczynku. Regeneracja pełni bowiem niezwykle istotną rolę w rozwoju czworonoga, dając mu siły na kolejne szaleństwa i zabawy.
Obroża lub szelki i smycz
Są to akcesoria absolutnie niezbędne podczas spacerów, a zwłaszcza tych pierwszych. Jeśli przygarniemy do domu szczeniaka trzeba będzie nauczyć go posłuszeństwa. Obroża, szelki i smycz pomogą nam zapanować nad niesforną naturą młodych piesków. Rozmiar powinniśmy dopasować do wielkości psa.
Szczeniaki znane są ze swojej niezwykłej ciekawości względem otaczającego świata. Obowiązkiem właściciela jest więc umożliwienie pupilowi eksplorowania nowych miejsc oraz zapachów. Niestety, w wielu przypadkach czworonogi cechują się zauważalnym brakiem opanowania i jakiejkolwiek ogłady, przez co z całych swoich sił chcą zaciągnąć opiekuna tam, gdzie akurat znajduje się inny pies lub przypadkowa wiewiórka. W takich sytuacjach obroże mogą okazać się niekomfortowym, a nawet niebezpiecznym rozwiązaniem. Pies może bowiem z łatwością wyślizgnąć się z rąk właściciela, a następnie uciec w nieznanym kierunku. Warto więc rozważyć również zakup szelek, których zadaniem jest zmniejszenie ryzyka niekontrolowanej ucieczki.
Miski na wodę i karmę
Zarówno miska na wodę, jak i na pokarm, to podstawowe elementy szczenięcej wyprawki.
Każdy pies powinien mieć swoją miskę na wodę, a jej pojemność nie powinna być mniejsza niż 0,4 litra. Możemy wybierać wśród szerokiej gamy kolorów misek plastikowych lub zdecydować się na bardziej trwałe miski ceramiczne lub metalowe. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem, szczeniak będzie pochłaniał więcej wody, przez co i rozmiar miski powinien ulec modyfikacji.
Kluczowym jest również to, aby pupil miał zapewniony stały i łatwy dostęp do świeżej, czystej wody. Jego miska powinna więc znajdować się w miejscu, do którego zawsze będzie w stanie dotrzeć.
Druga miska powinna być przeznaczona tylko i wyłącznie na karmę. Zarówno wielkość, jak i rodzaj miski dopasujmy do preferencji naszych i naszego pupila. Wybór ten powinien jednak być odpowiedni do porcji, które spożywa pies.
Zabawki
Są to akcesoria, które zapewnią czworonogowi rozrywkę, nawet wtedy gdy nie będziemy mieć czasu by się z nim bawić. W tej kategorii propozycji można mnożyć w nieskończoność. Obecny rynek oferuje bowiem szereg przeróżnych zabawek, w których skład wchodzą piłki, kongi, gryzaki, szarpaki, pluszaki i wiele innych. Decydując się na konkretne akcesoria warto mieć jednak na uwadze fakt, że rozmiar wybranej zabawki powinien być adekwatny do rozmiaru pyszczka czworonoga. W końcu – co to za zabawa, jeśli piłki nie można przenieść, a gumowy kurczak jest za duży, żeby go ugryźć?
Niezwykle istotnym jest również to, aby wszelkie wybrane zabawki były bezpieczne dla czworonoga. Łatwe do ogryzienia elementy, czy też ostrzejsze krańce, z pewnością nie będą dobrym wyborem. Jakość wykonania akcesoriów ma więc ogromne znaczenie.
Smakołyki
Przysmaki to nie tylko urozmaicenie diety szczeniaka i wprowadzenie do jego życia większej ilości radości. Są one bowiem przydatne w szeroko pojętym szkoleniu, obejmującym zarówno naukę komend, sztuczek, jak i sygnalizowania swoich potrzeb. Wysokiej jakości smakołyki mogą również odgrywać ważną rolę w pielęgnowaniu uzębienia czworonoga, ale też w aktywnych i stymulujących zabawach. Smakołyki znajdują swoje zastosowanie na przykład w matach węchowych, będących doskonałą opcją na zajęcie uwagi pupila oraz rozwijanie jego umiejętności. Nie należy więc postrzegać przysmaków tylko i wyłącznie w formie nagród, ponieważ mogą one przynieść znacznie więcej korzyści.
Akcesoria do pielęgnacji
Pomimo tego, że ogrom psów nie przepada zarówno za kąpielami, jak i wyczesywaniem czy też obcinaniem pazurków – są to kwestie kluczowe. Niezbędne okazują się więc preparaty, takie jak szampony i odżywki. Uwagi opiekunów wymagają także obszary wrażliwe, obejmujące okolice oczu oraz uszy. Obowiązkiem właściciela jest więc zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej pielęgnacji, do której zalicza się także regularne wyczesywanie sierści lub włosów czworonoga. W tym celu należy zaopatrzyć się w szczotki i grzebienie dla psów, dobrany odpowiednio do danej szaty pupila. Przydatnymi mogą okazać się również produkty przeznaczone do dbania o uzębienie psa, niwelując tym samym osadzanie się kamienia nazębnego oraz wszelkie niepożądane zapachy.
Co więcej, rasy, które zamiast sierści posiadają włosy, będą również wymagały regularnych wizyt u groomer’ów. Dlatego też warto dowiedzieć się, czy w okolicach miejsca zamieszkania znajdują się specjaliści w tej dziedzinie.
Ochrona przed pasożytami
Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe już psy, potrzebują regularnego odrobaczania lub alternatywy, występującej pod postacią badania kału czworonoga. Temat wszelkich pasożytów wewnętrznych został już poruszony w dedykowanym materiale, do którego przeczytania szczerze zachęcamy.
Dużą rolę odgrywa jednak również ochrona przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły oraz kleszcze. Do dyspozycji dostępny jest szereg różnorodnych preparatów oraz akcesoriów, mających na celu zapobieganie, niechcianym na ciele zwierzęcia, „pasażerom”. Wybór ten powinien jednak zostać szczegółowo omówiony z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiednią do danego psa formę ochrony.
Podstawowe elementy psiej wyprawki
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór legowisk i mat dla psa
Co warto dodać do wyprawki?
Dodatkowe elementy do wyprawki psa powinny być dostosowane do oczekiwać właściciela oraz preferencji psa.
Jeżeli jesteś aktywny, a Twój pies towarzyszy Ci podczas biegania lub jazdy rowerem możesz potrzebować przenośnych butelek na wodę i misek na karmę, adresatki lub innych gadżetów. Na spacery przydadzą się także woreczki na odchody.
Wrażliwe na zimno rasy mogą potrzebować ubranek, które ochronią czworonoga przed nadmierną utratą ciepła. Z kolei w okresie letnim, wiele psów będzie wymagało specjalnych mat chłodzących, dzięki którym upały staną się znacznie bardziej znośne.
Dla szczeniaków, które jeszcze nie zdążyły dokładnie zapoznać się z zasadami higieny, nieraz załatwiają swoje potrzeby w obrębie miejsca zamieszkania, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie akcesoriów, takich jak na przykład maty higieniczne.
Wyprawka dla psa – co musi zawierać? Przydatnymi mogą okazać się również transportery oraz kojce, czy też wybiegi modułowe.
Zobacz: Kiedy potrzebny jest kojec dla szczeniaka? 5 sytuacji, w których potrzebujemy kojca dla szczeniaka
Zbyt dużo informacji?
Przytłoczyła Cię ilość rzeczy, o których trzeba pamiętać przed przyjęciem czworonoga do domu?, innymi słowy odpowiedź na pytanie Wyprawka dla psa – co musi zawierać? nie jest prosta. Możesz skorzystać z gotowych wyprawek, skomponowanych według potrzeb psów i oczekiwać ich właścicieli. Kupując cały zestaw masz pewność, że o niczym nie zapomnisz, a wybrane elementy będą pasowały do stylu życia Twojego pupila. Polecamy zakup gotowych wyprawek zwłaszcza początkującym opiekunom psów, jeśli nie masz doświadczenia i nie wiesz, czego może potrzebować Twój pies, warto zdać się na ekspertów i otrzymać gotowe rozwiązanie.
Należy jednak zaznaczyć, że poszczególne elementy wyprawki, bez problemu można przecież dokupić. Nie oznacza to więc, że już trzy miesiące przed przybyciem pupila, cały dom ma być perfekcyjnie przygotowany na to wydarzenie. W wielu przypadkach pies sam zasygnalizuje opiekunowi, czego potrzebuje w konkretnym momencie. Obserwacja i rozumienie wymagań czworonoga jest więc kluczem do sukcesu – nawet jeśli z obserwacji wynika tylko fakt, że pięć piłek wciąż nie wystarcza do zajęcia uwagi szczeniaka.
Dobra wyprawka to wygoda i radość!
Dobrze skomponowana wyprawka dla psa zapewni Ci łatwiejszy początek znajomości z nowym psiakiem. Dzięki temu lepiej o niego zadbasz, zapewnisz mu jego rzeczy osobiste, przez co czworonóg szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu i będzie szczęśliwszy. Gotowa wyprawka także Tobie zapewni komfort, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, będziesz miał tuż pod ręką.
Sprawdź specjalną ofertę dla hodowców w sklepie zoologicznym KrakVet.
Data publikacji wpisu 17.07.2017r.