Wyżeł niemiecki krótkowłosy to stosunkowo duży, a zarazem niezwykle energiczny i wymagający pies z grupy czworonogów myśliwskich. Rasa cechuje się przy tym wysoką inteligencją, a także wyjątkowymi zdolnościami i umiejętnościami, które chętnie wykorzystywane są między innymi podczas rozmaitych polowań. Wyżeł niemiecki w odmianie krótkowłosej nie sprawdzi się jednak u każdego, głównie ze względu na swój silny charakter, a także specyficzne potrzeby bytowe.
Co należy wiedzieć o rasie przed jej zakupem? Jak wygląda opieka nad wyżłem niemieckim krótkowłosym? Czego będzie wymagał pies na porządku dziennym? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Wyjątkowe rasy psów z całego świata – zbiór
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy
- Szczeniaki i hodowla
- Historia rasy
- Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla wyżła niemieckiego
- Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pielęgnacja
- Dieta i żywienie
- Zdrowie i długość życia
- U kogo sprawdzi się rasa?
- Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ciekawostki
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: 25–32 kg wzrost: 58-64 cm |
maść | ciemnobrązowa z białym, wątrobiana, czarno-biała, brązowo-biała, brązowa |
długość życia | od 12 do 14 lat |
główne cechy | inteligentne, czułe, śmiałe |
Wygląd i wzorzec rasy
Zgodnie z oficjalną klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, wyżeł niemiecki krótkowłosy zaliczany jest do grupy VII – Wyżły, a także sekcji 1, która obejmuje wyżły kontynentalne. Warto jednocześnie zaznaczyć, że rasa krótkowłosa jest jedną z czterech niemieckich odmian wyżłów, a obok niej mieszczą się również czworonogi długowłose, szorstkowłose oraz ostrowłose.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to stosunkowo duży pies, który może osiągać od 62 do 66 cm wysokości w kłębie w przypadku samców, natomiast u suczek wysokość ta waha się w granicach od 58 do 63 cm. Waga czworonogów powinna mieścić się w przedziale od 20 do 27 kg u suczek i od 25 do 32 kg wśród samców.
Rasa cechuje się niezwykle harmonijną, proporcjonalną, a zarazem solidną budową. W obrębie całego ciała zwierzęcia widoczne jest wyraźne umięśnienie. Jego kończyny są długie i silne, natomiast tułów przyjmuje zgrabną postać. Wydłużony ogon zwęża się ku krańcowi.
Głowa wyżła niemieckiego jest umiejscowiona na muskularnej szyi, a kufa przyjmuje wydłużoną formę. Uszy są osadzone nisko, jednocześnie cechując się oklapniętą postacią. Z zasady są one przy tym stosunkowo długie, sięgając przeważnie do kącików warg psa. Oczy zwierzęcia najczęściej przyjmują ciemnobrązową barwę, jednak spotykane są również takie odmiany, jak chociażby bursztynowa. Kufa zakończona jest średnich rozmiarów nosem, którego barwa powinna być uzależniona od koloru sierści czworonoga.
Okrywa wyżła niemieckiego krótkowłosego, jak można się domyślić, jest krótka i nieco twarda. Przyjmuje ona jednak niezwykle gęstą postać. Jeśli natomiast chodzi o dopuszczalne odmiany kolorystyczne, wyróżnia się wśród nich przede wszystkim odcienie czerni, bieli oraz brązu. Akceptowane są także rozmaite cętki w każdej z odmian oraz połączenie biało-brązowych łat. Ponadto w czarnej odmianie dopuszcza się również żółte podpalanie.
Szczeniaki i hodowla
Ze względu na fakt, iż wyżeł niemiecki to rasa niezwykle pożądana wśród myśliwych, ich rozmnażanie bardzo często odbywa się w domowych, całkowicie niezarejestrowanych hodowlach. Następnie szczenięta rozprowadzane są wśród myśliwych, a nawet kłusowników, którzy powielają ten schemat i sprowadzają na świat szczenięta, które mogą zmagać się z rozmaitymi problemami. Tego typu działania to nic innego, jak rozpowszechnianie pseudohodowli, dlatego też zakup czworonoga z takich miejsc jest szczególnie niewskazany.
O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się kupno psiaka z legalnej hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Wówczas opiekunowie zyskują bowiem pewność, że ich czworonogi wywodzą się ze sprawdzonego miejsca, a ich rozród odbywał się w humanitarny sposób.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że przed podjęciem decyzji o zakupie szczeniaka należy zasięgnąć u hodowcy informacji dotyczących badań genetycznych, które powinny być przeprowadzane wśród psów, a także historii chorób i dolegliwości w obrębie całej linii, w tym również pod kątem dysplazji stawów.
Ceny szczeniąt
Ceny szczeniąt rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy mogą okazać się niezwykle zróżnicowane. Każdy hodowca ma bowiem prawo do indywidualnej wyceny oferowanych psiaków, uwzględniając przy tym renomę własnej hodowli, osiągnięcia rodziców, czy też sam wygląd czworonogów. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, iż za rasowego psa z rodowodem FCI należy zapłacić od 3000 do około 6000 zł.
W przypadku wyżłów niemieckich nieraz spotykane są ogłoszenia dotyczące dorosłych psów, które zostały specjalistycznie wyszkolone pod kątem pracy z myśliwymi. Ceny takich czworonogów bardzo często sięgają wówczas nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zdecydowanie nie będzie to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają w planach wykorzystywania zdolności rasy w kontekście polowań.
Niezmiennie należy również zwracać uwagę na oferty dotyczące czworonogów „w typie rasy” oraz zaskakująco tanich psiaków. Tego typu ogłoszenia w znaczącej większości przypadków świadczą bowiem o pseudohodowli, co z kolei zwiększa ryzyko występowania poważnych chorób i dolegliwości genetycznych, a także przyczynia się do wywoływania zbędnego cierpienia zwierząt.
Historia rasy
Dokładne określenie pochodzenia i historii wyżłów niemieckich okazuje się niezwykle skomplikowanym zadaniem. I choć niektóre źródła zakładają, że pierwsze wzmianki o tego typu czworonogach pojawiały się już za czasów Imperium Rzymskiego, tak ich potwierdzenie jest znacznie utrudnione.
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż rasę stworzono poprzez skrzyżowanie wyżła włoskiego i pointera.
W dawnych czasach główną rolą wyżła niemieckiego krótkowłosego było tropienie ptactwa, a następnie wystawianie go ludziom, którzy łapali zwierzynę w sieci. Techniki polowań uległy jednak znaczącym zmianom wraz z wynalezieniem broni palnej. Od tego momentu zadaniem wyżła stało się nie tylko wystawianie zwierzyny, ale również jej odnajdowanie i aportowanie po ustrzeleniu.
Jednym z kluczowych momentów w historii wyżłów niemieckich okazało się wydanie „Księgi hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego”, które miało miejsce w 1897 roku na terenach Niemiec. Autor księgi, czyli Albrecht de Solms-Braunfeld, ukazał w niej nie tylko najważniejsze pożądane cechy rasy, ale również kluczowe zasady hodowli tych czworonogów. Wówczas uznawane były jedynie psy o brązowej barwie w różnych odmianach. Zasady te uległy jednak zmianie w 1931 roku, przez co na chwilę obecną mamy do czynienia z różnorodnymi odmianami kolorystycznymi wyżłów.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakter i usposobienie
Wyżeł niemiecki krótkowłosy zdecydowanie nie będzie typowym kanapowcem. Rasa okazuje się bowiem niezwykle energiczna, żywiołowa, a także ruchliwa, tym samym wymagając znaczących dawek aktywności fizycznej. Co więcej, czworonogi te są zasadniczo stworzone do tropienia zwierzyny oraz polowań, przez co podczas wędrówek lub spacerów pies z łatwością może przeobrazić się w myśliwego. Wówczas dominuje u niego przede wszystkim pełne skupienie, zawziętość, a także nieugięte dążenie do wykonania swojego zadania.
Na porządku dziennym rasa wykazuje między innymi takie cechy, jak chociażby znacząca pewność siebie, czy też zrównoważenie. Wyżeł niemiecki ma przy tym stosunkowo silny temperament i nie da wejść sobie na głowę. Dlatego też od opiekunów wymaga się dużego zaangażowania w szkolenie i wychowanie psa, aby nie wykazywał on nieposłusznych, niszczycielskich, a także nadpobudliwych zachowań. W przeciwnym razie opieka nad czworonogiem może okazać się niezwykle problematyczna.
Odpowiednio ułożony wyżeł niemiecki krótkowłosy bardzo często określany jest mianem łagodnego, przyjaznego i pozytywnego psa, który chętnie oddaje się różnorodnym zabawom i aktywnościom. Rasa nie przepada jednak za bezczynnością oraz nudą, tym samym wymagając zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i stymulacji intelektualnej.
Wyżeł niemiecki nie zadowoli się pojedynczymi spacerami wokół bloku lub w pobliskim parku. Czworonogi tej rasy potrzebują bowiem możliwości swobodnego „wybiegania się” przez co najmniej godzinę dziennie. Wśród proponowanych aktywności, które zaspokoją potrzeby zwierzęcia, wyróżnia się między innymi dłuższe wędrówki, pływanie, czy też towarzyszenie człowiekowi w biegu.
Wychowanie i tresura
Wyżeł niemiecki to psiak o dużej inteligencji, chęciach do nabywania nowych umiejętności, a także zaangażowaniu we współpracę z człowiekiem. Silny temperament tej rasy sprawia jednak, że bardzo często jej przedstawiciele wykazują potrzebę samodzielnego podejmowania decyzji oraz niezależności w swoich działaniach. To właśnie dlatego opieka nad wyżłem niemieckim nieraz może okazać się problematyczna, a jego szkolenie często wymaga stosunkowo dużych pokładów cierpliwości, czasu oraz zaangażowania.
Wychowanie zwierzęcia należy rozpocząć już od okresu szczenięcego, tym samym wdrażając naukę podstawowych umiejętności, a także elementy socjalizacji czworonoga. Wśród całkowicie niezbędnych komend, które powinien znać każdy wyżeł, wyróżnia się między innymi powrót do opiekuna. Rasa wykazuje bowiem skłonności do pogoni za zwierzyną, co w konsekwencji skutkuje nawet ucieczkami.
Co więcej, psiaki powinny być również uczone chodzenia na smyczy i posłuszeństwa względem swoich właścicieli. Niezbędne okazuje się również ustalenie zasad obowiązujących w domu, a następnie konsekwentne ich przestrzeganie.
Ponadto już od okresu szczenięcego warto zapoznawać czworonoga nie tylko z innymi zwierzętami, ale również bodźcami, sytuacjami i ludźmi. Dzięki temu na późniejszych etapach rozwoju pies będzie w stanie reagować adekwatnie do danej sytuacji, tym samym nie wykazując nadmiernego strachu, czy też ekscytacji.
W szkoleniu wyżła niemieckiego ważną rolę odgrywa nie tylko konsekwencja, ale również urozmaicanie programów treningowych. Rasa nie przepada bowiem za nudą i monotonią, dlatego też długotrwałe wykonywanie tych samych zadań może okazać się dla zwierzęcia męczące. Zamiast tego zaleca się więc, aby sesje treningowe były krótsze, częstsze i nieco bardziej angażujące. Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, iż zarówno przy szkoleniu, jak i wychowaniu wyżła niemieckiego, całkowicie niewskazanym jest wykorzystywanie jakichkolwiek metod awersyjnych, gdyż przyczyniają się one do wycofania zwierzęcia oraz całkowitego zniwelowania jego chęci do dalszej współpracy. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot, a także ulubionych przysmaków czworonoga.
Zabawki dla wyżła niemieckiego
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to radosny i energiczny psiak, który z chęcią oddaje się różnorodnym zabawom w towarzystwie swoich opiekunów. Aby jednak przebiegały one pomyślnie, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w jakościowe, a zarazem wytrzymałe zabawki mające umilać wspólnie spędzany czas. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim różnorodne piłki, frisbee, gryzaki oraz zabawki sznurkowe.
Co więcej, rasa cechuje się również dużą inteligencją, co z kolei niesie za sobą zapotrzebowanie na stymulację intelektualną. Dlatego też opiekunowie wyżła niemieckiego powinni zaopatrzyć się w dopasowane zabawki interaktywne, a także akcesoria typu Kong. Tego typu produkty, oprócz zaktywizowania zwierzęcia i zachęcenia go do podjęcia wyzwania, są również w stanie rozwijać umiejętności psa oraz zajmować jego uwagę, tym samym zapobiegając nudzie.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pielęgnacja
Ze względu na specyfikę swojej sierści, wyżeł niemiecki krótkowłosy nie będzie wymagał nadmiernie zaawansowanych, czy też czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Okrywę czworonoga należy regularnie wyczesywać, gdyż zapobiega to uciążliwemu wbijaniu się włosów w tapicerki i dywany. Zaleca się, aby wyczesywanie odbywało się średnio raz w tygodniu. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dopasowaną szczotkę, zgrzebło lub grzebień przeznaczony dla psów krótkowłosych. Ponadto wskazanym jest również regularne przecieranie sierści zwierzęcia zwilżonym ręcznikiem lub specjalnymi chusteczkami. Dzięki temu możliwe jest bowiem usunięcie z ciała zwierzęcia drobinek kurzu i brudu.
Zasadniczo rzecz biorąc, rasa linieje dwa razy w roku (jesienią i wiosną), jednak częstotliwość wypadania sierści jest uzależniona między innymi od warunków bytowych czworonoga. Jeśli więc zajdzie taka konieczność, należy wyczesywać okrywę pupila nieco częściej.
Kąpiele powinny odbywać się w momencie, gdy stan oraz wygląd sierści i skóry wyraźnie wskazują na taką konieczność. Aby przebiegały one pomyślnie, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości szampon dla psów krótkowłosych.
Bieżącej kontroli wymagają przede wszystkim uszy zwierzęcia, których specyfika sprawia, że są one szczególnie podatne na rozwój różnego rodzaju infekcji. Ponadto należy również sprawdzać stan zdrowia jamy ustnej, długość pazurów, a także wygląd oczu pupila.
Dieta i żywienie
Wyżły zdecydowanie nie należą do wybrednych psów, jednocześnie wykazując dobry apetyt. Kluczowym okazuje się jednak fakt, iż odpowiednio dopasowana, a zarazem zbilansowana dieta, odgrywa niezwykle istotną rolę zarówno w rozwoju, jak i bieżącym funkcjonowaniu czworonoga. Dlatego też sposób żywienia wyżła niemieckiego powinien zostać dopasowany względem indywidualnych potrzeb i wymagań zwierzęcia, a także jego wieku, wagi, stanu zdrowia oraz stopnia aktywności fizycznej.
Ze względu na fakt, iż rasa zaliczana jest do niezwykle energicznych, opiekunowie bardzo często decydują się na zakup wysokiej jakości pokarmu dedykowanego aktywnym psom. Tego typu warianty cechują się bowiem wysokokalorycznym składem, który dba o prawidłowy wygląd i masę czworonogów. Jeśli jednak domowy pupil jest nieco mniej aktywny, karma powinna cechować się mniejszą kalorycznością, co pozwoli na uchronienie psa przed nadwagą i otyłością.
Opiekunowie wyżłów niejednokrotnie podejmują decyzję o żywieniu swoich psiaków poprzez samodzielne przygotowywanie ich posiłków w oparciu o zasady diety BARF. Tego typu rozwiązanie, choć posiada wiele zalet i korzyści, wymaga stosunkowo dużej wiedzy, a także zaangażowania.
Dieta wyżła niemieckiego powinna być uzupełniania suplementami, które chronią i regenerują jego stawy. W tym celu należy jednak zasięgnąć porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki, gdyż błędne dopasowanie danych suplementów może wywierać negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierząt.
Zobacz: BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla wyżłów niemieckich
Zdrowie i długość życia
Specyfika rasy sprawia, że jej przedstawiciele z natury wykazują się dużą odpornością i wytrzymałością. Długość życia wyżłów niemieckich wynosi jednocześnie od 12 do 15 lat, a czworonogi te dobrze radzą sobie zarówno zimą, jak i latem. Podczas upałów całkowicie niewskazanym jest jednak nadmierne forsowanie zwierzęcia, czy też odbywanie spacerów w samo południe. Wszelkie aktywności warto wówczas przełożyć na godziny wieczorne.
Ze względu na fakt, iż wyżeł niemiecki to niezwykle ceniona rasa, na chwilę obecną większość hodowli dokłada wszelkich starań, aby do rozrodu dopuszczane psy były w pełni zdrowe, a także odpowiednio przebadane. W obrębie wyżłów nie obserwuje się więc zbyt dużych ilości chorób oraz dolegliwości, jednak sporadycznie mogą występować:
- Dysplazje stawów biodrowych (rzadziej łokciowych);
- Urazy mechaniczne spowodowane problematyczną nawierzchnią lub brakiem ostrożności i odpowiedniej ochrony;
- Infekcje uszu;
- Dolegliwości żołądkowe (np. rozszerzenie i skręt żołądka);
- Dolegliwości kardiologiczne (np. podzastawkowe zwężenie aorty);
- Alergie;
- Choroby oczu (np. zaćma);
- Choroby przenoszone przez pchły i kleszcze.
W związku z tym, że wyżeł niemiecki jest niezwykle aktywnym psem, który z radością oddaje się rozmaitym szaleństwom na świeżym powietrzu, opiekunowie czworonoga powinni dołożyć wszelkich starań, aby ich psiak był bezpieczny i zdrowy. Obejmuje to nie tylko okresowe wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, ale również odpowiednią profilaktykę przeciwko pchłom i kleszczom. Nie należy przy tym ignorować wszelkich spostrzeżonych objawów, gdyż brak odpowiednich działań w celu ustalenia ich przyczyny może skutkować znaczącym pogorszeniem stanu zdrowia i samopoczucia czworonoga.
U kogo sprawdzi się rasa?
Wyżeł niemiecki krótkowłosy z pewnością nie będzie psem dla każdego. Rasa cechuje się bowiem znaczącym zapotrzebowaniem na ruch i aktywność fizyczną, tym samym wymagając od opiekunów stosunkowo dużych pokładów czasu i zaangażowania. Czworonogi te potrzebują również odpowiedniego szkolenia, treningu i prawidłowej socjalizacji, aby sprawnie funkcjonować w życiu codziennym. Wymogiem będzie także doświadczenie w opiece nad psami oraz dopasowane do zwierzęcia podejście.
Co więcej, specyfika budowy i funkcjonowania rasy sprawia, że bardzo często nie odnajduje się ona w mieszkaniach w centrum miasta. Wówczas zaspokojenie naturalnych potrzeb psa staje się bowiem znacznie utrudnione, co z kolei może skutkować nadmiarem niespożytkowanej energii, nudą, a nawet niszczeniem wyposażenia domu.
Wyżeł niemiecki będzie znacznie szczęśliwszy w domu z ogrodem. Idealnymi właścicielami będą natomiast osoby aktywne, a także skłonne do poświęcania pupilowi odpowiednich ilości uwagi oraz czasu.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy a dzieci
Odpowiednio ułożony wyżeł niemiecki to niezwykle oddany i lojalny przyjaciel całej rodziny, w tym również dzieci. Rasa z radością podejmuje się zabaw i aktywności z pociechami, jednak ceni sobie również własną niezależność i potrzeby, dlatego też lepiej odnajduje się w towarzystwie nieco starszych dzieci. Opiekunowie i rodzice powinni jednocześnie mieć świadomość, że wyżeł niemiecki to stosunkowo duży, a zarazem silny i energiczny pies, który z łatwością przewróci dziecko przez całkowity przypadek. Dlatego też wspólne zabawy powinny odbywać się pod stałym nadzorem ze strony dorosłych, którzy w razie potrzeby będą w stanie zapanować nad zachowaniem czworonoga.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy a inne zwierzęta domowe
Wyżły niemieckie zdecydowanie nie należą do konfliktowych czworonogów, przez co są one w stanie z powodzeniem odnaleźć się wśród innych psów. Jeśli natomiast chodzi o koty oraz drobne zwierzęta domowe, rasa będzie wymagać odpowiedniego zapoznania, a także prawidłowej socjalizacji. Silne instynkty myśliwskie wyżła sprawiają bowiem, że w mgnieniu oka popędzi on za uciekającym stworzeniem. Jeśli jednak pies już od okresu szczenięcego jest zapoznawany z innymi zwierzętami, w późniejszym czasie będzie je traktował jak członków własnego stada.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ciekawostki
Opiekunowie wyżłów niemieckich zwracają szczególną uwagę na fakt, iż czworonogi te wykazują ogromne zamiłowanie do wody. Ich budowa sprawia bowiem, że doskonale radzą sobie z pływaniem nawet przez długi czas, tym samym chętnie spędzając czas w jeziorach, rzekach, a nawet kałużach.
Ze względu na swoje niezwykłe zdolności tropiące, wyżeł niemiecki jest wręcz idealnym psem do pracy w różnorodnych służbach. Z powodzeniem odnajdzie on bowiem zagubionych ludzi, narkotyki, a nawet materiały wybuchowe. Dlatego też z pomocy tych czworonogów korzystają między innymi takie instytucje, jak policja oraz wojsko.
Popularne imiona
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Otto, Freddie, Cort, Loki, Domino, Dusty, Snickers, Flash, Diesel, Connor, Charlie, Major, Dedrik, Apollo. | Coco, Mocha, Fiona, Chloe, Delia, Dakota, Chanel, Daisy, Skylar, Poppy, Aurora, Zelda, Holly, Mara, Zara. |
Zobacz: Pies myśliwski – co czyni psa dobrym towarzyszem polowania?
Najczęściej zadawane pytania
Żyją one 12 do 14 lat.
Jest to uzależnione od wieku, wagi i stopnia aktywności psa oraz od typu podawanej karmy. Najlepiej kierować się tabelą dawkowania z opakowania karmy.
Cena wynosi około 3000-6000 zł.
Postaw na wysokiej jakości karmę dostosowaną do wagi psa, wieku i stopnia aktywności. Zapewnij mu odpowiedni odpoczynek po jedzeniu. Psy te nie są wybredne, jednak istotne jest, żeby karma posiadała odpowiednią ilość białka zwierzęcego.
Dorosłe samce ważą ok. 25-32 kg.
Rosną do ok. półtora roku życia.