Czy znasz już uroczą rasę o nazwie Yorkshire Terrier Biewer? Psiaki te, potocznie nazywane York Biewer, to młoda rasa, która nie została jeszcze uznana za odrębną przez organizacje kynologiczne. Są doskonałymi towarzyszami ze względu na przyjazne, wesołe usposobienie. Cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na zjawiskową sierść i uroczy wygląd. Rasa jest wymagająca w pielęgnacji ze względu na ich długą, jedwabistą sierść. Poznaj bliżej tę uroczą nową rasę oraz jej potrzeby.
Spis treści
- Wygląd i wzorzec rasy York Biewer
- Szczeniaki i hodowla rasy York Biewer
- Historia rasy York Biewer
- York Biewer – charakter i usposobienie
- Wychowanie i tresura
- Zabawki dla Yorków Biewer
- York Biewer – pielęgnacja
- Dieta i żywienie rasy York Biewer
- Zdrowie i długość życia rasy York Biewer
- U kogo sprawdzi się rasa York Biewer?
- York Biewer – ciekawostki
- Popularne imiona
- Najczęściej zadawane pytania
Podstawowe informacje
rozmiar |
masa: do 3,6 kg wzrost: do 22 cm |
maść | trójkolorowa – biała, czarna, złota lub stalowa |
długość życia | od 12 do 15 lat |
główne cechy | inteligentne, niezależne, radosne |
Wygląd i wzorzec rasy York Biewer
York Biewer jest małym psem o proporcjonalnej, zwartej budowie ciała. Psiaki tej rasy przeważnie osiągają wzrost do 22 cm, natomiast ich waga wynosi zaledwie do 3,6 kg. Ich głowa jest mała i płaska, uszy nieduże, a oczy – ciemne, średniej wielkości. Ogon jest obficie owłosiony.
Mają długą, jedwabistą sierść, która jest jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech. Ich futro może przyjmować różne kombinacje kolorystyczne, ale najczęściej występuje tricolor – biały, stalowy i złoty. Sierść na korpusie może również osiągnąć czarną barwę, natomiast klatka piersiowa, brzuch, nogi i koniec ogona wyróżniają się białą sierścią. Za niezwykłą trójkolorową barwę sierści jest odpowiedzialny gen recesywny, którego zauważenie przyczyniło się do powstania rasy.
Pieski rasy York Biewer rosną do około 10. miesiąca życia, jednak ich najbardziej intensywny wzrost przypada na pierwsze 6 miesięcy życia szczeniaka. W wieku około 10-12 miesięcy York Biewer jest już dorosły.
Szczeniaki i hodowla rasy York Biewer
Ważne jest, aby adoptować szczenięta wyłącznie od renomowanych hodowców, którzy przestrzegają standardów hodowli i dbają o dobrostan psów. Choć rasa nie jest jeszcze uznawana za pełnoprawną przez ZKwP, w Polsce można hodować psy tej rasy pod patronatem ZKwP. W Polsce istnieją hodowle tej rasy, jednak zanim podejmiesz decyzję o zakupie psiaka, sprawdź opinie, jakie ma dana hodowla rasy York Biewer. Wybór etycznej hodowli pomoże Ci uniknąć w przyszłości problemów zdrowotnych i behawioralnych u psiaka.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że psy tej rasy są same w sobie bardzo małych rozmiarów i nie istnieje odmiana taka, jak York Biewer miniaturka. Ogłoszenia o tego typu treści mogą sugerować pseudohodowlę.
York Biewer – cena
Cena szczeniąt rasy York Biewer może się różnić w zależności od hodowli i jej renomy, a także od stanu zdrowia i osiągnięć rodziców psiaka. Na cenę może mieć również wpływ umaszczenie psiaka oraz obecność pożądanych cech wyglądu, a nawet jego płeć. Szczeniak rasy York Biewer zwykle kosztuje około 1500-4000 zł.
Historia rasy York Biewer
Historia rasy York Biewer jest dość krótka, a sama rasa nie jest jeszcze uznawana za odrębną przez wiele organizacji kynologicznych, w tym FCI i ZKwP. Nazwa rasy wywodzi się od niemieckiego małżeństwa, których psiak zapoczątkował jej hodowlę. W 1984 roku małżeństwo Werner i Gertruda Biewer z Niemiec spotkali się z miłą niespodzianką. Jedno ze szczeniąt, które urodziło się ich suczce, miało nietypowe dla yorka trójkolorowe umaszczenie typu piebald z białym kolorem. Jak się okazało, protoplaści rasy, czyli yorki z rodowodem o imieniu Darling von Friedheck i Fru Fru von Friedheck, były oba nosicielami genu recesywnego odpowiadającego za nietypowe trójkolorowe umaszczenie. Zachwycający wygląd szczeniaka sprawił, że małżeństwo rozpoczęło prace nad wyhodowaniem nowej rasy mającej tę cechę.
Do Polski Yorki Biewer trafiły dopiero w 2006 roku. W 2007 roku przeprowadzono genetyczne badania mające na celu sprawdzenie, czy są krzyżówką z inną rasą, czy czystą odmianą yorka. Były to pierwsze tego typu badania mające na celu sprawdzenie czystości rasy.
Zobacz też: York – specyfikacja i charakter rasy yorkshire terrier
York Biewer – charakter i usposobienie
Charakter Yorka Biewera jest pełen energii, radości życia i oddania dla swoich opiekunów. Są to psiaki przyjazne i towarzyskie, które łatwo się adaptują w różnych środowiskach. Ich inteligencja i pogodne usposobienie sprawiają, że są one świetnymi towarzyszami dla osób w każdym wieku, a ich ciekawość świata sprawia, że chętnie będą towarzyszyć właścicielowi i będą skłonne do wspólnych aktywności. Psy te, choć małe, są energiczne i wymagają przynajmniej godziny codziennych aktywności – zarówno przy zabawie, jak i na spacerze.
Warto mieć przy tym na uwadze, że bywają zazdrosne i niechętne wobec innych psów, dlatego już od najmłodszego wymagają starannej socjalizacji. Wobec obcych osób psiaki tej rasy bywają nieufne.
Wychowanie i tresura rasy York Biewer
Wychowanie Yorka Biewera wymaga konsekwentnego podejścia ze strony opiekuna i asertywności w kontaktach z pieskiem, ale również cierpliwości i miłości. Są to psy inteligentne, które dobrze reagują na pozytywną motywację i nagrody, dlatego warto do treningów wprowadzić pozytywne wzmocnienia w postaci pochwał, pieszczot i nagradzania pupila przysmakami. Pieski te lubią aktywność, dlatego można je nauczyć różnych sztuczek.
Wczesne szkolenie i socjalizacja są kluczowe, aby zapewnić im dobrą podstawę pożądanych zachowań. Psy rasy York Biewer bywają uparte i zazdrosne, a także zdarza się, że reagują agresją na obecność innych zwierząt, nawet psów dużych ras. Z tego względu już od najmłodszego należy przyzwyczajać psiaka do nowych sytuacji, osób i zwierząt, a zwłaszcza do obecności innych psów w ich otoczeniu. W przeciwnym razie yorki biewery mogą ich nie tolerować zbyt dobrze.
Zabawki dla Yorków Biewer
Podobnie jak pieski każdej innej rasy, także i psy rasy Yorkshire Terrier Biewer wprost uwielbiają zabawę, dlatego warto wyposażyć je w niezbędne zabawki dla psa. Powinny one być dostosowane do wielkości psiaka, czyli przeznaczone dla małych ras. Doskonałym rozwiązaniem będą pluszaki lub też piłki. Psiaka zabawią także gryzaki, zabawki sznurowe lub też zabawki interaktywne, które zapewnią mu zajęcie na długi czas, skłonią do aktywności i myślenia przy zabawie, a także odwrócą jego uwagę pod nieobecność opiekuna.
York Biewer – pielęgnacja
Pielęgnacja Yorka Biewera musi być staranna i systematyczna, gdyż psiaki te są bardzo wymagające w pielęgnacji ze względu na długą, jedwabistą sierść. Zabiegi pielęgnacyjne obejmują regularne szczotkowanie futra, aby zapobiec plątaniu się i kołtunieniu sierści. Pies powinien być czesany codziennie, najlepiej metalowym grzebieniem, który zapobiegnie plątaniu się sierści. Kąpiele mogą być konieczne nawet raz w tygodniu i powinny odbywać się z użyciem szamponu i odżywki odpowiednich dla yorków. Wizyty u groomera mogą być konieczne dla właścicieli, którzy nie są w stanie zapewnić psiakowi odpowiedniej pielęgnacji sierści. Należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu oczu, czyszczeniu uszu i przycinaniu pazurów.
Niezwykle istotne jest także regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej psa, gdyż rasa ta miewa często problemy z uzębieniem i odkładaniem się kamienia nazębnego. Wyposaż pupila w odpowiednią pastę i szczoteczkę do zębów dla psa i czyść jego zęby regularnie.
Ze względu na długą sierść psiaków rasy York Biewer można czesać i strzyc je w rozmaite fryzury – takie same, jakie często mają inne yorki.
Przeczytaj też: Strzyżenie psa – dlaczego warto skorzystać z usług groomera?
Dieta i żywienie rasy York Biewer
York Biewer powinien być karmiony wysokiej jakości karmą komercyjną, która spełnia jego potrzeby żywieniowe. Karma oraz dawkowanie powinny być dostosowane do wieku, aktywności fizycznej, indywidualnych potrzeb żywieniowych i stanu zdrowia psa. Ważne jest również kontrolowanie wagi pupila, aby uniknąć nadwagi. Polecamy w szczególności wysokiej jakości karmy dla psów małych ras lub karmy opracowane specjalnie dla yorków. Dla psów miewających problemy z zębami warto rozważyć karmę dentystyczną lub też podawać im przysmaki dentystyczne. Psiaki tej rasy miewają tendencję do nadwrażliwości pokarmowej, więc warto podawać im hipoalergiczną karmę. Pamiętaj, by dzielić dzienną dawkę karmy na kilka porcji – to drobne psy, więc analogicznie mają małe żołądki. Dla dorosłego psa warto dzielić codzienną dawkę na 3 porcje, a dla szczeniaka – nawet na 5 porcji.
Właściciel może również zdecydować się na dietę typu BARF i przygotowywać posiłki samodzielnie. Wymaga to jednak doskonałej znajomości potrzeb żywieniowych psów, a także regularnej suplementacji.
Przeczytaj więcej:
- Karma dla yorka – jak wybrać odpowiednią?
- Karma dla yorka – ranking [Top 10]
- BARF – surowa dieta dla psa i kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla yorka
Zdrowie i długość życia rasy York Biewer
Średnia długość życia psa rasy York Biewer wynosi od 12 do 15 lat. Mogą być narażone na pewne problemy zdrowotne, takie jak problemy z zębami czy też choroby genetyczne. Regularne badania oraz właściwa opieka zdrowotna mogą pomóc w zapobieganiu lub kontrolowaniu tych problemów.
U psów tej rasy najczęściej można zaobserwować dolegliwości charakterystyczne dla yorków. Jednym z nich są problemy z uzębieniem i odkładającym się kamieniem nazębnym, dlatego należy regularnie kontrolować stan zębów psa i dbać o higienę jamy ustnej – nie należy zaniedbać czyszczenia zębów. Ponadto u rasy pojawiają się problemy z układem kostnym, jak wypadająca rzepka czy kulawizna. Inne schorzenia, które są spotykane u psów tej rasy to nadwrażliwość pokarmowa, postępujący zanik siatkówki, choroba Cushinga czy też choroby serca.
Warto mieć na uwadze, że u suczek tej rasy pojawiają się również problemy porodowe – najczęściej jest to syndrom jednego szczeniaka oraz tężyczka poporodowa. Syndrom jednego szczeniaka powoduje, że u suczek tej rasy konieczne jest cesarskie cięcie, gdyż obecność tylko jednego płodu nie jest wystarczająca do rozpoczęcia się porodu ze względu na niewielki rozmiar. Tężyczka poporodowa natomiast prowadzi do niedoborów wapnia po ciąży wielopłodowej. Wapń wydziela się wraz z mlekiem matki, dlatego musi być u niej odpowiednio suplementowany.
Zobacz też: Pielęgnacja zębów i jamy ustnej psa
U kogo sprawdzi się rasa York Biewer?
York Biewer to doskonały wybór dla zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Ich przyjazny charakter sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami dla osób w każdym wieku. Dobrze czują się w obecności dzieci i mogą mieszkać zarówno w domu, jak i mniejszym mieszkaniu. Jednak ze względu na ich energiczny, uparty, a czasem wręcz zaborczy temperament, wymagają one asertywnego, stanowczego opiekuna, który zapewni im socjalizację już od najmłodszego. W przeciwnym razie psy tej rasy mogą być zazdrosne, a nawet czasem agresywne wobec innych zwierząt, nawet psów większych ras. Są także bardzo wymagające w pielęgnacji, więc są dobrym wyborem tylko dla systematycznego właściciela.
Zalety rasy
- silnie się przywiązuje,
- ma przyjazne nastawienie do właściciela,
- rasa jest dość długowieczna,
- lubi dzieci,
- może mieszkać nawet w małym mieszkaniu.
Wady rasy
- wymaga regularnej pielęgnacji,
- może miewać trudny charakter i wymaga stanowczego opiekuna,
- należy im zapewnić staranną socjalizację by dobrze tolerowały inne zwierzaki.
York Biewer – ciekawostki
Poniżej przedstawiamy ciekawostki o rasie York Biewer, które z pewnością Cię zainteresują!
- Rasa powstała dzięki selektywnej hodowli piesków rasy Yorkshire Terrier, czyli popularnych yorków, u których ujawnił się recesywny gen odpowiadający za trójkolorowe łaty. Pomimo tego często są mylnie uznawane za krzyżówkę yorka z maltańczykiem.
- Rasa nie jest jeszcze uznawana za osobną przez FCI i ZKwP, więc nie posiada pełnych praw przyznawanych rasom, jednak w Polsce można hodować i wystawiać psiaki tej rasy pod patronatem ZKwP.
- W 2007 roku przeprowadzono badanie genetyczne mające udowodnić, czy psy tej rasy to odmiana Yorkshire Terrierów, czy zupełnie osobna rasa. Był to pierwszy przypadek w historii, w który użyto tego typu badań, by potwierdzić czystość rasy – zwykle opiera się w tym przypadku na dokumentacji rodowodowej.
- Pieski rasy York Biewer co prawda nie wymagają długich spacerów, jednak są bardzo żywotne i lubią aktywność.
- Ich silne przywiązanie do właściciela sprawia, że są doskonałymi psami towarzyszącymi, które chętnie towarzyszą opiekunowi w codziennych aktywnościach.
- Mimo tego pieski tej rasy potrafią mieć silny, wymagający stanowczego podejścia temperament.
Popularne imiona dla psów rasy York Biewer
Imiona dla psa | Imiona dla suczki |
Piksel, Dandys, Micky, Killer, Fifi, Tofik, Ząbek, Fluffy, Dyzio, Ronald, Buddy, Toto, Cezar, Biszkopt. | Spinka, Lola, Mochi, Frida, Tosia, Figa, Iskra, Sissy, Coco, Plamka, Łatka, Kropka, Nutka, Mela. |
Najczęściej zadawane pytania
York Biewer to odmiana rasy Yorkshire Terrier, która została wyodrębniona na podstawie recesywnego genu odpowiadającego za umaszczenie ich sierści. Psy rasy York Biewer mają charakterystyczną trójkolorową sierść, która może mieć barwę złotą, białą, stalową, a także czarną.
Szczeniak rasy York Biewer kosztuje około 1500-4000 zł – cena zależy od hodowli i jej renomy, stanu zdrowia oraz osiągnięć rodziców szczeniaka, a także płci psiaka i jego umaszczenia.
Psy tej rasy posiadają sierść, nie włosy.
Psy tej rasy wymagają stanowczego, asertywnego wychowania. Są inteligentne i szybko się uczą, jednak mogą chcieć postawić na swoim. Wymagają też starannej socjalizacji już od najmłodszego. W przeciwnym razie mogą być bardzo nieufne wobec obcych osób, a wobec innych psów – niechętne, lub wręcz reagować agresją na ich obecność.
Psy te wymagają diety bogatej w wysokiej jakości biało – najlepiej postawić na wysokiej jakości karmy komercyjne dla psów małych ras lub dla yorków. Bywają wrażliwe, wiec warto podawać im hipoalergiczną karmę. Miewają też problemy z zębami, więc może być konieczne wprowadzenie karmy dentystycznej.
Psy tej rasy żyją około 12-15 lat, podobnie jak zwykłe yorki.
Dorosłe psy tej rasy powinny ważyć do około 3,6 kg.
Psy tej rasy nie mają podszerstka.