Zaburzenia trawienia u psa i ich leczenie

Zaburzenia trawienia u psa i ich leczenie

Problemy o charakterze żołądkowo-jelitowym to dość częsty rodzaj przypadłości, który dotyka czworonogi. Wielokrotnie opiekunowie zgłaszają się ze swoimi czworonogami do lekarzy weterynarii, a wśród najczęstszych powodów są: niestrawności, zatrucia, niepożądane reakcje na pokarm, zakażenia pasożytami, choroby jelit czy też problemy związane z połknięciem ciała obcego. Stale nawracające choroby mogą być także związane z ogólną nadwrażliwością układu pokarmowego czy czynnikami stresowymi – dowiedz się, jak objawiają się zaburzenia trawienia u psa i jak je leczyć.

Objawy zaburzeń trawienia

Kłopoty gastryczne dość szybko i wyraźnie dają o sobie znać. Potrafi je rozpoznać na pewno każdy opiekun zwierzęcia. W przypadku niestrawności czy zatruć objawy pojawiają się nagle i mają gwałtowny przebieg.

Do głównych symptomów można zaliczyć:

  • wymioty,
  • biegunkę,
  • wzdęcia,
  • zatwardzenie lub zatrzymanie oddawania kału,
  • krew lub śluz w odchodach,
  • bolesność w obrębie jamy brzusznej.

Nierzadko pierwszym objawem zbliżających choroby jest wyraźne posmutnienie i apatia pupila. Zwierzę zaczyna mieć problemy z apetytem lub całkowicie odmawia spożywania posiłków.

Diagnostyka problemów z układem pokarmowym

Pies u weterynarza

W przypadku zauważenia objawów lepiej nie zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Gwałtowna biegunka może się wiązać z odwodnieniem organizmu i zaburzeniami elektrolitowymi, a ciało obce w jelitach stanowi prawdziwe zagrożenie życia. Szybkie wdrożenie leczenia zdecydowanie przyspiesza czas rekonwalescencji i polepsza rokowania pacjenta. Lekarz weterynarii w pierwszej kolejności przeprowadzi dokładne badanie kliniczne oraz w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę w postaci USG jamy brzusznej, badań krwi, badań kału na obecność pasożytów i bakterii. Poważniejsze przypadki mogą wymagać wykonania zdjęć rentgenowskich lub gastroskopii.

Sprawdź: Schorzenia wątroby u psa – objawy i leczenie

Żywienie psa z problemami gastrycznymi

Podobnie jak w przypadku ludzi, kluczową kwestią w terapii chorób żołądkowo-jelitowych jest odpowiednia dieta, która pozwala na odciążenie układu pokarmowego.

Zwierzęta z problemami gastrycznymi wymagają lekkiej, łatwostrawnej i wysokoprzyswajalnej diety. Karma Brit VD Gastrointestinal jest dietą mięsną i bazuje na delikatnym białku ze śledzia i łososia. Nie zawiera w swoim składzie zbóż, dzięki czemu ma niższy indeks glikemiczny oraz ogranicza ryzyko wystąpienia nietolerancji pokarmowej. Psy z chorobami układu trawienia w większości przypadków cierpią na problemy gastryczne oraz zaburzenia pasażu jelitowego. Nasiona i łuski babki płesznik wspomagają perystaltykę i usprawniają pracę jelit natomiast dodatek pre- i probiotyków pozwala zadbać o florę bakteryjną i ograniczyć ryzyko biegunek.

Proponowana dieta Brit VD Gastrointestinal cechuje się wysoką gęstością kaloryczną, dzięki czemu serwowane dawki pokarmu są mniejsze i nie obciążają nadmiernie żołądka i jelit. Wysoka smakowitość karmy pozwala zachęcić do jedzenia także zwierzęta, które mają obniżony apetyt. Karma Brit VD Gastrointestinal z powodzeniem może być także stosowana u zwierząt wymagających specjalnego żywienia w okresie rekonwalescencji.

Jak można pomóc psu z zaburzeniami trawienia

choroba stawów u psa

Odpowiednia dieta

W przypadku terapii schorzeń żołądkowo-jelitowych najważniejszym elementem terapii jest rygorystyczne przestrzegana dieta. Opiekun musi ściśle stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, gdyż podawanie niewłaściwego pokarmu może skutkować zaostrzeniem choroby.

Mniejsze porcje

Warto pamiętać, aby dzienną dawkę pokarmową podzielić na kilka mniejszych posiłków. Pozwoli to na ułatwienie trawienia, odciążenie układu pokarmowego, a także zmniejszenie ryzyka wymiotów. Porcja jedzenia powinna być także precyzyjnie kontrolowana, gdyż problemy trawiennie mogą być efektem przekarmienia. W przypadku zwierząt nerwowych i łapczywych zbyt szybkie spożywanie posiłków może skutkować wzdęciami, gazami i wymiotami. Rozwiązaniem jest zapewnienie pupilowi spokoju podczas jedzenia i zastosowanie miski spowalniającej lub maty węchowej.

Specjalistyczna karma

Część schorzeń układu pokarmowego wymaga specjalistycznej diety stosowanej przez całe życie czworonoga. Receptura Brit VD Gastrointestinal jest karmą pełnoporcjową i z powodzeniem może stanowić podstawę diety zwierząt, które wymagają specjalistycznego żywienia.

Sprawdź: Biegunka u psa – jak zapobiec jej występowaniu?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit dla psów z zaburzeniami trawienia

Data publikacji: 01.12.2022

Udostępnij